Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27.10.2022, 05:50   #1491
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,351
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 22 godz 2 min 14 s
Domyślnie

Nie wierzę w folderki i obiecywane wydajności po tych 20 latach, wiele z nich nie dotrwa do tego czasu.
Co do wydajności i obiecywanych zysków to o ile nie mieszkamy w słonecznym miejscu na świecie będzie z tym bardzo różnie.
No chyba że ktoś zamontuje panele na obrotowym dachu lub na stelażach obracających się i śledzącymi słońce.
Ustawienie na sztywno to ułamek odbioru energii.
A ludzie słuchają handlowców i montują.
Do tego dochodzi zachmurzenie mocno ograniczające jakikolwiek zysk , zacienienie kawałka czymkolwiek ( drzewo, liście czy śnieg), nawet kawałek zacienienia drastycznie zmniejsza wydajność mimo obwodów zmniejszających to zjawisko.
Jednym słowem reklamówki mówią tylko o warunkach laboratoryjnych z określonym nasłonecznieniem i kątami padania.
Rzeczywistość jest inna.
Jest też bardzo duża różnica między promieniami emitowanymi wiosna/jesień a lato.
Mimo pozornie podobnej jasności produkcja jest wyraźnie mniejsza.
Kwestia produkcji, oddawania do elektrowni a potem odkupowania swojego prądu, bez sensu.
Jak już ktoś chce dać komuś zarobić za instalację to powinien pomyśleć o magazynowaniu swojego prądu u siebie a nie dorabiać cwaniaków.
Ale cóż gdyby nie było odbiorców towaru i i by nie było cwaniaków na tym zarabiających.
Każdy sam decyduje komu odda kasę.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 08:17   #1492
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 395
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 13 godz 31 min 34 s
Domyślnie

Odpowiadając na twój post :
- są instalacje 20-to letnie i starsze, działają do dzisiaj. Nie ma problemu z panelami, spadek wydajności jest na poziomie 5%. Problem z długoterminowym, bezproblemowym działaniem mają raczej invertery
- wydajność paneli jest stała niezależnie od tego gdzie są zamontowane, to jest parametr fabryczny. Uzysk energii zależy od nasłonecznienia. Wiadomo, że im bliżej równika tym lepiej, im dalej tym gorzej, to jest wiadoma sprawa i nikt tego nie ukrywa. Stosowanie układów śledzenia słońca w domowych instalacjach jest bez sensu, niewspółmierny wydatek co do benefitów. Kąt i kierunek ustawienia paneli określa się indywidualnie dla każdej lokalizacji, tak aby uzysk był jak największy. Stosowanie układów śledzenia słońca to jest ułamek dodatkowej energii w przypadku Polski. Mało kto wie, że wydajność paneli spada wraz z temperaturą i gorące letnie dni to wcale nie są idealne warunki dla pracy paneli. Dlatego panele muszą mieć przerwę od dachu, na ruch powietrza. Żałosny śmiech mnie ogarnia jak widzę panele dachowe, praktycznie położone bezpośrednio na powierzchni dachu.
- zachmurzenie ma wpływ na ilość produkowanej energii i jest to logiczne, nikt ci nie zagwarantuje braku chmur nad twoim domem. Dlatego przy lokalizacji paneli i symulacji uzysku bierze się pod uwagę nasłonecznienie danego obszaru w ciągu całego roku, a nie w ciągu letniego dnia i zerowego zachmurzenia.
- 'promienie' emitowane przez cały rok są takie same. Zmienia się kąt padania w związku z inną wysokością słońca nad horyzontem. Jeśli zmieniasz kont padania, zmienia się wielkość nasłonecznienia na powierzchnię paneli, zmienia się uzysk z instalacji. Jak to obliczyć w skali roku - patrz punkt wcześniej...
- kwestia oddawania energii do sieci i późniejszego odbioru jest bez sensu na nowych warunkach, na starych umowach było to jeszcze akceptowalne. Jednak budowanie magazynu energii w Polskich realiach cenowych jest jeszcze bardziej bez sensu, nigdy nie zarobi tyle, aby to się finansowo opłacało.
- Każdy sam decyduje i warto ochłonąć przed podjęciem decyzji, popytać. Są panele, które mają 450W mocy i są panele, które mają 700W. Wszystko zależy od ceny, potrzeb i lokalizacji. Kto szybko kupuje - ten dwa razy kupuje. To jak wiara w chińskie radyjko na bazarze, z naklejką 500W mocy, na głośnikach. A cwaniaki, którzy nie mają pojęcia co sprzedają, byle kasa się zgadzała, są wszędzie. Nasza Polska mentalność, że najważniejsze aby było tanio, tylko pomaga im w działalności.
Miałem już kilku klientów, którzy negocjacje cenowe kończyli z komentarzem, łooo panie, a tamci montują to samo, a kosztuje 30% taniej. A później - przyjedź pan i sprawdź co jest nie tak, bo nie działa jak obiecali a kontaktu nie ma.
Najmniejsza instalacja jaką robiłem to 1,3MW, największa 4,8MW.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 08:23   #1493
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,652
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 48 min 4 s
Domyślnie

Ująłbym to zupełnie tak samo jak przedmówca.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 12:00   #1494
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Ooo - znów dyskusja typu „nie mam i wiem lepiej” przeciw podejście naukowe.

Skąd ja to słyszałem?
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 12:03   #1495
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
Nie wierzę w folderki i obiecywane wydajności po tych 20 latach, wiele z nich nie dotrwa do tego czasu.
Co do wydajności i obiecywanych zysków to o ile nie mieszkamy w słonecznym miejscu na świecie będzie z tym bardzo różnie.
No chyba że ktoś zamontuje panele na obrotowym dachu lub na stelażach obracających się i śledzącymi słońce.
Ustawienie na sztywno to ułamek odbioru energii.
A ludzie słuchają handlowców i montują.
Do tego dochodzi zachmurzenie mocno ograniczające jakikolwiek zysk , zacienienie kawałka czymkolwiek ( drzewo, liście czy śnieg), nawet kawałek zacienienia drastycznie zmniejsza wydajność mimo obwodów zmniejszających to zjawisko.
Jednym słowem reklamówki mówią tylko o warunkach laboratoryjnych z określonym nasłonecznieniem i kątami padania.
Rzeczywistość jest inna.
Jest też bardzo duża różnica między promieniami emitowanymi wiosna/jesień a lato.
Mimo pozornie podobnej jasności produkcja jest wyraźnie mniejsza.
Kwestia produkcji, oddawania do elektrowni a potem odkupowania swojego prądu, bez sensu.
Jak już ktoś chce dać komuś zarobić za instalację to powinien pomyśleć o magazynowaniu swojego prądu u siebie a nie dorabiać cwaniaków.
Ale cóż gdyby nie było odbiorców towaru i i by nie było cwaniaków na tym zarabiających.
Każdy sam decyduje komu odda kasę.
To nie jest kwestia wiary, tylko kwestia wiedzy. W momencie gdy nam wiedzy brakuje, jest duże pole do manipulacji. Jak widać nawet podawane na tacy informacje z praktyki nie są w stanie przebić się przez mur zbudowany z wiary.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 12:39   #1496
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Wiara to fundament.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 12:48   #1497
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

No i z wiara nie ma co dyskutowac. Wiec kto chce niech pozostaje w wierze, a inni niech patrza na parametry i montuja nak sie pomysl spina.
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 13:46   #1498
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 9 min 18 s
Domyślnie

Gregory, masz racje. Wiara w to że uciagniemy kraj przemysłowy ze słońca i wiatru jest wszędzie. Jak zaczniesz dyskutować, i tak przegrasz bo to wiara.

Podobnie jest z wiarą że w lecie produkuje się prąd a w zimie "odbiera". Ktoś go musi w.zimie wyprodukować i ni jest to słońce, wiatr ani zielony cudowny wodór.

Anglia idealnym przykładem. Zero gazu od ruskich brali i energia skoczyła kilkakrotnie. A miało być tak pięknie jak to mówił nasz Pan od źródełek.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 14:31   #1499
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

U mnie dzisiaj ładowanie auta prawie w całości ze słońca. Teraz jest łatwiej bo mam mniejszą baterię w aucie to i szybciej się załaduje. Może jeszcze drugi wykres aby było łatwiej
Załączone Grafiki
Typ pliku: png DF240D9E-7BB1-4A48-9AAA-513D83248905.png (541.4 KB, 20 wyświetleń)
Typ pliku: png C6963497-B2CD-4F91-90B7-818C358201E7.png (599.2 KB, 18 wyświetleń)
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.10.2022, 17:08   #1500
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,351
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 22 godz 2 min 14 s
Domyślnie

Oczywiście nie mam zamiaru dyskutować z waszą "wiarą" , ale tylko nieliczne osoby które wydały dziesiątki tysięcy na instalację przyznają że to nie do końca tak jak miało być.
Trochę po testowałem z uzyskiem tej cudownej ale i mocno chwiejnej energii ze słoneczka. Dotyczy to też stopnia nasłonecznienia ( nie prawda że cały rok promienie są takie same , że kąty padania niby optymalne są dobre itd.....)
Zebrałem też nieco informacji od użytkowników a nie od montażystów i sprzedających.
Ale to wszystko nie ważne , trwajcie w swoich przekonaniach jeśli wam to dobrze robi.
Oprócz zdrówka życzę i słoneczka w takim razie.
To tyle z mojej strony w tym temacie.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.