Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Forumowy Mechanik

Forumowy Mechanik Poradniki ludzi doświadczonych w dziele nie gębie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.08.2023, 14:11   #61
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,142
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 9 min 51 s
Domyślnie

Na spokojnie, tak sobie tu rozmawiamy
Jest patent z klejeniem - sprawdzony i działa, dość tani, co nie znaczy że nie ma innych.

Ode mnie:
1. o ile dobrze pamiętam połączenia skręcane (śrubami) powinny pracować na rozciąganie.
2. ten patent częściowo przypomina mi wariację nt. rozwiązania kkbike (?) gdzie do przenoszenia momentu z wałka używa się większej (całej) długości wielowypustu wałka. Ponieważ "cała zębatka" (z przykręconymi do niej dystansami, rzeźbami) ma większą grubość. To trochę przedłuża życie wała
3. Sam patent ze śrubą zastępować może to niezbyt udane hondowskie zabezpieczenie przed spadnięciem zębatki z wałka.
3a. O ile patent ze śrubą pomaga samemu wałkowi, to pewnie tylko przez dodatkową powierzchnię, którą śruba dociska (jak rozumiem) zębatkę. To połączenie też przenosi pewien moment i przez to wałkowi lżej.

Cieszę się że patent działa, jednak trudno określić ile moto ma już nalotu i ile ten wynalazek faktycznie pomaga.

pozdrawiam, anonimowy czarnuch, moja Afra przez ostatnie 5 lat nie zrobiła więcej jak 10 kkm..
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 14:30   #62
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

dokladnie to wariacja KKBIKE, przy dobrym walku zapewne pomoze tu watpliwosci brak.

Natomiast twierdzenie ze
Cytat:
Napisał Brzeszczot Zobacz post
Tak czytam i się zastanawiam po co wy się katujecie z tym wklejaniem zębatki , wystarczy trochę chęci , troszkę pojęcia i jeden wolny wieczór...
stawiam na rownym poziomie z opowiesciami o jednorozcach
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 15:08   #63
Brzeszczot
 
Brzeszczot's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Leśna Dzicz
Posty: 542
Motocykl: KTM R
Przebieg: jest
Brzeszczot jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 9 godz 8 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dubel Zobacz post
Dokładnie, przy nowym wałku ten sposób ma realne szanse wydłużyć jego żywotność przy wałku już zużytym to lepienie gówna gównem.





Troszkę pojęcia to słowo klucz nim się zacznie kozaczyć
Nie będę wnikać w twoje dewiacje czy Tylko lepisz czy oblizujesz a opowieści o jednorożcu zachowaj dla ciecia na bramie jak będziesz do fabryki na zmianę szedł😉 ,to że ci inni pozwalają się obrażać to nie znaczy że możesz leczyć swoje kompleksy przyspieszaniem się do mnie . Bez odbioru

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka
Brzeszczot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 15:11   #64
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał dawid8210 Zobacz post
No to żeby dojść do kompromisu patent jak powyzej plus klej. I mur, beton
W mojej wersji było mur, beton i turbo

Śruby od płytki zabezpieczającej przechodzą aż do tej dorobionej przedłużki.
Po przestawieniu do pozycji braku luzu (do tego długie śruby) wkładka została przyspawana do zębatki, a potem to na klej i dokręcenie płytki zabezpieczającej.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg z01.jpg (335.1 KB, 14 wyświetleń)
Typ pliku: jpg z02.JPG (468.4 KB, 14 wyświetleń)
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 15:14   #65
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,386
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 8 godz 51 min 41 s
Domyślnie

dla mnie kosmosem nie do ogarniecia pozostaje natomiast wiercenie tego 'z pewnej ręki' na motocyklu. jakos tak mam, ze tylko tokarka itd. za boga nie umialbym tego zrobic osiowo - nawet w drewnie.
__________________
buziaki
szynszyll jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 16:47   #66
dawid8210
 
dawid8210's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: Kiełczygłów
Posty: 1,754
Motocykl: RD07a
Przebieg: 00000
dawid8210 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 4 tygodni 27 min 25 s
Domyślnie

Szynszyl- zamykasz jedno oko, wyciągasz jęzor i wiooo
A poważnie to wystarczy zrobić jakąś tuleję prowadząca zakładaną na wałek z otworem na wiertło i bez problemu można wywiercić otwór równoległy do osi.
dawid8210 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 17:02   #67
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Brzeszczot Zobacz post
Nie będę wnikać w twoje dewiacje czy Tylko lepisz czy oblizujesz a opowieści o jednorożcu zachowaj dla ciecia na bramie jak będziesz do fabryki na zmianę szedł😉 ,to że ci inni pozwalają się obrażać to nie znaczy że możesz leczyć swoje kompleksy przyspieszaniem się do mnie . Bez odbioru

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka
Wytracilem brokat z ręki i błyszczeć nie możesz że takie nerwy? może tak choć jeden argument techniczny który by podważał moje słowa ? Nie masz?- czemu mnie to nie dziwi
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 17:23   #68
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,386
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 8 godz 51 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał dawid8210 Zobacz post
Szynszyl- zamykasz jedno oko, wyciągasz jęzor i wiooo
A poważnie to wystarczy zrobić jakąś tuleję prowadząca zakładaną na wałek z otworem na wiertło i bez problemu można wywiercić otwór równoległy do osi.
znam temat. robilem takie adaptery gdy rozwiercalem urwane sruby, ale bicie i tak wystepowalo tu bym sie nie odwazyl - na moje musi byc kąt 90.00 stopni. tylko tokarka - dziwny jakis taki jestem. bez 'pewnej reki'.

caly temat strescilbym tak: czy latwiej zatrzymac kolo rowerowe przylozonym palcem czy 'kijem w szprychy'? dla mnie sila pedna lancucha jest rownolegla nie prostopadla. prosciej nie umiem wytlumaczyc.
__________________
buziaki
szynszyll jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 20:09   #69
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,386
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 8 godz 51 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazmir Zobacz post
Panowie tylko bez gównoburzy w tak ważnym temacie jak wałek !!! Please
Proszę nie pisać, że siły przenoszą dwie śrubki M6 od płytki zabezpieczającej, bo mnie bolą zęby jak czytam

Co do przeróbki wałka?
Śruba centralna? Trzeba by policzyć jak bardzo będzie osłabiony wałek po wywierceniu otworu (fi ile ?) Wolałbym gwint zewnętrzny na nakrętkę.
Nie jestem do końca przekonany, czy to na dłuższy przebieg da radę (XRV pałowane i topione w wodzie)
O samym wykonaniu wiercenia i gwintowania otworu na motocyklu dla wielu będzie to chyba ponad siły......

Zalety? Zębatka dojdzie do końca wałka. Ok oprze się o wypłycenia na końcach wielowypustu i co dalej? Szybko to się wyrobi i trzeba by znowu dokręcać śrubę. Dosunięta zębatka do końca wałka zmienia geometrię z łańcuchem. Napęd będzie po skosie i będzie wycierał boczną powierzchnie zębów.

Ja dalej nie zmieniam zdania, że głównym złem jest woda która zamienia w korozje współpracujące powierzchnie przenoszące moment. Klej odcina ten proces, a przy okazji skuteczne kasuje luz.

Znalazłem takie zdjęcia. Czy to właśnie nie jest porównanie wałka od "szadoła"?
tak Kazimierzu - na zdjeciu pokazales walek z XRV i VT750C2. ten drugi kosztuje 700pln w polskich sklepach. istotne jest by bylo to wlasnie dokladnie VT750C2 bo tylko to VT z rodziny VT500,700,1100 miało napęd łańcuchem. historia serii VT siega roku 1983 i trwa do dzis.

SHAFT, COUNTER

OEM 23220MBA000

produkt dostępny:

697,33 zł z vat
__________________
buziaki
szynszyll jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2023, 20:26   #70
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,088
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 9 godz 51 min 47 s
Domyślnie

Te wszystkie rozwiązania mają jeden zasadniczy feler. Zębatka zaklejona lub skręcona czy też zespawana na sztywno, bez luzów, będzie powodowała masakrycznie szybkie zużycie całego napędu, zarówno łańcucha jak i zębów zębatek - efekt biczowania łańcucha. Polecam zapoznać się z zagadnieniem. Ten efekt odkryto jeszcze bodaj w latach 50. ubiegłego wieku i od tamtego czasu napędy łańcuchowe konstruuje się z luzem zębatki zdawczej.
Obawiam się, że doraźnie, jak nie ma kasy by zrobić to prawidłowo, można se nawet zaspawać, ale kilkukrotnie (sic) szybsze zużycie całego napędu spowoduje, że wcale nie wyjdzie to taniej.
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Małyszek - rogale: dyskusja [wydzielone z wątku o sprzedaży] żuk Inne tematy 11 29.08.2018 13:09
wydzielona dyskusja polityczna zipo Inne tematy 33 13.10.2014 07:58
Uszczelniacz wałka zdawczego? Kishon Silnik, sprzęgło, skrzynia 22 23.03.2014 21:11
"Naprawa" wałka zdawczego - metoda alternatywna 4 :) iwan Silnik, sprzęgło, skrzynia 37 18.05.2010 19:16


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.