Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09.12.2022, 10:19   #31
Artek
Dominator.
 
Artek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: Ze wsi jestem w ZMY
Posty: 2,570
Motocykl: RD03 lekko młotkiem dłubnięta
Artek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 3 tygodni 12 godz 14 min 51 s
Domyślnie

Wentylator nad prysznicem
Przeszły mnie dreszcze
Artek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.12.2022, 10:22   #32
sudden
 
sudden's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: okolice Warszawy
Posty: 1,419
Motocykl: CRF250L * T7
sudden jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 9 godz 41 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mygosia Zobacz post
Hm. Ale i tak przecież wentylator jest 220 i jest nad prysznicem, a lampa metr od kabiny? To co za różnica...

Tak na prostą logikę
Różnica jest taka jak przy wędrówce górską ścieżką, gdzie przepaść masz tylko z jednej strony albo masz ją po obu stronach ścieżki. Na pozór bez różnicy bo przecież nikt nie zamierza wpadać w przepaść tylko zostać na tej ścieżce

Chodzi tutaj o minimalizację zagrożeń, bo całkowicie nie da się ich wyeliminować.
Wskazania są takie, że w strefie mokrej (prysznic, wanna) powinno być oświetlenie z bezpiecznym napięciem 12V plus koniecznie odpowiednia szczelność lamp w zależności od strefy: https://lumina.sklep.pl/strefy-ochro...a-ip-n-33.html
sudden jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.12.2022, 10:29   #33
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Mygosia nie zrozum mnie zle ale lepiej bedzie jak zlecisz to komus kto ma pojecie. Jest sporo norm i wytycznych, a zabawa przez laika z pradem w mokrym pomieszczeniu to proszenie sie o co najmniej klopoty. Po twoich pytaniach nie trudno jest zauwazyc ze nie masz o tym zielonego pojecia i dla swojego i bliskich zdrowia i zycia zlec to komus kto wie jak to ugryzc. Serio

Edit. to nie tak ze nie chce Ci pomoc, raczej staram sie pomoc najlepiej jak potrafie radzac kontakt z kims kto sie na tym zna. Dalsze podpowiedzi co z czym podlaczyc moga skutkowac tylko wiekszym zagrozeniem dla Ciebie.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.12.2022, 14:32   #34
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

Najlepsza porada jaka czytałem w tym wątku.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.12.2022, 19:56   #35
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 44 min 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał dubel Zobacz post
Mygosia nie zrozum mnie zle ale lepiej bedzie jak zlecisz to komus kto ma pojecie. Jest sporo norm i wytycznych, a zabawa przez laika z pradem w mokrym pomieszczeniu to proszenie sie o co najmniej klopoty. Po twoich pytaniach nie trudno jest zauwazyc ze nie masz o tym zielonego pojecia i dla swojego i bliskich zdrowia i zycia zlec to komus kto wie jak to ugryzc. Serio

Edit. to nie tak ze nie chce Ci pomoc, raczej staram sie pomoc najlepiej jak potrafie radzac kontakt z kims kto sie na tym zna. Dalsze podpowiedzi co z czym podlaczyc moga skutkowac tylko wiekszym zagrozeniem dla Ciebie.
Dzięki za troskę
Nie powiedziałam, że nie będzie tego robił fachowiec. Natomiast z doświadczenia wiem,że tzw fachowcy często mają w dupie normy i zasady bezpieczeństwa. Myślenia logicznego za grosz [pani - co się pani martwi, że będzie tutaj woda stała, przecież tu jest podłogówka - no zimą owszem, a late? - pan zamilkł ]
A doradzą to co im zrobić najszybciej i na czym zarobią najwięcej.
Dlatego - im więcej wiem tym lepiej
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.12.2022, 20:53   #36
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,351
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 22 godz 2 min 14 s
Domyślnie

Co się dzieje, to już 220V jest zabronione bo zabija. Tyle lat wszyscy stosowali i było dobrze a tu nagle mordercze 220V atakuje?
To może zamiast 12V lepiej 6V , albo na baterie 1.5V.
Jakaś paranoja się wkrada.
Mygosiu , dalsze czytanie może cię porazić, choć nie prądem
Aaaa zapomniałem o świeczce , nie ma prądu......ale zaraz zaraz przecież może podpalić dom/mieszkanie.
Mygosiu proponuję po ciemku i bez wentylacji , będzie najbezpieczniej.
No tak tylko można się po ciemku poślizgnąć....
Chyba zrezygnuj z łazienki.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.12.2022, 21:03   #37
rumpel
 
rumpel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: S-ec
Posty: 2,730
Motocykl: 6 dni 350, 690 R
Galeria: Zdjęcia
rumpel jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 4 dni 6 godz 35 min 2 s
Domyślnie

Ja tylko uściślę 230V a nie 220V
rumpel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.12.2022, 11:46   #38
next22


Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Polichno
Posty: 833
Motocykl: TA
next22 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 25 min 24 s
Domyślnie

A ja dopiszę tylko że są wentylatory systemowe np. LIMODOR gdzie prawie wszystkie parametry można sobie zaprogramować ewentualnie wybrać model który nam pasuje
i tak właśnie w pomieszczeniu gdzie jest prysznic higrometr może być bardzo na plus .
Tylko cena poraża bardziej niż 230v
Druga sprawa zamontowałem już kilka pod prysznicem a dokładnie nad zgodnie z projektem budowlanym więc widać można .
next22 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.12.2022, 20:07   #39
sudden
 
sudden's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: okolice Warszawy
Posty: 1,419
Motocykl: CRF250L * T7
sudden jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 9 godz 41 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
Co się dzieje, to już 220V jest zabronione bo zabija. Tyle lat wszyscy stosowali i było dobrze a tu nagle mordercze 220V atakuje? (...itd...)
Nikt poza Tobą nie napisał, że 230V jest zabronione, więc z całej tej złośliwej historii taka trochę wydmuszka wyszła.

Co do 12V versus 230V - w projektach budowlanych bez problemu będzie wentylator 230V nad prysznicem, ale powyżej 2,25m od ziemi i to jest zgodne z przepisami. Nawet żarówę na suficie tuż nad prysznicem można powiesić 230V jeśli jest powyżej 2,25m. Istotna jest tylko szczelność oprawy IPxx.
Z kolei w strefach 0 i 1 (wanna, prysznic), ale poniżej linii 2,25m od podłogi wątpię, żeby ktokolwiek o zdrowych zmysłach nawet chciał mieć 230V (np. oświetlona półeczka w kabinie prysznicowej, światło dekoracyjne wanny 1 cm nad podłogą, itp.).

Kilka razy już wycierałem sufit po płukaniu słuchawką prysznicową jakichś pojemników w wannie, więc wolę mieć tam 12V niż 230. Ale zgodnie z przepisami można na tym suficie zamontować też 230V o odpowiedniej szczelności.
sudden jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.12.2022, 20:17   #40
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał sudden Zobacz post
Nikt poza Tobą nie napisał, że 230V jest zabronione, więc z całej tej złośliwej historii taka trochę wydmuszka wyszła.

Co do 12V versus 230V - w projektach budowlanych bez problemu będzie wentylator 230V nad prysznicem, ale powyżej 2,25m od ziemi i to jest zgodne z przepisami. Nawet żarówę na suficie tuż nad prysznicem można powiesić 230V jeśli jest powyżej 2,25m. Istotna jest tylko szczelność oprawy IPxx.
Z kolei w strefach 0 i 1 (wanna, prysznic), ale poniżej linii 2,25m od podłogi wątpię, żeby ktokolwiek o zdrowych zmysłach nawet chciał mieć 230V (np. oświetlona półeczka w kabinie prysznicowej, światło dekoracyjne wanny 1 cm nad podłogą, itp.).

Kilka razy już wycierałem sufit po płukaniu słuchawką prysznicową jakichś pojemników w wannie, więc wolę mieć tam 12V niż 230. Ale zgodnie z przepisami można na tym suficie zamontować też 230V o odpowiedniej szczelności.
Za raz się dowiesz że głupie przepisy , że co to za magiczne 2.25 przecież na chłopski rozum 2,00 też dobrze będzie i po co przepłacać za ip67 jak ip44 spokojnie wystarczy.... Że głupie przepisy, ucisk prawny, przemoc UE nad biednymi Polakami którzy swój rozum mają i sprytem dadzą sobie radę bez durnych IPxx ....
Sory musiałem
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Piecyk łazienkowy, kuchenny? consigliero Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 18 22.02.2022 15:25
wentylator + wskaźnik temperatury materna Układ chlodzenia 7 01.04.2017 17:53
Wskaznik temp. A wentylator motomysz Układ chlodzenia 9 29.03.2016 23:18
PAJERO II wentylator nawiewu pałeł 4x4 6 08.03.2012 21:48


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.