Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 16.11.2018, 19:20   #11
Rafał_RD
 
Rafał_RD's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2018
Miasto: KLI
Posty: 220
Motocykl: RD07, CRF1000
Rafał_RD jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 10 godz 16 min 10 s
Domyślnie

Również użytkuje od 6 lat. Z plusów o których juz wcześniej pisano:
-świeże powietrze cały czas
-brak jakichkolwiek oznak wilgoci
-brak uczucia suchości w zimie
-brak zapachów
-wentylacja, o którą ciężko we wspólczesnych domach z kanałami grawitacyjnymi
..i mimo wszystko uważam że duża oszczędność, moje rachunki za gaz przekanaly juz kilka osób do wyboru tego źródła ogrzewania a porównując mój dom z podobnym domem bez rekuperacji jestem tego pewien.
Minusów poza kosztem montażu nie dostrzegam
Rafał_RD jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 20:09   #12
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,235
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 10 godz 35 min 18 s
Domyślnie

Miałem dylemat rok temu...zrezygnowałem z reku po rozmowie ze... znajomym prezesem firmy, który buduje domki jednorodzinne oraz po wizycie w domu znajomych, którzy maja reku...
Koszty poniesione na reku nie zwróca się za naszego życia (żadna firma co robi reku nie była mi w stanie wykonać rachunku ekonomicznego pokazującego opłacalność).
Nawet gdyby koszt na reku był uzasadniony w komforcie uzytkowania to nie zauważyłem tego u znajomych...jedynie firmy robiące reku zachwalają to ale rzucaja jedynie sloganami "odzysk ciepła, świerze powietrze itp. ale nie zauważyłem tego u znajomych którzy wydali 20tys. na ten gadżet.
Mieszkam w domu od wrzesnia wiec za krotko aby powiedzieć, że przy grawi jest bosko ale już zauważam, że jest dobrze ale trzeba zastosować kratki z mozliwością regulacji przepłuwu powietrza wywiewanego (na parterze jest dużo większy "cug").

P.S. W szczelnych oknach stosuje się nawiewniki jak nie ma reku (jest to nawet u mnie w projekcie zapisane).
Jak na razie nie mam nawiewników ale podcięcia pod wszystkimi drzwiami- możliwe, że nie bede musiał ich stosować, bo mam bardzo dużą kubature budynku
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 20:30   #13
cyryl

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Wlkp.
Posty: 399
Motocykl: CRF1000, MT-01, WSK
Przebieg: Rośnie
cyryl jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 2 dni 5 godz 25 min 18 s
Domyślnie

Jaki jest sens montażu super szczelnych okien, drzwi, ciepłych montaży parapetów, stosowanie świetnego ocieplenia itp. jak do tego zakłada się nawiewniki w okna?
Poważnie pytam.

Buduję drugi dom i zastanawiam się co wybrać. Bardo dobre ocieplenie i do tego rekuperacja czy jednak dobre jakościowo okna, drzwi ale bez zbędnego silenia się na najlepsze parametry szczelności i do tego grawitacja?
cyryl jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 21:56   #14
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,720
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 20 godz 26 min 25 s
Domyślnie

O korzyściach ekonomicznych nie piszę bo to jest sprawdzone!
Mam znajomych co mają dwa identyczne domy, ale w jednym jest rekuperator. Ten dom bez wcześniej zaczyna sezon grzewczy i później kończy.

Instalacja musi być przemyślana dobrze wykonana i przemyślane sterowanie całym cyklem np. dobowym.

Kolega go kupił w czasach kiedy to dopiero wchodziło i pewnie zapłacił jak za ......,ale po tylu latach jest przekonany na 100% o zasadności tego rozwiązania. A jest to człowiek cholernie kumaty technicznie.
Wcale nie musi to kosztować 20-30 tysi. Jak się zorientuje firma że nie jesteś w temacie to ci założą "złote" przewody wentylacyjne. Co to ich obchodzi, jak to będzie działało - kasa i następny jeleń

W jego domu normalnie się gotuje. Ludzie z tego domu nie jedzą obiadów w Ikei i nie zamawiają kuchni na dowóz (dom z normalnymi tradycjami) Przed świętami gotowanie (kapusty), czy smażenie ryb na 30 osób bywa upierdliwe. Nie ma żadnych smrodów. Grawitacja tego nie zrobi. I tu dochodzimy do ....

Jeśli twój dom będzie pokazowym muzeum dla gości, bez gotowania smażenia, a spać będziesz sporadycznie to rekuperator nie ma sensu chyba, że masz cenne dzieła sztuki i wymagają specjalnego powietrza.

Nikt tu nie wspomniał, ale w składzie tego "pudła" może być jonizator powietrza (przy okazji "czyści" kanały), czujniki CO2 i inne, które robią dobrą robotę w szczególności dla ludzi mających problemy zdrowotne.

Kolejny paradoks, jak ktoś tu zauważył? Budujesz super termos. Trzywarstwowe okna, na ociepleniu 20cm styropianu i co trzeba to w zimę rozszczelnić bo wilgoć leje się po oknach i ścianach?
Grawitacja różnie działa! Są pory roku, jak i dni gdzie są cofki do kominów, szybów wentylacyjnych itp.

To jest bardzo ciekawy temat.
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 21:59   #15
WieniuZiel
 
WieniuZiel's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2018
Miasto: Poznań
Posty: 107
Motocykl: CRF1000Dct
WieniuZiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 godz 35 min 2 s
Domyślnie

Okna na dzień dzisiejszy badane są pod kątem 100 proc szczelności i tak dopuszczane do obrotu na rynku. Każde dodanie nawiewnika wpływa negatywnie na wsp Uw. Okna z nawiewnikami nawet nie są badane pod kątem Uw.
Na rynku są okna z automatycznym nawiewem z odzyskiem ciepła, cena z orbity, ale są. W ofercie są również nawiewniki z odzyskiem montowane np w ścianie.
W reku dopływ świeżego powietrza odbywa się dedykowanym kanałem. Reku nie łączy się z nawiewem otrzymanym przez "nieszczelności" okien.
WieniuZiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 23:11   #16
Rafał_RD
 
Rafał_RD's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2018
Miasto: KLI
Posty: 220
Motocykl: RD07, CRF1000
Rafał_RD jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 10 godz 16 min 10 s
Domyślnie

[QUOTE=cyryl;611763]Jaki jest sens montażu super szczelnych okien, drzwi, ciepłych montaży parapetów, stosowanie świetnego ocieplenia itp. jak do tego zakłada się nawiewniki w okna?
Poważnie pytam.
(..)
Według mnie w tym przypadku żaden.
Koszt dodatkowych szyb i grubszej izolacji który nigdy się nie wróci, ponieważ będziemy permanentnie ochładzać (wentylować) dom kratkami nawiewnymi i tego typu wynalazkami, co za tym idzie więcej będziemy grzać i tak w koło Macieju.
Rafał_RD jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 23:24   #17
emillioo
 
emillioo's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2018
Miasto: Piaseczno
Posty: 36
Motocykl: Yamaha XTZ 750
emillioo jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 1 godz 2 min 49 s
Domyślnie

A więc może warto skupić się na optymalnym ociepleniu i oknach bez rekuperacji?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
emillioo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 23:44   #18
tyran
Kiedyś R.T70
 
tyran's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Częstochowa
Posty: 1,420
Motocykl: Była RD04
Przebieg: 120000+
tyran jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 5 dni 6 godz 2 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał emillioo Zobacz post
A więc może warto skupić się na optymalnym ociepleniu i oknach bez rekuperacji?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
Idąc tym tropem dojdziemy do kurnej chaty z trzciny i gliny, z klepiskiem i ogniskiem po środku.

Sorry za sarkazm, ale wentylacja grawitacyjna to prehistoria.
__________________
Serdecznie pozdrawiam.
Romek T.
tyran jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.11.2018, 23:51   #19
Qter
 
Qter's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2011
Miasto: Reguły
Posty: 769
Motocykl: Husqvarna FE 350
Qter jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 2 godz 1 min 35 s
Domyślnie

Mam reku u siebie. Samo urządzenie kupiłem gotowe. Dołożyłem do instalacji gwc. Całą instalację wykonalem sam. IMHO działa i jak bym miał ponownie robić zrobił bym tak samo. Mniej kurzu, łatwa wentylacja, odzysk ciepła - to zalety. Wady ? Kosztuje.

Pzdr

Qter

piję bro i palę szisze....
__________________
Pije bro i palę sziszę...
Qter jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.11.2018, 12:49   #20
sluza
 
sluza's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Bialystok I Akalice
Posty: 1,694
Motocykl: AT RD07a; XR600R
sluza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 11 godz 42 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ArtiZet Zobacz post
Miałem dylemat rok temu...zrezygnowałem z reku po rozmowie ze... znajomym prezesem firmy, który buduje domki jednorodzinne oraz po wizycie w domu znajomych, którzy maja reku...
Koszty poniesione na reku nie zwróca się za naszego życia (żadna firma co robi reku nie była mi w stanie wykonać rachunku ekonomicznego pokazującego opłacalność).
Nawet gdyby koszt na reku był uzasadniony w komforcie uzytkowania to nie zauważyłem tego u znajomych...jedynie firmy robiące reku zachwalają to ale rzucaja jedynie sloganami "odzysk ciepła, świerze powietrze itp. ale nie zauważyłem tego u znajomych którzy wydali 20tys. na ten gadżet.
Mieszkam w domu od wrzesnia wiec za krotko aby powiedzieć, że przy grawi jest bosko ale już zauważam, że jest dobrze ale trzeba zastosować kratki z mozliwością regulacji przepłuwu powietrza wywiewanego (na parterze jest dużo większy "cug").

P.S. W szczelnych oknach stosuje się nawiewniki jak nie ma reku (jest to nawet u mnie w projekcie zapisane).
Jak na razie nie mam nawiewników ale podcięcia pod wszystkimi drzwiami- możliwe, że nie bede musiał ich stosować, bo mam bardzo dużą kubature budynku
Jak kupujesz odkurzacz to sie pytasz kiedy Ci się on zwróci?
W czasach szczelnej stolarki wentylacja grawitacyjna NIE DZIAŁA.
Rekuperacja to kontrolowana wymiana powietrza z odzyskiem ciepła i to nie są slogany. Wróć do tematu za rok lub dwa, kiedy pojawią się brzydkie zapachy w łazience, chyba że poratujesz się wentylatorem kanałowym, który będzie pracował niemal na okrągło
sluza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Temat mało Afrykański - rekuperator Babel Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 13 09.02.2018 23:41


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.