Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Kwestie różne, ale podróżne.

Kwestie różne, ale podróżne. Jak nic z powyższego o podróżowaniu Ci nie pasuje, pisz tutaj...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.05.2014, 14:54   #1
Maurosso
 
Maurosso's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2014
Miasto: Rz-ów
Posty: 648
Motocykl: RD07
Maurosso jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 14 godz 2 min 49 s
Domyślnie

Hm...a jak wygląda sprawa definicji rajdu? Na wiki jest coś takiego:

Rajdy samochodowe – forma sportu samochodowego, w której rywalizacja odbywa się na drogach publicznych[1], całkowicie lub częściowo otwartych dla ruchu drogowego[2]. Trasa rajdu składa się z zamkniętych dla ruchu odcinków specjalnych oraz otwartych dla ruchu odcinków drogowych, łączących kolejne odcinki specjalne.

Tak więc chyba przejazd (nawet grupowy) przez tereny nie asfaltowe nie możemy pociągnąć pod definicję rajdu, bo nie ma tam pierwiastka rywalizacji/zamykania ruchu etc itp.
Maurosso jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.06.2014, 08:02   #2
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Tak więc chyba przejazd (nawet grupowy) przez tereny nie asfaltowe nie możemy pociągnąć pod definicję rajdu, bo nie ma tam pierwiastka rywalizacji/zamykania ruchu etc itp.
Możemy - odbywają się rajdy bez zamknięcia całej trasy. Odcinki specjalne są jedynie zamykane, a na pozostałych uczestnicy rajdu (czyli inaczej wycieczki) mają stosować się do przepisów ruchu drogowego. A rywalizacja jest na OS.
Oczywiście dochodzi do absurdów, że nazwanie przejazdu samochodów zabytkowych drogami wyłącznie utwardzonymi przez teren Parku Krajobrazowego - RAJDEM blokuje z automatu wydanie zezwolenia na przejazd. Natomiast luźna grupa znajomych, bez elementu organizacyjnego - może swobodnie sobie śmigać.

Park Krajobrazowy czy Natura 2000 - nie wprowadzają zakazów na poruszanie się istniejącymi drogami dostępnymi. (gminne, powiatowe, wojewódzkie i leśne udostępnione (czyli z zaznaczonym kierunkiem dojazdu). Na geoportalu jest opcja "struktura własności) i pokaże na kolorowo. Gdy wiesz która była np.gminna to ten sam kolor masz w każdym miejscu. Te formy ochrony ustala się na obszarach zamieszkanych. Wprowadzają ograniczenia co do budowy nowych obiektów i ich przebudowy. np. nie ma zgody na usunięcie starej alei drzew i poszerzenie drogi.
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.05.2014, 18:47   #3
sowizdrzal
Turysta DualSport
 
sowizdrzal's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Chorzów
Posty: 584
Motocykl: KTM 1200 6T
Galeria: Zdjęcia
sowizdrzal is an unknown quantity at this point
Online: 2 tygodni 2 dni 4 godz 17 min 43 s
Domyślnie

Dorzucam w punkcie I.1.b) geoportale, na których można ,,zaklikać'' sobie opcję ,,drogi gminne'' - wtedy wiadomo,
która droga ,,w lesie'' jest zapomnianą drogą gminną, a która leśną.
zaczynam od rejonu Kielc:
http://geoportal.powiat.kielce.pl/ma...0.309&markery=

Dokładajcie co tylko możecie
__________________
Sowizdrzał
KTM 750 6T
Nie wierz, nie bój się, nie proś!
sowizdrzal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.05.2014, 22:59   #4
strobus1
 
strobus1's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: mazowiecka wieś
Posty: 1,374
Motocykl: 5 szt
Przebieg: znośny
strobus1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 4 dni 37 min 11 s
Domyślnie

Postaram się w miarę krótko rozpracować punkt II.1
Podstawa prawna Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 z późniejszymi zmianami
Ad 1
Parki narodowe chronią najcenniejsze, najmniej zmienione ekosystemy w kraju. Zajmują około 1% jego powierzchni. Tu mój apel – proszę szanujcie te skrawki natury, jazda z pustym tłumikiem nawet po drodze dopuszczonej do ruchu jest wielkim nietaktem.
Ad 2 Rezerwaty przyrody –niewielkie powierzchniowo obszary objęte ochroną bierną (powstrzymanie się od wszelkich działań, pozostawienie przyrody w samorządzie).
Ruch pojazdów Ustawa precyzuje w Art. 15 ust 1 pkt18
W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się: ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz poza drogami położonymi na nieruchomościach stanowiących własność parków narodowych lub będących w użytkowaniu wieczystym parków narodowych, wskazanymi przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska
Po ludzku: Ruch pojazdów na tych terenach możliwy jedynie po drogach udostępnionych do ruchu. Przy drodze udostępnionej do ruchu przecinającej granicę PN lub rezerwatu spotkamy tablicę graniczną często wraz informacjami dotyczącymi zasad ruchu i udostępnienia turystycznego. Drogi udostępnione do ruchu pojazdów są odpowiednio oznakowane na mapach turystycznych danego PN. Rezerwaty są małe powierzchniowo, więc map specjalnie dla nich się nie wydaje i dróg udostępnionych praktycznie nie ma.
Drogi niedopuszczone do ruchu są często blokowane szlabanami lub innymi zaporami. Parkowanie przed szlabanem jest wyrazem skrajnej głupoty właściciela pojazdu – blokuje często dojazd pożarowy lub przejazd dla służb medycznych.
Parkowanie jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Część parkingów płatna.
Okresowo na obszary te mogą być wprowadzone zakazy ruchu np. z powodu wysokiego zagrożenia pożarowego. O wprowadzeniu zakazu informują znaki informacyjne ustawiane doraźnie przy drogach. Informacje te są również podawane w mediach publicznych.

na zdrowie
ps Sowizdrzał

Ostatnio edytowane przez strobus1 : 31.05.2014 o 08:57 Powód: poprawka
strobus1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.05.2014, 08:49   #5
sowizdrzal
Turysta DualSport
 
sowizdrzal's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Chorzów
Posty: 584
Motocykl: KTM 1200 6T
Galeria: Zdjęcia
sowizdrzal is an unknown quantity at this point
Online: 2 tygodni 2 dni 4 godz 17 min 43 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał strobus1 Zobacz post
Postaram się w miarę krótko rozpracować punkt II.1
Podstawa prawna Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 z późniejszymi zmianami ...
Dzięki Chyba będzie najlepiej jak podlinkuję te wiadomości w pierwszym poście, tak żeby
to podstawowe kompendium nie rozrosło nam się i było względnie łatwe w ogarnianiu

Cytat:
Napisał ex1 Zobacz post
Czy jazda drogą pożarową jest tak samo traktowana jak typowa jazda po drodze leśnej..?
Czy jazda szlakim przy samej rzece może mieć jakieś ograniczenia..?
Z tego co zrozumiałem z forum leśnych, to droga pożarowa (właściwie dojazd pożarowy) nie jest jakimś wyróżnionym bytem.
To oznaczenie na wypadek konieczności szybkiego dojazdu karetki lub straży i te drogi stanowią najbardziej chyba logiczną
sieć ,,tras ADV'' w lasach, bo najczęściej nie kończą się gdzieś w środku oddziału, czy w rezerwacie. Np. w okolicy Bornego
Sulinowa najciekawsze szlaki rowerowe poprowadzone są takimi dojazdami, ale stoją przy nich zakazy wjazdu dla moto.
Ogólnie te ,,dojazdy pożarowe'' mogą być i leśne, i publiczne...

Kolejny element do doprecyzowania.

Przy samej rzece - też się tym interesowałem. Zobacz ,,screen-a'': rzeka Mała Panew od zachodu biegnie między oddziałami,
ale później - w oddziale nr 100 - ku wschodowi zaczyna przecinać oddziały. Czyli
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg screen-06.jpg (78.4 KB, 18 wyświetleń)
__________________
Sowizdrzał
KTM 750 6T
Nie wierz, nie bój się, nie proś!

Ostatnio edytowane przez sowizdrzal : 31.05.2014 o 09:03
sowizdrzal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.05.2014, 08:43   #6
ex1
 
ex1's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2009
Miasto: Szczecin
Posty: 2,970
Motocykl: CRF1100
ex1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 5 godz 38 min 39 s
Domyślnie

Czy jazda drogą pożarową jest tak samo traktowana jak typowa jazda po drodze leśnej..?
Czy jazda szlakim przy samej rzece może mieć jakieś ograniczenia..?
__________________
Super Lekkie Enduro (950 SE), do tego ROGAL i już jest fajnie..
ex1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.05.2014, 08:57   #7
strobus1
 
strobus1's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: mazowiecka wieś
Posty: 1,374
Motocykl: 5 szt
Przebieg: znośny
strobus1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 4 dni 37 min 11 s
Domyślnie

Droga pożarowa może być udostępniona do ruchu. Drogi pożarowe nie są oznaczone na mapach turystycznych PN. Tam szukaj informacji.
Jazda szlakiem Szlaki turystyczne są wyznaczone jako piesze, rowerowe, konne. Jeżeli nie przebiegają wzdłuż drogi udostępnionej do ruchu to pojazdem silnikowym na nie nie wolno wjeżdżać.
strobus1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.06.2014, 13:13   #8
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,659
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 17 godz 45 min 17 s
Domyślnie

Cezarus - sprawdziłam tą mapę i w mojej okolicy prowadzi po legalnych drogach.

W sumie w Urzędzie Gminy mozna się zapytać o to czy dana droga jest droga gminną. Jagienka poprosiła u siebie o mapę dróg gminnych i takową dostała. Tylko jest problem w momencie pojechania "w świat"...
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.06.2014, 17:30   #9
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 7 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mygosia Zobacz post
Jagienka poprosiła u siebie o mapę dróg gminnych i takową dostała. Tylko jest problem w momencie pojechania "w świat"...
Potwierdzam.
W mojej gminie było to b. łatwe - mapa dróg gminnych jest w sieci. Mam jakieś 100 km ścieżek dookoła domu na legalu - jak dla mnie starczy.

Sąsiednie gminy- męczyłam niekiedy kilka razy, ale w końcu też dostałam. Urzędnik MUSI udostępnić informacje publiczne.

Kolejnym moim krokiem było nabycie w geodezji map 1:50 000, kolorowe ksero, mazak i wyznaczenie sieci legalnego offoadu. Nie ruszam się z domu bez tej mapy.

Czyli - wilk syty i Jagnię zadowolone

Kawałeczkiem mogę się podzielić, ok. 90 km szutrów i polnych dróg:

http://www.gpsies.com/map.do?fileId=kwsswyeqjtvyrmpb
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.06.2014, 17:34   #10
strobus1
 
strobus1's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: mazowiecka wieś
Posty: 1,374
Motocykl: 5 szt
Przebieg: znośny
strobus1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 4 dni 37 min 11 s
Domyślnie

Warstwa here satellite na stronie gpsies na moim podwórku wskazuje drogi nie udostępnione do ruchu. Szkoda
strobus1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
lasy , legalny adv , legalny off , sytuacja prawna , zasady jazdy


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Mile na kilometry czyli Anglik w Polsce JarekAT Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 15 23.04.2014 06:59
20-ty Międzynarodowy Zlot Transalpa w Polsce igi Imprezy forum AT i zloty ogólne 5 16.04.2014 20:55
Baja Design w Polsce ? Michal Inne tematy 1 08.03.2013 14:30
Śladów na legalny szwędacz po Bieszczadach potrzebuję King Of Snake Przygotowania do wyjazdów 4 18.07.2012 09:37


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.