Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.04.2021, 12:03   #1
ctomch

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Chrząstawa Wielka
Posty: 256
Motocykl: Yamaha 1VJ/Huska FE501
Przebieg: rośnie
ctomch jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 godz 33 min 55 s
Domyślnie [P]Instalacja elektryczna/sterowanie

Jestem otóż na etapie takim, że muszę wykonać instalację elektryczną w nowym domu. Zacząłem się drapać po głowie i zastanawiać nad opcjami:
1) prosta instalacja el + prosta instalacja ethernet
2) instalacja gniazd zwykła, oświetlenie sterowane bez potencjałowo, rolety sterowane bez potencjałowo + instalacja ethernet
3) integracja wszystkiego

Plusy pierwszego, wiadomo, prostota i kasa. Minusy, cóż..., jak występuje wiele punktów do sterowania występuje również wiele guzików, może to wkurwiać.
Drugie, plusy, możliwość grupowania, sekcjonowania, zmian. Minusy, większa kasa.
Trzecie, no właśnie, przyznam że nie wiem. Aczkolwiek podchodzę trochę jak pies do jeża. Sam siedzę w instalacjach przemysłowych i z doświadczenia wiem, że im prościej tym lepiej. Rynku "cywilnego" nie znam za bardzo, dlatego jeśli wśród Szanownego Grona jest ktoś kto się para tego typu zagadnieniami, będę wdzięczny za pomoc. Pomoc mogłaby polegać na zleceniu projektu, doboru i/lub sprzedaży. Jakkolwiek.
Tomek
ctomch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.04.2021, 13:28   #2
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 23 s
Domyślnie

Ethernet ma jakiś sens?

W dobie układów jak esp8266 czy zestawów od zdalnego sterowania na 433MHz nie ma już chyba nawet sensu robić puszek na włączniki swiatła albo jakies sterowanie.

Tak samo przy schodach, parujesz 2 pstryczki do jednego przekaźnika a nie ciagniesz 100 kabli.



Te przyciski mają układ jak w pilocie od samochodu czy od bramy. Bateria powinna długo działać Można też dać zasilanie 12VDC i wywalić baterię.

Można też to obudować zwykłym przełącznikiem jak chiński dizajn się nie podoba.


Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.04.2021, 13:41   #3
garbaty


Zarejestrowany: May 2010
Miasto: P-ń
Posty: 494
Motocykl: nie mam AT jeszcze
garbaty jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 2 dni 2 godz 29 min 14 s
Domyślnie

jeśli to to co Sonoff to serdecznie odradzam. przy skokach w sieci (włączenie/wyłączenie lampki w tym samym układzie zabezpieczonym) powoduje losowe włączenie/wyłączenie przekaźników sonoff. Obudowa wygląda na identyczną
garbaty jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.04.2021, 13:56   #4
ctomch

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Chrząstawa Wielka
Posty: 256
Motocykl: Yamaha 1VJ/Huska FE501
Przebieg: rośnie
ctomch jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 godz 33 min 55 s
Domyślnie

Właśnie tego typu tematów staram się uniknąć. Moją intencją nie jest budżet, lecz 1-jakość/budżet.
ctomch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.04.2021, 13:57   #5
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 23 s
Domyślnie

Ja właśnie to kupiłem i bedę montować w kuchni.

Dałem 80zł za 2 przełączniki z 3 przyciskami + 3 przekaźniki. Jak nie będzie działać to strata niewielka.

Obstawiam, że są takie bardziej markowe z lepszym sterownikiem, filtrowaniem i działają lepiej.

Ale ciagnięcie dziś przewodów chyba nie ma sensu.

W pracy u nas robili klamkę do okna z nadajnikiem co dawała sygnał czy okno jest otwarte czy zamknięte. Zasilanie było odzyskiwane z ruchu klamki, bez konieczności wymiany baterii czy zasilania kablem.

Chyba było też sterowane pokrętło grzejnika, co wykorzystywało ciepło rury do ładowania akumulatorka.

W każdym razie kable idą idą powoli w zapomnienie. I ciągnięcie takiego ethernetu wydaje mi się kompletnie bez sensu.



Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.04.2021, 14:05   #6
ctomch

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Chrząstawa Wielka
Posty: 256
Motocykl: Yamaha 1VJ/Huska FE501
Przebieg: rośnie
ctomch jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 godz 33 min 55 s
Domyślnie

Hmmmmm, cóż. Dosyć intrygująca rzecz. Ja jednak wolę permanentne połączenie. Nie żebym był jakoś wsteczny, jednak pozwalam wszelkim nowinkom się mocno oswoić. Wtedy podejmuję decyzję.
ctomch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.04.2021, 14:45   #7
wezyr
 
wezyr's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2016
Miasto: Kraków
Posty: 402
Motocykl: już nie mam ;(
wezyr jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 15 godz 14 min 27 s
Domyślnie

weź kolego jakiegoś elektryka solidnego - niech Ci doradzi i zweryfikuje projekt instalacji... papier przyjmie wszystko, a chodzi o funkcjonalność - żebyś nie chodził przez pół domu żeby swiatło wyłączyć - to jest instalacja którą wkładasz na wieki - oszczędzisz kilka stówek, a później będziesz musiał kombinować bezprzewodówkami które się lubią przywieszać. Teraz na etapie budowy wiele kosztować nie będzie,a każda przeróbka po wykończeniu już kosztuje. Sterowanie roletami też zrób impulsowe łącznie z tym żebyś wyciągnął w jakieś miejsce centralne - dużo więcej kosztować nie będzie, a wychodząc z domu klepiesz jeden klawisz i wszędzie rolety lecą w dół, wieczorem nie musisz latać do każdego okna tylko sterujesz jednym.
Skrętki komputerowe do każdego pokoju + dodatkowa w okolice TV
Koncentryki do każdego pokoju +1 dodatkowy do salonu
do każdego pokoju wyciągnięty przewód do czujnika alarmowego
to tak na szybko
wezyr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.04.2021, 14:48   #8
ctomch

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Chrząstawa Wielka
Posty: 256
Motocykl: Yamaha 1VJ/Huska FE501
Przebieg: rośnie
ctomch jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 godz 33 min 55 s
Domyślnie

No właśnie tego oczekuję......................, nie wiem, może opis był nie jasny. Instalacje robię, przemysłowe. Nie mam czasu żeby się zagłębiać w meandry wiedzy dla mnie nieużytecznej.
ctomch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.04.2021, 15:18   #9
wezyr
 
wezyr's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2016
Miasto: Kraków
Posty: 402
Motocykl: już nie mam ;(
wezyr jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 15 godz 14 min 27 s
Domyślnie

dobrze jest wiedzieć gdzie co będzie rozmieszczone wtedy można schodówki albo impulsowe wyłączniki zastosować i z różnych miejsc sterować oświetleniem. W pełną automatykę i inteligentny dom bym się nie bawił ale żeby ktoś rozumny przyszedł, zobaczył i Ci doradził. Rozdzielnia główna Duuuuża żeby można było osobno obwody porozdzielać, przekaźniki w przyszłości powkładać, zasilacz domofonowy włożyć itd.. Nie wszyscy elektrycy chcą naciągać na punkty tylko z doświadczenia doradzają bo po roku korzystania okazuje się że tu brakuje, tam by się lampa przydała itd. Jeżeli masz nawet prosta instalację w domu ale z głową porozdzielaną na obwody to w przyszłości można dużo zrobić - jak masz połączenie (jakiś przewód np UTP) np między centralą alarmową i rozdzielnią elektryczną to można zrobić różne sterowania...np zazbrajasz alarm i rolety idą w dół, w razie włączenia systemu zapalają się światła na zewnątrz itd... można to wszystko zrobić mając prostą instalację w domu ale żeby między rozdzielniami była komunikacja. Nie bierz "starych" elektryków - oni się zatrzymali na 3 bezpiecznikach na cały dom i dla nich skrzynka na 24 moduły to już ogromna instalacja.
wezyr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.04.2021, 15:50   #10
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,241
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 14 godz 40 min 37 s
Domyślnie

Koncentryki od satelity jeśli będzie polecam jakieś dobre (w żelu) bo zwykły kabel po latach parcieje na słońcu i trzeba wymienić a to może być problem z przejściem na elewację; poza tym najlepiej od razu 4szt rownolegle jak chcesz miec nagrywanie rownoległe kilku kanalow i Multiroom;

Rolety na przycisk + pilot, bo jak padnie bateria w pilocie to nie ma jak ich ruszyć :-)

Jeśli masz zaniki pradu to dołóż przełacznik Sieć-Agregat; do zasilenia z agregatu newralgicznych obwodów np. kotłownia (piec); gniazdko lodówki.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Instalacja elektryczna w garażu... dawid8210 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 15 28.08.2019 12:21
Instalacja elektryczna regers Układ elektryczny i zapłonowy 13 07.01.2019 17:17
Nowa instalacja elektryczna dejv667 Układ elektryczny i zapłonowy 12 24.05.2018 16:16


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.