Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 16.06.2023, 09:40   #21
przemo77390


Zarejestrowany: Jan 2015
Miasto: Warszawa
Posty: 1,832
Motocykl: inne moto
przemo77390 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 23 godz 36 min 20 s
Domyślnie

Buduj normalny prosty dom w technologii tradycyjnej.
Przed swoja budowa rozwazalem aby budowac dom z kontenerow morskich, modulowy itp. - myslalem ze bedzie taniej, dupa tam.

Dodatkowo cala ta ekologia to fanaberie bogatych ludzi - chcialem ekologiczne ocieplenie na stary styl (jakas sloma, tynk cementowo wapienny) - przeprosilem sie ze styropianem.

Fotowoltaika - trzeba policzyc koszty oplacalnosci. Na ta chwile u mnie 2 osoby i ok. 140 m2 - rachunki za prad rozliczany co 2 m-ce na poziomie 240 zl. Po jakim czasie zwroci mi sie wydatek na fotowoltaike i realnie zacznie prad nic nie kosztowac.

Rekuperacja i mechaniczna wentylacja i za chwile nawilzacze w kazdym pokoju bo powietrze suche - pomijam koszt zwrotu.

Ja osobiscie uwazam ze to wszystko fajnie wyglada na papierze albo w katalogu.
przemo77390 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2023, 11:33   #22
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Przemo, mam wrażenie, że nie miałeś i się wypowiadasz.
Mam sąsiadów z kontenerami. 100% pasywnie, praktycznie offgrid, <1000 EUR za m2 razem z infrastrukturą.
Mieszkam już w drugim domu z rekuperatorem, żadnych problemów z wilgotnością powietrza. Tzn. w pierwszym nie było żadnych, w drugim w duże mrozy potrafi spaść <40, wtedy się nawilża. Ale to jest zjawisko powszechne wszędzie tam, gdzie są tradycyjne grzejniki.
Fotowoltaika - jeśli używasz prądu tylko do oświetlenia i piekarnika, to wiadomo że się nie zwróci w rozsądnym czasie. Ale ostatnio za sprawą PC, inwerterów, rekuperatorów etc. coraz bardziej opłaca się napędzać dom prądem. A opłacaloność to nie fanaberia.

Mój były dom napędzany był w 100% prądem, dobrze ocieplony + rekuperator. Nawet pomijając różnice w kosztach inwestycji (reku z wentylacją mechaniczną kosztował 15k, komplet grzejników 2k, maty grzewcze 3k) - co miesiąc płaciłem za prąd mniej, niż 90% sąsiadów i znajomych za prąd + ogrzewanie. Gdybym miał FV, to myślę, że koszt prądu i grzania spadłby z 1000 do 100 zł w sezonie i z 300 do 0 poza sezonem grzewczym.
A to było proste i tanie rozwiązanie.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2023, 15:12   #23
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

A po co rekuperacja? Nie da rady postawić ścian i dachu dyfuzyjne otwartych i wilgoć sama ucieka na zewnątrz? Zamiast iść w kierunku poboru energii, nie lepiej raz zrobić i używać bezenergezycznie?

Tym sposobem (reku) za kilka lat będzie elektrownia w każdej gminie, aby te wszystkie urządzenia elektryczne napędzać. Na motocykl ubieramy goretexa, dom ubieramy w kombinezon przeciwdeszczowy i zaczynamy wentylację. Gdzie sens? Są przecież rozwiązania ala Gore-Tex dla domu.

Ps. W sumie dobrze, że wszędzie budują domy akwarium, , ludzie mają płacić rachunki i brać dotację.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2023, 17:24   #24
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 58 min 0
Domyślnie

Rekuperacja to i odzysk ciepła, straty ciepła przy grawitacyjnej to około 30% ogólnych strat termicznym w budynku mieszkalnym więc zakładając nawet minimalne parametry centrali z wymiennikiem na poziomie 70% wydajności, straty ograniczymy do max 10%. Ja tego nie wymyśliłem ale przyjmuje się, że poprawnie działająca rekuperacja ogranicza wydatki na ogrzewanie +/- 20% więc jak prosto policzyć nie jest to kwota pomijalna. A koszty jak zawsze są - taki Zhender Comfort 350 czy Aeris Next 350 na "jedynce" czyli gdzieś kole 150-180m3/h - pewnie 99% czasu działania - ma moc poniżej 20W więc nawet jak chodzi non stop to rocznie łyknie do 200kWh za cirka 200PLN. Dość łatwo policzyć czy się opłaca, 20% oszczędności na ogrzewaniu to w moim przypadku byłoby jakieś 800-1.000 rocznie /gazowe - roczne zużycie do 2000m3/, oczywiście reku kosztuje ale kominy też ... a jak łączymy z PC to całkiem z ich tradycyjnej formy można zrezygnować.
Ps.
Szkodnik przez 18 miesięcy nie odnotował jakichkolwiek problemów z wilgotnością przy reku. Pewnie z dwa/trzy razy włączył "trzeci bieg" jak bigos czy inny placek przypalił albo na szybko po wieczornej, letniej burzy chciał chałupę schłodzić.
Też jestem przeciwnikiem wielu "nowinek" i pomysłów różnych zjebów ale że jako takie doświadczenie życiowe już mam /w tym związane z "budowlanką"/, gdybym szarpnął się jeszcze raz to raczej na 100% byłby to mały, budowany tradycyjnie dom parterowy, bez kominów wentylacyjnych z reku i PC, poza miastem "na uboczu" ale w miejscu dobrze skomunikowanym - max 10km.. Nad PV, z uwagi na brak jakiejkolwiek stabilizacji legislacyjnej pewnie bym się zastanawiał ale raczej jestem bardziej "za jak przeciw". Materiały to już indywidualny wybór i regionalne preferencje /głównie wykonawców/ w moich okolicach pewnie "pianiak" z Solbetu + styro najlepiej się sprawdza - najszybciej znajdziesz za rozsądną kasę ekipę, która tego nie spierdoli
W przypływie głupich pomysłów i dla subiektywnego poczucia bezpieczeństwa pierdyknął bym sobie jeszcze kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem - tu oczywiście jeden komin + przewymiarowane doprowadzenie powietrza do "paleniska" z zewnątrz konieczne /w parterówce możliwości ograniczone ale jak w centralnym miejscu to i jakąś salonokuchnię, łazienkę i przylegającą sypialnię da się tym awaryjnie ogarnąć/ - broń mnie Panie Boże, żeby to codziennie rozpalać ale w razie "W" czy innych rodzinnych wigilijnych spotkań pewnie by można... /mam taki w domu i kilka zim nawet w nim paliłem ale czym człowiek starszy tym mniej mu się chce ten cały syf w "salonokotłowni" sprzątać/.
Co do kosztów to Przemo ma chyba rację - z "nudów" zainteresowałem się tematem i zadzwoniłem do kilku firm w tym np. Smart Mod. Modułowy kole 65m2 w stanie deweloperskim, wyceniano na 250-320 tysi a to nie jest raczej tanio, tym bardziej, że fundament i "końcówki" wszystkich mediów są po twojej stronie.
A tak przy okazji ... chyba znowu, z kolejnym tematem idziemy na manowce Marek chciał o "alternatywnym" domu a dowie się o wszystkim co z tematem tylko pośrednio związane
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2023, 18:56   #25
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał bukowski Zobacz post
Przemo, mam wrażenie, że nie miałeś i się wypowiadasz.
Mam sąsiadów z kontenerami. 100% pasywnie, praktycznie offgrid, <1000 EUR za m2 razem z infrastrukturą.
Mieszkam już w drugim domu z rekuperatorem, żadnych problemów z wilgotnością powietrza. Tzn. w pierwszym nie było żadnych, w drugim w duże mrozy potrafi spaść <40, wtedy się nawilża. Ale to jest zjawisko powszechne wszędzie tam, gdzie są tradycyjne grzejniki.
Fotowoltaika - jeśli używasz prądu tylko do oświetlenia i piekarnika, to wiadomo że się nie zwróci w rozsądnym czasie. Ale ostatnio za sprawą PC, inwerterów, rekuperatorów etc. coraz bardziej opłaca się napędzać dom prądem. A opłacaloność to nie fanaberia.

Mój były dom napędzany był w 100% prądem, dobrze ocieplony + rekuperator. Nawet pomijając różnice w kosztach inwestycji (reku z wentylacją mechaniczną kosztował 15k, komplet grzejników 2k, maty grzewcze 3k) - co miesiąc płaciłem za prąd mniej, niż 90% sąsiadów i znajomych za prąd + ogrzewanie. Gdybym miał FV, to myślę, że koszt prądu i grzania spadłby z 1000 do 100 zł w sezonie i z 300 do 0 poza sezonem grzewczym.
A to było proste i tanie rozwiązanie.
Zrób jakiś research co do tych rozwiązań w sąsiedztwie. Dziś podjechaliśmy do tej firmy co podał kolega @lotnik, ciekawie to wyglada, ale bazują głównie na swoim projekcie w którym można coś pozmieniać.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2023, 18:59   #26
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
A po co rekuperacja? Nie da rady postawić ścian i dachu dyfuzyjne otwartych i wilgoć sama ucieka na zewnątrz? Zamiast iść w kierunku poboru energii, nie lepiej raz zrobić i używać bezenergezycznie?

Tym sposobem (reku) za kilka lat będzie elektrownia w każdej gminie, aby te wszystkie urządzenia elektryczne napędzać. Na motocykl ubieramy goretexa, dom ubieramy w kombinezon przeciwdeszczowy i zaczynamy wentylację. Gdzie sens? Są przecież rozwiązania ala Gore-Tex dla domu.

Ps. W sumie dobrze, że wszędzie budują domy akwarium, , ludzie mają płacić rachunki i brać dotację.
Na poddaszu mimo że otwarte czuć duszność i przydałaby się jakaś wentylacja lepsza, wchodząc w zimie było czuć że dół jest użytkowany i ściany oddychają,bo tam się to zbierało.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2023, 23:24   #27
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Zrób jakiś research co do tych rozwiązań w sąsiedztwie. Dziś podjechaliśmy do tej firmy co podał kolega @lotnik, ciekawie to wyglada, ale bazują głównie na swoim projekcie w którym można coś pozmieniać.
Marek: płaciłem jeszcze w zeszłym roku 1000 PLN miesięcznie od października do kwietnia, w pozostałej części roku 350-400. Wszystko na prąd, żadnych pomp, tylko zwykle konwektory elektryczne i maty podłogowe. 140m parterowego domu, bez szczególnego oszczędzania, 200 litrów tradycyjnego bojlera, 3 osoby na pokładzie, sporo gotowania domowego.
600 PLN miesięcznie za ogrzewanie to chyba malo.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2023, 07:05   #28
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Weź pod uwagę te nowe zasady i to co się dzieje po przekroczeniu 2000 kWh.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2023, 07:08   #29
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 429
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 20 godz 33 min 7 s
Domyślnie

Pawle z Jasła te koszty 30 ./" ogrzewania przy wentylacji grawitacyjnej to na papierze wymyślone policzone po to by kupować i budować na prąd przez ekoterrorystow. Czy obsługa i serwis tej ręku nie wyrówna sztucznych kosztów przy grawi. Większosc nowinek jest sztucznie reklamowana i sponsorowana w prasie i mediach a życie i tak weryfikuje
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2023, 07:16   #30
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,088
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 9 godz 51 min 47 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Weź pod uwagę te nowe zasady i to co się dzieje po przekroczeniu 2000 kWh.
Rozbój w biały dzień!
Moje koszty podobne jak u Bukowskiego. Dom 240 m2. 4 osoby. Bojler 200l. Grzanie kominkiem na drewno i częściowo elektryczną podłogówką. Żadnych ekoterrorystycznych wynalazków.
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.