Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Rama, zawieszenia, napęd

Rama, zawieszenia, napęd Montaż i demontaż łańcucha, zębatek, zawieszenia przedniego i tylniego, centralki i bocznej podstawki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje łancuchów, podnóżki, półki.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12.05.2023, 15:29   #81
tommi

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Łazy k/Magdalenki
Posty: 1,434
Motocykl: RD03
Przebieg: 65496
tommi jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 dni 19 godz 13 min 16 s
Domyślnie

W jednej znanej mi 4ce, i jednej 7ce, stukanie ustało po nabiciu w lagi 4 pompek rowerowych luftu. Można próbować z innymi wartościami - nie pamiętam ile tam max można nabić.
tommi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.05.2023, 15:58   #82
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

ja, mimożę upłynęło już dużo wody w wiśle, również pamiętam to stukanie przy zjeżdżaniu z krawężnika.
jak wymieniłem olej = zlałem ten żur co tam był to pomogło w zasadzie. ale moja 4ka to był mniut.

IMO tam brakuje jakiegoś tłumienia przy odbiciu przy samym końcu - coś się zużyło...
to nie stukają rozjebane panewki czy coś takiego - bzdura: jaki to musiałby być luz. panowie i panewki.

niech ktoś prze anal izuje czy tam nie ma jakiegoś tłumienia hydraulicznego przy końcu skoku powrotu - to musi być takie coś. zaznaczam, że zgaduję.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.05.2023, 18:36   #83
waw


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 269
Motocykl: nie mam AT jeszcze
waw jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 6 dni 18 godz 48 min 22 s
Domyślnie

Mi w teresce na małych nierównościach hałasował zacisk na wybitej gumce prowadnicy. Trochę czasu minęło zanim skojarzyłem, że stukanie ustaje po naciśnięciu klamki.
waw jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.06.2023, 16:09   #84
Zeus
 
Zeus's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2016
Posty: 370
Motocykl: CRF 1000
Zeus jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 1 godz 2 min 22 s
Domyślnie

Nie będę zakładał nowego tematu bo sprawa też dotyczy lag w RD07. Poprzedni właściciel był sporo sporszy ode mnie i chyba włożył mocniejsze sprężyny do przodu. Zawias jest dla mnie za twardy. Można go zmiękczyć np olejem czy tylko zmiana sprężyn? Może ktoś chce się zamienić- twardsze za standard?
Zeus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.06.2023, 16:13   #85
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,087
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 9 godz 35 min 0
Domyślnie

Olej nie służy do zmiękczania. Jak dasz za rzadki albo za gęsty, to przyczepność na nierównym terenie spadnie drastycznie.
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.06.2023, 17:31   #86
rrolek

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: a raczej wieś
Posty: 1,334
Motocykl: z lekkim adhd
rrolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 19 godz 19 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Zeus Zobacz post
Nie będę zakładał nowego tematu bo sprawa też dotyczy lag w RD07. Poprzedni właściciel był sporo sporszy ode mnie i chyba włożył mocniejsze sprężyny do przodu. Zawias jest dla mnie za twardy. Można go zmiękczyć np olejem czy tylko zmiana sprężyn? Może ktoś chce się zamienić- twardsze za standard?
Stała sprężyny nie ma wpływu na twardość zawiasu. On się może mniej uginać, mieć niewłaściwy sag statyczny itd. Sprawdź go, jak za mały a nie ma regulacji napięcia wstepnego, rozbierz. Może inne spreżyny, może ktoś dołożył podkładki? Trytytka na ladze pozwoli ocenić w jakim zakresie widelec pracuje.
Na tzw twardość decydujący wpływ ma amortyzator, dokładniej jego budowa i olej. Jak nie ma regulacji spróbuj "lżejszego" oleju. Marka ma znaczenie. Przy porównywalnych parametrach skutki mogą być różne. Polecam WP, Motorex, iPone. Jak masz w środku gnój każdy świeży będzie lepszy. Jak jest regulacja zacznij od odpuszczenia dobicia, potem i wolniej odbicia. A może masz jeno za miękkie odbicie? Czasami wrażenia są podobnie mylące.
Temat rzeka, co ja, amator, będę się tu rozpisywał.
__________________
Są jeszcze piękne zadupia na tym świecie.
rrolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.06.2023, 18:39   #87
zylek
 
zylek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Helvetia (BL)
Posty: 460
Motocykl: CRF1000L, H701 E, betinka 300RE, Tryplak 765
Przebieg: 43kkm +
zylek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 6 dni 8 godz 24 min 14 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał rrolek Zobacz post
Stała sprężyny nie ma wpływu na twardość zawiasu.
Yyyy, zamieszałeś mi w głowie. Bo jak ma założone twarde sprężyny, pod zawodnika sumo, to przecież musisz przyłożyć większa siłę żeby skompresować sprężynę, nie? iMHO twardszy zawias!?
EDIT oczywiście może być, że ma włożone spacery/podkładki jak pisałeś, a może być że sprężyna wymieniona na mega twardą. Jak nie ma masy, to nie będzie pracowała jak należy i motorek będzie podskakiwał. Oczywiście sprawdzenie SAG z kierownikiem bedzie dobrą wskazówką czy to coś ze sprężynami.
zylek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.06.2023, 12:19   #88
Zeus
 
Zeus's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2016
Posty: 370
Motocykl: CRF 1000
Zeus jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 1 godz 2 min 22 s
Domyślnie

Wewnątrz olej wydaje się być OK, jest czysty nie ma żadnego gnoju w srodku. Podkładek dystansowych też nie ma wydaje się ze wszystko jest w oryginale. Wyjmowałem sprężyny do kontroli i próbujac je uginać na zewnatrz wydały mi się bardzo twarde, stąd podejrzenie że ktoś włożył twardszy zestaw sprężyn np pod kierowcę 120 kg. Będę jeszcze badał temat ale na 1 rzut oka wg mnie to sprężyny.
Zeus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.06.2023, 15:19   #89
rrolek

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: a raczej wieś
Posty: 1,334
Motocykl: z lekkim adhd
rrolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 19 godz 19 min 44 s
Domyślnie

Wiesz ile waży twój motorek i możesz sprawdzić jaki jest nacisk na przód. Zmierz sag statyczny i z kierowcą. Stąd możesz policzyć sobie stałą sprężyny i napięcie wstępne.
Jak w normie sprawdź ile masz oliwy w lagach. To bardzo ważne. Mam ducata z zawieszeniem ohlinsa który wydawał się bardzo twardy, prawie nieregulowalny i nawet przy bardzo ostrym heblowaniu widelec pracował na 60% skoku. Okazało się, że w jednej ladze poduszka powietrzna zamiast 160 mm wynosiła 110 mm. Nowy olej we właściwej ilości rozwiązał problem.

Co do uwag Zylka: na pierwszy rzut oka masz rację, ale chyba nie do końca. Twardsza sprężyna podda się mniej ale nie wolniej czy szybciej. Tu o wszystkim decyduje tłumienie. Przy bardzo małych skokach koła twardość sprężyny ma znaczenie marginalne. Zakręć na maksa comp i reb i zobacz jak "rwardy" zrobi się zawias nawet na asfalcie. I co wali po łapach? A sprężyna ta sama.
Ta twardość ma znaczenie przy szybkim łojeniu po dziurach (po asfalcie też). Na przykład widelec może "dobić" bo na miękkiej sprężynie łatwiej "zamkniesz" zawieszenie. Ja w moim enduraczku i dualu mam sprężyny oryginalne i przy mojej wadze i moim stylu jazdy dają radę. Wiadomo, trzeba było czasu i mth żeby wszystko dograć.
Ale ale ja amator, nie znam się.
__________________
Są jeszcze piękne zadupia na tym świecie.
rrolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.08.2023, 01:00   #90
Lis
 
Lis's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2017
Posty: 756
Motocykl: Jeżeli będę miał AT, to RD04
Lis jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 8 godz 32 min 6 s
Domyślnie

Jak tam Zeus, temat opanowany? Co pomogło?
Lis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Stukanie Evvil Silnik, sprzęgło, skrzynia 9 06.09.2011 00:01
Zmiana kół przy zawieszeniu KTM Poncki Inne - dyskusja ogólna 2 05.05.2011 15:09
Czy to normalne, że przy 130km/h na TKC ... paku Rama, zawieszenia, napęd 31 15.10.2010 18:51
Gasnie przy 5tys obr =( Szaman Silnik, sprzęgło, skrzynia 8 30.08.2009 20:41


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.