Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 25.03.2023, 07:35   #1
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie Drukarka "żywiczna" 3D. Co i jak?

Udało mi się nabyć drogą kupna drukarkę Voxelab Proxima za śmieszne pieniądze i chciałbym dowiedzieć się co dalej. Jest niby na YT sporo poradników ale jak to one raczej bardziej skupiają się prowadzącym niż na samej istocie rzeczy. Przykład pierwszy z brzegu: przed użyciem wymieszaj w butelce żywicę. Co qrna oznacza wymieszaj Wstrząsnąć pięć razy, czy piętnaście minut?
Pytań tysiące, a odpowiedzi brak.
Jeżeli ktoś z Was drukuje tą metodą chętnie się czegoś nauczę.
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.03.2023, 14:12   #2
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Nie ma tam jeszcze jednej w tej kwocie?
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.03.2023, 14:29   #3
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie

Generalnie kupiłem od człowieka który ściąga z zachodu całe palety przeważnie powystawowe. Wystawił na OLX za 499PLN. Wygląda jak nowa, brakowało tylko szpachtelek do odrywania wydruku od stopy i pendriva z oprogramowaniem które bez problemu jest dostępne na stronie producenta. Podczas zakupu dałem mu 500, a ten mówi że nie ma wydać. Wyśmiałem go że przecież złotówka to dzisiaj ćwiartka piwa, a ten na to że w takim razie "da mi rabat" i jeszcze stówę mi wydał. Nie był na 100% pewien jej sprawności więc dał mi jeszcze 14 dni na testy. Wszystko to w moim rodzinnym Jarocinie więc nawet nie musiałem daleko szukać. Powystawową w tej cenie miał tylko jedną, ale wspominał również o nowej za 1000PLN
Pierwszy wydruk nie do końca wyszedł, ale to raczej wina operatora, nie sprzętu. Stąd też moja potrzeba znalezienia kogoś z praktyką.
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 10:39   #4
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 44 min 26 s
Domyślnie

Cokolwiek robisz, to pamiętaj o bhp - zanim żywica sie utwardzi jest mocno toksyczna dla organizmu. Mój ojciec sporo z tym pracował - dostał choroby płuc i skóry. Sporo artykułów na ten temat jest.
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 10:57   #5
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie

Bez rękawiczek nitrylowych się nie zbliżam. A próby przeprowadzam w piwnicy, więc mało wdycham. Jak na razie metodą prób i błędów się uczę. Na temat drukarek filamentowych jest całe morze informacji, o żywicznych niewiele. Jakość wydruku i różnorodność żywic jest powalająca w stosunku do rodzajów filamentów i wydruków z nich otrzymanych.
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 21:07   #6
Majster
 
Majster's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2019
Miasto: Chełm
Posty: 312
Motocykl: CRF1100 DCT ES
Majster jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 21 godz 8 min 55 s
Domyślnie

Bardzo polecam tego typu urządzenie (pierwszy lepszy link): Wash & Cure 2.0 Najgorsza robota przy druku z żywicy to czyszczenie - trzeba się z tym babrać, rękawice, maska a i tak często gdzieś kapnie i trochę tego się nawdychasz. Taka myjka wynosi kilka poziomów wyżej obsługę druku z żywicy. Na dodatek utwardza więc w zasadzie nic więcej nie potrzebujesz.

Co do samych parametrów druku to na początek zastosuj zalecenie producenta żywicy. Z każdym kolejnym wydrukiem będziesz wiedział czy trzeba zmienić jakiś parametr (czas naświetlania, przerwy miedzy nimi, itd.).
Majster jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 21:24   #7
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie

Cały czas brakuje mi podstawowych wiadomości: np. w jakim zakresie temperatur powinno się drukować. Odnośnie przygotowania żywicy też są sprzeczne informacje. Raz piszą że intensywnie mieszać przed drukiem, inni kategorycznie nie bo się wytworzą pęcherzyki powietrza. Informacje dotyczące przechowywania żywicy to następny absurd. Na opakowaniu zewnętrznym opisano by przechowywać w miejscu suchym zacienionym i chłodnym, a na samej butelce by przechowywać w temperaturze 20-30C. I bądź tu mądry. Podobnie z trwałością samej żywicy. Na opakowaniu "termin przydatności 12 m-cy", ale za jasną ch...... nie znajdziesz jakiejkolwiek daty produkcji.
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 21:39   #8
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Może 12mcy od otwarcia.

Co do mieszania to zgoda na pewno na logikę - przez ta ciecz
Musi świecić laser Jeśli tak to nawet mikropecherzyki spowodują dyspersje strumienia energii.
Pewnie można to mieszać energicznie ale przed wlaniem do drukarki odgazowanie w komorze
Próżniowej.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2023, 21:49   #9
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie

Podejrzewam że może odczekanie kilka minut od wlania żywicy na tacę powinno wystarczyć na wypłynięcie ewentualnych pęcherzyków. Tym bardziej że nie jest to ciecz gęsta. Pierwsze wydruki były "takie se" ale zmieniłem folię FEP na tacy i jutro spróbuję drukować w wyższej temperaturze. Do tego wydłużyłem czas naświetlania i pozycję drukowanych elementów co powinno poskutkować mniejszym odkształceniem. Niestety zwiększy to znacznie czas drukowania, ale czego się nie robi dla nauki.
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.04.2023, 15:55   #10
Majster
 
Majster's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2019
Miasto: Chełm
Posty: 312
Motocykl: CRF1100 DCT ES
Majster jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 21 godz 8 min 55 s
Domyślnie

Drukowałem w temperaturze pokojowej, teraz mam drukarkę na strychu i tam jest zimą 8-12 stopni. Szczerze, nie zmieniałem żadnych ustawień i nic niepokojącego nie zauważyłem (poza niewielką zmianą gęstości samej żywicy w niższej temp.). Nie mieszam przed użyciem bo bąbelki powietrza długo się utrzymują i wydruk będzie z wadami. Jak będzie wyraźna informacja producenta żywicy żeby mieszać to się zastosuję. Żywicę trzymam w pokoju i na strychu, jest w szczelnych ciemnych butelkach i nic się nie dzieje. Może gdyby różnica temperatury była większa to bym musiał zmienić jakieś wartości druku. Naturalnie inny producent czy rodzaj żywicy może się zachowywać diametralnie różnie od tych które używam.
Zaleca się żeby po wydrukowaniu zlać żywicę i wymyć wannę. Kiedyś zostawiłem żywicę na ponad rok w drukarce i byłem przekonany że będzie "kupa". Wanna z żywicą była tylko przykryta pokrywką (nieszczelną). Nic takiego się nie stało, puściłem wydruk i wszystko wyszło jak zawsze. Od tamtej pory zlewam żywicę tylko jeśli chcę użyć innego rodzaju lub koloru.
Drukarkę żywiczną mam od września 2019 i zostało mi w butelce trochę żywicy, którą dostałem z drukarką. Miesiąc temu drukowałem tą żywicą i nie było żadnych problemów. Ta żywica była trzymana w temp. pokojowej w szczelnie zakręconej butelce. Jakoś średnio przemawia do mnie że trwałość to 12 miesięcy. Pewnie w laboratorium wykazano, że traci pewne właściwości po określonym czasie ale ...
Majster jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
drukarka 3d


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Dual-sport (szwenduro) - spodnie "In the boot" czy "Over the boot"? Marman Ciuch Afrykańczyka 26 03.10.2022 20:43
"MoToGascar 2016" - motocyklem przez Madagaskar" Sub Trochę dalej 50 09.08.2016 13:20
"Oranżada"dla przyszłego "zdrajcy". MOTOMYSZA Wszystko dla Afrykańczyka 7 29.10.2012 19:21
Knajpa "Dwa koła" czy "Route 66" ? arturro007 Inne tematy 11 14.08.2011 12:26


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.