Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 28.10.2022, 08:11   #1511
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

No sorki - to był sarkazm z mojej strony.
Ja FV mam od 3 lat i jeszcze ok 4 i mi się zwróci inwestycja.
A nawet szybciej, bo instalacja jest przewymiarowana i podgrzewam dom prądem z nadwyżki, czego nie uwzględniałem w kalkulacji.


Jednak podawanie argumentów czy wyliczeń w tych wątkach kompletnie nie ma sensu, bo są tacy co i tak wiedzą lepiej. Można co najwyżej usłyszeć obelgi lub manipulacje. Szkoda życia.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 08:17   #1512
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał kristoch Zobacz post


Jednak podawanie argumentów czy wyliczeń w tych wątkach kompletnie nie ma sensu, bo są tacy co i tak wiedzą lepiej. Można co najwyżej usłyszeć obelgi lub manipulacje. Szkoda życia.
Ma sens, bo ze glosno krzyczy lecz bez sensu wielu widzi i nie mozna pozwolic sie zakrzyczec .... , watek by rozmawiac i wymieniac sie informacjami, a na flustratow srac i lac cieplym moczem, rozwalili wiele ciekawych watkow nie pozwolcie rozwalic i tego.

Sam co rawda nie mam FV bo tu gdzie mieszkam to srednio oplacalne, moje zuzycie roczne to kolo 16 000kwh, predzej rentowna byla by turbina wiatrowa ale temat ciekawy
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 08:19   #1513
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,652
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 48 min 4 s
Domyślnie

Fassi - gdzieś tu pisałem już, że mi się zwróci instalacja 10 kW tej zimy czyli po 3 latach. Wszystko na prąd włącznie z ogrzewaniem podłogowym. Instalacja kosztowała mnie 36 kpln bo tylko materiały z racji tego, że pracuję w firmie która również tym się trudni. Normalne uśrednione rachunki miesięczne płaciłbym w okolicy min 1000 zł. Płacę jedynie przesyłówkę i handlówkę za dwie taryfy.
Zapomniałem, że wziąłem z Mojego Prądu 5 kpln oraz odliczyłem od dochodu 8 kpln. A zatem instalacja zwróciła się całkowicie po 2,5 roku

Ostatnio edytowane przez muszel72 : 29.10.2022 o 17:02
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 08:21   #1514
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Czy orientujecie się (pytanie do tych co się znają-a nie czytają sieć), czy są prace aby masowo stawiać FV w miastach na dachach cywilnych domów mieszkalnych?

Chodzi mi nie o domy prywatne-wille, ale bloki.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 08:25   #1515
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 27 s
Domyślnie

Muszel, czyli najlepiej się opłaca mieć wszystko na prąd w domu i max paneli na dach najlepiej.

Jeśli każdy dom we wsi zrobimy jak Twój, to w zimie wytrzyma.zasilanie? W germanii tłumacza zmiany rozliczeń właśnie tym, że sieć w zimie nie wydoli podzcas "odbierania" energii w zimie
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 08:47   #1516
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Policzyłem według tego wzoru i wyszło mi że nasza instalacja jest razy 10. Nie mam danych zużycia z pełnego roku ale przyjmując okres od 1.07.2021 do 30.06.2022 oszacowałam na podstawie danych z wykresów eBok PGE (dlatego tylko szacunkowe dane) zużycie na poziomie 8700. Mając takie zużycie prawdopodobne jest że do zapłaty będą tylko koszty stałe. Realne zużycie jest większe, bo do PGE idzie tylko nadwyżka pomniejszona o zużycie własne. Przyjmując że będzie to 10000 kWh to przy cenach które były będzie to 7400 PLN rocznie w tym jest 40000 km przejechane autem. Ostatnia wycieczka przejechana autem do Hiszpanii i z powrotem była na prądzie komercyjnym, oszacowałam z rachunków które zapłacę na początku listopada że wydam na ten przebieg 350 EUR. Czyli taka instalacja jaką mamy powinna się zwrócić w siedem lat przy cenach prądu które zakładałem w tamtym czasie. Oczywiście to wszystko są spekulacje poparte jakimiś danymi ale nasze założenie było, co pisałem wielokrotnie, że tania energia się kiedyś skończy i panele dla mnie były jedynym zabezpieczeniem przed wzrostem cen energii. Spekulując dalej Mamy przejechane autem 30000 km przy zużyciu dacii dokker było to 8 litrów PB 95 po 5,5 daje 2400 litrów paliwa za kwotę niech będzie że po 5 PLN to daje 12000 PLN. Z jednej strony mamy rachunki dwa po 80 PLN za koszty stałe przy prądzie a z drugiej strony 7400 które musiałbym wydać nie mając paneli. Gdybym nie miał elektryka to do kosztów musiałbym dołożyć kwotę na różnicę w paliwie, oczywiście Dacią do Hiszpanii byśmy nie pojechali ale przypominam że to tylko spekulacje. Czyli do tych 7400 trzeba doliczyć 9000 PLN za różnicę w cenie między prądem a benzyną. Teraz po stronie kosztów mamy 16400 PLN co powoduje że panele zwracają się po 3 latach. Te moje spekulacje nie uwzględniają podwyżek które pewnie będą, wyższej ceny za paliwo itp. Czy to się opłaca, wszystko zatem zależy jakie dane weźmiemy do obliczeń. Przypominam że nie uwzględniłem w obliczeniach drogich kilometrów na wycieczce do Hiszpanii aby nie zaburzać obrazu dotyczącego tylko i wyłącznie paneli fotowoltaicznych. Nie wiem jak drogo jest w Holandii czy w Kalifornii, byliśmy blisko Holandii i jestem przekonany że zapłaciłbym za Ionity 1,64PLN a za pozostałe 2,2 za DC i 1,73 PLN za AC. Co do oleju po frytkach które rzekomo restauracje wyrzucają, może w Niemczech tak jest, w Polsce po pierwsze musisz mieć odbiorcę takiego oleju a po drugie ten olej jest w formie stałej i po wystygnięciu ma konsystencje margaryny albo masła. Może na wyposażeniu golfa musi być frytkownica, ale one na prąd chociaż pewnie są i na gaz. Być może można dodać jakiegoś upłynniacza, ale chciałbym zobaczyć dowód że golf pojedzie na moim tzw oleju z frytownicy, mogę dostarczyć bańkę do eksperymentu.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 08:49   #1517
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,652
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 48 min 4 s
Domyślnie

Tak, słabym ogniwem zawsze będzie sieć. Zwłaszcza, że pieniądze z certyfikatów zamiast na modernizację infrastruktury w PL poszły na socjale.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 08:55   #1518
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 27 s
Domyślnie

W germanii podobnie, dlatego zmienili zasady Fv aby nie spalić sieci.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 09:59   #1519
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał mazeniak Zobacz post
Dubel, a którzy to ci frustraci, co na nich, cytuję:
"srac i lac cieplym moczem"?

Tak pytam, dla kolegi, żeby wiedział na kogo srać i lać.
Zostawiam to każdemu do indywidualnej oceny
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.10.2022, 10:01   #1520
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Consigliero, w to zuzycie i wymiary instalacji wliczales tez ladowanie elektryka ?
Swoja droga Ty nawet nie wiesz ze elektryk Ci sie juz nie oplaca. Koledzy z forum mowia ze Ci ladowanie elektryka podrozalo tak ze zgin przepadnij. Nie wiem jak mogles tego nie zauwazyc

@Edit
Wojtku, z tego co wiem zadne prace w tym kierunku sie nie tocza - w sensie jakiegos sformalizowanego dzialania w temacie OZE w spoldzielniach, na blokowiskach itd. ALE ! Kazda spoldzielnia moze taka decyzje podjac samodzielnie, kilka tak juz zrobilo montujac panele na dachach wiezowcow, na zasadzie wlasnej, samodzielnej inwestycji. I co ciekawe to bylo tych kilka spoldzielni ktore idac w FV moglo spac spokojnie w nocy przy ostatnich zawieruchach z cenami energii.
Zreszta wiele osob rowniez mieszkajacych w blokach wychodzi z zalozenia podobnego do niektorych tu na forum (m in mojego) ze prad oparty na kopalinach bedzie tylko drozal. W germanii (podobno - czytalem ale nie widzialem) bardzo popularna zrobila sie "fotowoltaika balkonowa", czyli montaz 2-3 paneli na balustradzie balkonu. I w PL widze mozna znalezc takie gotowe do montazu zestawy o mocy max do 0.8 kW. Taki zestaw to koszt z tego co widzialem od 3 do 4 tysi. Glownym celem tego zestawu nie jest "zarabianie", ale obnizenie biezacego platnego zuzycia i rachunkow za prad. Teraz ma to jeszcze wieksze znaczenie w mieszkaniach zuzywajacych duzo energii majac na uwadze limit "taniego bradu" do zuzycia max 2000 kWh na rok.
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.