Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.04.2021, 20:52   #11
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie

Tak mi powiedział pan z firmy Gama gdy próbowałem uzyskać jakąś pomoc techniczną. Na zadanie pytanie co pan ma , odpowiedziałem zgodnie z przekonaniem i tytułem na ulotce, „ biologiczną oczyszczalnię ścieków” pan chciał abym był bardziej precyzyjny i zadał pytanie dodatkowe, czy mam to podłączone do prądu. Na odpowiedź przeczącą pan producent owego wyrobu stwierdził, a to masz pan zwykle szambo
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2021, 21:13   #12
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 596
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 3 godz 24 min 2 s
Domyślnie

Oczyszczalnia rozsączająca nie spełnia wymogów stopnia redukcji zanieczyszczeń w ściekach, takie rzeczy są dopuszczane tylko dla tego że niektóre organy nie posiadają odpowiednich kompetencji.
Polecam poczytać:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/Doc...WDU20190001311
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2021, 21:48   #13
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Tak rozkminialismy to juz w watku o domu Consigliero, to dluzsza historia.
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2021, 22:58   #14
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,791
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 8 godz 40 min 7 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał raf Zobacz post
Nie ma się co oszukiwać, najprostsza oczyszczalnia drenażowa to zwykłe szambo bez dna.
Raf,Czy trzeba na to pozwolenie?
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2021, 03:26   #15
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

A tak.. mając przy działce kanalizację, ale biorąc pod uwagę ile $$$$$ kasują za ścieki, czy ukłon w oczyszczalnię się bardziej nie opłaci?
Mam na swojej drodze dojazdowej trzech sąsiadów, a żaden się do nitki nie podłączył
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2021, 06:16   #16
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,031
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 10 godz 44 min 28 s
Domyślnie

Mamy taki swoisty ciąg na komplikowanie sobie życia. Nie chodzi mi o rozkminianie czym jest szambo bez dna czy jak poprawnie zakwalifikować zbiornik gnilny z drenażem, montaż oczyszczalni został wpisany do projektu budowlanego jako rozwiązanie dla instalacji sanitarnej/gospodarki ściekami i na takie też rozwiązanie dostał Szkodnik pozwolenie więc tu uważam temat za zamknięty. Na mapce czy w opisie nigdzie nie jest określone jaki typ oczyszczalni ma powstać, jest jedynie wrysowany przyłącz z budynku, zbiornik-osadnik gnilny czy jak to zwał i drenaż /wspomniane wcześniej 4 nitki po około 6m. Z ciekawości zerknąłem w akt prawny polecany przez Nynka ale i on dla mnie, zwykłego śmiertelnika, niewiele znaczy tzn. znaczył by gdyby, którykolwiek z wymienionych tam organów realizował swoje obowiązki chociażby poprzez nadzór/kontrole w nim opisane.
Ale do sedna czyli wracając do "gównianego" tematu- liczę na porady praktyczne dla podanej liczby 3-4 domowników!! jaki zbiornik-osadnik czyli ile litrów, z czego wykonany, jakiego producenta /wiem-słyszałem, że część produktów to lipa, którą własny ciężar niszczy a co dopiero napór gruntu/, ile metrów drenażu i na czym posadowionego /typ i ilość obsypki/, jak to rozmieścić aby jak najmniej waniało, obsadzać czymś grunt nad rozsączeniem czy zostawić zwykły trawnik, jakieś inne rozwiązanie np. takie jak zaproponował Fassi z gruntowo-roślinną Oczywiście cena ma też niebagatelne znaczenie więc propozycji za fafdziesiat ecipeci by być super eko nie oczekujemy - dwie działki obok jest centrum edukacji ekologicznej a tam dwie wygódki drewniane posadowione w krzakach koło budynku leśniczówki więc wnioskuję, że ryzyko skażenia terenu zostało przez ekologów wielokrotnie - chociażby podczas korzystania z owych wygódek -przeanalizowane. To, że forum AT powinno być o AT też rozumiem ale to w końcu Hyde Park i watek o domu forumowicza
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2021, 06:47   #17
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 33 min 10 s
Domyślnie

Właśnie buduje oczyszczalnie trzcinowa.
Sama ja sobie zaprojektowalam (warsztaty plus materiały e sieci plus rozmowy z użytkownikami).
To prosta, niezawodna technologia. Jeśli pozwala ukształtowanie terenu, to jest bezobsługowa oraz niezalezna od prądu. Niestety u mnie musi być jedna pompka.

Napiszcie jakie macie dokładnie pytania, to Wam odpowiem wieczorem / jutro po pracy
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2021, 08:04   #18
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,031
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 10 godz 44 min 28 s
Domyślnie

Mygosiu interesuje mnie wszystko co możesz napisać o takim rozwiązaniu !! Teren mamy spory bo do dyspozycji przed domem pewnie z kilkadziesiąt arów, dom na szczycie, mniej więcej po środku działki stanowiącej prostokąt 40x200m., spadek gruntu na metrze w kierunku projektowanej oczyszczalni /na kierunku wschodnim/ to cirka 3-4%. Tak jak pisałem 3-4 domowników, normalne zużycie wody czyli pewnie ok. 0,5m3/doba, brak skroplin kondensatu bo planowana PPC, studnia głębinowa czyli woda bez "uzdatniaczy", stosowanie w miarę biodegradowalnych środków do mycia czy prania. Grunt w 80% gliniasty, poprzerastany czymś co przypomina zerodowany łupek i piasek /takie żyły biegnące ukośnie w gruncie/, przepuszczalność średnia tzn. woda powoli ale wsiąka. Sama działka praktycznie na szczycie najwyższego w okolicy wzniesienia, jedynie od północy na odcinku około 100m delikatnie "idzie do góry" osiągające max + 30cm. w stosunku do posadowienia budynku - reszta z podanym wyżej kilku procentowym spadkiem. Jak możesz opisz z jakich konkretnie elementów składa się Twoja oczyszczalnia roślinna /jaki zbiornik - pojemność, ile komór, producent, jak daleko od budynku, jaki i ile drenażu, dlaczego musi być pompa czyli ile musi wynosić różnica poziomów i pomiędzy jakimi elementami aby uniknąć jej montażu, jakie roślinki i na jakim podłożu tzn. z czego jest warstwa wierzchnia nad drenażem, wszystko inne co uznasz za ważne/. Z góry podziękował.
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2021, 08:14   #19
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,791
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 8 godz 40 min 7 s
Domyślnie

Mygosia, zrobiłaś 2 osadniki i doniczkę? Ile mkw trzciny na mieszkańca

Sąsiad w germańskiej wsi zRobił sobie sam trzcinowa 25 lat temu. I problem, bo nie ma żadnych kwitów na to. Sprawa jest w tej chwili w sądzie, a woda z jego oczyszczalni spełnia 2 razy lepiej wszystkie normy.

Pawle, poczytaj
https://ladnydom.pl/budowa/56,106581...trzcinowa.html


Gdyby przepisy pozwalał, to sam wybudowanym sobie taką oczyszczalnie. 2 szamba betonowe jako osadniki, pompka dawkująca ścieki do trzciny i doniczka z trzcina. Na końcu zbiornik na tą wodę bez rozsaczania. Ale certyfikaty i hujnia ewropejska...

Czy ja dobrze widzę że nie ma w Polsce o ofercie takich roślinnych wogole?
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.04.2021, 09:13   #20
Ropuch
 
Ropuch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Piotrków Trybunalski
Posty: 1,082
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: 80800
Galeria: Zdjęcia
Ropuch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 2 godz 26 min 58 s
Domyślnie

Ja mam Sotralentz-a Actibloc 4-6; dokładnie taki: http://www.alfa-tech.info.pl/index.p...4#.YHPwL1UzYkI lub https://ekodren.pl/p/actibloc-4/
Woda odprowadzana jest finalnie do nasypu 2x12mb (grunt wcześniej wybrany, wsypany i zagęszczony piasek, potem żwir), u mnie problem był z gliną i wysokim poziomem wód gruntowych szczególnie wiosną - działa toto już z 5 sezonów i nic się z tym nie dzieje, praktycznie nic nie czuć, nasyp zagospodarowany obecnie krzakami i jest git.

Myślę, że najważniejsze jest indywidualne podejście do tematu, nie ma 2 takich samych przypadków i nie u każdego sprawdzi się coś, co działa u innych, a zapytanie na forum rodzi tylko kolejne problemy - zwariować idzie

Odpowietrzenie całego układu na dachu domu rurą fi100 !!!

IMG_6522 (1).jpg

Ostatnio edytowane przez Ropuch : 12.04.2021 o 10:24
Ropuch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
oczyszczalnia , oczyszczalnia trzcinowa , szambo


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.