Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Polska

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.09.2012, 19:38   #1
skoczek82
 
skoczek82's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: Gliwice
Posty: 32
Motocykl: Honda Dominator
Galeria: Zdjęcia
skoczek82 jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 11 godz 20 s
Domyślnie Wielka Sowa, Złoty Stok i inne ciekawe miejsca w Kotlinie Kłodzkiej

Witajcie
Chciałbym podzielić się z Wami wrażeniami z krótkiej wycieczki po moich okolicach (tj. około 100 km od domu) Lubię czytać Wasze relacje i poznawać fantastyczne zakątki w które może też się wybiorę dzięki temu, że wiem teraz gdzie się znajdują.
Tak więc może i ja zainspiruję kogoś na małą wyprawę po Kotlinie Kłodzkiej.
Chciałbym na początku zaznaczyć, że byłem tam wiele razy i zazwyczaj to nie na moto lecz puszką. Jest tam naprawdę wiele miejsc godnych zobaczenia i systematycznie będę dodawał nowe wyprawy.

Po ustaleniu, która babcia w jakich godzinach zaopiekuje się naszą małą półtora roczną córeczką, możemy wskakiwać na moto i ruszać ku przygodzie.
DSCF0503_zmień nazwę.JPG

Start Jelcz-LAskowice (ok. 15 km od Wrocławia na Płd-Wsch.) godzina wczesna tzn. po śniadaniu. Ruszamy na południe. Chciałem ustawić trasę "pieszą" na AutoMapie ale po ostatniej wycieczce żona ma uraz do tego trybu nawigacji i każe mi pod groźbą opuszczenia motoru zmianę na tryb co najwyżej "terenowa" nooo niech będzie
Tak się dziwnie złożyło, że na stacji paliw w naszej wichurze była straszna kolejka tak więc lecimy z bliżej nie określoną ilością paliwa. ( w Dominatorze zbiornik raczej symboliczny)
W Strzelinie mijamy stację Orlen - nie czynna - przyjmują paliwo.
Następna stacja w tej samej miejscowości - czynna - ale kolejka na pół godziny czekania.
Jeszcze nie zdążyliśmy wyjechać z miasta a tu moto przerywa. Zanim zdążył zgasnąć przekręcam kurek na rezerwę. Mamy około 3l myślę sobie nie będziemy stali w kolejce tylko jedziemy dalej. Przecież to nie Afryka stacji w PL nie brakuje.
No i tak dojechaliśmy do Ząbkowic Śląskich - przejechaliśmy prawie całe a tu stacji nie ma
Byłem zmuszony szukać w navi najbliższy POI stacja benz.

DSCF0511_zmień nazwę.JPG

Tak więc nawrotka i jedziemy tam gdzie navi prowadzi.
Udało się dziś nie będzie pchania maszyny do stacji.
Jesteśmy na Orlenie a tu tłok taki jakby paliwo znów po 4 zł było pół godziny później znów startujemy kierunek południe.

I oto pierwszy punkt trasy NEOGOTYCKI ZAMEK HOHENZOLLERNÓW w Kamieńcu Ząbkowickim
DSCF0516_zmień nazwę.JPG
DSCF0517_zmień nazwę.JPG
DSCF0518_zmień nazwę.JPG
DSCF0520_zmień nazwę.JPG
Budowla imponująca lecz niestety strasznie zaniedbana. Pamiętam jak kilka lat temu trwały tam praca renowacyjne ( jacyś ludzie stali przy betoniarce, pies warczał, stało kilka autek na terenie) dziś dziury w ogrodzeniu i kto odważniejszy może zamek spenetrować.
Jeśli mój opis to za mało polecam link
Żonka już mi tam coś marudziła, że ją tyłek boli i że chce odpocząć więc zmieniłem troszkę kolejny punkt wycieczki i udaliśmy się do pobliskiego Złotego Stoku.
DSCF0523_zmień nazwę.JPG
DSCF0525_zmień nazwę.JPG
Polecamy każdemu zwiedzanie kopalni złota. Bilet 17 zł
Trafił nam się przewodnik z jaj-iem a dokładniej to przewodniczka
1,5 h spędziliśmy w klimatyzowanych warunkach czasami parskając śmiechem kiedy na zewnątrz było ponad 30 stopni.
DSCF0527_zmień nazwę.JPG
DSCF0528_zmień nazwę.JPG
A teraz ciekawostka.
Jeśli posiadasz tablicę ostrzegającą - informującą itp. z czasów PRL możesz do kopalni wejść na nią jak na bilet z kasy.
DSCF0530_zmień nazwę.JPG
DSCF0531_zmień nazwę.JPG
DSCF0532_zmień nazwę.JPG
Z kopalni wywożą kolejką co jest nie mała frajdą jest również opcja pływania łódką po zalanej części ale niestety tego dnia było tak dużo ludzi, że nie starczyło miejsc dla nas.
DSCF0533_zmień nazwę.JPG
DSCF0535_zmień nazwę.JPG
Czas ruszać dalej ale najpierw szybka naprawa w stylu zrób to sam Adama S.
DSCF0539_zmień nazwę.JPG
Kupiłem dziadowskie podnóżki pasażera ( bo po co mi lepsze przecież i tak zawsze jeżdżę sam ) nooo prawie zawsze i teraz żona urwała jeden.

Postanawiamy zjechać na najdłuższych tyrolkach w Europie 1600m, któe znajdują się nad kopalnią
DSCF0540_zmień nazwę.JPG
DSCF0541_zmień nazwę.JPG
Nie doszło to jednak do skutku. Żona jak zobaczyła to z bliska to zrobiła się i na patrzeniu się skończyło.

Następny cel to Srebrna Góra.
Trasa ustawiona na terenową. No i poprowadziła nas po drodze asfaltowej - później ziemnej - następnie trawiastej - aż do skarpy wysokości ok. 4 m. Ale co my nie podjedziemy
No i podjechać się udało a nawet wykonać mały wyskok
Ciśniemy dalej bo to już podjazd pod twierdzę w Srebrnej Górze i coś czuję że moto dziwnie skacze a na serpentynach tył mi ucieka i strach go kłaść w zakręcie. Stajemy bo zaczyna śmierdzieć palonym olejem co jest...
DSCF0543_zmień nazwę.JPG
DSCF0546_zmień nazwę.JPG
Pamiętacie wyskok na skarpie ? Amortyzator niestety nie dał rady przetrzymać
Lecimy dalej
DSCF0550_zmień nazwę.JPG
Od tej pory zaczyna się jazda jak na przysłowiowym wozie drabiniastym.
Żona nawet coś wspominała o chorobie morskiej
Trzeba było zreflektować się i zmienić założenia. Odpuszczamy penetrację po Ludwikowicach Kłodzkich i tamtejszych tajemniczych drogach betonowych na górze, pozostałościach po III Rzeszy, które zapewne były częścią kompleksu RIESE ( więcej wygooglujcie jeśli to Was ciekawi) Na pewno jeszcze tam wrócimy.
Kierunek teraz to Wielka Sowa gdzie mamy rezerwację w schronisku Orzeł 875 m n.p.m. (30 zł od osoby)
Do schroniska można dojechać na moto choć bez dobrych opon zjazd może przysporzyć kilku siwych włosów
DSCF0551_zmień nazwę.JPG
Warunki bardzo dobre jak na schroniska wszystko wyremontowane, żadnych nieprzyjemnych zapachów a widok z okna zapiera dech.
A teraz po tak męczącym dniu należy się relaksik
DSCF0552_zmień nazwę.JPG
DSCF0560_zmień nazwę.JPG
Nawet trochę romantyzmu się wkradło
DSCF0565_zmień nazwę.JPG
DSCF0571_zmień nazwę.JPG
Kolejny dzień i żona już goni o świcie do domku do córeczki a więc co zrobić
Trzeba było odpalić Dominatorka i obudzić wszystkich śpiochów w schronisku co to myślą, że można do 8-ej spać
DSCF0572_zmień nazwę.JPG
DSCF0573_zmień nazwę.JPG

To już byłby koniec.. powrót bez sprawnego amorka przebiegał już tylko po czarnym a i tak bujało jak na okręcie
Pozdrawiam Wszystkich Podróżników!
__________________
"Ludzie od czasu do czasu potykają się o prawdę, ale większość z nich podnosi się i pędzi, jakby nic się nie stało."
Winston Churchill
skoczek82 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2012, 20:53   #2
AdaM72
 
AdaM72's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: gdzie?
Posty: 131
Motocykl: ?? tak, to niewykluczone ale dokładnie to nie pamiętam
Przebieg: tak
Galeria: Zdjęcia
AdaM72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 5 godz 52 min 56 s
Domyślnie

Bardzo ładnie. Moje ulubione okolice.
__________________
#8 W podpisach nie warto pisać byle czego. Tylko same mądrości.
#5 A jak się komu nudzi to niech sobie coś w Świątyni poczyta.
AdaM72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2012, 21:25   #3
kulka
 
kulka's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2011
Miasto: zarzyca/strzelin
Posty: 1,659
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Galeria: Zdjęcia
kulka jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 10 godz 20 min 43 s
Domyślnie

w strzelinie jest jeszcze jedna stacja paliw, taka mala ale paliwo ok
w zabkowicach sa dwa orleny przy trasie nr8
terweny znam i polecam , ale to tylko znikom a czesc tego co mozna zobaczyc, tygodnia nie starczy na wszystko
__________________
BMW r100gs suzuki dr750big
kulka jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2012, 21:59   #4
Fizolof


Zarejestrowany: Jun 2012
Miasto: Wrocław
Posty: 886
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Fizolof jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 6 dni 23 godz 32 min 34 s
Domyślnie

Z 2 miesiące temu różnica w cenie paliwa (stacje Orlen) pomiędzy J-L a DST wynosiła 50gr na litrze na korzyść J-L. Dalej takie jest?
Fizolof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2012, 22:21   #5
skoczek82
 
skoczek82's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: Gliwice
Posty: 32
Motocykl: Honda Dominator
Galeria: Zdjęcia
skoczek82 jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 11 godz 20 s
Domyślnie

@ kulka
Doskonale wiem, że Kotlinę aby zwiedzić to i roku nie starczy. Już jeżdżę tam od 10 lat i pewnie poza tamą w Zagórzu, kompleksami RIESE Walim, Osówka, Jugów, Włodarz, dziwną fabryką w Ludwikowicach, wspaniałymi mostami kolejowymi oraz twierdzą w Srebrnej Górze, przepięknym zamkiem Książ jest masa innych miejsc do których jeszcze nie dotarłem ale dotrę
@Fizolof
Co do ceny paliw... takich różnic tj. 50 gr. nie zaobserwowałem ale faktem jest że w J-L jest zawsze taniej niż we Wroc
__________________
"Ludzie od czasu do czasu potykają się o prawdę, ale większość z nich podnosi się i pędzi, jakby nic się nie stało."
Winston Churchill
skoczek82 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2012, 14:39   #6
skoczek82
 
skoczek82's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: Gliwice
Posty: 32
Motocykl: Honda Dominator
Galeria: Zdjęcia
skoczek82 jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 11 godz 20 s
Domyślnie

Dołożę do tej historyjki jeszcze jedną, która miała miejsce dwa miesiące wcześniej.
Wystartowaliśmy rankiem z J-L do Srebrnej Góry i dzień zapowiadał się naprawdę pięknie.
Trasa dobrze znana dlatego nie mogłem oprzeć się pokusie aby ją troszkę urozmaicić i bez wiedzy (później się okazało, że i bez zgody ) żony ustawiłem w navi tryb trasy "piesza" .
Jadąc tak najpierw asfaltami 3 kategoria odśnieżania trafiliśmy na całkiem przyjemną drogę szutrową wśród alei starych drzew.
Tak przyjemnie pomykamy, aż trasa z szutrowej przechodzi w polną po czym niknie na polu rzepaku.
Dziwna sprawa z tą auto-mapą znam kilka dobrych polnych(szutrowych) dróg w moich okolicach których nie ma na tej mapie a zdarza jej się prowadzić mnie iście ścieżkami dzikich zwierząt ( ostatnio poprowadziła mnie wprost do starorzecza odry według niej był tam most )
Ale wracając do wycieczki... tak więc rzepak przed nami Żonka oczywiście na mnie w krzyk, że takim tempem to my do jutra nie dojedziemy a ona już ma plan aby wyłożyć się na trawce i opalać przy schronisku. Wracać nie zamierzam - takie mam zwyczaje a więc jedziemy miedzą wychodząc z założenia że droga sama się znajdzie.

01.JPG
I takie klimaty lubię po środku niczego trafiamy na zadbaną kapliczkę.
Jest chwilka aby rozprostować kolana.
02.JPG

Za to z pięknej pogody i słoneczka zostało już nie wiele teraz nadciągają burzowe chmury i zaczyna już coś kapać. Nie ma co czekać lecimy w stronę przeciwną do burzy rzecz jasna.
03.JPG
04.JPG
Dolatujemy do Srebrnej Góry i tutaj bardzo lubiany cel wielu wycieczek 30 metrowy wiadukt kolejowy. Na którym wiele osób uczy się zjazdów linowych ( w tym kilka lat temu również i ja )
most.jpg
05.JPG
06.JPG
Wiaduktów jest dwa a należą one do wybudowanej w XIX wieku kolejki Sowiogórskiej gdzie ponad 6-o km odcinek stanowiła kolejka zębata. Na długości około 4 km różnica wzniesień wynosi 200 m.
A teraz najciekawsza część wyprawy czyli przejazd po trasie kolejki
07.JPG
08.JPG
W kilku miejscach trasa była przecinana drogą i kilkoma mniejszymi mostkami.
09.JPG
10.JPG
11.JPG
Wychodzi 6 km malowniczej drogi raz wiaduktem raz wąwozem i można mieć wrażenie, że niemal przenieśliśmy się 100 lat wstecz i właśnie podróżujemy Sowiogórską kolejką.
12.JPG
13.JPG
14.JPG

Dolatujemy do naszego ulubionego schroniska Orzeł ulokowanego na Wielkiej Sowie z zamiarem spędzenia tam nocy. Ku naszemu zaskoczeniu trafiamy akurat na jakiś zlot miłośników biegów po górach i z naszych planów nici bo miejsc już dawno nie ma.
15.JPG
16.JPG

Ale spędzamy na stoku w promieniach słońca kilka godzin plus do tego niezły obiadek ( restauracja pod schroniskiem daje radę polecamy 19 zł ser smażony+plus pieczone ziemniaczki i surówka)
17.JPG
18.JPG
Dochodzi noc więc ruszamy do m. Rzeczka w poszukiwaniu jakiegoś pensjonatu i udaje się znaleźć w dobrej cenie 50 zł za pokój nazwy już nie pamiętam. Pokoik skromny i czułem klimat koloni za dzieciaka ale przed pensjonatem miły ogródek piwny.

A teraz to na co żona czekała cały dzień nie powiem... ja też już byłem spragniony

19.JPG
__________________
"Ludzie od czasu do czasu potykają się o prawdę, ale większość z nich podnosi się i pędzi, jakby nic się nie stało."
Winston Churchill
skoczek82 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.09.2012, 11:46   #7
bliźniak
droga jest celem
 
bliźniak's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Wrocław
Posty: 1,022
Motocykl: RD07, LC8
Przebieg: X70.000
Galeria: Zdjęcia
bliźniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 18 godz 25 min 35 s
Domyślnie

Skoczek, wycieczka super, a traska śladem tej kolejki - zajefajna! Jak tylko ogarnę jakieś kostki do mojej Afry będę bardzo wdzięczny za jakiś ślad lub wskazówki na tą traskę Tym czasem czekam na więcej, fajnie się czyta... z takim pozytywnym uczuciem zazdrości
__________________
RideNow!
bliźniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.09.2012, 16:08   #8
Esi


Zarejestrowany: Dec 2011
Miasto: Jaworzyna Śląska
Posty: 50
Motocykl: XTZ660
Przebieg: 1km
Esi jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 16 godz 15 min 15 s
Domyślnie

Kurcze tez ostatnio jezdzilem troche w tamtych rejonach lecz dla mnie to wciaz sa one pelne tajemnic musimy kiedys razem polatac
Esi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.09.2012, 16:18   #9
sizyrk
Jak kółka to tylko dwa , a jak chcesz cztery - kup dwa motory :-)
 
sizyrk's Avatar


Zarejestrowany: May 2012
Miasto: Lancaster UK
Posty: 755
Motocykl: 2x RD07A CRF1100 Adventure Sport
Przebieg: 90 tys
sizyrk jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 1 dzień 14 godz 11 min 46 s
Domyślnie

Moje tereny. Tu jest naprawde duzo ciekawych miejsc dla kazdego w zalezności co kto ;lubi.
Ciekaw traska
sizyrk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.09.2012, 12:10   #10
skoczek82
 
skoczek82's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: Gliwice
Posty: 32
Motocykl: Honda Dominator
Galeria: Zdjęcia
skoczek82 jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 11 godz 20 s
Domyślnie

Ciesze się, że Wam się spodobała moja relacja
A oto poglądowa mapka z trasą kolejki Sowiogórskiej ( starałem się opisać w miarę czytelnie) w razie wątpliwości pytać
trasa kolejki.JPG
__________________
"Ludzie od czasu do czasu potykają się o prawdę, ale większość z nich podnosi się i pędzi, jakby nic się nie stało."
Winston Churchill
skoczek82 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Ciekawe trasy i miejsca dla motocyklistów -mapka i aplikacja mrdrzewo Kwestie różne, ale podróżne. 18 01.05.2015 21:19
Ciekawe miejsca i noclegi na trasie Albania, Grecja, Macedon Orzech Przygotowania do wyjazdów 3 05.05.2014 20:50
RUMUNIA ciekawe miejsca bouli Przygotowania do wyjazdów 14 18.01.2012 10:43


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.