Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.03.2024, 23:44   #831
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 32 min 39 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dubel Zobacz post
BMW jest spalinowe
Pudło. BMW jest elektryczne...
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.03.2024, 07:11   #832
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,087
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 9 godz 23 min 14 s
Domyślnie

Nie ze mną takie numery Bruner. J23 nadaje z Anglii...
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.03.2024, 10:16   #833
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,357
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 38 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
Mam wrażenie, że mit ładowania z 'cegły' jako najlepszego sposobu dla baterii został obalony...
Do tego bardzo daleka droga, cegła robi dobrze ogniwom, natomiast szybkie ładowanie, rozładowywanie blisko zeru, ładowanie do 100% robi dobrze BMSowi.
Po 500 km podpiąłem się ponownie i SOH spadł o 0.01%, natomiast licząc SOH po liczbie kWh w baterii i zestawiając z pojemnością netto 39 kWh wyszło mi grubo powyżej 97% SOH (BMS jest zagubiony bo nie zna krańcowych możliwości i stąd przekłamania) to mądrości z elektrowozu, nie moje, mają jednak sens. Mimo wszystko lepiej robić dobrze ogniwom jak BMSowi z wiadomych powodów.
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.03.2024, 11:02   #834
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 32 min 39 s
Domyślnie

Ronin, już kiedyś pisałem: nie chcę być niejako 'niewolnikiem' samochodu EV i używam go jak chcę i jak mi potrzeba, oczywiście w miarę możliwości przestrzegając ogólnie przyjętych zasad. Mnie niczego nie musisz udowadniać bo to Twój samochód i Twoj sposób użytkowania.

OK, to mała podpowiedź do quizu powyżej: w tle jest Supercharger Tesli, który jest udostępniony dla innych samochodów EV (w PL takich nie ma, ale to dość powszechna polityka Tesli na Zachodzie). Mimo że są 2 stanowiska wolne nie mogłem się tam naładować. Dlaczego?

A teraz mały raport z tygodniowego wyjazdu Teslą (meeting w Lincoln i szkolenie off-road w Honda Adventure Centre w Parku Narodowym Exmoor).

Jak pisałem wcześniej wyjazd Teslą do Lincoln był dość niespodziewany (bo miałem jechać służbówką ICE) więc Tesla była kompletnie nie przygotowana do jazdy i SOC miała ok. 50%. Musiałem jeszcze podjechać do pracy i do jednego ze sklepów, więc zanim wyruszyłem w około 230 milową trasę, SOC spadł do 45%. Tesla ma jednak bardzo dobrze opanowane planowanie trasy z nawigowaniem do ich ładowarek, a tych jest w UK dużo, więc jakiejś obawy nie było. Jest też dużo ładowarek innych operatorów, więc jakiejś nerwówki nie było.
Tesla więc zaplanowała dojazd z 9% do ich Superchargera w Banbury, pokazując w navi kilka stanowisk wolnych. Niestety okazało się że nie mogę się tam naładować (to ta zagadka ze zdjęcia wyżej). Ale po drodze 15 mil dalej jest następny SuC na MOPie Warwick (niestety tylko 150kW), gdzie po dojeździe z 5% baterii bez problemu się naładowałem za free, korzystając w międzyczasie z toalety i wypicia kawy. Po następnych 98 milach dojechałem do Lincoln.
Po Lincoln miałem jechać prosto na szkolenie Hondy, ale w międzyczasie doszła do domu przesyłka z buzerem z XLmoto, która szła chyba ze Szwecji i miała de facto przyjść na długo przed szkoleniem tym skzoleniem, więc zdecydowałem się na powrót do domu, zabranie buzera i dopiero jazdę do Exmoor.
Trasa powrotna do domu była dość prosta: ładowanie z SOC 3% do 63% na SuC Leicester by dojechać do domu z 12% baterii. Więc z tym SOC będę wyruszał do Exmoor... ale o tym w kolejnym poście.

Podsumowanie pierwszej trasy poniżej (nie bieżcie pod uwagę kosztów bo apka TeslaFi je źle liczy tzn. nie wlicza darmowych SuC Tesli)



P.S. Trasa nie była taka nudna bo spotkałem (po raz pierwszy) po drodze 2 nietuzinkowe EV: Fisker Ocean i BYD Seal, a także transport 3 czołgów Challenger
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.03.2024, 15:30   #835
Dubel
 
Dubel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2024
Miasto: Ålesund, N
Posty: 145
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: Rosnacy
Dubel jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 3 godz 32 min 57 s
Domyślnie

By nie wdawać się w zbędne dyskusje napisze krótko i zwięźle, cegła jest tak dobra jak była twoja instalacja elektryczna nim cię przekonałem że się mylisz tym razem nie mam ochoty i potrzeby uświadamiać cię w kolejnej sprawie. Rób jak uważasz
Dubel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.03.2024, 17:29   #836
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 32 min 39 s
Domyślnie

cdn czyli trip do Honda Adventure Centre.

Odbierając buzer z domu i łapiąc szybki obiad zdołałem w chacie doładować dodatkowe 3%, więc wyruszam w ponad 100-milową trasę (z jeszcze jednym zahaczeniem o 'miasto') z 15% procentami Oczywiście navi Tesli mówi "tak się nie da panie Hubercie" i kieruje mnie na oddalony o ok. 15 mil supercharger w Winchester, gdzie dojeżdzam z 5% baterii . Jako, że szkolenie Hondy jest raczej 'na wsi' gdzie może być problem z ładowarkami, ładuję się do 80%. A że ten supercharger (a właściwie 12 superchargerów) znajduje się przy salonie Tesli, piję w tym czasie darmową Teslową kawkę i oglądam nową Tesle 3 model Highland.

Dla niewtajemniczonych, w tym modelu Elon Musk postanowił, że nie będzie manetek za kierownicą i kierunkowskazy (i parę innych rzeczy) włącza się przyciskami dotykowymi na kierownicy



Jestem namawiany na 'szybką' jazdę próbną, ale muszę odmówić, bo po 33 minutach ładowania z 5% zrobiło się 80% (i za free ). O 18:25 z 45% procentami baterii melduje się w zajeździe The Windmill Inn na obrzeżach parku Exmoor, gdzie mam nocleg. Do bazy Hondy jest ok. 8 mil więc będzie trochę przejazdów w tę i z powrotem (plus w cenie szkolenia jest jedna kolacja w pubie oddalonym o kilka mil), więc wyłączam 'strażnika' aby zbędnie nie zużywać energii (najbliższy SuC jest ok 47 mil stąd, choć są inne ładowarki, ale jak się ma za free, to się z innych płatnych nie chce korzystać )

Po szkoleniu mam w samochodzie 29%, więc sądziłem, że Tesla wyśle mnie, do tego SuC 47 mil dalej, ale nie. Otóż mam jechać prosto do domku, a niedaleko Stonehenge (które z resztą widać z jednopasmowej w tym miejscu drogi A303) aby dojechać z 1% baterii do SuC w Amesbury.





Do MOP Amesbury dojeżdżam nie z 1 a 2% baterii, więc Tesla wie co robi i stąd ludzie kupują te samochody Aby dojechać do domu potrzebuję jedynie 13% baterii i więc ładowanie ma trwać 10 minut.



Ładuję więc 'brykę' ciutkę więcej, bo czas na jakies 'papu' i schodzi mi tyle, że wracam do Tesli z baterią doładowaną do 68%. Potem 51 minut jazdy i zajeżdżam do domu.

Tak wyglądał tydzień jazdy, praktycznie kompletnie bez planowania co i gdzie ładować. Dobra infrastruktura i niezły EV i da się to 'z palcem w nosie' ogarnąć

Podsumowanko:

__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.03.2024, 18:37   #837
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

A co to za szkolenie ?
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.03.2024, 18:42   #838
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 32 min 39 s
Domyślnie

Dwa dni w Honda Adventure Centre. Pisałem tutaj:

https://africatwin.com.pl/showpost.p...1&postcount=40
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2024, 19:29   #839
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 32 min 39 s
Domyślnie

OK, nie było odpowiedzi na mój quiz tutaj więc już objaśniam.

Mimo dwóch stanowisk do ładowania wolnych nie mogłem się ładować ponieważ Tesle mają port ładowania po lewej stronie, a ich superchargery (które też mają dość krótkie kable) ustawione są tak, że są właśnie po lewej (albo blisko lewej) stronie Tesli. Zatem jak ktoś przyjedzie elektrycznym BMW, VW czy innymi EV które port ładowania mają po stronie prawej, to używają niejako niewłaściwej ładowarki blokując dwie z nich.

Ale najnowsze SuC w wersji 4 już są rozmieszczane inaczej i mają dłuższe kable.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2024, 19:42   #840
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,357
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 38 min 25 s
Domyślnie

A to nie powinno być tak, że jak pisze ładowarka TESLA to obsługuje tylko Teslę? Niby $ nie śmierdzi i obojętne kto kupuje, ale to słabe jak jedno inne auto blokuje dwie Tesle przy firmowym wallboxie Tesli.
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.