Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26.11.2020, 19:43   #221
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,091
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 44 min 22 s
Domyślnie

Z rozwoju wątku przewiduje, ze temat zostanie niedługo zamkniety
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.11.2020, 20:01   #222
sambor1965
 
sambor1965's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,666
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
sambor1965 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 2 dni 3 godz 2 min 56 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szynszyll Zobacz post
Panowie. zapominacie o jednej kluczowej kwestii i Wasze starania - ktore oczywiscie doceniam i dziekuje za nie - sa skazane z gory na niepowodzenie. Panna chce TEN ekspres. TEN.
Mam dokładnie ten. Nie kupiłem - trafił w prezencie. Kawa przywoita, ekspres głośny. Steven narzeka, że go budzi. Czyszczenie średnio upierdliwe. Raz na miesiąc się rzuca, by go odkamienić.
__________________
Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację.
sambor1965 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.11.2020, 00:30   #223
El Komendante
Banned


Zarejestrowany: Oct 2015
Miasto: Przystanek Oliwa
Posty: 350
Motocykl: Lublin Autobus
El Komendante jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 2 dni 12 godz 52 min 56 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mareksz007 Zobacz post
Młynek już masz to po co Ci ekspres?
Moja kawiarka na podwójne espresso ma już 28 lat i pewnie jeszcze mi i Wam nie jedną kawę zaparzy.
Za stówkę kupisz dobre urządzenie.
Nie cierpię ekspresu w domu.
W moim który miałem w domu żyły muszki owocówki tak go często używałem.
To znaczy, że zwykły młynek do kawy robi tę robotę? A za stówkę, to jakie urządzenie mam kupić? Poważna dla mnie sprawa. Z kawą spędzam minimum jedną, półtorej godziny dziennie.
El Komendante jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.11.2020, 08:07   #224
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie

Nie wiem co robisz z tą kawą, osobiście staram się ograniczać kawę do 3 espresso i może jednej dużej czarnej ( bez mleka i cukru), oczywiście nie zawsze mi wychodzi to postanowienie. Moim subiektywnym zdaniem, albo pijesz za dużo tej kawy albo stanowczo za długo. Zimny napar kawowy osobiście wylewam do zlewu, a zdąża się że zrobię i zapomnę wypić, wtedy wylewam i robię świeżą.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.11.2020, 08:44   #225
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał El Komendante Zobacz post
To znaczy, że zwykły młynek do kawy robi tę robotę? A za stówkę, to jakie urządzenie mam kupić? Poważna dla mnie sprawa. Z kawą spędzam minimum jedną, półtorej godziny dziennie.
Tutaj zabawa jest jak z warsztatem - zawsze CI czegoś będzie brakowało...

Zacznij od kupna ekspresu.

Młynek - oczywiście tak, ale to spory koszt. Lepiej zapłacić w palarni za dobre zmielenie (odpowiednia grubość + równo zmielone, a nie, że grudki się różnia; to w największym skrócie) i nie kupować młynka jeżeli nie wiesz, czy chcesz w to inwestować. Ja nie chciałem, ale przez przypadek miałem propzycje za grosze więc mnie było stać.

Jak już będziesz kupował, to zobacz, czy Twój młynek jest rozbieralny, czy da się serwisować. W moim (klasyczna Gaggia) po 10 latach zużyły się żarna oraz bieżnie napędu silnika. Mamy wymienione, starczy na kolejne 10 lat i kupiłem na zapas ten sam zestaw części, abym miał na jeszcze kolejne 10. Czasem sprzedają tanio młynek, który źle mieli i jak coś się zużyje to nie dokupisz części.

Ekspres - gorąco polecam te, które podałem. One mają praktycznie te same bebechy. Bez problemu kupisz na części potem jakiegoś złoma. Pojedź, zrób kawę w przeźroczystej filiżance. Jak nie bęcie cremy - pompa albo odkamienienie. Jak jest - brać. Jak nie ma, nie znaczy, że nie brać, ale zastanowić się.

Serwis podstawowy prosty jak cep. Na ciepłym ekspresie odkręcasz śrubkę z sitkiem, zalewasz wszystko octem. Czyścisz sitkiem. Po godzinie (bo niech się nieco wygrzeje) przelewasz, skręcasz i śmiga dalej. Mój tak serwisuje sam i po 13 latach (a kupiłem używany) trafił do forumowego speca (Polski) na gruntowny serwis, poprawki po mnie.

Jeżeli jakiś blisko mnie będzie to mogę CI kupić, sprawdzić a kiedyś odbierzesz.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.11.2020, 08:58   #226
mareksz007
 
mareksz007's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Białystok
Posty: 1,079
Motocykl: Honda XR 600, RD03 i 1/2
Przebieg: 62000
mareksz007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 22 godz 47 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał El Komendante Zobacz post
To znaczy, że zwykły młynek do kawy robi tę robotę? A za stówkę, to jakie urządzenie mam kupić? Poważna dla mnie sprawa. Z kawą spędzam minimum jedną, półtorej godziny dziennie.
https://swiezopalona.pl/produkt/24/b...rka-1-espresso
Jak wspominałem za 100-kę kup na podwójne espresso.
Będziesz chciał dużą kawę rozciągniesz gorącą wodą.
Będziesz Pan zadowolony.
A wiesz, że Biker ma dobrą Jurę ?
__________________
"Podróż jest lepsza niż dotarcie do celu"
mareksz007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.11.2020, 09:01   #227
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,767
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 4 tygodni 16 godz 39 min 2 s
Domyślnie

Ja się nie znam zbytnio ale to co podała Mygosia (wietnamski patent) robi robotę. Osobiście zdecydowanie bardziej smakuje mi kawa zrobiona w makinetce czy takim phinie. 90% roboty robi i tak dobra kawa. Jeśli chodzi o maszynki typu makinetka to Bialetti u mnie poległo. Mimo że z nierdzewki to zardzewiało wewnątrz na dnie, reszta ok .
Teraz chyba zanabędę Giannina.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.11.2020, 09:23   #228
xVampear


Zarejestrowany: Jul 2019
Miasto: Zachodniopomorskie
Posty: 95
Motocykl: RD07a
xVampear jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 10 godz 46 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wojtekk Zobacz post
Ech... Stare Saeco, kolbowy, 15 barów, spieniacz. Bez elektroniki a guziki. Koszt od 100 do 200 PLN za świetny stan.

Mam od kilkunastu lat, a kupiłem używany. Co pewien czas odkamieniać, czyścić za każdym razem sitka oba. Wgrzać grupę porządnie i jest pycha. Trafił raz do Polskiego na serwis i cudnie śmiga dalej.

Wiele rzeczy można samemy zrobić serwisowo. Części w bród (kupiłem na części za 25 pln, a potrzebowałem samą kolbę... Pompa już też się przydała do kolejnego).

Kupiłem tego chyba z 10 sztuk. Wszystkie śmigają.

A crema taka sama wychodzi jak w tych za kilkaset / kilka tysięcy...

Edyta:

- 30 sek szukania:
https://www.olx.pl/oferta/ekspres-do...tml#3f533360bb
https://www.olx.pl/oferta/ekspres-do...tml#3f533360bb
https://www.olx.pl/oferta/saeco-via-...tml#3f533360bb

Edyta 2:
- odkamieniasz kwaskiem cytrynowym albo octem (tak, tak,.... znam te mity z forumów: "zmienia smak"....), sam rozkręcisz (jedna śruba), skręcisz
vs
- firmowy dokamieniacz, co pewien czas serwis, elektronika...
Wojtekk ale crema w dużym stopniu zależy od ziaren i nie jest raczej wyznacznikiem tego, że ekspres jest super lub espresso jest prawidłowo przygotowane. To zawsze smak jest głównym wyznacznikiem. Jak weźmiesz bardzo świeże ziarno które nie zdążyło odgazować będzie eksplozja cremy Robuste też dodają do mieszanek aby crema wyglądała lepiej. Brak cremy fakt, mówi, że coś jest nie tak ale to tyle. Ale ogólnie pełni funkcję raczej tylko estetyczną ponieważ jest bardziej gorzka od reszty naparu.


Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
xVampear jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.11.2020, 09:37   #229
Neno
 
Neno's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Zambrów
Posty: 1,282
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 64321
Neno jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 9 godz 15 min 6 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szynszyll Zobacz post
Panowie. zapominacie o jednej kluczowej kwestii i Wasze starania - ktore oczywiscie doceniam i dziekuje za nie - sa skazane z gory na niepowodzenie. Panna chce TEN ekspres. TEN.
Taki urok "grup dyskusyjnych", każdy przeczytał temat, tekstu już jak by nie koniecznie... Zima przyszła
Neno jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.11.2020, 10:21   #230
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał xVampear Zobacz post
Wojtekk ale crema w dużym stopniu zależy od ziaren i nie jest raczej wyznacznikiem tego, że ekspres jest super lub espresso jest prawidłowo przygotowane. To zawsze smak jest głównym wyznacznikiem. Jak weźmiesz bardzo świeże ziarno które nie zdążyło odgazować będzie eksplozja cremy Robuste też dodają do mieszanek aby crema wyglądała lepiej. Brak cremy fakt, mówi, że coś jest nie tak ale to tyle. Ale ogólnie pełni funkcję raczej tylko estetyczną ponieważ jest bardziej gorzka od reszty naparu.


Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
Jasne, ale nie chodzi o doktoryzowanie się

Propozycja testu:
- mam w domu dobry kespres, czysty, działa. Biorę moją kawę, robię w szkle.
- biorę moją kawę do zakupu ekspresu. Robię w szkle.
Porównuję. Wiem wtedy, na ile jest dobry kolejny ekspres.
Oczywiście, wygrzewanie grupy, gram więcej kawy - jasne, że ma znaczenie, ale wolę pić kawę, niż przerzucać gram w tę czy "wewtę"

Co do tego, że crema jest przereklamowana to pozwolę sie nie zgodzić Kiedyś mi się nudziło i poczytałem badania kliniczne (medyczne, głównie kardiologia) nad kawą - w cremie najwięcej zdrowego z kawy
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Beta RR 4T zakup dzinks Inne tematy 126 06.03.2021 15:34
PRZEZ KRAJ PARTYZANTÓW, KOKAINY I KAWY: czyli pekaesem po Kolumbii. [Listopad 2011] czosnek Trochę dalej 48 12.01.2013 01:50


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.