Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Hamulce, kola, opony

Hamulce, kola, opony Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe w oplocie i bez, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01.08.2018, 19:15   #21
Artek
Dominator.
 
Artek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: Ze wsi jestem w ZMY
Posty: 2,545
Motocykl: RD03 lekko młotkiem dłubnięta
Artek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 2 tygodni 5 dni 20 godz 33 s
Domyślnie

Źle ustawiłeś ślimak względem blaszki w kole.
Artek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.08.2018, 19:48   #22
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,132
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 16 godz 36 min 31 s
Domyślnie

Albo dystansu zapomniałeś. Rozbierz jeszcze raz i na spokojnie z rysunkiem sprawdź. Sprawdź też tulejkę w kole. Dla ułatwienia - śruba ściska dolne bieżnie łożysk i one się nie obracają..może nie wszyscy wiedzą..
https://www.google.com/search?q=xrv+...Juu1NMcOqvq-M:
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2018, 01:47   #23
Skeeb


Zarejestrowany: Feb 2016
Miasto: Warszawa
Posty: 267
Motocykl: Inne moto
Przebieg: 77777
Skeeb jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 9 godz 33 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szynszyll Zobacz post
slimak wspiera sie o golen - nie os. nie ustalicz slimaka bez goleni. wypust jest na zewnatrz. pokaz mi na osi to 'zrubienie'.

bez goleni slimak bedzie sie obracal wraz z ruchem kola.
No ta część o większej średnicy po lewej stronie Twojego obrazka Miałem na myśli zgrubienie, literówka. Nie służy ono do ustalenia właściwego kąta ślimaka względem goleni, ale dociska go do łożyska.

Chyba nie ma między tym co piszemy niezgody.

Jaką średnicę wewnętrzną ma ślimak? Równą temu mniejszemu przekrojowi osi czy temu większemu?
W tym opisie oparłem się na zawieszeniu z CB500. Ale zasada powinna być taka sama.
Stawiam, że w afryce średnica wewnętrzna ślimaka jest równa tej cieńszej części osi. Nie miałem tego w ręku, ale dowód w następnym akapicie.

Te zdjęcia zdawałyby się to potwierdzać:
http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=722&page=5

I ślimak bez prawej goleni, albo ze spiłowanym ząbkiem ustalającym na tej goleni, jeśli oś jest poprawnie skręcona, nie powinien się obracać. Można to sprawdzić - odkręcić linkę prędkościomierza, rozkręcić oś, obrócić ślimaka o 180 stopni, skręcić oś ponownie właściwym momentem. Nie do ruszenia ręką. Jeśli łożysko koła wytworzyło taki moment, że bieżna wewnętrzna zabiera ze sobą tego ślimaka i go obraca, to znaczy, że jest ono zatarte.

Gdyby było tak, ze slimak opiera się o goleń, to to co napisałem o "możliwości regulacji prawej lagi" (właściwiej byłoby tutaj pisać o jakiejś swobodzie ustalenia, bo tylko jedno położenie jest prawidłowe, tutaj nic nie regulujemy) nadal jest prawdziwe.
Ale to, że to goleń dociska ślimaka do reszty jest niemożliwe. Ślimak robi za dystans. Od strony koła opiera się zatem na jedynym elemencie nie obracającym się normalnie względem goleni, czyli wewnętrznej bieżni łożyska. Ono ma średnicę równą tej cieńszej części osi. Jednocześnie, żeby ślimak mógł "dojechać" do goleni, a nie zatrzymać się na tej grubszej części osi, musiałby mieć średnicę wewnętrzną równą tej grubszej części. Sprzeczność, bo ma stałą srednicę. A nie może mieć po całości tej większej średnicy, bo od strony koła opierałby się o bieżnię zewnętrzną, obracającą się względem goleni, względem której ślimak jest nieruchomy.

Przykręcanie bądź nie konika lewej goleni nie uniemożliwia skręcenia osi na gotowo, nie wpływa też na lepsze bądź gorsze obracanie koła (oczywiscie na centealce). Jesli kolo się nie obraca po skręceniu, to powodów tego należy szukać na lewo od ślimaka włącznie, prawa goleń na pewno nie ma tu nic do rzeczy.

Ostatnio edytowane przez Skeeb : 02.08.2018 o 16:33
Skeeb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2018, 01:57   #24
Skeeb


Zarejestrowany: Feb 2016
Miasto: Warszawa
Posty: 267
Motocykl: Inne moto
Przebieg: 77777
Skeeb jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 9 godz 33 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szynszyll Zobacz post
ustawiamy na srodek zacisku...
A co sądzisz o propagowanej przez niektórych metodxie, polegającej na lekkim dokręcenie konika, zrzuceniu moto na koła, poszarpaniu trochę zawieszeniem, poużywanie przedniego hamulca i skręcanie w takiej pozycji, jaka się "sama ustawi"?
Skeeb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2018, 10:36   #25
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,340
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 5 dni 15 godz 3 min 51 s
Domyślnie

a jak sie sama ustawi tak ze bedzie tarla o zacisk. tarcza MUSI byc w srodku szczeliny. reszta jest nie istotna. w motocyklu prostym tak bedzie ale nie wszystkie sa proste.
__________________
buziaki

Ostatnio edytowane przez szynszyll : 02.08.2018 o 11:35
szynszyll jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.08.2018, 12:47   #26
Skeeb


Zarejestrowany: Feb 2016
Miasto: Warszawa
Posty: 267
Motocykl: Inne moto
Przebieg: 77777
Skeeb jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 9 godz 33 s
Domyślnie

Pomyślałem chwilę nad tym i jeszcze mam ochotę popolemizować, znaczy popierdolić trochę Pierdolenie o ustawianiu tarczy względem zacisku na forum motocyklowym nie będzie chyba zbyt szkodliwe?

Napisałeś:
Cytat:
Napisał szynszyll Zobacz post
ustawiamy na srodek zacisku...
Przez środek zacisku można rozumieć dwie rzeczy:
1) Środek odległości między wewnętrzmymi ściankami zacisku, środek odcinka A na moim schemacie.
2) Środek odległości pomiędzy klockami hamulcowymi(Środek odcinka B na rys)


Ad1:
W trakcie pracy zacisku pływającego z tłoczkami z jednej strony, w toku zużywania się klocków tarcza zmienia swoją pozycję względem zacisku i tylko przez jakiś krótki czas jest dokładnie na środku odcinka A. Przy nowych klockach jest między środkiem zacisku a gniazdami tłoczków, przy kończących się klockach po drugiej stronie. Więc ustawianie zacisku tak, aby tarcza wypadała dokładnie po środku da złe efekty. W sumie to chyba nikt tak nie robi, bo to by wymagało przy zakłądaniu koła cofania tłoczków. Na koniec i tak zacisk ustawiłby się tak, żeby nieruchomy klocek przylegał do tarczy.

Ad2:
Tarcza jest w między klockami, gdziekolwiek one akurat, z powodu zużycia, wypadają względem środku odcinka A. Inaczej się nie da
Odleglość środka odcinka B od środka odcinka A, jw, zmienia się.

My tu chcemy ustawić dobrą pozycję prawej goleni na osi, wnioskując jej pozycję z położenia punku B_śr względem tarczy. Tutaj widzę problem.

Właściwe położenie goleni prawej wyznacza odleglość C, tj. jej odległość od tarczy (a w zasadzie odległość goleni od środka tarczy tarcza też się w końcu zużywa, ale wolno, w zakresie 0-2 mm, więc pomijam, dla uproszczenia)

Ustawienie zacisku względem tarczy nijak nie wyznacza nam właściwej długości odcinka C..
W idealnym świecie byłoby tak, że zacisk mamy super przeserwisowany i pływa jak złoto, bez klocków wraca z wychyłu na jarzmie samoczynnie do swojego "idealnego położenia".
Nawet teraz założenie, że przesuwanie golenią tak, że tarcza znajdzie się dokładnie w środku odcinka B wyznaczy nam właściwe położenie goleni jest silne. Myslę, że ok, można przyjąc to za wystarczająco dobre przybliżenie.
EDIT nie, to nadal sposób obarczony dużym błędem. Klocki mogą być różnej grubości, nowe, używane. Wraz ze zużyciem klocka, wg tej metody, musielibyśmy dopychać prawą goleń do koła, aby tarcza przed włożeniem koła wypadała dokładnie w środku przestrzemi między klockami. Ustawienie zacisku ma być wtórne względem ustawienia goleni. Jeśli wyjdzie tak, że po złożeniu - jeden z klocków "leży na tarczy" i jest dociskany do niej siłą powrotu zacisku na tulejach pływających do położenia równowagi, to tak ma być, jest dobrze.

Ale w rzeczywistym życiu, w trasie? Kiedy ten zacisk już swoje przejechał, nie pływa idealnie, tj możemy go przesuwać po jarzmie w zakresie powiedzmy 10mm i zachowuje ustaloną pozycję, nie wraca sam? To jak w takiej sytuacji wnioskować o położeniu goleni?
Założmy, że jakoś zgadliśmy tę właściwą pozycję zacisku na jarzmie. Wsadzamy koło, zacisk został ciut przesunięty przez tarczę. Jak stwierdzić o ile przesunąć goleń, żeby skompensować ten ruch? Cholernie trudna sprawa.

Wydaje się, że właściwe ustawienie powinno polegać na sprawieniu, żeby odleglośc między środkiem goleni na górze i na dole byla taka sama.
Jak raz to wytyczymy to możemy zrobić jakiś klocek, który wciśniemy między goleń a tarczę i będziemy do tego ustawiać. Albo zrobić jakiś znak na osi od zewnątrz, do którego będziemy ustawiali.
Np w ntv jest rowek na osi, do którego, po skręceniu osi nakrętką, ustawia się do zlicowania zewnętrzną powierzchnię ruchomej jeszcze goleni.

Z tym trzepaniem zawieszeniem to rzeczywiście raczej słabe, może się ustawić zupełnie losowo, pod ciężarem motocykla goleń nie będzie się przesuwała swobodnie.

Ostatnio edytowane przez Skeeb : 06.08.2018 o 14:03
Skeeb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2023, 15:33   #27
Radzo
 
Radzo's Avatar


Zarejestrowany: May 2019
Miasto: West Coast
Posty: 13
Motocykl: RD07a
Radzo jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 1 godz 16 min 51 s
Domyślnie

Witam szanownych forumowiczów. Chciałbym odświeżyć temat urwanej szpilki uchwytu ośki koła przedniego. Mam urwaną szpilkę w RD07A i chciałem zapytać czy jest szansa jej wymiany tak jak opisywali to koledzy w RD04? Podejmowałem już próby wykręcenia, ale niestety z marnym skutkiem, przeglądałem dokumentacje techniczna i w RD04 szpilki występują jako element wymienny i można je kupić w serwisie, natomiast w RD07 jest to element nie wymienny. Taką samą informacje otrzymałem w serwisie. Troszkę to dziwne, ale liczę na fachowe informacje forumowiczów. Pozdrawiam.
Radzo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2023, 16:28   #28
dawid8210
 
dawid8210's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: Kiełczygłów
Posty: 1,728
Motocykl: RD07a
Przebieg: 00000
dawid8210 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 6 dni 8 godz 14 min 40 s
Domyślnie

Jak niewymienne? Przecież korpus gdzie siedzą szpilki jest aluminiowy, a szpilka stalowa. Czyli musiała być tam wkręcona
dawid8210 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2023, 17:33   #29
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Oczywiście że wymienny
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2023, 18:11   #30
Radzo
 
Radzo's Avatar


Zarejestrowany: May 2019
Miasto: West Coast
Posty: 13
Motocykl: RD07a
Radzo jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 1 godz 16 min 51 s
Domyślnie

Też tak sądzę, że raczej nie są montowane na wcisk i powinny dać się wykręcić, ale po informacji z serwisu i zdjęciach z katalogu części zamiennych troszkę zwątpiłem.

Radzo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wzmocnienie uchwytu nawigacji cygan Gadżety / wyposażenie 63 25.10.2019 23:21
Wyrwana szpilka uchwytu osi koła tnt123 Hamulce, kola, opony 21 16.05.2015 19:40
Urwana fajka mucha_dub Układ elektryczny i zapłonowy 2 14.04.2014 13:09
Urwana Sprężyna podstawki centralnej ??? BIAŁY Wszystko dla Afryki 18 26.03.2013 23:50
szpilka kolektora wydechu torak Uklad paliwowy i wydechowy 6 10.01.2012 03:15


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.