Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.04.2021, 22:49   #61
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Koszty na rok i koszty zakupu ? Sasiedzi maja sbr i w lato smierdzi jak w chlewni. Co z miesiecznymi wakacjami? Jak znosi przeciazenie?
koszt zakupu to ok 12tys, wraz z montażem to 16tys.

Jeśli sąsiad ma SBR i śmierdzi.... to coś nie tak, nie ma prawa śmierdzić. Dobrze natlenione ścieki nie śmierdzą. Jeśli biologia działa jedynie co można czuć to zapach ziemi.

Wychodzi na to, że sąsiad zaniedbał oczyszczalnię. Albo nawet ją zatruwa, używając silnych srodków czyszczących w domu w nieumiarkowanych ilościach.

Jeśli jest małe obciązenie hydrauliczne to nie taki problem, ale obciązenie bio musi być. W domach jednorodzinnych należy dawkować regularnie bakterei do oczyszczalni - dla jej prawidłowej pracy.

Co z wyjazdami - miesiąc czasu to nie problem. Aczkolwiek obciązenie takiej oczyszczalni na max spowoduje przez okres ok tygodnia ze parametry nie będą idealne.

SBR akurat doskonale znoszą zwiększone obciązenie. ALe tu istotna jest by pompa powietrza miałą odpowiednią wydajność. Jeśli wskaźnik ORP będzie za niski, to sterownik wininen nakazać dłuższą pracę napowietrzacza. Tu istotna jest stan membrany - bo istotne jest by tlen rozpuszczał się w wodzie, a nie tylko bąblował i uciekał do atmosfery.

Natomiast wyjazdy dłuższe, to tu roślinna lepiej się sprawdza, jest mało wrażliwa na długie przerwy. Ona raczej np w okresie zimowym, pracuje na sedymentacji - czyli zbieraniu zasoboów pokarmowych, które to rośliny wykorzystują do wzrostu w okresie letnim. TU tylko jeden warunek - nie przesuszyć.....
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 22:55   #62
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,751
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 23 godz 45 min 26 s
Domyślnie

4 ech sasiadow ma sbr, jeden sasiad wylaczyl ja wogole, 3ech narzeka ze koszty wysokie i ciagle cos trzeba robic/naprawiac. Jeden z nich poszedl przed sad z tym SBRem bo " nie ma prawa smierdziec" mowili...

2och sasiadow ma roslinne od 25 lat i sa bardzo zadowoleni przy niskich kosztach, zero smrodu. Spelniaja wszytskie parametry ktore pobiera gmina przy corocznym przegladzie.
Nie uwazaja jakos specjalnie na ta oczyszczalnie, pozatym ze wywalili calkowicie chlor z domu i uzywaja kwasow albo zasad.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 23:24   #63
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,027
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 8 godz 40 min 38 s
Domyślnie

Ziarko mówimy o czymś takim https://allegro.pl/oferta/oczyszczal...SABEgL2svD_BwE
/rozumiem, że zamiast studni mogę stosować zwykły drenaż ?/ Cena mnie się nie zgadza ale to jakaś wersja SOFT więc może to o inny produkt chodzi - podpowiedz coś pod konkretny produkt/producenta przy parametrach, które podałem wcześniej /4 os. itd./, jeśli martwisz się o zarzut dot. ewentualnej reklamy podeślij na a lub pawlo564@interia.pl z góry dzięki.

Ostatnio edytowane przez Pawel_z_Jasla : 15.04.2021 o 14:22
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2021, 23:25   #64
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,212
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 1 godz 30 min 34 s
Domyślnie

Mam SBR od 10 lat, chyba mało tego jest w PL w domkach montowanych ale z tego co pisze Fassi to w DE różowo nie jest. SBR wymaga dbania i pilnowania co się wrzuca do kibla - głupie husteczki nawilżane potrafią zablokować wirnik pompy lu napowietrzacza, długie włosy to też problem, bez prądu nie działa. Super hiper niemiecka firma ale serwisu brak, sprzedawcy bez doświadczenia. Dobrze, że chociaż części są dostępne - tylko sam muszę to ogarniać. Niestety sam badań wody nie zrobię :-( Raz padł czujnik poziomu i po 10 latach napowietrzacz dostał wody i robił zwarcie. Przy prawidłowym wykonaniu myślę, że może to dobrze działać- podstawa to dobry montaż przez kogoś kto ogarnia temat. Przy prawidłowym działaniu ściek można puścić do rowu. Niestety u mnie nie działa to na grawitacji. Cykl pracy jest tak dobrany, że napowietrzanie uruchamia się często na krótko przez jakiś czas a później jest dłuższa przerwa na osiadanie. Samo wykrywa przerwę urlopową.
Jak dla mnie jedyny minus to brak serwisu który ogarniałby temat za mnie.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.04.2021, 07:53   #65
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 8 min 13 s
Domyślnie

Długie włosy, to zło chyba w każdej oczyszczalni :/ I tłuszcze...

Imo trzeba dopasować wybór do warunków na działce, do warunków życia, do minimalnego i maksymalnego obciążenia. Wiecie - na zasadzie, że najbardziej ekstremalne rzeczy determinują wybór...

Tutaj wcześniej była rura do rowu, 20m od domu, 10m od studni (o dziwo smierdziało tylko trochę czasem ). I wszystko będzie lepsze od tego.

Zależy mi na oszczędnej eksploatacji, braku awaryjności. Na tym, aby działało p przy 1-2 i 5-8 osobach...
No i działka pozwala na takie szaleństwa
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.04.2021, 12:51   #66
Jarek
taaak, świeży- od listopada 2004...
 
Jarek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,042
Motocykl: KTM 1190 Adv
Jarek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 1 dzień 5 godz 20 min 43 s
Domyślnie

Mygosia....właśnie jakieś , nawet minimalne napowietrzanie zapobiega procesom gnilnym (i co za tym idzie różnego autoramentu zapachom) - no i ...zapewnia odrobinę tlenu dla bakterii - najlepiej praca w jakiejś prostej automatyce (praca 5 minut-przerwa 10min)- ja tak miałem przez lata - i wszystko działało ok fetorków nie było - jestem z tzw branży więc wiem jak może i powinno to wyglądać
__________________
N 51*52'57,12"
E 21*41'15,90"
-życie to taka piękna forma lotu...P.B.
Jarek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.04.2021, 17:38   #67
<mario>
 
<mario>'s Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: dziura w lesie
Posty: 93
Motocykl: PD 06
<mario> jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 9 godz 8 min 45 s
Talking

Jarek nigdy mi nie pasowałeś do tej branży
<mario> jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2021, 14:58   #68
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,027
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 8 godz 40 min 38 s
Domyślnie

No to jak ktoś jeszcze wie coś o tych produktach: SBR SOFT zbiornik 3000l. vs SBR BIO EASY FLOW zbiornik 2500l. Ta pierwsza dla max 6 osób zaś druga przewidziana dla rodziny 5 osobowej. Różnica w cenie blisko 3.000PLN, ponoć oba produkty polskie. Bardzo proszę tych co maja wiedzę w temacie o porównanie i ewentualne uwagi/sugestie. Jeśli ktoś może polecić inny produkt z tej kategorii też będę wdzięczny.
Ps.
Image Jarka wyraźnie kłoci się z profesją ale czego w końcu można spodziewać się po gościu, który jeździł Caponordem i kolegował się z WC-Pecetem /Piotrek, Tatą czasami zwany/. Poza tym jego nie pytam bo on zna się na oczyszczalniach za fafnaście milionów a Ja szukam czegoś skromnego
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.04.2021, 22:08   #69
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,782
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 4 godz 46 min 24 s
Domyślnie

Chyba odkryłem niedogodność, a może już czas na pompowanie. Po ostatnich opadach woda stoi w polach bo grunt jej nie przyjmuje. Dotyczy to też rozsączania.
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.04.2021, 23:41   #70
flisak

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 405
Motocykl: nie mam AT jeszcze
flisak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 2 dni 23 godz 8 min 11 s
Domyślnie

Jak decydujesz się na biologiczną to poczytaj wątek na Muratorze- Oczyszczalnia biologiczna ranking. Ok 150 stron�� Udzielało się tam kilku kumatych ludzi. Przewijał się tam m.in. Wobet Hydret.
flisak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
oczyszczalnia , oczyszczalnia trzcinowa , szambo

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.