Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04.02.2024, 06:51   #11
Navaja


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 927
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 19 godz 31 min 58 s
Domyślnie

Majo,
nie słuchaj wypowiedzi instalatorów, że przy dobrze zrobionej podłogówce nic się nie rozsycha tylko porozmawiaj z ludźmi od drewna albo z tymi, którzy kładą parkiety.
Lita deska jak najbardziej się nadaje na podłogówkę ale tylko wtedy jak ta nie będzie działać.
W każdym innym przypadku, a mniemam chcesz mieć w chałupie ciepło, to są pieniądze wyrzucone w błoto.
Jak drewno to tylko panel warstwowy albo zwykłe panele laminowane.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2024, 07:34   #12
Szok


Zarejestrowany: Jun 2016
Miasto: TKI
Posty: 73
Motocykl: TA 700
Szok jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 1 dzień 14 godz 55 min 54 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Navaja Zobacz post
Majo,
nie słuchaj wypowiedzi instalatorów, że przy dobrze zrobionej podłogówce nic się nie rozsycha tylko porozmawiaj z ludźmi od drewna albo z tymi, którzy kładą parkiety.
Lita deska jak najbardziej się nadaje na podłogówkę ale tylko wtedy jak ta nie będzie działać.
W każdym innym przypadku, a mniemam chcesz mieć w chałupie ciepło, to są pieniądze wyrzucone w błoto.
Jak drewno to tylko panel warstwowy albo zwykłe panele laminowane.


Najlepiej takie, które mają atest producenta, bo nie wszystkie go mają.
Szok jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2024, 10:55   #13
majo
 
majo's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: 816
Posty: 4,381
Motocykl: XRV 650:)
majo jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 3 dni 2 godz 47 min 34 s
Domyślnie

Skończy się pewnie na panelu laminowanym. Najczęściej występuje w grubości 8mm + 2mm podkład.
Niestety w pomieszczeniach mam już różnicę względem płytki. 14mm i 16mm. Da się to zniwelować podkładem? Mam pomalowane w środku i odrzucam wylewki korygujące. Korekta na listwie 6mm może mi bardzo przeszkadzać.
__________________
RD 03 TO NAJSTARSZA AFRYKA... MOTOR MARKA

XRV 650 THE LAST TRUE DUAL SPORT BIKE ON EARTH

http://www.youtube.com/watch?v=fnEHAjt_XPw
majo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2024, 14:17   #14
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 8 godz 10 min 16 s
Domyślnie

Navaja jak będzie pracowała podłoga drewniana gdy na zasilaniu wody w podłogę idzie od 24-28 stopni ?
Gdyby to miało być negatywne dla deski to słońce wpadające przez okno powyrywa je w całości :-)

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2024, 16:54   #15
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 58 min 0
Domyślnie

Nie żebym się sprzeczał ale zimą woda na zasilaniu w podłodze przy PC raczej ma powyżej 30 stopni. Krzywa grzewcza w okolicach 0 stopni na zewnątrz ma zalecane +/- 30 stopni na zasilaniu i tak sobie rośnie wraz ze spadkiem temperatury gdzieś w okolice 36-38 stopni. Szkodnik miał ustawioną w pierwszym sezonie zasilanie stałe /bez krzywej/ na poziomie 28 stopni i bez problemu dawało radę ogrzać budynek ale PC chodziła z dużą częstotliwością /częste załączanie/ a porównując z kolejnymi sezonami zużycie energii było nieco wyższe - tu pewnie wygrzewanie budynku miało też jakieś znaczenie. Młodsza Szkodniczka została z pompą ustawioną przez arcy instalatorów-matołów od dewelopera na 26 stopni zasilania i przy mrozach poniżej 12 stopni Alezio V200 DeDietricha wywalało komunikat o "niewłaściwym ciśnieniu czynnika jednostki zewnętrznej" /dodatkowo tak ustawili wspomaganie grzałkami, że poniżej zera pompa robiła jak zwykły kocioł elektryczny/. Jak zdiagnozował serwisant przysłany w końcu przez producenta, nie miało prawa to działać uczciwie a komunikat wywalało bo nie miało jak wykonać prawidłowo cyklu odszraniania przy tak niskiej temp. zasilania.
Wracając do tematu Maja, to pewnie prosto i specjalnie tanio nie będzie ale można kombinować z podkładem kwarcowym 4mm + laminowany 10mm. Opór cieplny jakiś bardzo mały nie będzie ale i tak dobre kilkadziesiąt % mniejszy jak przy tej litej desce 16mm. nie wspominając o ryzyku "zapracowania" litej deski o podanych przez Maja w pierwszym poście wymiarach. Generalnie jak PC i podłogówka to w/g mnie trzeba jednak godzić się z "estetycznym kompromisem" i iść na maxa w glazurę-kamień bo inaczej to ani specjalnie tanio ani komfortowo nie będzie.

Ps. Aadamus, przy zasilaniu poniżej 30 stopni i desce litej 16mm moim zdaniem w życiu tego przepływami nie ustawisz. Co więcej sam po sobie wiem, że zabawa przepływami przy różnych okładzinach podłogi efekty przynosi średnie - wszystko się da ale czy nie bezpieczniej sikać z wiatrem...
Bez urazy !! To są moje doświadczenia jako laika ale użytkownika podobnych systemów grzewczych do tego w jaki celuje Majo.

Ostatnio edytowane przez Pawel_z_Jasla : 04.02.2024 o 19:28
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2024, 16:59   #16
Navaja


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 927
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 19 godz 31 min 58 s
Domyślnie

aadamuss ale co chcesz ogrzać zasilaniem 28 stopni?
Z pompy ciepła woda w podłogówce ma do 39 stopni - to prawie dycha więcej. Chyba, że teraz są jakieś kosmiczne technologie w pompach ciepła, które pozwalają nagrzać chałupę cieczą o temperaturze, o której piszesz.
Po to właśnie wymyślono panel warstwowy, którego poprzecznie ułożone warstwy drewna niwelują skórcze wywołane zmianą temperatury deski.
Mi każdy parkieciarz odradzał litą deskę na ogrzewanie podłogowe.
Piszę z doświadczenia: mam panel drewniany na podłogówce od 15 lat. Mam również w łazienkach blaty z płyty stolarskiej i widzę jak to drewno pracuje mimo, że nie leży na podłodze.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2024, 17:08   #17
krakus
 
krakus's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Sulejówek
Posty: 1,000
Motocykl: Fiddle
krakus jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 1 tydzień 1 dzień 6 godz 40 min 39 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Navaja Zobacz post
aadamuss ale co chcesz ogrzać zasilaniem 28 stopni?
Z pompy ciepła woda w podłogówce ma do 39 stopni - to prawie dycha więcej. Chyba, że teraz są jakieś kosmiczne technologie w pompach ciepła, które pozwalają nagrzać chałupę cieczą o temperaturze, o której piszesz.
Po to właśnie wymyślono panel warstwowy, którego poprzecznie ułożone warstwy drewna niwelują skórcze wywołane zmianą temperatury deski.
Mi każdy parkieciarz odradzał litą deskę na ogrzewanie podłogowe.
Piszę z doświadczenia: mam panel drewniany na podłogówce od 15 lat. Mam również w łazienkach blaty z płyty stolarskiej i widzę jak to drewno pracuje mimo, że nie leży na podłodze.
U mnie podłogówka grzeje do 28st. Z ciekawości musiałbym sprawdzić ile było przy największych mrozach. To jest przedziwne, chodząc po podłodze nie czuję wcale żeby była ciepła, a w domu jest ciepło. Dopiero jak stanę na stopień, odczuwam niższą temperaturę niż podłogi.
Też bym się nie odważył położyć litej deski na podłogówce.
krakus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.02.2024, 19:16   #18
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 8 godz 10 min 16 s
Domyślnie

Ciągle dostarczanie ciepła o niskiej temperaturze da radę ogrzać dom z ociepleniem i oknami. Przy dodatnich temperaturach bardziej przeszkadza właśnie to, że podłogi nie są ciepłe tylko nijakie. Nawet przy mrozach jeśli pójdzie w podłogę 30 stopni to niczego nie zmienia dla drewna. Nie wiadomo jeszcze z czego będzie to ciepło dostarczane, z jaką histerezą itd.

Większy wpływ będzie miała wilgotność początkowa samej posadzki i drewna oraz późniejsze utrzymanie wilgotności w mrozy.

Wiadomo, że opór będzie większy i plytki czy inne cieńsze materiały lepiej się sprawdzą.


Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.02.2024, 11:53   #19
Rozi73


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Zamość
Posty: 128
Motocykl: .
Rozi73 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 4 godz 38 min 0
Domyślnie

o to to..
"oraz późniejsze utrzymanie wilgotności "
właśnie po 16 latach wywaliłem z salonu dębową klepkę parkietową 250mm x 60mm x 8mm
Klepka klejona do podłoża, ale nie napracowałem się za dużo bo połowa już była oderwana: albo puścił klej, albo beton pod klejem
W sezonie grzewczym klepka się zsychała (szpary do 1mm), po wyłączeniu grzania łapała wilgoć i szpary ginęły.
Pomijając efekt termiczny (w salonie zawsze było chłodniej) to efekt wizualny był słaby. Zauważ, że to były małe elementy - przy desce nie zdziwiłbym się gdyby pojawiły się szpary kilkumilimetrowe.
Rozi73 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.02.2024, 12:18   #20
jezyk0
 
jezyk0's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 38
Motocykl: XL600V, EXC 450
jezyk0 jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 22 godz 30 min 32 s
Domyślnie

14 mm deska klejona warstwowo z przeznaczeniem do ogrzewania podłogowego. Temperatura zasilająca ogrzewanie podłogowe max 28 stopni. przy 24/25 nawet nie jest lekko ciepła tak jak gres. Betonu mam ok 8 cm. Litej deski nie położyłbym na pewno, ale z klejonej jestem bardzo zadowolony. Temperatura w salonie ok 21 stopni.
jezyk0 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kask X-Lite ari 750 Kaski 12 05.02.2014 15:49
x-lite x551. gdzie w trójmieście? mucha_dub Kaski 1 07.05.2013 15:34


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.