Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 19.01.2024, 10:16   #21
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,358
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 41 min 48 s
Domyślnie

Przerwanie wypalania DPF może przyczynić się do wzrostu oleju silnikowego, niespalona dodatkowa dawka paliwa spływa do skrzyni korbowej i trafia do oleju. Także słabo trochę. Weź pod uwagę sytuację, że silnik może "brać olej" - wg Forda w nowym silniku norma dopuszcza nawet 1l/2000km przez pierwsze 5000km nawet więcej i tak, silnik może z jednej strony brać olej, a z drugiej uzupełniać go ropą przy gaszeniu podczas wypalania DPF - tak to ktoś przewidział, stan na bagnecie będzie się zgadzał, a oleju w oleju coraz mniej.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg IMG-20231223-WA0001.jpg (220.3 KB, 15 wyświetleń)
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.01.2024, 12:15   #22
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 56 min 12 s
Domyślnie

Nie żebym się mądrzył ale też mam forda (focus 1.6 z 2012) z DPF. Od czasu do czasu się wypala, zdarzyło mi się przerwać to wypalanie jak nie zauważyłem (można to rozpoznać po tym że na puszczonym gazie przy hamowaniu silnikiem jest chwilowe 0,3L a nie 0.0L, natomiast na postoju spalanie ok 1.1 na godzinę zamiast 0,5-0,6. Niestety nie ma żadnej kontrolki o wypalaniu.

Otóż, mam fabryczny DPF, nie był nigdy czyszczony itp. Auto ma 326kkm więc chyba naprawdę nie ma co się tym martwić w nowym samochodzie.

W temacie skanera to używam V-Car zwykły ale nie wiem czy można nim podejrzeć stan dpf...

Pozdrawiam
Marcin
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.01.2024, 13:38   #23
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,394
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 9 godz 28 min 25 s
Domyślnie

Ron nie wiem jak w osobówach ale w dużych np.Volvo, Reno [E6] każde podłączenie kompa zostawia ślad więc uważaj na gwarancję. Olej zawsze możesz powąchać czym zalatuje.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.01.2024, 14:25   #24
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,358
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 41 min 48 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał zimny Zobacz post
Nie żebym się mądrzył ale też mam forda (focus 1.6 z 2012) z DPF. Od czasu do czasu się wypala, zdarzyło mi się przerwać to wypalanie jak nie zauważyłem (można to rozpoznać po tym że na puszczonym gazie przy hamowaniu silnikiem jest chwilowe 0,3L a nie 0.0L, natomiast na postoju spalanie ok 1.1 na godzinę zamiast 0,5-0,6. Niestety nie ma żadnej kontrolki o wypalaniu.

Otóż, mam fabryczny DPF, nie był nigdy czyszczony itp. Auto ma 326kkm więc chyba naprawdę nie ma co się tym martwić w nowym samochodzie.

W temacie skanera to używam V-Car zwykły ale nie wiem czy można nim podejrzeć stan dpf...

Pozdrawiam
Marcin
Bingo, jakbym miał Forda to bym się nie martwił, a tam siedzi szajsowate 2.0 TDI grupy VAG
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.01.2024, 20:05   #25
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,837
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 7 godz 54 min 37 s
Domyślnie

Sorki, nie miałem okazji podpiąć się do Kijanki młodego bo zanim przyszedłem z pracy to wybył do GF Postaram się to jutro sprawdzić...

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Bingo, jakbym miał Forda to bym się nie martwił, a tam siedzi szajsowate 2.0 TDI grupy VAG
Czy aby na 100% to jest silnik VAGa? Bo stronka poniższa coś tam pisze, że ten Twój silnik ma oznaczenie DTR:

https://www.ultimatespecs.com/car-sp...0-EcoBlue.html

Ale jeśli nawet to 2.0TDI VAG z rodziny EA288 (miałem dwa Tiguany z tym silnikiem, jeden 150KM i drugi 190KM) to wypalanie DPF następuje w następujących przypadkach:

- Regeneracja pasywna - gdy silnik jest nagrzany, a samochód jest użytkowany głównie na autostradzie ze stałą prędkością – użytkownik zwykle nie zauważy tej regeneracji,

- Faza nagrzewania - gdy silnik jest zimny, ECU przechodzi do zaprogramowanej fazy nagrzewania, aby szybko doprowadzić filtr DPF do temperatury. Identyfikowana przez wyższe obroty biegu jałowego po uruchomieniu

- Aktywna regeneracja - ECU mierzy ciśnienie lub obciążenie sadzą w układzie DPF i przechodzi w tryb aktywnej regeneracji DPF - zwykle identyfikowany przez podwyższoną prędkość biegu jałowego, nawet gdy silnik jest w pełnej temperaturze

- Wyjazd regeneracyjny użytkownika - Klient musi udać się na przejażdżkę, aby wymusić zakończenie regeneracji, jeśli zaświeci się kontrolka DPF na desce rozdzielczej (sprawdź w instrukcji czy masz taką lampkę - czasami to jest stałe świecenie symbolu świecy żarowej, a czasami inna lampka)

- Regeneracja serwisowa - Wymuszona regeneracja DPF poprzez podłączenie komputera diagnostycznego dealera, gdy normalna regeneracja nie jest możliwa

- Regeneracja po przebiegu - ECU będzie przeprowadzał aktywną regenerację co ok. 700 km niezależnie od ilości sadzy w DPF, jeśli nie zarejestrował KOMPLETNEGO cyklu regeneracji w ciągu ostatnich 700 km.

Objawy aktywnej regeneracji:
- wyższe obroty biegu jałowego,
- wyższe chwilowe spalanie
- włączony wentylator chłodnicy,
- specyficzny smród
- nie działa system Start/Stop,
- potencjalnie świeci się 'coś' na desce,

Więcej tutaj (od strony 57):

https://pics3.tdiclub.com/data/517/820433_EA288.pdf

Oczywiście nie mam pojęcia czy tak samo się to odbywa teraz w Fordzie z 2023 roku, bo mogli coś pozmieniać w oprogramowaniu zarządzającym tym procesem

Podsumowując: ja bym na razie nic nie robił i ew. zerkał w CarScannerze na potencjalne wskazania związane z DPF, wtedy być może da się 'wyczaić' moment zbliżającej się regeneracji i pogonić go trochę.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.01.2024, 17:19   #26
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,837
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 7 godz 54 min 37 s
Domyślnie

Post pod postem (a nie edycja), aby Ronin zobaczył:

Niestety Kijanka młodego, OBD2 dongle oraz CarScanner Pro nie umożliwiają u niego uruchomienia regeneracji DPF (albo ja słabo szukałem). Nie jest powiedziane, że w Twoim Fordzie byłoby tak samo bo to inny samochód. Co da się za to zobaczyć (skrinszot poniżej) to kilka dość istotnych danych o DPF:

__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.01.2024, 12:16   #27
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,358
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 41 min 48 s
Domyślnie

Jaka to aplikacja? Próbowałem na razie dwie i nie znajdują "auta", carscanner pro?
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.01.2024, 12:28   #28
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,837
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 7 godz 54 min 37 s
Domyślnie

https://www.carscanner.info/

Co to znaczy 'nie znajdują auta'? OBD2 auta nie widzi, aplikacja nie widzi OBD2?
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.01.2024, 10:54   #29
Wegrzyn
 
Wegrzyn's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Monschau / Radoszewice
Posty: 1,592
Motocykl: RD07
Przebieg: 42000
Wegrzyn jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 6 dni 13 godz 40 min 27 s
Domyślnie

Ja do wymuszenia wypalania filtra uzylem takiego urzadzenia. Moze znacznie wiecej niz te zwykle dongle z apkami do telefonu. Musisz tylko doczytac dokladniej jaki kupic, bo moje urzadzenie ma juz z 5 lat.

https://pl.aliexpress.com/item/10050...Cquery_from%3A
__________________
Wegrzyn jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.01.2024, 11:07   #30
Artek
Dominator.
 
Artek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: Ze wsi jestem w ZMY
Posty: 2,570
Motocykl: RD03 lekko młotkiem dłubnięta
Artek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 3 tygodni 12 godz 14 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wegrzyn Zobacz post
Ja do wymuszenia wypalania filtra uzylem takiego urzadzenia. Moze znacznie wiecej niz te zwykle dongle z apkami do telefonu. Musisz tylko doczytac dokladniej jaki kupic, bo moje urzadzenie ma juz z 5 lat.

https://pl.aliexpress.com/item/10050...Cquery_from%3A
Ja się przejechałem na delphi ds 150. Po dwóch latach kazano mi wykupić drogą subskrypcję. Przy kupowaniu urządzenia nie było mowy o subskrybcji Myślę, że należy omijać aukcję w których oprogramowanie jest wysyłane na maila, a nie dołączone do urządzenia.

Choć samo urządzenie do moich zastosowań było ok.
Fajnie odpowietrzyłem hamulce w seacie ( choć straszono mnie skomplikowanymi i czasochłonnymi procedurami).
Artek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Android auto tomy Gadżety / wyposażenie 3 28.02.2021 17:52


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.