Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20.10.2021, 08:48   #251
El Kowit
Banned


Zarejestrowany: Jul 2021
Miasto: Świat równoległy
Posty: 766
Motocykl: Wrublin 300KM
El Kowit jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 9 godz 32 min 12 s
Domyślnie

Ważne jest i jedno i drugie.
El Kowit jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.10.2021, 10:07   #252
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Łukasz, nabrU pisał to wcześniej jakie ma taryfy w domu.
samochód zużywa ok 15kWh /100km
U nas na Podkarpaciu: z PV niby *gratis, w G12w w nocy/weekend 4,5zł/100km, w dzień 9zł/100km
Na Orlenie: 30zł/100km
Na Greenway lub Go+auto: 22zł/100km (ad hoc)

Ostatnio edytowane przez pattryk : 20.10.2021 o 10:09 Powód: uzepłniam
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.10.2021, 10:24   #253
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

da się, kupujesz panele PV (80% sprawności) z demobilu z Niemcowni za 200zł/szt + falownik też używany, montujesz samemu offgrid na starych akumulatorach z Jelcza, nie masz żadnej gwarancji że będzie działać, ale: i jest tanio i eko.
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.10.2021, 11:13   #254
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,832
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 2 godz 59 min 35 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał melon1968 Zobacz post
Co nie rozumiesz, że paliwo w ciągu roku zdrożało 2 zł ?
Nie mieszkam w Polsce od wielu lat...
Nie oglądam polskiej telewizji i nie słucham polskiego radia...
W PL byłem ponad rok temu na 3 dni (pogrzeb).
Można mnie uznać za oderwanego od rzeczywistości na Planecie PL stąd moje (może głupie) pytania.

Jednakże porównywanie cen paliwa dzisiaj (gdy mamy kryzys paliwowy) do cen sprzed roku gdy ceny były najmniejsze od wielu lat (COVID, lockdown) musi wyglądać szokująco...

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
NabrU jakbyś "tankował" ID w domu, ze swojego gniazdka, jaka różnica w cenie wyjdzie Ci na 100km jazdy pomiędzy powiedzmy 6l/100, a tymi "prądami"/100km?
Jeśli bym "tankował" w domu to w godzinach od 20:30 do 01:30 prąd kosztuje mnie 5 pensów za kWh. Poza tymi godzinami to 15 p/kWh.

ID.3 od początku użytkowania zużyło mi realnie średnio 3,6kWh na milę czyli "po polskiemu" jakieś 17kWh na 100km. Daje to koszt 85 pensów na 100km czyli ok. 4,6zł/100km przy ładowaniu poza szczytem.

Ładowanie w domu w szczycie będzie 3 razy droższe więc koszt przejechania 100km to będzie niecałe 14 zł.

Więc ICE ze spalaniem 6l/100km (piszecie że paliwo w PL kosztuje 6zł) to koszt 36zł.
Abym moim ID.3 "dorównał" kosztowi spalania powyższego samochodu ICE mój prąd musiałby kosztować tutaj ok. 40p/kWh. Tyle to u nas kosztują ładowarki o prędkości ponad 100kW...

Oczywiście koszt na 100km przy EV mógłby być nawet zerowy przy założeniu że ładuje się z własnej fotowoltaiki (pomijając oczywiście koszt jej instalacji).

Cytat:
Napisał Fizolof Zobacz post
Nie ważne ile kosztuje paliwo tylko ile można za średnią krajową tego paliwa kupić...
Najniższa legalna stawka w UK to 8,91 funta za godzinę. Ta godzina pracy pozwala potencjalnie przejechać ponad 1000km ładując ID.3 w domu. Myślę, że to podsumowanie przebija wszelakie "eko" argumenty...
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.10.2021, 20:37   #255
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie A wszystko to przez consigliero ;-)

Zaczęło się 😉: dziś we Wro, jedna ładowarka, dwa miejsca parkingowe dla EV i cztery EV.
Dwa się ładowały, a dwa pozostałe zajmowały miejsca parkingowe dla ICE 😉.
Chwilowo nie było transparentów z napisami „EV precz”, ale to kwestia czasu.

Jak żyć?
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.10.2021, 21:29   #256
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

😀 no nie wiem. „Piję” właśnie do licznych zastrzeżeń wobec elektryków w tym wątku. Bo nie zauważyłem żadnych propozycji by ograniczać ICE.
Jest dużo postów, że (oni) obciążają kosztami, zmuszają do przesiadania się na EV itp itd. Jednak żaden z posiadaczy EV (trzech zdaje się) nie mówi „ICE precz”😀.

A poważnie to powiem Wam, że przez te 50 lat nie widziałem tak gwałtownie postępującej rewolucji jak przesiadanie się na EV. Smartfony, tablety czy nawet mur berliński moim zdaniem nie zmieniły tak naszego życia jak zrobią to EV. No może internet jest porównywalny…

A gejrosceptykom przypomnę, że najwięcej EV wcale nie produkuje się i sprzedaje w Europie tylko w Chinach i USA…
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.10.2021, 22:58   #257
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Z włoskiego punktu widzenia, szczególnie na prowincji, nikt chyba na razie nie myśli o masowej przesiadce na BEV, mimo że naprawdę są zalety. Nie ma takiego auta które by tak sprawnie pokonywało te wąskie strome podjazdy, a wierzcie mi lub sami się przekonajcie na własnej skórze jak podjechać na 20% i jeszcze na skrzyżowaniu z inną dróżką przystanąć i następnie skręcić w którąś stronę. Już czuję też smród palonego sprzęgła. No chyba że automat, ale wtedy bez wycia silnika się nie obędzie. Drugim plusem jest sprawność na górskich drogach. Ostatnią wartością całkiem wymierną jest fakt że podczas ładowania nie płacimy za parking, bo w Italii każde auto za parking płaci jak stanie na niebieskich liniach. BEV podpięty, to ważne że musi się lądować, jest zwolniony z opłaty za parkowanie, bo już i tak płaci za ładowanie. Z tego co podglądnąłem to Enel bierze 40 eurocentów za kilowat AC i 50 eurocentów za kilowat DC, podglądnąłem u nich bo ja korzystam jeszcze z darmowych 2000 kWh. Będąc w Kalabrii przypomniałem sobie że podczas pobytu na Sycyli też było czuć palone śmieci, nie jest to więc specjalność typowo polska. Muszę też powiedzieć że w krajach słowiańskich dostęp do normalnego gniazdka był dużo łatwiejszy a tutaj urasta to do jakiegoś wielkiego problemu. Ciężko tłumaczyć komuś nie znając włoskiego że do ładowania samochodu nie potrzebuję nic innego tylko gniazdko. Z tego co wygooglałem cena za kwh dla odbiorcy domowego to około 15 eurocentów. Na razie bezproblemowo podłączyłem się tylko w Wenecji na kampingu.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.10.2021, 09:35   #258
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Dobrze że nie znam włoskiego aby czytać na przykład jakieś samochodowe fora, wtedy pewnie wyszłoby wszystko na wierzch
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.10.2021, 17:13   #259
El Kowit
Banned


Zarejestrowany: Jul 2021
Miasto: Świat równoległy
Posty: 766
Motocykl: Wrublin 300KM
El Kowit jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 9 godz 32 min 12 s
Domyślnie

Ten I.D3 to z jakim nieeko modelem można porównać? Z Golfem, czy czymś mniejszym?
El Kowit jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.10.2021, 17:17   #260
luk2asz
 
luk2asz's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: KrK
Posty: 1,235
Motocykl: CRF1100
luk2asz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 15 godz 12 min 47 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał El Kowit Zobacz post
Ten I.D3 to z jakim nieeko modelem można porównać? Z Golfem, czy czymś mniejszym?
Jest nawet trochę większy od Golfa. Ale tak, śmiało można z nim porównać.

P. S. Ale nie z dwójką :-)

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka
__________________
Pozdrawiam, łajza na Crf110
luk2asz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.