Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Trochę dalej

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20.12.2011, 12:23   #111
Pajdor
 
Pajdor's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2011
Miasto: Gliwice
Posty: 130
Motocykl: RD07
Przebieg: 59000
Pajdor jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 2 godz 51 min 35 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ofca234 Zobacz post

Polecam wszystkim - szczegolnie tym, ktorzy jak ja maja lek wysokosci. bardzo sie tepi bo takim przezyciu

Mógłbyś rozwinąć ten wątek
Pajdor jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.12.2011, 15:01   #112
ofca234


Zarejestrowany: Aug 2011
Posty: 338
Motocykl: XChallange
ofca234 jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 2 godz 25 min 10 s
Domyślnie

bedzie dlugo, ale skoro jest zima to chyba mi wybaczycie.

generalnie mialem kolosalny lek wysokosci - moim papierkiem lakmusowym byla wieza monastyru Gora Humoru.

rok przed lotem wejscie na ten balkonik:



byl mnie mega wyzwaniem. Kiedy juz udalo sie wejsc, z dupa przyklejona do sciany niczym homofob w Utopii robilem trzy szybkie fotki i wracalem jak najszybciej na dol wyrownac oddech.

Same okolicznosci lotu byly tez niezwykle.

Lot na paralotni wyszedl jakos tak bardzo spontanicznie, niby poszedlem sie zapytac ile to kosztuje a wrocilem umowiony na nastepny dzien rano nie zastanawiajac sie ze punkt widokowy (start) a plaza kempingu Lubanista (ladowisko) to jakies 500-700 metrow (na oko) roznicy poziomow, co moze stanowic dla mnie pewnien problem.

Pojechalismy na miejsce startu



Na dzien dobry okazalo sie, ze "moj" paraszutnik po angielsku umie powiedziec 50 euro, bjutiful flajt i sit daln gut. Z drugim nie bylo bariery jezykowej, ale byl o glowe nizszy ode mnie, wiec musial leciec z dziewczyna (ktora jest odwazna). Za pomoca jezyka migowego ustalilismy z moim lotnikiem, ze na haslo 'go' biegniemy razem do przodu i wtedy wystartujemy. Dostalem takie smieszne siedzisko, do ktorego za uda i ramiona przypinasz sie paskami, a nastepnie to siedzisko za pomoca dwoch karabinczykow przypinasz do swojego lotnika. Oprocz tego kask, aparat foto w reke i jestes gotowy na przygode.



generalnie mine mialem nietega:



Gosc mnie przypial, dal sygnal "go" i biegniemy przed siebie. Cos tam krzyczy. Czasza (skrzydlo paralotni) podniosla sie, cos szarpnelo i sie wywalismy. Troche nas przeciagnelo bo tych wielkich kamulcach, lekko rozcharatalem sobie reke. Gdy przybiegl drugi parasztunik okazalo sie, ze 'go' powinno znaczyc "biec".... ale niekoniecznie do przodu.

Drugi start odbyl sie przy pomocy 'tlumacza' czyli drugiego lotnika. Bieglismy w lewo i do tylu. Za chwile bylismy w powietrzu. Spojrzalem miedzy nogi i zrozumialem, ze to popelnilem blad



Na poczatku lotu mialem zamkniete 2 sekundy oczy, potem otwieralem je na 3, robilem w panice zdjecie i znowu zamykalem



po dluzszej chwili poddalem sie i powiedzialem paraszutnikowi, ze ma wyladowac jak najszybciej. jego zapewniania 'bjutiful flajt' nie robily na mnie zadnego wrazenia i rozkazalem mu obrac kurs na ladowisko. Tyle, ze do ladowiska byl dluuuuuugi kawalek



Lotnisko, czyli plaza poprawej stronie zdjecia. Generalnie trwalo to jakies 15 minut. W miedzyczasie skonczyla mi sie karta w aparacie, ale tak mi sie trzesly rece, ze nie udalo sie skasowac poprzednich zdjec, wiec wielu zdjec nie zrobilem

Troche sie uspokoilem nad sama woda - chociaz przesadzil bym twierdzac, ze sie wyluzowalem - zamiast paniki byl strach - ale taki do opanowania. sielanka trwala do momentu kiedy zrozumialem, ze parasztunik cos mowi o poprawieniu paskow, ktorymi jestem przytroczony do tego siedziska. Jak sie okazalo, ze wszystkie sa poluzowane i w sumie to mnie nie trzymaja mina mi znowu zrzedla. Szarpalem sie z nimi kilka minut, ale wreszcie jakos je poprawilem z pomoca pilota.

Jakis czas pozniej wyladowalismy. Przy ladowaniu standartem jest wywrotka, bo ciezko utrzymac synchronizacje biegu w dwie osoby. Znajomi mowili, ze bylem zielony na twarzy. Po dwoch Skopsko i kilku petach wrocilem do zywych.

Kilka dni pozniej znowu bylismy na Bukowinie. Wlazlem na ten balkonik, zapalilem papieroska, obejrzalem okolice z gory, zrobilem zdjecia i po 15 minutach wrocilem na dol totalnie wyluzowany.

Pol roku pozniej, z lekka taka niesmialoscia, polecialem 600 metrow nad ziemia szybowcem jako pasazer. Nie powiem, ze sie nie balem w ogole, ale to byla lekka niepewnosc a nie jakas panika.

Ogolnie caly ten szybowiec w porownaniu z paralotnia to jakas lipa

Troche to kosztuje nerwow, ale wiadomo, ze kazdy strach mozna zwalczyc konfrontujac sie z nim. Pewnie powtorka tez by mnie sporo kosztowala, ale znacznie mniej i rzeczy (np. piwko na tych balkonikach na wzgorzy Gellerta), ktorych kiedys sie bardzo balem teraz sprawiaja mi poprostu przyjemnosc.

Ostatnio edytowane przez ofca234 : 20.12.2011 o 15:07
ofca234 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.12.2011, 10:57   #113
majki
 
majki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Gwe/Warszawa
Posty: 3,494
Motocykl: CRF1000, RD04
majki jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 1 tydzień 3 dni 23 godz 26 min 45 s
Domyślnie Way back...

Sorka za opóźnienia ostatnio, ale w robocie mniej czasu na pisanie, a do tego jakoś wena klapnęła, pogoda się sypie, a poza tym został mi do opisania powrót, a jak wiadomo, "powroty są do doopy" (mimo, że ten był nie najgorszy )

Tak więc jestem 13ty dzień na wyjeździe. Odwrót w miarę szybki, ale wg kalkulacji powinienem być w Polszy akurat na koniec urlopu. W sumie już mi się kończą pomysły na zwiedzanie, gdyż tego rejonu nie rozpracowywałem wcześniej.

Budzę się rano, zwijam manatki, pakuję krówkę i niespiesznie opuszczam lokal. Nie wprowadzałem sobie żadnej, większej napinki na wyjeździe. Czasem ustawiałem budzik, żeby się nie obudzić np. o 12tej, ale przeważnie też nie wstawałem przed 8mą. No cóż, jestem leniuchem z zamiłowania. Motel czy tam zajazd chyba faktycznie nie miał za wielu gości, jeżeli miał wogóle jakiś poza mną, bo nie spotykam nikogo poza obsługą. No cóż, wyspać się wyspałem, woda w kranie była i to nawet ciepła, prąd w gniazdkach też, wiec było nieźle. Wsiadam na motóra i spadam w trasę. Dziś będzie przelot przez Macedonię i Serbię, aby na noc zadekować się w Łunii czyli piknej Romanii.

Jak zwykle w tych rejonach jest już gorąco i zapewne kolejny dzień będzie patelnia. Nie powiem, żebym do tego przywykł, szczególnie, że jestem z "chłodnego wychowu" i nigdy za skwarem nie przepadałem, już chyba wolę marznąć... Niestety wyjścia nie mam, więc pakuję się w tą niekończącą się saunę. Z Resen kieruję się przez małe górki na Bitola, a dalej na Prilep. Narazie ancfalt, ale jest trochę kręto, więc nie najgorzej, chociaż puszki popier.alają strasznie, łykają mnie nawet na winklach. Ale bez stresa, przeca nie jestem na wyścigach. Okolica mało ciekawa, trochu syfiaście, jakieś slumsy, a w Bitoli widząc kierunkowskazy na Grecję (kilkanaście km) zaczynam mieć jakieś dziwne myśli...ale stwierdzam, że nie ma co. Jechać tylko po to, żeby odhaczyć kolejny kraj, bez sensu. Poza tym jest za gorąco, a tam pewnie wcale chłodniej nie będzie. No i musiałbym nadłożyć sporo km, bo przejścia z Mac są coś rzadko, no i tam jeszcze jakiś kryzys, strajki, zamieszki, środek sezonu, eee tam, może kiedy indziej. Lecimy dalej . Droga nudna, ruch średni, ale jakoś się jedzie. W pewnym momencie widzę z prawej wróbelka na kolizyjnym. Zrobić nic nie mogę, więc ptaszydło wpada pod czachę, a ja dostaję snopem piórek po paszczy. Nic z motóra nie odpadło, więc jadę dalej. Sprawdzi się później.

W Prilep odbijam w M5 i po chwili się zaczyna czadzik.

100_0508.jpg

Mijam sztuczne jezioro, jakąś żwirownię (wszystko wokół jest zapylone białym syfem, aż oczy bolą od tej jasności, i do tego sporo tirów z urobkiem jeździ) i kawałek dalej gdzieś ginie asfalt. Robi się kamienisty, jasny, szuterek, a przed sobą widzę niezłe górki, które pewnie będę musiał przekroczyć.

100_0509.jpg

Droga idzie serpentynkami pod górę, mijam jakiś kościół na zboczu i naginam dalej. Żwirkowa nawierzchnia trochę miota motórem, ale jest git. Pnę się do góry, życia żadnego nie widać, skwar leje się z nieba. Po dłuższej chwili dobijam na przełęcz i zaczynam zjazd z drugiej strony. Na horyzoncie dalej nie ma nic ludzkiego. Fajne to odludzie, tylko żebym nie fiknął jakiejś głupoty, bo mnie tu nikt nie znajdzie pewnie przez tydzień. Serpentyny fajne, pokręcone, puste, szutrowe.

Prilep.JPG

Z drugiej strony jest trochę drzew i widoki się kryją w zieleni. Do tego powietrze chyba stanęło i jest spalarnia niezła, ważne, żeby się przemieszczać, to pęd powietrza cokolwiek daje.

100_0510.jpg

Po kolejnej dłuższej chwili szuterek przechodzi w zajefajny, szeroki dukt, na którym odkręcam dużo żwawiej. Łuki pokonuję slajdami i jest piknie. Ładnych kilkanaście kilometrów, równego, szerokiego szutru, w cieniu przydrożnych drzew. Po bokach pojawiają się pojedyncze domki, wille, gospodarstwa... mniodnie. Nawet fotki nie strzeliłem, tak mi się fajnie jechało.

Niestety szuter się kończy i zaczyna się asfalt. Pojawiają się puszki i znowu trzeba się przebijać do przodu. A było tak fajnie... Jadę na Veles. Puszki łykam po kilka i napieram do przodu. Kontrolka rezerwy daję znać żeby poszukać jakiegoś paliwka, więc wytężam wzrok, bo w POI nie ma żadnych stacji w okolicy. Miasteczko spore, coś będzie na pewno. Atakuję Lukoila na wyjeździe z miasta, ale niestety właśnie mają zrzut paliwa. Po anglisku mi mówią gdzie następna stacja. 3km dalej zjeżdżam na kolejną stację, pokazuję plastik płatniczy i leję do pełna. Tzn. Pan mi leje, bo nie ma samoobsługi. Wogóle to dosyć częsta opcja w tych rejonach. Czasem udawało się samemu zalać, ale przeważnie ktoś z obsługi musiał się tym zająć, niejednokrotnie zachlapując bak i okolice wachą. Paliwo do pełna, na stacji jakiś rogalik i jogurt i mamy jeszcze śniadanie odhaczone. Koleś przy kasie zagaduję standardowo: "skąd przybywam, dokąd jadę, coś tam o Polonii...". Nawet się fajnie gada, mimo, że języki mało podobne. Śniadanko na krawężniku stacji (przynajmniej jest cień) i obserwuję ruch uliczny.

Za Veles jadę dalej M5 na Kadrifakowo. Nudny, prosty asfalt.

100_0511.jpg

W miejscowości Lozovo odbijam w lewo ścinam kawałek przez pola i wioski kierując się na Sveti Nikole.

100_0512.jpg

Się jedzie, jestem wyluzowany i straciłem czujność łasicy. W Preshirovo skręcam na zakazie skrętu w lewo, mimo, że nawi karze jechać w prawo, ale policji nie widzę, co mi tam. Jadę sobie spokojnie ulicą. Za winklem wychodzi stróż prawa i mnie zatrzymuję. Kurde, skąd wie, przecież stąd nie widać tamtego skrętu, kamer tez nie ma, bo to jakaś mieścinka. JAK Coś tam brzęczy po swojemu, ja nic nie łapię gram głupa (nie panimaju). Trwa to chwilę, ja jego nic nie rozumiem, on mnie chyba też. W końcu koleś się poddaje i prosi o pomoc młodego taryfiarza. No i z tłumaczem, po angielsku mi wyjaśnia o co kaman. Tu jest jednokierunkowa i dlatego tam był zakaz skrętu. A ja jak ten dekiel pomyślałem, że przechytrzę nawigacją, bo się nie zna. Coś tam o mandacie zaczyna być mowa, więc pokazuję na gps i mówię, że mnie tak prowadzi, że nie zauważyłem znaku, że bardzo przepraszam, że nie chciałem itd. Taksówkarze wokół już mają ubaw, "idiota co się patrzy w mały wyświetlacz, zamiast na drogę" itd. P dłuższej negocjacji puszcza mnie wolno i każe bardziej uważać na drodze. Oczywiście przytakuję, przepraszam i dziękuję. Nawet mogę pojechać dalej pod prąd, w końcu zostało mi z 50m tej ulicy.
Naginam na Kumanovo i jest już tylko prosty, gorący asfalt.

100_0513.jpg

Pojechałem tędy, żeby ominąć płatny odcinek ałtobana z Veles do Kumanovo. Ogólnie na wyjeździe omijałem jak się dało autostrady i ekspresy, a szczególnie jak były płatne. Z Kumanova już rzut kamieniem na granicę z Serbiją. Oczywiście nawi na ślimakowym rozjeździe musiał mi jeszcze pokazać kto tu rządzi i przeciągnęła mnie raz w te raz w tamte, cały czas karząc zawracać na ślimakach przy autostradzie. Olewam ją i jadę tak jak mi się wydaje słusznie. Po chwili jest granica.

100_0515.jpg

Korzystając z chwili postoju sprawdzam czy są jakieś straty po spotkaniu z przedstawicielem latających zwierzaków. I znajduję taki widok:

100_0514.jpg

Owinął się skubany nieźle na mocowaniu kratki. Ale przecież nie będę teraz wydłubywał padliny z motóra. Później się ogarnie temat.

Serbię przelatuję tranzytem. Nic nie ma do zwiedzania, nie ma nawet gdzie zboczyć z głównej trasy. Alex też mi nic nie mógł polecić w tej okolic do zobaczenia, więc tylko jazda. Miały być jakieś fajne, przydrożne bary z super dużymi i dobrymi Pljeskvicami i Cevapi. Jak zgłodnieję to może zajadę. Ale się okazało, że nie widziałem w zasadzie żadnego takiego przybytku, a napewno przy żadnym przydrożnym barze nie było tłumu ciężarówek (znak, że dobre żarło). Cóż i tak jakiś mocno głodny nie byłem... Lecę E75, ciężarówek dużo, puszek też, męczący kawałek. A mówiłem już, że upał jest na zewnątrz? Nuda, zmęczenie, brak ciekawego zajęcia na drodze i tak mi mija kilka kolejnych godzin. W miejscowości Niś zjeżdżam do jakiegoś dużego, KLIMATYZOWANEGO sklepu i zakupuję coś do żarcia i picia, bo zasoby napojów są na wyczerpaniu, a to co zostało prawie parzy w język. Makabra. Siedzę z pół godziny pod sklepem, wcinając zakupione towary i próbując trochę ochłonąć. Uzupełniam puste butelki i muszę ruszać dalej, bo kawał drogi jeszcze przedemną.

W Knjażevac tankuję na jakiejś małej stacyjce (kartą się dało zapłacić). Znowu Pani musi mi zalać wachę, więc tylko mówię, kiedy ma przestać lać (chcę pod korek, jak zwykle). Odjeżdżając mało nie fiknąłem parkingówki jak próbowałem złożyć boczną stopką na plamie oleju. Czujność łasicy znowu zawiodła...
Dalej jest trochę fajniej, bo droga idzie na lekkie wzniesienia, więc jest lekko chłodniej i coś się dzieje na drodze. Niedługo słońce zaczyna się zbliżać do horyzontu, a ja jeszcze mam kawałek do granicy. Damy radę.

100_0516.jpg

Chwilę po zachodzie słońca melduję się w Kladovo. Przejście graniczne jest na tamie na Dunaju. Na granicy hardkor. Tłum samochodów i tirów w pełnym nieładzie. Przebijam się trochę trawnikiem, trochę między puszkami i ląduję ze 3 miejsca przed budką pogranicznika, zaraz za parą na skuterze. Gaszę silnik i czekam co będzie. Nikt się nie rzuca, ze się wpycham, jest dobrze. Ale na granicy brak jakiegokolwiek ruchu. Nic. Ludzie łażą wokół samochodów, coś tam gadają i niecierpliwie czekają. A "obsługi" nie widać. Mija dłuuuższa chwila i przyłazi pogranicznik razem z kierowcą wypasionej puszki, która stała przy budce, może miał osobistą? Nagle ruch się wznawia i idzie całkiem zwinnie. Pokazuję papiery i jadę dalej.

100_0517.jpg

Przed granicą Ro tłum jeszcze większy. No więc dzida między puszki, ludzie machają, żebym jechał, więc nie zwalniam i melduję się pod samą budką. A tam każdego trzepią: bagażniki, bagaże, schowki. Kurczaki, wjazd do Łunii. Żebym tylko nie musiał misternie spakowanych tobołów tu rozkładać...idzie pooowoooli. Skuter, który się podbił na chama pod okienko jest skierowany na bok do kontroli (mimo, że nie mieli nawet plecaka ). "No to będzie grubo" se myśle. Nagle podchodzi pogranicznik i zagaduję po angielsku "Polska? skąd, dokąd, czemu sam, jak się podoba...". Na szczęście czujność łasicy się włączyła chwilę wcześniej i nie wdaję się w zbyt zażyłą rozmowę. Ogląda papiry i po chwili temat schodzi co wiozę w bagażu "rzeczy osobiste czy coś więcej". Więc ładnie panu mówię, że ciuchy i jakieś graty wyjazdowe plus 2 butelki piwa i butelkę wina dla znajomych (zgodnie ze stanem faktycznym ). Koleś przytakuje, oddaje dokumenty i witając w Unii życzy szerokiej drogi. Ruszam spokojnie upewniając się czy jednak nie muszę na osobistą zjechać. Nikt nie krzyczy to się zmywam.

Cel: Drobeta Turnu Severin i jakieś spanie, bo już ciemno, a ja padam na paszczę. Pierwszy hotelik, pytanie o cenę i szczęka mi opada. Pytam o jakieś tańsze opcje w okolicy, a facet mi wyjawia, że może jakieś penziony znajdę dalej, ale on się nie zna. No to ruszam w miasto i lookam po szyldach. Dentyści, banki, sklepiki, notariusze, krawcy, apteki, ale penzionów niet. Zrezygnowany już mam ruszać dalej w trasę, licząc na jakiś zajazd/motel, gdy na skrzyżowaniu widzę duży, postkomunistyczny hotel. Rydzyk fizyk, zajeżdżam po przejściu dla pieszych pod wejście i idę pytać o cenę. Ze śniadaniem 80lei. Portier pokazuję mi pokój na 8piętrze, jest lux z PRLu. Biorę, a niech tam, może być fajnie. Pani w okienku wypisuje kwitki, ja stawiam motór pod samym wejściem i mam zapewnioną ochronę portiera i dwóch ochroniarzy.

Pokój jest gites

100_0518.jpg

Widok z okna na nocne miasto

100_0519.jpg

Chłodny prysznic, TV, jakaś wyżerka resztek z podróży, mapa, kontakt ze światem (w końcu w Unii jest taniej ) i idziemy .

Dzień był dłuuugi i męczący, a skóra na łydkach i karku ma już dość słońca od kilku dni...

dzień 13.JPG

http://mapy.google.pl/maps?saddr=E65...,4,5,6&t=h&z=7
majki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.12.2011, 01:33   #114
Rebel
 
Rebel's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Słupno
Posty: 108
Motocykl: DR 800
Rebel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 18 min 48 s
Domyślnie

Czadowo!!! Kiedy c.d?
Rebel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2011, 21:34   #115
Ashanti
 
Ashanti's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: W-wa
Posty: 414
Motocykl: BMW F 650 GS Dakar
Galeria: Zdjęcia
Ashanti jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 9 godz 10 min 30 s
Domyślnie

Oj, Majki, szkoda wrobelka ... ale w sumie dobrze ze to tylko wrobelek ...

no ... no ... nie ociagaj sie i dawaj dalej ... bo fajnie piszesz a ja musze sobie zycie urozmaicic i umilic na rehab-ie
no chyba nie chcesz zebym tu padla z nudow ... dawaj ... dawaj w koncu swieta ... nie masz pewnie nic ciekawszego teraz do roboty
nie znecac sie ... pisac
__________________
"cztery kółka potrafią poruszyć ciało, ale dwa ruszają duszę"
Ashanti jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2011, 21:53   #116
majki
 
majki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Gwe/Warszawa
Posty: 3,494
Motocykl: CRF1000, RD04
majki jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 1 tydzień 3 dni 23 godz 26 min 45 s
Domyślnie

Jutro postaram się coś dopisać w robocie. Zostały mi ze 2 odcinki...

BTW. jaki rehab Coś popsuła znowu
majki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2011, 22:38   #117
Ashanti
 
Ashanti's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: W-wa
Posty: 414
Motocykl: BMW F 650 GS Dakar
Galeria: Zdjęcia
Ashanti jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 9 godz 10 min 30 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał majki Zobacz post
BTW. jaki rehab Coś popsuła znowu
naprawia to co sie juz popsulo ... przed Swietami ciecie ... a teraz dochodzi do siebie i do formy ... tzn. przygotowania do nowego sezonu
na zeslaniu na 3 tyg

PS. Majki dawaj, dawaj, czekam na ciag dalszy.
__________________
"cztery kółka potrafią poruszyć ciało, ale dwa ruszają duszę"
Ashanti jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.12.2011, 11:18   #118
majki
 
majki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Gwe/Warszawa
Posty: 3,494
Motocykl: CRF1000, RD04
majki jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 1 tydzień 3 dni 23 godz 26 min 45 s
Domyślnie Romania

Aniu, specjalnie dla Ciebie, żebyś miała czym się zająć w tym trudnym czasie.

Budzę się rano w hotelu, idę na śniadanie (rozpusta ). Później szybki kurs na miasto po walutę i zapasy. Na zewnątrz już się robi gorąco. Recepcjonistka wczoraj mówiła, że było jakieś 35st, więc i tak jest już lepiej niż te czterdzieści z kawałkiem...

Pakowanie i dzida. Dziś jadę zaliczyć całą Transalpinę. Po asfalcie niestety, ale już rok wcześniej jak leciałem na Stambuł to była asfaltowana. No i wtedy nie przejechaliśmy całej (padało, było błoto i się ściemniało).

Na początku nuda. Płasko, asfalt, ciepło, ruch spory. Długo się gryzłem czy na pewno jadę dobrze, przecież mam przejechać przez niezłe pasmo górskie, a tu wszędzie po horyzont plaskato, nawet pagórków nie ma. Ale w nawi dobrze ustawiłem. 67c jest gdzieś przedemną, więc jadę dalej. W pewnym momencie pojawia się znak DN67C w lewo. Jest, mam cię. No to się zacznie.

Wreszcie widać jakieś zaczątki wzniesień

100_0521.jpg

Początek trasy jest na rozgrzewkę, pojawiają się nie za ostre serpentyny, droga pnie się powoli do góry i można się wjeździć z lekka. Niestety jest też dużo puszek, rzekł bym nawet bardzo dużo. I do tego się snują po pięknych winklach odbierając całą frajdę motórom. Droga jest zacna, mimo, że wyłożona świeżutkim asfaltem. Mogę sobie tylko powyobrażać jak tu musiało być fajnie jak był szuter...

100_0523.jpg

Za którymś wzniesieniem widzę wreszcie cel

100_0524.jpg

Cały czas jeszcze trwają pracy przy trasie

100_0525.jpg

ale jedzie się fajnie

100_0526.jpg

100_0528.jpg

Widoki coraz lepsze

DSC_6307.jpg

DSC_6308.jpg

Tylko wszystko psują samochody. Jest czwartek a ruch straszny... i do tego jeżdżą jak połamani

100_0529.jpg

100_0530.jpg

Docieram wreszcie na Urdele. Serpentynki były superowe, tylko trzeba było uważać na syf pobudowlany na drodze.
Zjeżdżam na parking przy trasie i obczajam co mamy w okolicy. W sumie nie ma żadnej tabliczki, że to Urdele, ale obniżający się teren za przełęczą utwierdza mnie, że jestem w dobrym miejscu. Ludzi sporo, festyn trochę, więc wyginam na pobliską górkę. Są ślady po samochodach, to przecież i ja wjadę.

100_0532.jpg

100_0533.jpg

Zostawiam zapchany parking kilkadziesiąt metrów niżej i mam piękniej.

DSC_6309.jpg

Koleiny wiodą dalej na pobliską górę. No co? Ja nie pojadę Pojadę. Wsiadam na afrę i zjeżdżam to co podjechałem, tylko z drugiej strony górki. Trochu stromo, ale jest jeszcze piękniej..

100_0534.jpg

100_0535.jpg

100_0536.jpg

Ujechałem kilkadziesiąt metrów i się wje.ałem. Z daleka wszystko pięknie, gładkie łączki, ślady po samochodzie, trawka, luzik. ale z bliska się okazało, że z łączki wystają kamulce, miejscami do połowy koła, są zarośnięte dziury, koleiny i dość spory skos zbocza (ciężko postawić motór na bocznej, a z drugiej strony nawet mi czasem brakuję nogi ).
Ludzi w okolicy żadnych, wszyscy zostali na parkingu za górką. Jak się wygrzmocę to nikt ze mnie nie ściągnie krówki, a sam się mogę nie wygrzebać. No dobra, odwrót. Naprawdę nie ma jak jechać Afrą na szosówkach z bagażem. Na lżejszym sprzęcie, albo z kumplami na kościach bym rydzykował, bo pewnie dalej jest czad, ale tak...

Zrzucam bagaże

100_0537.jpg

I powoli zawracam, zjeżdżając w dół zbocza. Promień skrętu miałem jak stary Ikarus, zgrzałem się nieźle, w gębie mi zaschło, ale po kwadransie byłem spowrotem u zbocza poprzedniej górki.

100_0538.jpg

Jeszcze tylko podjazd i jestem uratowany. Tylko, że podjazd jest naprawdę dość stromy, trawiasty, a napędzić się nie ma gdzie, bo kamulce...
Ędóro nie pęka, jedynka, wstaję na podnóżkach, dwójka i dziiida. Tył trochę miota na trawie, ale idzie, nie odpuszczam gazu i jestem na górze. Cały jestem mokry, ale jest adventure i jest chłodno.

A widoki rekompensują wszystko

DSC_6310.jpg

DSC_6311.jpg

DSC_6314.jpg

Jestem na 2164mnpm

DSC_6312.jpg

Po chwili na górkę wjeżdża facet starą Dacią, bez jakichkolwiek problemów, poprostu wjechał. Wysiada, przeciera lakier szmatką i wyciąga z bagażnika trąbkę na której odgrywa jakąś melodyjkę. Czad. Po chwili dociera na górę reszta rodzinki. OK, balast wysadził i sam wjechał.

DSC_6313.jpg

W między czasie widzę jakiś motór, który zmierza po moich śladach od strony parkingu. Kontempluję chwilę na górce i czekam czy koleś dojedzie. Niestety nie dociera, więc się zwijam powoli i jadę na dół. łapię gościa na wyjeździe z parkingu. Okazuję się, że to Polak na małym Vstromie. Gadamy chwilę. Facet jedzie właśnie na Bałkany, gdzie ma się spotkać z rodzinką, która jedzie tam puszką. Jego pierwszy sezon, ma 3 kufry i jeszcze worek i dlatego nie atakował górki. Opowiadamy sobie co po drodze zobaczyć i co nas nawzajem czeka i się rozjeżdżamy, bo chmury i pioruny tuż obok dają znać o sobie.

100_0540.jpg

Naginam w dół. Dalej asfalt, tylko sporo syfu na drodze, więc nie da się ładnie składać. Droga szybko się obniża i wpada w las, a asfalt pachnie nowością.

100_0542.jpg

Po chwili widzę na poboczu dwa motóry

100_0543.jpg

Oczywiście Polacy. Nowy trampek i XL, chłopaki bodaj z Poznania, wracają własnie z Bałkan. Gadamy chwilę, podziwiają mojego wróbelka, któremu wreszcie zwracam wolność (złapałem w Macedonii a wypuściłem w Karpatach rumuńskich ) i dzida dalej. W sumie mało widziałem motórów na 67C, a większość to ludki z PL.

100_0545.jpg

Żeby nie było tak asfaltowo, to dolny, północny odcinek nadal jest w budowie.

100_0544.jpg

Sporo zwężeń, wahadeł, utrudnień.

100_0547.jpg

Robotnicy mi krzyczą coś i machają chyba, że za szybko lecę po tych żwirkowych odcinkach, ale co tam, jest fajnie.

Wyjeżdżam do cywilizacji i kończy się fun. Zaczyna się znowu wyprzedzanie, uważanie na inwentarz i zwykłe drogowe problemy.
Miałem jeszcze plan zatrzymać się na żarełko w Sebes. Rok temu jedliśmy tam zajefajny obiad przy rynku i ichniejsza zupa Transylwańska mi siedziała na żołądku od rana Dojeżdżam do miasteczka i już wiem, że mi się pomerdało z Sibiu, które jest 50km na wschód stąd (przy wylocie z Transfogaraskiej). Rozważam chwilę czy jest sens nadkładać ponad 100km na obiad i z bólem serca i skrętem żołądka decyduję się jechać dalej. W tłumie tirów.

Lecę na północ, jak najdalej się dziś da dojechać. Mijam kolejne miasteczka, wioski, kilometry uciekają. Tankuję o zmroku w Cluj i naginam dalej, rozglądając się po drodze za jakimś tanim noclegiem. Nie ma nic, żadnych penzionów, kampingów, pokoi, moteli. Nic. Główna droga, a spania nie ma. No problem, jest pusto na drodze i chłodno, mogę tak jechać. W okolicy Zalau atakuję parę moteli, ale cena mnie odstrasza. Wbijam w nawi POI i kieruję się na najbliższy pezion. Trafiam bezbłędnie, penzion jest, tylko zamknięty. Wkurzony decyduję się jechać dalej, coś musi być przy drodze, szkoda czasu i wachy na błądzenie po miasteczkach. Kluczyk, rozrusznik i ciemność widzę. Silnik pracuję, a światła żadne się nie świecą, nic. Coś tam kombinuję po ciemku, sprawdzam co mogę i ruszam powoli, zakładając, że światła wrócą same (jak to bywało wcześniej, po kilkunastu sekundach i wyższych obrotach same ożywały). Miałem nadzieję dojechać z tym do PL, ale wysypało się w Ro w nocy. Niestety ciemność trwa, a ja jadę powoli ulica i rozkminiam co robić (zakładać czołówkę, pchać, jechać?). Na szczęście po chwili wyrasta przede mną motel. Zbawienie i tak tu muszę zostać. Rano się pomyśli.

Cena słaba, ale warunki cudne, takie romantyczne

100_0549.jpg

Standardowy rozkład wieczoru: żarcie z kufra, chłodny prysznic, mapa i rozkminiając co robić ze światłami odpływam

http://mapy.google.pl/maps?saddr=Bul...=1,2,3&t=h&z=8
majki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.01.2012, 12:01   #119
majki
 
majki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Gwe/Warszawa
Posty: 3,494
Motocykl: CRF1000, RD04
majki jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 1 tydzień 3 dni 23 godz 26 min 45 s
Domyślnie Finisz

Wstaję z rana (czyli ok. 10 ), ogarniam się i wiem, że dziś ostatni dzień na obczyźnie. Tylko te cholerne światła...no ale za dnia raczej dam radę. Mała konsultacja z Wiecznym http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=10277 i dalej pomysłów sensownych brak. Sprawdziłem też przy motórze co się dało i kupa, ciemność. Po paru zagiętych decyduję się jechać dalej, ewentualnie się będę tłumaczył z braku świateł, a za dnia trzeba dobić do PL. Pakuję graty, słuchawki z czymś mocniejszym pod kask i opuszczam "rozkoszny", rumuński nocleg. Nawigacja chciała mnie uszczęśliwić na siłę trasą przez UA, ale czujnie wyłapałem jej podstęp i wklepałem trasę przez syfilizację. Nie uśmiechało mi się ponowne wbijanie do Unii i inne ukraińskie przygody. Jedziemy typowo: RO-H-SK-PL.

Już standardowo: słońce, patelnia i skwar mi towarzyszą cały dzień. To już się nudne robi. Lecę na Carei, czasem ktoś mryga, że nie mam świateł, ale cóż poradzić. Po drodze dostaję jeszcze jakieś podpowiedzi od Wietsznego, ale niestety cały czas nie to. Na Węgrzech kieruję się na Nyiregyhaza, a później zahaczam o Tokaj. Można by rodzince kupić jakieś winko wzorem zeszłorocznym. No i odsapnąć chwilę, gdyż standardowo jestem wypompowany słońcem. Tankuję na tej samej stacji co rok wcześniej (przed samym Tokajem) i robię szybkie zakupy w klimatyzowanym sklepie. Później upychanie kolanem wina i picia do bagażu, krótki popas w cieniu i lecę dalej.

Trasa dalsza to nic cieeeekawego. Się jedzie, nic się nie dzieje (poza tym, że świateł brak ), jest gorąco, widoki już płaskie, dużo papryk i słoneczników przy drodze i tyle.

Niedługo potem jest Słowacja. Nie przepadam za tym krajem. Mandaty mają zabójcze, w zeszłym roku dopiero w SK mi zabrakło wachy, bo przez 80km przy głównej drodze na Rzeszów nie było ani jednej stacji i ogólnie jakoś tak nic ciekawego. Jadę, ludzie sporadycznie mrygają, a ja staram się pilnować w mieścinach, żeby nie mieć bliższych spotkań z panami w niebieskim. W kościach już czuję koniec przygody, ojczyzna się zbliża wielkimi krokami, już zaraz, za chwilę będę u siebie...mijam Medzilaborce i już czuję Polskę. Po chwili na mini przełęczy mijam znak Rzeczpospolita Polska. Dom? Dojeżdżam do Radoszyc, słońce już nisko więc trzeba obmyślić co robić. Bez świateł o zmroku jechał nie będę.

Niedaleko, w Łupkowie, jest schronisko na Końcu Świata. Nie było mnie tam od lat, więc jest idealna możliwość, żeby nadrobić zaległości. Naginam na Łupków, do schroniska prowadzi fajna szutrówka. Podjeżdżam prawie pod chatę, idę się przywitać i zapytać o zgodę na postawienie motóra przy chałupce (obowiązuje zakaz używanie komórek i pojazdów spalinowych ). W chatce pustawo, jest bazowy, ojciec z synem i jakaś para. Zagadujemy się trochę, o podróżach, o wszystkim, wreszcie po swojemu można pogadać. Fajnie jest, a później mają jeszcze dojechać dziewczyny co są na konnym obozie wędrownym. Wstawiam afrę obok Niwy chatkowego, zajmuję dobrą miejscówkę na poddaszu i resztę wieczoru gadam z ludzikami w Bieszczadach. Jest czilałt i luzik.

100_0551.jpg

http://mapy.google.pl/maps?saddr=47....ia=1,2&t=m&z=8

Następnego dnia (sobota) udaje się na urodzinową imprezę WojtkaM72. Nie chce mi się stąd wyjeżdżać, więc zbieram się jak mucha w smole. Jest super, cicho, spokojnie i jeszcze daleko od domu. W między czasie biorę się za światła, bo to musi być do ogarnięcia. Grzebię w kablach, szukam tego czegoś czego nie widać (czyt. prądu ). Znajduję problem, nie ma tej cholery na kostce od żarówek. No to co, trzeba go tam doprowadzić z zewnątrz. Wyciągam kabelek z plecaka i podpinam pod skrzynkę bezpieczników (żeby było po stacyjce) i wpinam w kostkę. Sukces, jedna lampa świeci i są pozycje przód, tył. No i gites do Wawy dojadę, a później się pomyśli (jaaaasne, jeździłem tak z 2tyg, a po małej przeróbce jeżdżę do dziś, bo nie mam kiedy pogrzebać w kablach ). Średnim popołudniem jednak się ogarniam. Po rozmowie z Leną i informacji, że cała banda i tak lata gdzieś po okolicy na motórach, a ona wozi poobijanego Ryśka po szpitalach, się nie spieszę. Lecę przez Przemyśl (po drodze są bardzo fajne serpentynki, na których objeżdżam kilka motórów ). Docieram na miejsce niedługo przed zachodem słońca, niedługo potem wpada reszta tszody wracająca z odcinka specjalnego i zaczyna się wieczorna impreza. Potem wjeżdża tort, prezent, życzenia i tak do nocy...

100_0555.jpg

W niedzielę pogoda trochę odpuszcza na patelni (jest tak z 15st ), wszyscy się pakują i dzida do domu. Jadę sam, bocznymi drogami, jakoś tak przywykłem przez ten wyjazd. Trasa znana, znaki swoje, rejestracje też nasze, napisy rozumiem, no to chyba pozamiatane, adventure is over. Melduję się w domu pod wieczór.

Kuniec.
PS. POWROTY SĄ DO DOOOPY!!

Później skrobnę jeszcze jakieś podsumowanie tripu.
majki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.01.2012, 15:21   #120
Zazigi
lamer miesiąca
 
Zazigi's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Wa-wa
Posty: 683
Motocykl: RD07
Zazigi jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 6 dni 21 min 8 s
Domyślnie

...a teraz czekam na pokaz!!!
__________________
Życie jest podróżą.
Zazigi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
albania , bałkany , czarnogóra , macedonia , montenegro


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Norwegia solo na koło podbiegunowe [Czerwiec 2011] Nalewa Trochę dalej 10 14.05.2014 19:53
Maramuresz - 100 kilometrów offu solo [Sierpień 2011] bukowski Trochę dalej 21 08.01.2014 13:15
Aby spróbować gruzińskiego wina... [Sierpień 2011] Miętus Trochę dalej 57 13.06.2012 14:36
Albania/Czarnogóra 6-21 Sierpień 2011 Jaca GDA Umawianie i propozycje wyjazdów 24 02.08.2011 21:59
ISLANDIA-sierpien 2011 myku Umawianie i propozycje wyjazdów 18 30.03.2011 18:14


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.