Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Rama, zawieszenia, napęd

Rama, zawieszenia, napęd Montaż i demontaż łańcucha, zębatek, zawieszenia przedniego i tylniego, centralki i bocznej podstawki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje łancuchów, podnóżki, półki.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.10.2010, 18:42   #51
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał podos Zobacz post
Honda zaleca przy 28 ząbku.

Załącznik 15296
Dzięki Podos za poprawkę. oczywiście to dla zestawu 16/45 w rd07(a)
Ja tą naklejke miałem naklejoną inaczej i deko później zaczynało się czerwone pole.

Cytat:
Napisał szparag Zobacz post
No to walnę wywód.

Podczas zużycia łańcuch podlega wyciągnięciu ( zmiana odległości rolek ) - fakt.
Zębatka podlega zużyciu przy okazji dopasowując się do zużytego łańcucha - fakt.
Teraz zmieniamy :
Łańcuch nowy, stare zębatki : powstaje luz pomiędzy zębatkami i rolkami łańcucha ( zużyta zębatka ) nic strasznego, poza głośną pracą i nadmiernym zużyciem łańcucha. ( pomijam ekstremalne zużycie.
Stary łańcuch nowe zębatki: moduł łańcucha nie pasuje do modułu zębatki ( wyciągnięty łańcuch) za każdym razem kiedy zębatka trafia w łańcuch bądź odwrotnie, dochodzi do napięć. Wynik : zębatka nie skurczy łańcucha , a raczej łańcuch zdemoluje zębatkę. To tylko najmniejszy problem.
Przy takim rozwiązaniu dochodzi do sporych przeciążeń w napędzie, obciążamy każdy element napędu. Idąc od tyłu : łożysko zabieraka, gumy zabieraka, ( pomijam łańcuch i zębatki ), wałek zdawczy, jego łożyskowanie, skrzynie biegów, kosz sprzęgła, itd troszkę mnie poniosło .
A teraz praktyka : )
Po wymianie całego napędu na nowy i przejechaniu jakiś około 500 km, proponuję postawić motocykl, na centralną, lub coś podobnego. Wbić jedynkę puścić sprzęgło i zobaczymy co się dzieje ( jeśli cała reszta jest ok ) dzieje się nic.
Po założeniu nowych zębatek na stary łańcuch ( zakładając,że reszta jest ok. ) będzie napier...dniczać tak jak by silnik chciał opuścić ramę..
Wnioski
Niby racja ale polecam lekture tematów łańcuchowym na forum. Owszem nie ma co zakładać nowego łańcucha na stare zębatki i odwrotnie, Wyjątek stanowi u Nas wymienianie przednich zdawnych Co do łańcucha to dobry japoński DID i założeniu nowego i dociagnieciu go po ułożeniu po kilkuset km, nie wymaga często wymianie przez grubo czasem 20 a nawet 30 000km. Wiec z tym rozciąganiem tak nie do końca przebiega to zużycie jak w wypadku np opon. Tak samo mysle szlag trafi mi niedługo łańcuchy rozrządu choć mają jeszcze linit. Pozdro 600/750V

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 08.10.2010 o 20:43
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2010, 10:48   #52
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

No i niestety, moja teoria potwierdziła się w praktyce

Ponieważ wymieniałem wałek zdawczy, a poprzedni mądrala przyspawał do niego zębatkę, musiałem kupić nową. Chciałem wymienić cały zestaw, ale żal mi się zrobiło bo łańcuch był w bardzo dobrym stanie. Łańcuch to Iris XR, więc całkiem ok. Wymieniłem przednią zębatkę i na początku było wszystko ok. Jedynie co zauważyłem to bardzo szybkie wyciąganie łańcucha, wymagał regulacji co 300 - 500 km. Zrobiłem na tym zestawie jakieś 2500 km i zaczęło się, podczas jazdy na wolnych obrotach silnik sprawiał wrażenie jakby chciał wyskoczyć z ramy. Szarpało tak niemiłosiernie, że myślałem iż skrzynia powiedziała Fuck - off. Po powrocie do domu i dźwignięciu motocykla na centralną okazało się , że łańcuch wisi jak szmata.
Przy naciąganiu okazało się, że jest bardzo nierównomiernie rozciągnięty i lipa.
Co więcej od tego szarpania zębatka zdawcza złapała zajebisty luz na wieloklinie.
Wymieniłem cały komplet napędowy i jest idealny spokój nic nie szarpie nic nie naciąga się .
W ramach testu wsadziłem tani łańcuch YBN za 250 zł, zobaczymy ile wytrzyma.
Pozdrawiam.
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2010, 11:00   #53
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Iris to nie jest łańcuch w moim mniemaniu.
Za 250zł są x-ringowy DIDy.
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2010, 11:08   #54
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Tyle tylko, że mi chodzi o to, że rozciągną się bardzo nierównomiernie, poprostu przednia zębatka go " rozszarpała "
Który DID X ringowy kosztuje 250 zł
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2010, 11:12   #55
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Ten najtańszy na nim i na 4 przednich zębatkach zrobilem 42 000km i doszedłem chyba do 38 dołka

Co do irisa to rozumiem że ten pomysłowy gośc co przyspawał zębatke do wałka, oszczędzał też na łańcuchu i z takim łańcuchem już kupiłeś moto

Ostatnio edytowane przez rambo : 02.11.2010 o 11:20
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2010, 11:16   #56
samul
 
samul's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,420
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43k+
samul jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 godz 22 min 21 s
Domyślnie

podos, no przecież sam pokazujesz na foto!
naklejkę (ktora powinna byc w zestawie!) naklejamy tak, zęby znacznik był na początku zielonego, a wymieniamy, jak dojdzie do czerwonego pola, wiec niekoniecznie przy 28. ząbku, nie?

ale ja sie ciebie poslucham i wymienie przy 28., bo naklejki nie mam
samul jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2010, 11:21   #57
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Właśnie że ta naklejka jest źle załozona. w rd07 nie zaczynamy od 18 dołka, bliżej 22 wiec do 32 mozna przepisowo jechac
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2010, 11:25   #58
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

łańcuch był w bardzo dobrym stanie, więc przebieg do zgonu rzędu 2500 km to śmiech na sali i raczej nie był spowodowany złą jakością łańcucha. Ten tajwański który założyłem teraz, po zrobieniu 700 km nie wykazuje nawet minimalnego zużycia, zobaczymy dalej.
Co do DID-a.
DID- 525VX 124 ogniwa. - najsłabszy X-ring to cena detal - 356,25.
A zalecany DID - 525VM2 124 ogniwa to już wydatek rzędu 449,00. złotych.
Są to ceny z oficjalnej strony importera.
Oczywiście biorąc pod uwagę rabaty wychodzi taniej, ale na pewno nie 250 zł
Nie podaję specjalnie cen jakie ja robię dla forumowiczów, bo to nie miejsce na reklamę.
Prawda jest taka, jak wymieniać łańcuch to najlepiej w komplecie, A jak łańcuch przeżywa zębatki, to najlepiej wkładać tańszy łańcuch i wymieniać częściej ale komplet. Oczywiście to tylko moje zdanie.
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2010, 11:28   #59
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Mój iris (sam go kupiłem ale to było z 7 lat temu ) wytrzymał, a w zasadzie jak z nim 9000km. Ale po przejechaniu 5000km kolejne km to była rzeźnia. Nie doczekał się nawet wymiany zębatki zdawczej.
No i niech każdy robi jak mu melodia zagra
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.11.2010, 11:34   #60
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szparag Zobacz post
No i niestety, moja teoria potwierdziła się w praktyce

. Łańcuch to Iris XR, więc całkiem ok. Wymieniłem przednią zębatkę i na początku było wszystko ok.
Pozdrawiam.
Iris to tragiczne gówno - pisalem kiedys o tym. W tym dopatruj sie problemów.

Odpowiadając na temat naklejki - taka przyszla z fabryki naklejona przez japończyków. A nie w zadnym zestawie do samodzielnego naklejania.

Wszystkie łancuchy ktore miałem w okolcach 28 zęba był już tragiczne - krzywo powyciągane, ale bez rolek (wspomniany Iris) i niemiłosiernie hałasowały. Na żadnym nie dało sie jeździć więc szły do kosza.
Fakt - byly używane niezgodnie z przeznaczeniem. Niestety dodatakowo efekt mogła potęgowac odwrotnie założona zebatka zdawcza. Ale o tym sie wypowiem zajadę kolejnego dida.

Cytat:
Napisał szparag
Prawda jest taka, jak wymieniać łańcuch to najlepiej w komplecie, A jak łańcuch przeżywa zębatki, to najlepiej wkładać tańszy łańcuch i wymieniać częściej ale komplet. Oczywiście to tylko moje zdanie.
bez obrazy, ale nie ma opcji zebym sie z Tobą zgodził.
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)

Ostatnio edytowane przez podos : 02.11.2010 o 11:38
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wymiana wydechu teddy-boy Uklad paliwowy i wydechowy 7 15.05.2014 09:53
Hałas nowego napędu ?? ArtiZet Inne tematy 16 29.09.2013 22:08
Trykanie po wymianie napędu. paku Silnik, sprzęgło, skrzynia 14 26.07.2010 14:15
Lancuch napedu pompy oleju - zamienniki wuja Silnik, sprzęgło, skrzynia 8 03.06.2008 22:30


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.