Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Szpej turystyczny - Produkty i Porady

Szpej turystyczny - Produkty i Porady Wszystko co potrzebne do dużej i małej turystyki

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.04.2014, 09:26   #101
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Orzep.

zwykły materac to tylko dmuchana konstrukcja

samopompa ma w środku gabkę, która pod otwarciu materaca sie rozpręża. Też trzeba dodmuchac, ale tu wystarczą 3-4 dmuchy by osiągnąć właściwą twardość. I nawet przedziurawiony nie staje się jakimś flakiem.
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.04.2014, 10:26   #102
Orzep
Zwykły przechodzień...
 
Orzep's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: DW
Posty: 1,794
Motocykl: GS12y
Orzep jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 11 godz 45 min 7 s
Domyślnie

Ziarko, mądrego to miło poczytać - dziękuję.
__________________
-- Nie wzywaj imienia Pana bOrzepa nadaremno-- -- Trudno jest powiedzieć NIE, gdy wszyscy mówią TAK --
Orzep jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.04.2014, 09:33   #103
esemes


Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Okolice Piaseczna
Posty: 111
Motocykl: RD04
esemes jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 17 godz 3 min 39 s
Domyślnie

Czy faktycznie to jest taki problem napompować materac o grubości 5-7 cm? Dużo się trzeba nadmuchać?

Mnie nie do końca przekonują te dmuchane gąbki - zajmują tyle samo miejsca co zwykła karimata. Mają też wady zwykłego dmuchanego materaca - dziurawią się, waga największa ze wszystkich rozwiązań.
esemes jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.04.2014, 09:52   #104
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Tych wad ,wydaje się, być pozbawiony mój materac . Nie jest to konstrukcja samopompująca , co swoje waży , tylko materac pompowany z wypełnieniem izolacyjnym . W moim przypadku sztuczny puch , droższe mają gęsi puch. Pompka jest elementem konstrucji i zapewniam że pompowanie idzie sprawnie. Jestem pewien że termarest też ma takie w swojej ofercie

Wysłane z mojego XT1032
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.04.2014, 22:25   #105
esemes


Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Okolice Piaseczna
Posty: 111
Motocykl: RD04
esemes jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 17 godz 3 min 39 s
Domyślnie

Znalazłem taką stronę: http://haertle.net/porady-turystyczn...c-turystyczny/

Kolega Adam się bardzo napracował, a nam się może przydać takie zestawienie - każdy może wybrać sobie co mu bardziej pasuje
esemes jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2014, 11:21   #106
Lupus
 
Lupus's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Bielsko - Biała
Posty: 1,364
Motocykl: dr650se
Galeria: Zdjęcia
Lupus jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 1 godz 20 min 44 s
Domyślnie

Kolega się napracował, ale... niewiele z tego wynika dla moturystów. To jaką mata ma termoizolację nie ma znaczenia dla podróżujących motorkiem, natomiast istotną sprawą jest wygoda, objętość, trwałość (skuteczność) i rzadziej ciężar. I tak po wielu miesiącach, a być może i latach prób i błędów w tej dziedzinie, mogę jedynie doradzić wybór w zależności od miejsc które odwiedzamy. Południe Europy, Afryka (sahel), tereny pustynno stepowe i selva to nie miejsce na maty dmuchane - prędzej czy później przebiją je małe trudne do eliminacji kolce które są wszędzie. Znalezienie dziury i łatanie materacy to czynność generalnie przykra, dlatego też warto jednak zakupić jakąś karimatę z górnej półki. Tutaj nie warto oszczędzać, ponieważ nieprzespana noc to beznadziejny dzień after. Ja biorę ze sobą już od wielu lat patent Thermaresta o taki:
http://www.cascadedesigns.com/therm-...z-lite/product
Dobrze się na tym śpi, ale jeszcze lepiej siedzi przy obozowaniu czy też w chwilach odpoczynku. Oczywiście nie daje to takiego komfortu jak materac dmuchany, tyle że nie ma to dla mnie znaczenia. Parę setek nocy przespanych! to dobra rekomendacja Na północy nie ma problemu z kolcami więc hulaj dusza - i to by było na tyle.
__________________
...i zapytała mnie góra "dokąd tak pędzisz samotny wilku?"
"Szukam tego co najważniejsze" odpowiedziałem
"Dlaczego więc się tak spieszysz?"
Na to pytanie nie znalazłem odpowiedzi.
Lupus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2014, 12:03   #107
Mirmil
 
Mirmil's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: mielec
Posty: 1,682
Motocykl: pilnie sprzedam
Mirmil jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 5 dni 3 godz 32 min 28 s
Domyślnie

Lupus - idelanie ujales sedno sprawy.
Ja tez do afryki zawsze biore karimate,ale taka dobra.
Dmuchane, samopompujace sie tam nie sprawdzaja.
Duza wygoda,jak sobie robisz sjeste w cieniu drzewa( czetso akacji). Rozkladasz karimate, kladziesz sie, lezysz,spisz godzinke, pozniej skladasz i jedziesz dalej.
Z samopompujaca to bylby za duzy problem.
__________________
niejedna przestrzen jeszcze moj uslyszy glos
super miejsce i cudowni ludzie www.misja-kamerun.pl
Mirmil jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2014, 12:16   #108
Neno
 
Neno's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Zambrów
Posty: 1,282
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 64321
Neno jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 9 godz 15 min 6 s
Domyślnie

Karimata ma jedną wadę - objętość ;(
Ale jak mam wybrać jakiś tam komfort (powiedzmy, że 30% tego co na dmuchawcu ale na CAŁYM wyjeździe) a spania w pełnym komforcie przez 30% wyjazdu a potem brak komfortu bo mata dziurawa... to zdecydowanie wybieram system wspomniany przez Lupusa. Jeszcze nie mam ale jak się będę wybierał w Afrykę poniżej Maroka to na pewno zakupię.
Neno jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2014, 14:43   #109
Jarek
taaak, świeży- od listopada 2004...
 
Jarek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,042
Motocykl: KTM 1190 Adv
Jarek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 1 dzień 5 godz 59 min 35 s
Domyślnie

Rozumiem racje Lupusa- mocno on chudy i "letki" jest- więc marna grubość tejże karimaty nie robi mu problemu ,no i na Afrykę na pewno to najlepszy wybór, ja zaś ,ze względu na stare gnaty(a zdarzyło mi się spać na takiej jak wymieniana przez Lupusa i wesoło nie było rano) i brak w najbliższym czasie targetu pn.Afryka, jednak wybiorę też wyrób Therm-a-rest, tylko nie karimatę jeno "samopompe" 3,8 mm- tylko sprawdzać podłoże przed snem!!
__________________
N 51*52'57,12"
E 21*41'15,90"
-życie to taka piękna forma lotu...P.B.
Jarek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2014, 15:17   #110
sebol
 
sebol's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: Wlkp
Posty: 1,161
Motocykl: Prawdziwa przygoda XRV 750
Przebieg: od nowa
Galeria: Zdjęcia
sebol jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 27 min 37 s
Domyślnie

Ziarko nie zgodzę się z Tobą . Samopompujący po przebiciu też robi się flakiem .

Jeśli chodzi o wygodę , to dla mnie zdecydowanie wygodniejsza jest "samopompa" . Poza tym mata samopompująca jest znacznie mniejsza po zwinięciu od karimaty . Przed rozłożeniem namiotu trzeba sprawdzić nogą , czy nie ma kolców lub sztywnych wyschniętych pozostałości po innych roślinach . Po przebiciu na sucho ciężko jet znaleźć dziurę . Wystarczy zlać wodą , a zaklejenie nie jest problemem . W matach samopompujących zazwyczaj jest zestaw naprawczy .


Zalegnij w sklepie na jednym i drugim . Zobacz co lepiej komfortowo Tobie pasuje. Na motocykl zawsze biorę matę samopompującą . Po wysokich skalistych górach , bez kawałka bardziej miękkiego podłoża nie jeżdżę .
Gdybym miał wybrać się w góry na pieszą wycieczkę , gdzie spanie w większości ma się odbywać na skalnej powierzchni zabrałbym karimatę .
__________________
Możesz utracić wszystko,ale nikt nie zabierze ci tego co w życiu zobaczyłeś i przeżyłeś
sebol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jaki namiot szturmowy? Ludwik Perney Szpej turystyczny - Produkty i Porady 34 29.05.2014 11:30
Materac/mata dla dwojga. Arkadius Szpej turystyczny - Produkty i Porady 29 29.12.2012 18:33
Materac pompowany Coleman Mecia Szpej turystyczny - Produkty i Porady 18 10.03.2011 19:46


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.