Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > NAT - Nowa (przyszła) Królowa > NAT - Warsztat

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27.08.2021, 13:43   #31
Jan700
 
Jan700's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2021
Miasto: Śląsk
Posty: 4
Motocykl: CRF1000
Jan700 jest na dystyngowanej drodze
Online: 44 min 20 s
Domyślnie

Moja Afra ma givi. Rurki są solidne, natomiast płaskowniki mocujące gmol do ramy są dość miękkie i przy glebie to tam następuje przygięcie gmola. Odkręcasz, prostujesz i jest ok. Tak to inżyniery wymyśliły.
__________________
JANek
Jan700 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.08.2021, 14:07   #32
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,399
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 9 godz 15 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jan700 Zobacz post
(...)
Odkręcasz, prostujesz i jest ok. Tak to inżyniery wymyśliły.
Nie jest ok. Gmoli się nie prostuje.
Materiał w jednym miejscu raz zgięty, następnym razem podda się jeszcze szybciej.
Tak właśnie kiedyś wyprostowany gmol w Jawie poddał się i połamał mi nogę w trzech miejscach.
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.08.2021, 15:10   #33
Jan700
 
Jan700's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2021
Miasto: Śląsk
Posty: 4
Motocykl: CRF1000
Jan700 jest na dystyngowanej drodze
Online: 44 min 20 s
Domyślnie

Podda się to połamie plastiki. Wymiana gmola na nowy po każdej glebie? Można i tak.
__________________
JANek
Jan700 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.08.2021, 16:04   #34
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Nie demonizowalbym az tak bardzo. Swoje OM juz prostowalem, kazda gleba lekko je dogina. Byla juz rowniez gleba po prostowaniu i jak na razie nie zauwazylem zeby cos sie w ich "energochlonnosci" zmienilo.
Wszystko pewnie zalezy od konstrukcji - co za element sie wygina i jak bardzo. W OM na moje chlopskie oko nie gnie sie jakis jeden element (typu mocowanie to ramy), ale caly gmol jak sprezyna dogina sie do boku afry. Z tym ze sprezyna wraca do wymiaru podstawowego, a OM juz niekoniecznie
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2021, 08:22   #35
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Despok Zobacz post
Powiem krótko, wszyscy mają rację. To jest kwestia tego co chcemy osiągnąć.

Wyrżnąłem z gmolami OEM na płytach na błocie i gmol dostał krawędzią, dobił do plastików, lekko je porysował, następny raz niewinnie obróciłem się w koleinach z błotem i musiałem położyć moto, pod spodem były cegły i na deklu były ślady. To mnie skłoniło do założenia Heed, które chronią silnik.
W ramach szkoleń z założonymi Heed położyłem Afrykę nie więcej niż 15 razy.
Ale, były to miękkie paciaki w miękkim terenie, nic poważnego, za to czuję się w miarę bezpiecznie, iż wrócę 200km do domu z olejem w silniku.

Jeśli mając zamontowane Heed'y zaliczymy porządnego szlify z uderzeniem np. w krawężnik czy drzewo to wiadomym jest, że rama może dostać silne uderzenie i może się skrzywić. Ale w motocyklach często upadki tak się kończą i idą do kasacji.

Podsumowując:
Jeśli ktoś nie jeździ dużo w terenie i nie zmierza mocno poniewierać Afryki to gmole Heed bunkier są mu zbędne choćby ze względu na wagę.
W innych przypadkach Heed'y się sprawdzają, ale ryzyko jest zawsze, choćby z tego powodu, iż mimo ochrony silnika, jeśli tam wejdzie odpowiednio duży kamień to i tak zdemoluje dekiel.
No nie za bardzo umiem się zgodzić z twoją wypowiedzią. Gmole heed są duże i ciężkie co znacząco podnosi wagę a latając głównie w terenie ciężko jest uszkodzić silnik paciakiem. Po za tym jak sam wspomniałeś jeśli trafimy na kamień lub inną wystającą przeszkodę która zechce upuścić płynow ustrojowych z motocykla to i tak się to stanie.przed takimi wypadkami ma chronić osłona silnika nie gmole
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2021, 16:59   #36
jpj
 
jpj's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2020
Miasto: SH/RZ
Posty: 30
Motocykl: SD09
Przebieg: 28k
jpj jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 10 godz 16 min 36 s
Domyślnie

A jak sytuacja wygląda w przypadku gmoli Outback Motortek?
jpj jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.08.2021, 20:23   #37
nocny
 
nocny's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Ruda Śląska
Posty: 180
Motocykl: CRF 1100
nocny jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 2 godz 6 min 0
Domyślnie

Jak jak widzę w 1100 tylne mocowanie tych gmoli OM do ramy to mam wątpliwości. Mam wrażenie że może pęknąć w tym miejscu.

pozdrawiam
Marcin Jan
__________________
Pozdrawiam
Marcin Jan

Mistrz prostej spod świateł

Ostatnio edytowane przez nocny : 31.08.2021 o 10:47
nocny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.08.2021, 07:29   #38
jpj
 
jpj's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2020
Miasto: SH/RZ
Posty: 30
Motocykl: SD09
Przebieg: 28k
jpj jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 10 godz 16 min 36 s
Domyślnie

Ma ktoś może zdjęcie wygiętej ramy? W którym miejscu mniej więcej jest to widoczne? Zastanawiam się, czy na przykład firma Tecrol z Bielska by tego nie wyprostowała.
jpj jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.08.2021, 10:02   #39
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,385
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 5 godz 28 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał jpj Zobacz post
Ma ktoś może zdjęcie wygiętej ramy? W którym miejscu mniej więcej jest to widoczne? Zastanawiam się, czy na przykład firma Tecrol z Bielska by tego nie wyprostowała.
nawet jak rama zostanie wyprostowana to pofałdowania na przedniej części raczej zostaną bo jest to profil zamknięty i nie ma dostępu aby coś podłożyć od tyłu i wyklepać.

Odnośnie samej ramy czy jej elastyczności to proszę wziąć pod uwagę jaką średnicę mają rury oraz golenie bo to jest bardzo pancerny element i trudno się dziwić, że rama się podda przy dzwonie. Gdyby rama była pancerna to jej waga plasowała by motocykl w okolicach Varadero a tego przecież też nie chcemy.

Wracając do Heed to trudno tak do końca znaleźć zależność pomiędzy gmolami a krzywieniem ramy, gmole są przymocowane w punktach styku ramy z silnikiem, który jest najcięższym elementem tym samym upadek i podparcie samego silnika teoretycznie powinno jeszcze bardziej ramę zabezpieczyć.

Jeżeli nie mamy gmoli to przy glebie i szlifie na asfalcie silnik przynamniej z prawej strony nie dotyka do podłoża szlifuje kierownica, koło, przedni set kierowcy oraz tylny pasażera. A ciężki silnik wisi w powietrzu więc wydaje się, że to jest jeszcze większe ryzyko uszkodzenia ramy niż oparcie go na gmolach. Może wypowie się ktoś z branży rurek i zabezpieczeń to zapewne temat nie jest tak prosty jak się może wydawać.

Gmole heed przy szlifie na asfalcie górną częścią doginają się do plastików wraz z ich połamaniem w tych miejscach - podkreślam na asfalcie! przetestowane w praktyce niestety.

kilka fotek

https://photos.app.goo.gl/ystU9xPj5aTNNcwP8

szlif był dość konkretny bo kilkanaście metrów widać, że gmole poddały się więc teorie, że są zbyt mocne to nie prawda. Rama poddała się około 1,5mm co jest wartością znikomą i nikt tego nie będzie prostował bo nie ma to istotnego znaczenia dla prowadzenia. Zresztą też nie jestem do końca pewien czy taka po prostu opuściła fabrykę ponieważ jest to przesunięcie boczne odwrotne do działania siły uderzenia.

Najlepszym zabezpieczeniem motocykla przed upadkiem jest AC niestety.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.10.2021, 22:24   #40
maciekrom


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Łódź
Posty: 269
Motocykl: CRF 1100 DCT
Przebieg: 42000
maciekrom jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 6 godz 52 min 26 s
Domyślnie

A czy ktoś ma założone gmole hepco & becker w crf 1100? Pytam bo miałem heedy i pomimo tego, że faktycznie są pancerne, uratowały mi nogę przy zderzeniu czołowym z tirem, lewy gmol uderzył w ciężarówkę i przesunął się około 10 cm do tyłu to akurat h&b najbardziej odpowiadają mi ułożeniem.
maciekrom jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Płyta bumot i gmole heed bunkier nocny Gadżety / wyposażenie 0 14.08.2021 12:42
Montaż gmoli Heed Rolob Gadżety / wyposażenie 7 30.05.2021 19:43
Heed Bunkier i wymiana oleju nabrU NAT - Warsztat 39 20.09.2017 22:56
Prostowanie gmoli Maks_waw Wszystko dla Afryki 25 01.05.2010 21:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.