Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Regularne czynności serwisowe

Regularne czynności serwisowe Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 25.03.2008, 22:09   #1
7Greg
 
7Greg's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW
Posty: 4,437
Motocykl: Pyr pyr
Przebieg: dowolny
Galeria: Zdjęcia
7Greg will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 4 tygodni 23 godz 49 min 26 s
Domyślnie Wymiana płynu hamulcowego

Sprawa jest bardzo prosta, ale może komuś się przyda

Należy odkręcić 2 śrubki na zbiorniczku umieszczonym na kierownicy i wyjąć z niego uszczelki.



Potem z odpowietrznika zdjąć kapturek



Na króciec założyć rurkę i podstawić naczynie



Kluczem 8 poluzować króciec aż płyn zacznie spływać. Grawitacja zrobi za nas cała robotę

Jeżeli spływa wolno można podpompować klamką.

Należy uważać aby płyn cały nie spłynął ze zbiorniczka, bo czeka wtedy żmudne odpowietrzanie.



Należy tak długo dolewać do zbiorniczka aż w wężyku przy zacisku pojawi się ładny i czysty płyn

Wszystko skręcić do kupy i sprawa załatwiona.



Z tyłem analogicznie






Ostatnio edytowane przez 7Greg : 27.02.2009 o 03:37
7Greg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.03.2008, 20:03   #2
sambor1965
 
sambor1965's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,664
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
sambor1965 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 2 dni 2 godz 47 min 3 s
Domyślnie

a nie trza przy okazji jakiegos zestawu naprawczego do pompy nabyc? Coby uszczelke na wszelaki przypadek wymienic?
sambor1965 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.03.2008, 20:51   #3
giziu
 
giziu's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 614
Motocykl: jeszcze będę jeździł XRV...
giziu jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 4 godz 22 min 55 s
Domyślnie

odpowietrzając przednie hamulce odpowietrzamy każdy zacisk osobno czy razem
giziu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.03.2008, 01:02   #4
7Greg
 
7Greg's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW
Posty: 4,437
Motocykl: Pyr pyr
Przebieg: dowolny
Galeria: Zdjęcia
7Greg will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 4 tygodni 23 godz 49 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał giziu Zobacz post
odpowietrzając przednie hamulce odpowietrzamy każdy zacisk osobno czy razem

osobno, osobno.

W zestawie jest tylko jedna 'ósemka"
7Greg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.03.2008, 16:53   #5
newrom
heu ?
 
newrom's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kraków
Posty: 932
Motocykl: RD07
newrom jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 20 godz 17 min 46 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sambor1965 Zobacz post
a nie trza przy okazji jakiegos zestawu naprawczego do pompy nabyc? Coby uszczelke na wszelaki przypadek wymienic?
Nie, uszczelka pod deklem jest bardzo trwała (w motocyklu z 81r działała dobrze ;>). Co innego gdybyś rozbierał pompę.

Pozdr
newrom
newrom jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 09:53   #6
Babel
 
Babel's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 2,741
Motocykl: Pomarańczowy
Babel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 3 godz 39 min 46 s
Domyślnie

Ja ostatnio musiałem zdjąc zacisk i faktycznie odpowietrzenie tego poźniej zajęlo mi z godzinę - długo trzeba pompowac.
Juz myslałem że mi pompa walneła ale na szczeście się udało .
Takze zanim rozbierzecie pompę myslę że cierpliwości z pompowaniem.
Najpierw pompowałem aby płyn przeleciał bez odpowietrznika a jak juz z zacisku dobiegały dzwieki plynu hamulcowego załozyłem odpowietrznik.
Metoda pokazana na zdjęciu (ze słoiczkami i wezykiem)przez 7Grega mysle ze bedzie najskuteczniejsza (dzisiaj wyprobuje u kumpla na KTM bo zapowietrzył mu sie układ)
Gdzieś był jakis post opisujący jak ktos strzykawka przez odpowietrznik wpompował w układ płyn i wtedy to szybko zadziałało
Rd03 ma jeden zacisk z przodu ale w nowszych afri moim zdaniem odpowietrzamy kazdy oddzielnie zaczynając od tego co jest dalej od pompy (tak w samochodach sie robi).
Co do gumek w mojej 20 letniej Rd03 były w supers stanie i nie trzeba było wymieniać
Babel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 11:57   #7
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Babel Zobacz post
Gdzieś był jakis post opisujący jak ktos strzykawka przez odpowietrznik wpompował w układ płyn i wtedy to szybko zadziałało

Ja tak własnie robie i polecam. Niedlugo zakaladam oplot - to porobie dokumentację dzwiękową
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 13:42   #8
7Greg
 
7Greg's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW
Posty: 4,437
Motocykl: Pyr pyr
Przebieg: dowolny
Galeria: Zdjęcia
7Greg will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 4 tygodni 23 godz 49 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Babel Zobacz post
Gdzieś był jakis post opisujący jak ktos strzykawka przez odpowietrznik wpompował w układ płyn i wtedy to szybko zadziałało
Może tu

http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=106
7Greg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.06.2008, 11:16   #9
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

hej
na swiezo po zakupie mojej RD04 wymienialem plyn hamulcowy tyl/przod. tak profilaktycznie no i jeszcze ze przod wydawal mi sie troche gumowaty mimo stahlflexow.
mimo wymiany i odpowietrzenia nie zauwazylem jakiejsc istotnej poprawy - no na pewno 'dwupalcowe' zaciski to nie sa /dodam ze klocki i ruchomosc zacisku na bolcu OK/.
podziele sie jednak przy tej okazji spostrzezeniem ze niestety ale odpowietrzanie 'grawitacyjne' czy nawet z pompowaniem klamka jest takie sobie - w przypadku powaznego zapowietrzenia i tak sie banki powietrza cofaja w gore ukladu stad trza pompowac i pompowac.... jak zauwazylem rowniez trzeba uwazac na luzowanie odpowietrznika /tzn luzowac tylko minimalnie/ bo sciekajacy od niego rurka w dół plyn potrafi wciagnac do rurki powietrze spomiedzy szczeliny miedzy odpowietrznikiem i zaciskiem. jak dla mnie metoda w motocyklu taka sobie.
mysle ze nastepnym razem to faktycznie strzykawa z rurka i pchac to wszystko go gory pamietajac oczywiscie o odbieraniu nadmiaru plynu ze zbiornika pompy. sa nwet takie zestawy za iles tam euro ale poczciwa stara 'pompka' chyba zalatwi sprawe rownie dobrze.
na koniec przypomnialem sobie jeszcze jedno co przeczytalem lata temu - plyn hamulcowy przed jego uzyciem powinien byc odstany. nie powinno sie uzywac plynu po jego radosnym przywiezieniu do garazu czy gdzie tam i hajda odpowietrzac. zmieszany zawierac moze 'minibombelki' ktore sie pozniej moga stac wiekszymi bąbelkami i cale odpowietrzanie nazajutrz o kant...
pozdrawiam serdecznie
m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa

Ostatnio edytowane przez matjas : 04.06.2008 o 11:19
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.09.2008, 17:37   #10
samul
 
samul's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,420
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43k+
samul jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 godz 19 min 27 s
Domyślnie

Zostalem w tym tygodniu w paskudny sposób zmuszony do "wyserwisowania" zaciskow z przodu. Hamulce się zatły w pozycji WŁ. Jest to robota wstretna zmudna brudna i na dodatek delikatna. Nie pojechalem do serwisu z braku kasy, ale nikomu nie polecam.

Rozdlubywanie zapieczonych zaciskow zajelo mi dwa dni, bo oczywiscie takich malutkich ekstraktorkow nie daja. W koncu zazylem tloczki przy pomocy kotwy, takiego jakby kolka rozporowego z jakiegos stopu, fi bodajze 13+. Syf malaria i szkoda gadac! Wszedzie pelno plynu hamulcowego i osadu z klockow. Na zaciskach stalaktyty i stalagmity od solenia drogowego, na cylinderkach jakis czarny syf. Tylny zacisk tez zrobilem. Z rozpedu. Wszystko razem wymyte we wszelkiej chemii nie-trawiacej jaka byla w domu. Szczesliwie gumeczki uszczeleczki przezyly, nastepnym razem wymienie na nowe...

Oczywiscie "zapowietrzenie" nastapilo zupelne. Odpowietrzanie trwalo i trwalo i trwalo... Trick z wlewaniem plynu do zaciskow moze byc dobry! W kazdym razie tloczki powinny byc jak najdalej wysuniete, bo inaczej ksztalt komory robi sie skaplikowany i powietrze nie chce szybko wylatywac.

Przod odpowietrzamy po kolei. Jedna strona potem druga potem znowu pierwsza i druga i pierwsza i... Po pierwszej jezdzie proponuje jeszcze raz. Pare malutkich banieczek jeszcze sie zebralo.

Cale moto mylem w i po sezonie zimowym. I wiele razy potem. Albo nie dosc dokladnie, albo poprzedni wlasciciel nie myl.

Jest jakis dobry patent na usuwanie soli z elementow aluminiowych?

Chyba odgiela mi sie blaszka-sprezyneczka trzymajaca klocki w prawym zacisku, bo mnie cos klocek jeden lata. Eeeehhhh...


P.S. 7greg, piekny opis
samul jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wymiana płynu chłodniczego. Płyn nadal stoi w zbiorniczku wyrownawczym kuntakinte Układ chlodzenia 11 12.03.2013 00:40
[FAQ] Wymiana płynu chłodniczego podos Regularne czynności serwisowe 10 20.12.2010 14:54


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.