Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Rama, zawieszenia, napęd

Rama, zawieszenia, napęd Montaż i demontaż łańcucha, zębatek, zawieszenia przedniego i tylniego, centralki i bocznej podstawki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje łancuchów, podnóżki, półki.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04.03.2013, 23:52   #11
Stary-S3
 
Stary-S3's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Ponownie Kotlina Kłodzka :D
Posty: 450
Motocykl: RD07 mit VW parts :D
Stary-S3 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 15 godz 9 min 23 s
Domyślnie

No to chyba zdecyduje się na 16/40.
Planuję jechać sam i nie mam potrzeby ładowania na full bo będę w cywilizacji.
Ciuchy, szama i spanie. Absolutne minimum do zabrania.
A co do obrotów to właśnie wysokie na dłuższej trasie bardzo mnie męczą. Afra to nie ścigacz i piłowanie cały czas na 6000 obrotów jakoś mi nie leży.
__________________
Ale dlaczego Honda?... Bo VW nie robi motocykli...
Stary-S3 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2013, 10:14   #12
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,335
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 17 godz 33 min 46 s
Domyślnie

Zanim zacznę to mam pytanie , czy ktoś z chętnych na zmianę przełożeń jeździł samochodem z komputerkiem pokazującym aktualne spalanie?

Podczas konstruowania układu przeniesienia napędu dokonano wielu obliczeń , prób , testów na hamowni itp.
Produkt końcowy jest optymalny do mocy silnika, momentu obr i jego przebiegu , zestopniowanie skrzyni stosowne do masy pojazdu i tak dalej.
Dlatego inne skrzynie mają diesla inne benzyny , inne stosuje się do małych silników a inne do mocniejszych.
To wszystko jest obliczone aby po prostu działało wlasciwie.
Twórczość garażowa najczęściej pogarsza sprawę zamiast poprawić.

AT na 5ym biegu nie dochodzi do swoich max obrotów , oznacza to że jej moc jest na to za mała a co za tym idzie ostatni bieg stał się już nadbiegiem.
Sens przyśpieszania przełożenia jest wtedy gdy mamy mocy w nadmiarze.
Szybsze przełożenie przy małej mocy zamuli przyśpieszanie na ostatnim biegu , spowoduje potrzebę redukcji tak gdzie do tej pory robiła to 5ka.
Wbrew pozorom takie konbinacje zwiększają spalanie z racji większego obciążenia silnika poprzez dawanie wiekszego gazu z powodu powolniejszego rozpędzania.
Prosty przykład , zerknijcie na spalanie aktualne w samochodzie na 4 biegu i
5 przy prędkości 50km/h i spróbujcie przyśpieszać.
Na 4 będzie szybciej przy stosunkowo mniejszym chwilowym a na 5ce zdecydowanie dłużej przy większym chwilowym spalaniu. To zwykła fizyka.

Podobnie jest gdy przedobrzymy ze wspomnianą zębatką.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2013, 10:45   #13
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Afryka na 5tym biegu ma przełożenie jak pamiętam 0,96 czyli nadbieg to już jest.
Na 47z afryka wyraźnie szybciej rozpędza się do 180/185kmh
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2013, 18:47   #14
Stary-S3
 
Stary-S3's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Ponownie Kotlina Kłodzka :D
Posty: 450
Motocykl: RD07 mit VW parts :D
Stary-S3 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 15 godz 9 min 23 s
Domyślnie

To chciałbym poznać wasze Afry skoro jeżdżą 180/185 km/h
Moją raz osiągnąłem 160 km/h i miałem wrażenie, że silnik chce mnie wyprzedzić prosząc o litość.
Pomysł jest wzięty z aut terenowych a mowa o "szybkich mostach".
Jestem laikiem więc przez porównanie postanowiłem zastosować inne przełożenie.
Jeśli twierdzicie, że to nie ma sensu to nie będę zmieniał.
__________________
Ale dlaczego Honda?... Bo VW nie robi motocykli...
Stary-S3 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2013, 21:48   #15
Jaro-Ino
 
Jaro-Ino's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Inowrocław
Posty: 896
Motocykl: RD07a
Jaro-Ino jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 19 godz 34 min 59 s
Domyślnie

Jak w motocyklu brakuje prędkości przelotowej, bo przy naszej zakładanej ma za duże obroty to albo należy zwolnić albo zmienić motocykl
Jaro-Ino jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2013, 22:46   #16
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stary-S3 Zobacz post
raz osiągnąłem 160 km/h i miałem wrażenie, że silnik chce mnie wyprzedzić prosząc o litość.
Może jeszcze nie dotarta albo jakaś przymulona
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2013, 23:21   #17
bliźniak
droga jest celem
 
bliźniak's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Wrocław
Posty: 1,022
Motocykl: RD07, LC8
Przebieg: X70.000
Galeria: Zdjęcia
bliźniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 18 godz 25 min 35 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
Zanim zacznę to mam pytanie , czy ktoś z chętnych na zmianę przełożeń jeździł samochodem z komputerkiem pokazującym aktualne spalanie?

Podczas konstruowania układu przeniesienia napędu dokonano wielu obliczeń , prób , testów na hamowni itp.
Produkt końcowy jest optymalny do mocy silnika, momentu obr i jego przebiegu , zestopniowanie skrzyni stosowne do masy pojazdu i tak dalej.
Dlatego inne skrzynie mają diesla inne benzyny , inne stosuje się do małych silników a inne do mocniejszych.
To wszystko jest obliczone aby po prostu działało wlasciwie.
Twórczość garażowa najczęściej pogarsza sprawę zamiast poprawić.

AT na 5ym biegu nie dochodzi do swoich max obrotów , oznacza to że jej moc jest na to za mała a co za tym idzie ostatni bieg stał się już nadbiegiem.
Sens przyśpieszania przełożenia jest wtedy gdy mamy mocy w nadmiarze.
Szybsze przełożenie przy małej mocy zamuli przyśpieszanie na ostatnim biegu , spowoduje potrzebę redukcji tak gdzie do tej pory robiła to 5ka.
Wbrew pozorom takie konbinacje zwiększają spalanie z racji większego obciążenia silnika poprzez dawanie wiekszego gazu z powodu powolniejszego rozpędzania.
Prosty przykład , zerknijcie na spalanie aktualne w samochodzie na 4 biegu i
5 przy prędkości 50km/h i spróbujcie przyśpieszać.
Na 4 będzie szybciej przy stosunkowo mniejszym chwilowym a na 5ce zdecydowanie dłużej przy większym chwilowym spalaniu. To zwykła fizyka.

Podobnie jest gdy przedobrzymy ze wspomnianą zębatką.

Dzieju, z całym szacunkiem, ale
po pierwsze: też mam 16/40 i nie wzrosło mi spalanie tylko spadło - doświadczalnie sprawdzone na własnym sprzęcie i z własnych pobudek.
Auto na 4 biegu nie będzie Ci palić mniej niż na 5 przy przelotach, a przy wyprzedzaniu redukujesz - po to masz skrzynie, żeby biegi zmieniać.
po wtóre: mi dla przykładu nie chodziło o zmniejszenie spalania - tylko zmniejszenie prędkości obrotowej silnika przy stałej V podczas przelotów, a tym samym hałasu.
po kolejne: podczas konstruowania inżynierowie popełniali kompromis pomiędzy jazdą w terenie i po drodze, a nie wybrali ideał na wszystkie warunki.
po następne: nie porównuj stopniowania skrzyni diesla i silnik benzynowego, bo to dwie kompletnie inne jednostki napędowe
i na koniec: ta 'zwykła fizyka' to również prędkości obrotowe, więc więcej gazu rekompensuje przy mniejszych obrotach mniejsza ilość suwów w tym samym czasie, a co za tym idzie mniejszy przepływ przez gaźnik i wysysanie z nich mniejszej ilości paliwa.
Oczywiście siły momentu obrotowego działające na cały układ napędowy, będą wówczas większe, można by też rzec, że panewki będą bardziej obciążone, łożyska skrzyni, oraz wałka zdawczego... ale przy normalniej jeździe i normalnych prędkościach (120-150km/h) są to bardzo niewielkie różnice i mając zalany dobry olej - elementy układu tego nie odczują.
Sumując, dajcie chłopakowi sprawdzić i niech się sam przekona. Na pewno nie rozwali tym silnika, a jak mu będzie ładniej dźwięczał - to tylko na plus mu wyjdzie. W końcu jazda motocyklem ma być przyjemnością - ja w każdym razie z takiego założenia wychodzę.
Tak jak pisałem wcześniej - testowałem zestaw 16-40 i daje on znaczący dla ucha spadek obrotów silnika przy przelotach.
Testuj chłopie jak masz chęć, a jak potrzebujesz wpadnij na moje podwórko, zobaczysz jak to działa. Aha, jak byś zdecydował się zmienić napęd, zwiększ o pół obrotu (od dobrze ustawionego) skład mieszanki, będzie się płynniej wkręcał.
__________________
RideNow!
bliźniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.03.2013, 00:26   #18
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,335
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 17 godz 33 min 46 s
Domyślnie

Każdy ma swoje doświadczenia i swoje kryteria oceny .
Chyba nie dokładnie się wczytałeś ale to nie ma znaczenia.
Niech każdy uczy się i zdobywa wiedzę po swojemu.
Przy okazji do 03 są nawet 36 zębów tylko że przy ruszaniu trzeba by się pewnie nogami odpychać..... nooo ale z dużej górki i z wiatrem to 200 spokojnie da radę.
No i nie napisałeś o prędkości max i czasie rozpędzania a jedynie o spadku obr.
Tak naprawdę nie chce mi się nikogo do czegokolwiek przekonywać , za stary jestem a wyniki moich obserwacji mi wystarczają.
__________________
AT03

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 06.03.2013 o 00:36
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.03.2013, 01:41   #19
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

na 47 nie ma problemów z osiągnieciem 180kmh ale na 44 to tylko z górki
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.03.2013, 08:08   #20
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,139
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 20 godz 37 min 12 s
Domyślnie

Zmiana przedniej zębatki to przesada, szczególnie że mniejsza może źle wpływać na łańcuch. Ja jeżdżę na 16-47 i chyba założę 48. Jak ktoś jeździ sporo po asfaltach to można zejść do 44 ale poniżej może brakować mocy przy dużych prędkościach, tak jak Rambo pisze, ktoś to policzył, szybkie przełożenia to nie wszystko. A na 40 z tyłu bałbym się zjechać z asfaltu.
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
wymiana tylnej opony .. yarecky2000 Hamulce, kola, opony 19 07.10.2011 22:58
Wymiary tylnej ośki + tuleki wewnątrz tylnej piasty:) majo Hamulce, kola, opony 2 10.02.2009 22:06


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.