Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ chlodzenia

Układ chlodzenia Montaż i demontaż elementów układu chłodzenia: termostat, pompa wodna, wiatraki, chłodnice, prowadzenie przewodów

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.05.2010, 17:38   #21
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,319
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 14 godz 12 min 38 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał rambo Zobacz post
bzdury piszecie i tyle. Proszę o wskazanie którędy ma to zassać płyn ze zbiorniczka, albo skończe te herezje.
Na kombinacjach z mapami to się i znasz ale z mechaniką widzę ciut gorzej.....
więc nie pisz o herezjach
Przy okazji uaktualniania obiecanych mi map , zrobię Ci szkolnie

To że ktoś sobie zlikwidował zbiorniczek skutkuje tym że nadmiar płynu poleci sobie na ziemię ale braku nie bedzie skąd uzupełnić.
Jesli ktoś ma zamiar zastosować taki patent może np.zmienić korek na "sztywny" bez zaworków i liczyć na to że ciśnienie nie znajdzie sobie dziury w przewodach czy na łączeniach układu chłodzenia.

Jak napisałem dziś temat czyszczę bo się "młodzi" naczytają i bądą mieli wypaczone poglądy o chłodzeniu.
__________________
AT03

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 01.12.2012 o 07:42
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.05.2010, 22:15   #22
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,724
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 22 godz 55 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wieczny Zobacz post
Prawdę mówiąc, pomijając pytania dziwne/głupie, to ten dział można cały skasować ponieważ wszystko jest w Haynesie. Zostawić tylko temat o rezerwach, lampach z Autosana i panewkach z Matiza .
Eee......i kto to mówi!!!. Ja wychodzę z założenia (może trochę naiwny jestem ), że wszyscy użytkownicy zapoznali się z manualem choćby z suchymi danymi.Temat rezerwy z którego trochę ironizujesz jest tematem którego absolutnie nie znajdziesz w manualu dlatego takie tematy i awarie gdzie nie do końca można sobie odpowiedzieć z książki są moim zdaniem wartościowe. Chyba nie zapomniałeś, że zastąpiliśmy element Hondy za coś około 240PLN (1szt) elementem za 10PLN, a w moim przypadku 1,50PLN. Mój patent działa do dzisiaj choć trochę inaczej niż rozwiązanie z Lanosa.

Wracając do tematu. Gdyby zastosować metody działania pewnych osób wypowiadających się w tym wątku można by np.:
Nalać tylko 1L oleju do silnika (kontrolka się pewnie nie zaświeci no i dodatkowo 1kg mniej)
Obniżyć poziomy płynów w aku i zbiorniczkach pomp hamulcowych (zawsze parę gram mniej)
Fajnie, tylko jak ktoś z zewnątrz poczyta nasze Forum to pomyśli - k…..a tu jakaś chuj….a z grzybnią jest

Pamiętajcie jak będę startować na Prezydenta RP to głosujcie na mnie u mnie same konkrety.!!!
Osoby które dałyby sobie coś tam obciąć twierdząc, że to zasysanie niemożliwe stawiają mi po flaszce inaczej tracą autorytet na wieki wieków a....

Dzięki za dobry temat, bo przy okazji wymienię sobie uszczelkę pod korkiem.

Opis do fotek:

1. Pęknięcia uszczelki pod korkiem. Te pęknięcia są już wystarczającym powodem, żeby nie zaciągało płynu do chłodnicy!!!

2. Grzybek zaworu ciśnieniowego

3. Talerzyk zaworka podciśnieniowego. Podważając go paznokciem sprawdzamy czy sprężynka działa poprawnie

Mam nadzieję, że temat wyczerpany można pozamiatać co nieco

Ps.
Mnie ten układ się nie podoba! Dlaczego? Gdyby wyrzucało nadmiar płynu myślę tu o Śliwowicy Łąckiej do zbiorniczka, a z drugiego zasysało petrygo - ooo.to bym był rad i tak w kółko za każdą jazdą
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg Kortek_1.JPG (333.1 KB, 20 wyświetleń)
Typ pliku: jpg Korek_2.JPG (256.1 KB, 11 wyświetleń)
Typ pliku: jpg Korek_3JPG.jpg (140.0 KB, 11 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 17.05.2010 o 11:44
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.05.2010, 01:28   #23
Jaro-Ino
 
Jaro-Ino's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Inowrocław
Posty: 896
Motocykl: RD07a
Jaro-Ino jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 19 godz 34 min 59 s
Domyślnie

Jak już to każdy olej jest lżejszy Kto nie wierzy niech zmierzy A panowie z Hondy nie robią nikomu na złość dokładając ciężaru do motocykla w postaci niepotrzebnych zbiorniczków. Po to jest wyrównawczy, żeby sobie zassał jak zabraknie w szczelnym i odpowietrzonym układzie i zrobi się podciśnienie. A zbiorniczek chyba ma rureczke w środku wbudowaną. Obiecuje jutro to zobaczyć i potwierdzić lub zdementować.
Jaro-Ino jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.05.2010, 09:01   #24
motormaniak
mistrzu
 
motormaniak's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 1,955
Motocykl: RD03
Przebieg: ?
Galeria: Zdjęcia
motormaniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 1 godz 28 min 25 s
Domyślnie

NO dobra ja pasuje. Zasugerowałem sie "krzakiem" w którym korek ma inną konstrukcję. Stawiam flaszkę jedynemu któremu chciało się odkręcić korek żeby sprawdzić.....
__________________
Enduro i ADV
motormaniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.05.2010, 13:05   #25
wasilczuk
dziad barowy
 
wasilczuk's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: bielsk podlaski
Posty: 1,975
Motocykl: RD07a
wasilczuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 11 godz 6 min 26 s
Domyślnie

mylisz się motormaniaku. zbiorniczek wyrównawczy jest potrzebny. jest on przelewem z układu zamkniętego a dopiero ze zbiorniczka jest przelew na glebę. ciecz chłodząca pod wpływem temperatury powiększa swoją objętość i jej nadmiar pod pewnym ciśnieniem korek na chłodnicy przepuszcza do zbiorniczka przelewowego. po zgaszeniu motocykla gdy płyn stygnie zasysa go spowrotem do układu. kto nie wierzy to niech odkręci korek z chłodnicy i dokładnie przestudiuje jego budowę. ma on w sobie dwa zaworki. jeden do przelewania pod ciśnieniem (ok, 2,2 bara) a drugi do zasysania jakby podciśnieniowy. jeżeli nie masz w ogóle zbiorniczka i masz pełną chłodnicę płynu to znaczy że masz zepsuty korek na chłodnicy. działać to będzie do momentu aż od ciśnienia któryś wąż ci rozerwie albo chłodnicę. układ ciśnienia po to trzyma wyższe ciśnienie aby wrzenie cieczy następowało w temp 120 st. C a nie 100st C. macie tu też odpowiedź dlaczego węże układu chłodzenia są zbrojone.
kiedyś w hondzie ntv miałem awarię korka chłodnicy w alpach. na podjazdach lało się za mną jak z gównowozu. do układu wchodziło tam okolo 2 litrów płynu a kilka razy dolałem 1,5 litra. wpadłem w końcu na pomysł i do gmola przyczepiłem butelkę pet i do jej dna wsadziłem wężyk przelewowy. miałem na oku co się dzieje. jadę jadę temp idzie w górę, korek puszcza, płyn w butelce rośnie wtedy się zatrzymywałem, gasiłem i włączałem ręcznie wentylator i po chwili wciągał spowrotem cały płyn.
__________________
Africa jest jak kotlet schabowy. im mocniej bita tym lepiej smakuje.

rolnik-kaskader
RD 07A '96

na starym forum w szóstej linijce
wasilczuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.05.2010, 13:42   #26
motormaniak
mistrzu
 
motormaniak's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 1,955
Motocykl: RD03
Przebieg: ?
Galeria: Zdjęcia
motormaniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 1 godz 28 min 25 s
Domyślnie

Ok. Juz wcześniej przyznałem że sie mylę w kwestii afryki i podobnych. Zasugerowałem się katem którego korek ma inną budowę a który aktualnie miałem pod ręką. Dlatego pisze o flaszce......
__________________
Enduro i ADV
motormaniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.05.2010, 14:33   #27
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 46 min 12 s
Domyślnie

A w jakim kacie? Małe, z serii EXC na przykład, mają poduszkę powietrzną w chłodnicy zamiast zbiorniczka. Wiadomo, że chodzi o masę. Do tego prosty silnik łatwiej się odpowietrza samoistnie po przewrotce. W lc4 jest już normalny, dwukierunkowy zawór.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.05.2010, 19:51   #28
Misza
22.10.2006, DTN :)
 
Misza's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kąty Wrocławskie
Posty: 3,778
Motocykl: RD07
Przebieg: IIszlif
Galeria: Zdjęcia
Misza jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 3 tygodni 2 dni 15 godz 44 min 51 s
Domyślnie

Ok, nie zauważyłem tego zaworka podciśnieniowego - rzuciło mi się na oczy coś... i na mózg na pewno też ale to akurat nie przeszkadza . Teraz pytanie tylko... ktoś wie jaki jest współczynnik beta rozszerzalności cieplnej objętościowej płynu? Bo wody jest coś koło 200x10E-6,l a płyn chłodniczy? To se policze ile się zmienia objętość płynu.... W mojej RD07 gumki są również w o wiele lepszym stanie, chociaż chłodnica jest od RD04 a wiatrak od transalpa a przebieg silnika dawno minął 200 tys
__________________
Real adventure starts where road ends...

-AT RD07 Big Bore 'Troll Bagnisty, ziejący ogniem z regulatora Diabeł Pustynny'


http://www.youtube.com/user/Miszapoland
Misza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.05.2010, 21:11   #29
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,724
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 22 godz 55 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
Teraz pytanie czy chodzi o Kazmira który porobił fotki...... bo ja to sprawdziłem 7 lat temu jak kupiłem AT...... ale dobra nie licytujmy się ....i tak nie piję
flaszka idzie do Kazmira...na zdrowko

gumki w mojej 03 są w lepszym stanie mimo takiego samego wieku i o wiele większego przebiegu
Dzięki. Wiedziałem Motormaniak, że masz "jaja" i charakter smuci mnie fakt, że tylko ty.......
Flaszkę "obalimy" przy okazji
Jutro jak nie zapomnę podam wymiary uszczelki

Zgodnie z obietnicą.
Uwaga!!!
Cześć uszczelki (średnica wew.) "siedzi" pod blaszką na której opiera się sprężyna zaworu ciśnieniowego. Należy przy wymianie podważyć talerzyk i wyciągnąć starą i tą samą metodą wprowadzić nową.
Uszczelkę można wyciąć nożyczkami ze starej dętki o przybliżonej grubości. Wiem, że to nie taki materiał, ale lepszy taki niż popękana stara uszczelka.

Cholera Iwan tak ładnie pokazał wałek, że głupią uszczelkę musiałem zrobić w 3D, żeby przypodobać się Felkowi (do kolekcji gąbka z zestawu)
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg Uszczelka.jpg (54.7 KB, 12 wyświetleń)
Typ pliku: jpg Gąbka XRV.jpg (52.9 KB, 8 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 17.05.2010 o 11:47
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.11.2012, 17:55   #30
MOTOMYSZA
 
MOTOMYSZA's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: B Y D G O S Z C Z
Posty: 604
Motocykl: KTM ADV 990 "S"
MOTOMYSZA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 21 godz 38 min 4 s
Domyślnie

A ja mam podobne pytanko...ale trochę inne
Co można lać do układu chłodzenia motocykla typu Afra czy KTM Adv?
Bo zaraz/zimą będę wymieniał bebechy pompy cieczy(service kit) w moim Kacie i tak się zastanawiam, czy płyn chłodniczy motocyklowy i samochodowy się różnią i czy można zalać układ samochodowym?
Czy ktoś wie?
MOTOMYSZA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.