Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Trochę dalej

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.01.2015, 22:17   #31
Komak


Zarejestrowany: Mar 2010
Posty: 362
Motocykl: Juz nie mam
Komak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 15 godz 1 min 41 s
Domyślnie

Mikelos WYBACZAM TOBIE bo właśnie miałem wyłączyć kompa ale załapałeś się z relacją.Proszę więcej tak nie robić.HE HE..Czekam na cd....
Komak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2015, 07:17   #32
!marysia!
 
!marysia!'s Avatar


Zarejestrowany: Dec 2012
Miasto: Radom
Posty: 106
Motocykl: BMW R1200 GSA
!marysia! jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 2 godz 17 min 20 s
Domyślnie

Kurde, to oczekiwanie na następny odcinek dłuży się jak oglądanie reklam na Polsacie

!marysia! jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2015, 18:52   #33
mikelos
 
mikelos's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: okolice Pruszkowa
Posty: 643
Motocykl: Husqvarna 701
mikelos jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 20 godz 39 min 9 s
Domyślnie

Dzień 9 - Kukes > Shistavec > masyw Koraba

W nocy wiatr szaleje, chmury przewalają się po niebie, wokół grzmi, błyska ale deszczu spada parę kropli. Ociągamy się przy śniadaniu - będzie z tego deszcz czy jednak nie ? Poranne pływanie, papu, kawa - no, niestety z kupą jest problem. Zero krzaczków, wokoło kręcą się pasterze dla których jesteśmy mega atrakcją. Jako przypadkowym celebrytom nie wypada nam wypinać do nich tyłków. Wyczajam moment gdy nie jesteśmy w centrum uwagi, chowam się w zagłębieniu terenu i udaje wielce zamyślonego.








Składając namiot natrafiamy pod podłogą na sublokatora. Blaszany mówił coś wieczorem, że mu żaba kicała po gratach w przedsionku ale widać piwo + arbuz zmącił mu umysł. Tupiemy jak pieprznięci, gość spieprza wywijając esyfloresy. Od tej pory przed założeniem ciuchów i butów porządnie je wytrzepuję - ot, taka niewinna dewiacja.



Wracamy do Kukes, lecimy kawałek w stronę granicy z Kosowem i odbijamy na południe w drogę (SH26) wzdłuż rzeki Lumes. Chcemy wjechać w górę, jak najbliżej granicy z Kosowe, celujemy w wioskę Zapod. Droga szutrowa ale znośna, mijamy hydroelektrownie i wbijamy się w góry. Robi się widowiskowo...





Nawigacja dzielnie prowadzi nas od zakrętu do zakrętu, miejscami mijamy malutkie kamienne wioski. Droga miejscami zamienia się w ścieżkę, tutaj nadal jedynym środkiem lokomocji jest osiołek i dwukółka. Klnę w duszy na cholerny tłumik, karbonowy Leovince mimo stłamszenia DBkillerem huczy i niepotrzebnie straszy ludzi. Miejscami jest tak wąsko, że ledwo przeciskamy się z Rogalami. Tam nie mam czasu na wyjęcie aparatu - walczę by koła nie zsuneły się do strumyka z gnojówką po lewej oraz by rogal nie zaczepił o krzczory po prawej.







Dopiero poniżej wioski droga poprawia się na tyle, że można jechać autem. Mieszkańcy wioski noszą na ramionach worki z mąką prosto z zaparkowanej ciężarówki. Nie mam pojęcia jak dzieciaki chodzą stąd do szkoły - widzieliśmy jedną i dojazd do niej był hardkorowy.





Szutrówkami dojeżdżamy w okolice Shistaveca. Cały czas mam wrażenie powrotu do przeszłości, nie ma aut, tłumów ludzi, reklam przy drodze - świat może być piękny. Jedyne oznaki cywilizacji to my - spoceni blaszani marsjanie.





Dojeżdżamy do Shistaveca - na mapie wydawał się sporym miasteczkiem, w realu to większa wieś. Po środku meczet, obok sklepik i knajpa, jest też ponoć jakieś małe muzeum. Stawiamy motki w "centrum" - budząc ponownie sensację wśród dzieciarni. Zanim zdążyliśmy zdjąć kaski, ktoś mówi do nas "Cześć"...







Nowy znajomy okazuje się być Albańczykiem, który pracuje z Polakami w UK. Zna może ze 200 słów, ale to wystarczy do sprawnej komunikacji w tych warunkach. Zostawiamy graty i idziemy coś zjeść do knajpki widocznej z tyłu. Pokazuje nam gdzie i jak dojechać by dostać się na grań. Jemy coś lekkiego, chyba kozi ser i jakiś jogurt, gadamy.







"Centrum" Shistaveca...


...i panorama Shistaveca.






Wspinamy się na grań wiodącą w stronę masywu Wielkiego Koraba. Na zboczu jakiś szalony inwestor rozpoczął budowę wyciągu narciarskiego - zaciskam kciuki by mu się nie udało. Niech narciarze ujeżdżają Alpy - tutaj proszę nie wprowadzać cywilizacji golonki i piwa.



Podjazd na grań po ledwo widocznych śladach w wysokiej trawie idzie podejrzanie sprawnie, szerokim grzbietem wiedzie wygodna trawiasta droga. Po lewej Kosowo, po prawej Albania proszę wycieczki. Zbocza z tej perspektywy wydają się na tyle płogie, że nasza czujność idzie drzemać.





Dosyć radośnie jedziemy w stronę skalnego pagórka, droga nieco się wznosi ale nadal nie ma dramatu. Jest sucho, jest przyczepność, jedziemy...






I tu powinna skończyć się relacja, gdybyśmy byli mądrymi chłopcami. Tu gdzie kończy się ślad drogi, normalni ludzie zawracają - niestety, mądrość nas wtedy opuściła. Trawersujemy skalną formację, wmawiając sobie że jedziemy trialówkami. Kamyczki wielkości pralki wystają z traw, co chwila przeskakujemy przez te mniejsze - wielkości śpiącego odkurzacza.

Prześwit GX to coś ok 30 cm, dociążona DR ma pewnie ok 20 cm - te "marne" 10 cm robi różnicę. Tam gdzie GX przeskakuje, ja drę brzuchem. Jedyna pociecha w tym że mam lepszą osłonę silnika. Ta w GX jest podwieszona pod silnik na gumowych klockach - brak ramy na dole czasem bywa przekleństwem.





Turlamy się wokół skalnego pipanta, objeżdżamy go po Kosowskiej stronie. Tam gdzie trzeba przepchnąć albo podnieść motki łapie nas zadyszka. No, jak się wjeżdża w pół godziny 1 km w górę, to czerwonych krwinek nie przybywa w tym samym tempie. Jest gorąco, pchamy się dalej, bezmyślni gimnazjaliści. Mamy skandalicznie wolne tempo podróży, zrobienie 70 km zajęło nam 2,5 h jazdy - średnia 28 km/h.








Pieszą ścieżką, przeskakując przez kamienie i kamory docieramy do niewielkiej przełęczy. Mamy trzy opcje: jechać dalej w stronę wielkiego Koraba (2764 m npm) - oj, stromo; zawrócić - my ? nigdy; albo zjechać w dół na Albańską stronę. Wypatrujemy z góry ścieżek - jakieś są, z góry wyglądają prześlicznie i niewinnie. Oj, słodcy idioci....





Stoki z góry wydają się płogie, na zdjęciu wychodzą wręcz jak płaskie polanki. W realu - nic z tego. Ścieżki urywają się znienacka, wyprowadzają nas na strome zbocze. Nasza "urocza" ścieżka okazuje się być skalną bruzdą wyrytą przez wodę, zarośnięta do wysokości ramion dzikimi trawami. Im dalej tym głębszą, brzegi są powyżej kół. Jedziemy nią ile się da, podnóżki drą skałę mimo, że już dawno złożyło je do pionu.






Blaszany wpada parę metrów z przodu w skalne imadło. Skała blokuje się o tylny zbiornik, osłonę silnika, rogala. Nie ma opcji by jechać dalej. Zdejmujemy bagaże, wywalmy je na stok. Jest tak stromo, że wygodniej jest łazić na czworaka. Siłujemy się z GX, w końcu udaj się nam wyszarpać go do góry i wywalić na bok. Sprowadzamy go kilkadziesiąt metrów w dół, asekurując z obu stron: hamulec, wbita 1 i manewrowanie sprzęgłem.



Powtarzamy manewr z DR, wyciągamy ją z rowo-ścieżki i dysząc sprowadzamy na dól. Próba zjazdu kończy się cyrkowym piruetem - macham podeszwami butów w stronę nieba, gębą walę w trawę. Dalszych prób jazdy kategorycznie odmawiam. Sprowadzamy ścieżką motki w dół, słońce znika za grzbietem, robi się nieco chłodniej. W tym tempie szansa na dotarcie do jakiejś wioski przed zmrokiem jest zerowa. Pasterz z osiołkiem mija nas i pyta czy jest OK ? Myślę chwilę jaki jest kurs wymiany DR za 1 osła ? Ostatecznie miłość do DR zwycięża, ale gdyby do osła dorzucił kolację i niewiastę, zrobilibyśmy deal jak nic




Wypatrujemy niewielkie wypłaszczenie kilkaset metrów dalej, dobra miejscówka pod namiot. Ścieżka jest zbyt wąska dla nas trzech: ja idę nad ścieżką, na ścieżce prowadzimy moto, poniżej ścieżki idzie Blaszany. Co kilkadziesiąt metrów albo ja potykam się i wywracam, albo Blaszanemu kończy się przyczepność i ześlizguje się po trawie kilak metrów w dół. Przestałem liczyć ile razy podnosimy motki do pionu. Ostatnie kilkaset metrów robimy wahadłowo: motki luzem, bagażem znosimy na grzbiecie. Dwa stare osły - jeden brodaty, drugi blaszany.



Durne 400 m deniwelacji zajmuje nam całe popołudnie, w ostatnich promieniach słońca stawiamy namiot, nocleg wypada na 1700 m npm. Motki zostawiamy kilkadziesiąt metrów wyżej na ścieżce. Jesteśmy zdrowo zmachani i mamy ostatnie krople wody. Gdzieś ponad nami, słychać strumień. Zbieramy resztki sił, zgarniamy wszystko w co można nabrać wody i ruszamy pod górę. Strumień ma z metr szerokości, woda jest lodowata i pyszna - nigdy nie smakowała mi bardziej. Pijemy jak konie po westernie. Trochę obmywamy się z potu i kurzu, wracamy z zapasem wody do namiotu.




Wyciągamy żarcie z rogali. Połowa żarcia jest dosłownie w proszku. Od upadków rozpieprzyły się pojemniki. Wyciągam makaron zmieszany z kukurydzą z puszki w lekkiej posypce z mleka w proszku. Blachowkręt wkręca mnie, że w okolicy są niedźwiadki. Za żadne skarby nie chcę spać wokół tego kulinarnego śmietnika. Wynoszę żarcie jak najdalej od nas. Gotujemy coś na ciepło w świetle czołówek, wokół gwiazdy i my. Szkoda - nie mamy choćby grama wina. Temperatura spada, wilgoć w powietrzu, pakujemy się do namiotu. Chłodno. W nocy mam sny pełne goniących mnie misiów - Blaszany, a niech cię cholera trafi za to...

cdn.
__________________
"Jeżeli chcesz uniknąć krytyki: Nic nie mów. Nic nie rób. Bądź nikim" - Arystoteles
mikelos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2015, 10:54   #34
jacoo
 
jacoo's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Zakopane / Kraków
Posty: 400
Motocykl: Tenere T700
Przebieg: rośnie
Galeria: Zdjęcia
jacoo jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 godz 41 min 37 s
Domyślnie

Rewelacja!!!!
jacoo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2015, 12:17   #35
voxan69
 
voxan69's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Sanok
Posty: 2,022
Motocykl: EXC, ST 1300
Przebieg: rośnie
voxan69 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 8 godz 32 min 42 s
Domyślnie

Piękne tereny a co najważniejsze jeszcze można znaleźć spokój i spać bez ludzi w głuszy
__________________
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą
voxan69 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2015, 21:38   #36
Boski-Kolasek
 
Boski-Kolasek's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Bieszczad PL, co. meath IRL.
Posty: 1,630
Motocykl: nie ma!!!!!!!
Przebieg: +-50k
Boski-Kolasek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 6 godz 6 min 11 s
Domyślnie

Wow, zachecajaco!!!
Bardzo zachecajaco!!
Kto robil baki w motX?
__________________
Plany i marzenia to pozwala twardo stapac w rzeczywistosci.... chyba!!!!!!
Boski-Kolasek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2015, 18:49   #37
luki.gd
 
luki.gd's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Gdańsk
Posty: 77
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
luki.gd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 13 godz 10 min 21 s
Domyślnie

cała rzeźba w g450x autorstwa chłopaków z mxmoto, zrobili 3 sztuki, foty i ofertę można znaleźć u nich na stronie
luki.gd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.02.2015, 12:35   #38
jacoo
 
jacoo's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Zakopane / Kraków
Posty: 400
Motocykl: Tenere T700
Przebieg: rośnie
Galeria: Zdjęcia
jacoo jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 godz 41 min 37 s
Domyślnie

Przerwa swiateczna czy jakas grubsza awaria klawiatury
jacoo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.02.2015, 14:06   #39
mikelos
 
mikelos's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: okolice Pruszkowa
Posty: 643
Motocykl: Husqvarna 701
mikelos jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 20 godz 39 min 9 s
Domyślnie

Będzie ciąg dalszy lada moment, szykuję w garażu parcha na Maroko - kuso z czasem
__________________
"Jeżeli chcesz uniknąć krytyki: Nic nie mów. Nic nie rób. Bądź nikim" - Arystoteles
mikelos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.02.2015, 21:40   #40
mikelos
 
mikelos's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: okolice Pruszkowa
Posty: 643
Motocykl: Husqvarna 701
mikelos jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 20 godz 39 min 9 s
Domyślnie

Dzień 10 - Masyw Korabu > Peshkopi

Dawno nie miałem takiego widoku z okna po przebudzeniu. Ryj mam lekko zapuchnięty - tym razem to zwykłe zmęczenie a nie wóda Jest rześko, ale wiemy że za godzinę-dwie zacznie się upał. Montujemy jakieś śniadanie z resztek jedzenia. Zgarniamy też resztki żarcia których w nocy nie zjadły "mityczne misie". Nie mamy zwyczaju zostawiać za sobą śmietnika - trzeba zwieźć je na dół.









Sprowadzamy motki na luźno bez bagaży kilkadziesiąt metrów w dół oślą ścieżką. Idzie nam całkiem sprawnie, unikamy kolejnych gleb i fikołków. Juczymy motki i powoli na jedynce ześlizgujemy się, bo nadal jest stromo i przyczepność jest taka sobie. Eh, gdyby tak DR ważyła 120 kg a nie 160 kg to byłoby nawet zabawnie, a tak walczymy ze zjazdem kolejne 500 m deniwelacji prawie do południa. Tam gdzie navi pokazuje już drogę, natrafiamy na stary szlak, zasypany skalnym rumoszem. Na końcu każdego zakrętu przekraczamy kolejne strumyki - mostki dawno temu zniknęły.







Tak wygląda "droga" którą prowadzi nas navi. Wymyślam jej od złośliwych małp i kretynek, jest nie ugięta ale przynajmniej mi jest lżej na duszy. Dopiero później odkryłem, że ustawiłem profil wspinaczka - sam jestem kretynem





W końcu wydostajemy się na porządną szutrówkę, jest szczerbata jak stary dziad, ale teraz jest dla nas jak autostrada. Na przełęczy resztki dumy albańskiej armii - jakieś schrony albo co.







Szutrami docieramy do zjawiskowego miejsca - pojawiają się jurty i pastwiska. Gdyby nie navi, pomyślałbym że rzuciło nas do Mongolii.







Niebiańskie szutry się kończą, docieramy do asfaltu. Zatrzymujemy się w jakimś przydrożnym sklepiku - żar leje się z nieba. Siadamy w cieniu, pijemy coś zimnego. Dopytujemy sklepikarza o stację benzynową - zupełnie niepotrzebnie. Oprócz chleba, piwa ma też benzynę - tankujemy wersję różową Przy okazji wywalam worek ze śmieciami - zwiozłem drania do cywilizacji, cały się rozpierdzielił, kukurydza smażona na karbonie psia krew...





Pchamy się na południe, prawym brzegiem rzeki Czarny Drin w stronę Peshkopi. Widoki piękne, mijamy małe wioski, na drodze ruch niewielki. Nie śpieszymy się, na dziś nie mamy planów podboju świata.






Kluczymy na północ od Peshkopi szukając między wioskami dobrego zjazdu nad brzeg rzeki. Po wczorajszym mordowaniu się po górach, mamy ochotę popływać i wypić zimne piwo. Trochę na nosa trafiamy na dobry zjazd. Rozkładamy bambetle czujnie obserwowani przez pół tuzina dzieciaków. Uśmiechamy się, Żelazny wygrzebuje jakieś słodycze. Obok mają swoje obozowisko tubylcy, rozmawiamy z głową rodziny, przyjechali do roboty na lato z całą rodziną.



Najlepsze jest to, że w tym białym baraczku w tle jest bar z zimnym piwem Wygląda jak ruina, w środku jest goły beton, dwa stoły ale jest lodówka, prąd i piwo - czego chcieć więcej. Syn właściciela za pomocą google translate i srajfona gada z nami - zderzenie cywilizacji



Obserwatorzy, czujemy się jak lokalne "celebryty". Woda w rzece gna jak szalona, mamy turbo mycie a'la prysznic karchera. Jeśli gdzieś byłem brudny to już nie jestem. Tego nam było trzeba. Montujemy żarcie na ciepło, pijemy zimne piwo, patrzymy na zmrok pochłaniający wzgórze przed nami. Gdzieś z drugiej strony rzeki dociera muzyka, zapada noc. To była fajny dzień.





cdn.
__________________
"Jeżeli chcesz uniknąć krytyki: Nic nie mów. Nic nie rób. Bądź nikim" - Arystoteles
mikelos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Albania 2014 (czyli nie pierwsi i nie ostatni) CzarnyEZG Trochę dalej 15 06.05.2016 02:22
Albania czerwiec 2014 xralf Umawianie i propozycje wyjazdów 12 03.04.2015 19:15
Albania Łowców 2014 - Film! ex1 Trochę dalej 16 09.12.2014 19:32
Rumunia, Bułgaria, Turcja, Albania - sierpień 2014 nev Umawianie i propozycje wyjazdów 6 11.07.2014 17:02
Albania 2014 xralf Przygotowania do wyjazdów 1 11.07.2014 15:22


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.