Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Forumowy Mechanik

Forumowy Mechanik Poradniki ludzi doświadczonych w dziele nie gębie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12.05.2015, 23:25   #631
Maurosso
 
Maurosso's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2014
Miasto: Rz-ów
Posty: 648
Motocykl: RD07
Maurosso jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 14 godz 2 min 49 s
Domyślnie

Wbiję się tutaj z takim pytaniem, bo nie chcę nowego topika zakładać a temat raczej krótki:

Po myciu RD07 karczerem na stacji (wiem, że to głupie z zasady...ale presja czasu, plus brak ludzkich warunków garażowania czasem zmusza to tego), moto zrobiło dziwną rzecz:
Na wolnych pracowało bardzo ładnie, ale przy przekroczeniu ok. 3250 dusiło jeden gar. Silnik kręcił, ale obrotomierz spadał praktycznie do zera. Do tych 3250 obrotów, normalnie oddawał moc, na każdym biegu, ale wystarczyło troszkę przesadzić z gazem a od razu wskazówka obrotów leciała w dół i moto pracowało nieregularnie.

Postał trochę po powrocie pod dom, ociekł, osuchł, i niby znowu jest wszystko ok. Wkręca się normalnie.

Jakieś poszlaki? Gdzie się mogła dostać woda i co posprawdzać coby przy jakimś przejeździe po kałużach mi tak nie zrobił?

Miałem kiedyś podobnie w 2T 125 (zduszenie po zamoczeniu moto), tyle że tam zrzucałem raczej na to, że miałem nieszczelność na rurze kolektora. I ideę jaką sobie do tego dorobiłem wygląda tak, że woda uderzająca w gorące rury mocno paruje, dostaje się przez nieszczelny wydech do gara i do wydechu (a że to dwusów to jeszcze podsysa trochę tej pary) i dlatego go dusi. Myślicie że tutaj jest cień szansy że może być podobnie?
Maurosso jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.05.2015, 23:44   #632
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,132
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 16 godz 36 min 31 s
Domyślnie

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, są dwa problemy, silnik pracuje nieregularnie i obrotomierz wariuje, ale dzieje się to oddzielnie..z tego co piszesz.
1 Woda + stara instalacja WN to może być powód przebicia i wariowania silnika (obroty, dziwne dławienie), tu masz temat podobny:
http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=23861
2 Czujnik obrotów nie wiem gdzie jest umieszczony w Afryce, ale warto to sprawdzić

Ostatnio edytowane przez Mhv : 12.05.2015 o 23:48
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.05.2015, 00:34   #633
Maurosso
 
Maurosso's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2014
Miasto: Rz-ów
Posty: 648
Motocykl: RD07
Maurosso jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 14 godz 2 min 49 s
Domyślnie

Sprostowanie:

Jak sprawdzałem po oschnięciu motoru, wszystko wracało do normy.

Po umyciu motoru, podczas jazdy i na luzie na postoju objawy:
Wszystko pracuje pięknie do ok. 3250. Obrotomierz, silnik, oddawanie mocy. Wszystko cacy. W momencie przekroczenia ok. 3250 obrotów, obrotomierz leciał w dół do praktycznie zera, a jeden gar jakby gasł. Silnik ewidentnie tracił moc, ale dodając gazu, wciąż coś tam mocy dodawał...tyle że obroty na wskazie zero.

Po odpuszeniu gazu albo wbiciu wyższego biegu (czyli gdy obroty znów spadały do okolic 3000) silnik znowu zaczynał pracować jakby wszystko było ok.

Reszta elektryki bez szwanku (szpej, kontrolki na tablicy, plus wszystkie światła i kierunki).

Hmmm...zmieniałem ostatnio świece. Może którąś fajkę ciulowo założyłem, dostało trochę wody i zaświrowało.

Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale obroty są zliczane z tylnego gara w AT prawda?

Ostatnio edytowane przez Maurosso : 13.05.2015 o 00:40
Maurosso jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.05.2015, 19:43   #634
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 19 min 0
Domyślnie

Pewnie moduł zapłonowy szwankuje lub kable wysokiego napięcia. Ja bym stawiał na zawilgocenie modułu lub kabli.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.05.2015, 01:23   #635
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

czujnik bocznej stopki
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.05.2015, 23:02   #636
Maurosso
 
Maurosso's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2014
Miasto: Rz-ów
Posty: 648
Motocykl: RD07
Maurosso jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 14 godz 2 min 49 s
Domyślnie

Będąc w okolicy stajni, podpytałem zaocznego szefa wątku co o tym myśli. Jego wizja [parafrazowana]:

"NIGDY NIE MYĆ MOTORU KRACZEREM! Najprawdopodobniej było tak: myjąc wodą pod ciśnieniem, powstała mgła wody i tych syfów myjących, plus błota, oleju i innego gówna, która dostawała się wszędzie. Do każdej kostki, pod fajki, moduł, kable WN etc. itp. Wkręcając na wyższe obroty, pojawiały się dzikie prądy i przebicia, przez które moduł trochę głupiał z uwagi na to, że jest to jeszcze ta starsza wersja (tyrystorowa?), a nie mikroprocesorowa co w RD07A.
Jest to typowy objaw powoli umierającego modułu. Jeżeli stało się raz i tylko po myciu karczerem, to raczej zbagatelizować sprawę, ale powolutku rozglądać się za zapasowym modułem. Jeżeli powtarzać się będzie częściej, rozglądać się za modułem szybciej."

Topiłem moto po silnik kilka razy na Ukrainie i nic podobnego się nie wydarzało, więc tłumaczenie wydaje się logiczne.

Ma ktoś może namiary na moduł RD07 w ludzkiej cenie? ;>
Maurosso jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.05.2015, 16:42   #637
ziutek2002
Tomaj
 
ziutek2002's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Sep 2014
Miasto: Nekla wlkp
Posty: 516
Motocykl: RD07,CRF1000L/DCT, XL600V
Przebieg: znośny
ziutek2002 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 dni 9 godz 8 min 16 s
Domyślnie

Hej.

Zgadza się (są tam tyrystory i scalak, który ,,pilnuje''/,,sprawdza'' kąt wyprzedzenia zapłonu). Moduł taki można bez problemu naprawić (elektronika w nim z lat 80' tych - jest kolega na forum który coś takiego wykonuje).
Cena używki to nawet koło 700 zł (jest jeden na OLX). Gdybym znalazł gdzieś używany sprawny w rozsądnej cenie sam pewnie bym sprawiłbym sobie taki na zapas/ w razie gdyby, tymbardziej że cena w serwisie to jakieś 2500-3000zł.

Na Twoim miejscu, zacząłbym od czegoś innego. Sprawdź proszę instalację i złącza(kostki) na drodze: moduł - cewki - impulsator itd. Poniżej masz link do tematu, który przerobiłem:

http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=23058

(jeden z moich kolegów podstawił mi moto z podobnym problemem jak u Ciebie - winne okazały się zaśniedziałe styki w jednej z kostek)
ziutek2002 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.05.2015, 17:34   #638
Maurosso
 
Maurosso's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2014
Miasto: Rz-ów
Posty: 648
Motocykl: RD07
Maurosso jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 14 godz 2 min 49 s
Domyślnie

Tak też zrobię.

Elektrykę staram się trzymać we względnie dobrym stanie, ale cewki i impulsator przy ostatnim oglądzie pominąłem. Zajrzę i upewnie się że wszystko ok

Dzięki za link ziutek. Wspomoże mnie w oglądzie tematu.

Póki co, ten temat rozwiązany, dzięki wszystkim
Maurosso jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.07.2015, 00:37   #639
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Widzę, że temat założony przeze mnie dalej żyje , miło. Ostatnio cierpię na chroniczny brak czasu. Postaram się powrócić do prowadzenia tego tematu, jak tylko czas pozwoli.
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.07.2015, 00:43   #640
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Wiem, że post pod postem itp itd, próbowałem poczytać wstecz, ale nie dałem rady, więc proszę nie mieć pretensji o posty byłe, jak coś startuję od dziś z "poradami szparaga" .
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Moskity, robale i inne... jak się chronić (poradnik) chomik Przygotowania do wyjazdów 20 10.03.2013 18:10
Woda - jak pić, aby się dobrze napić (poradnik) chomik Przygotowania do wyjazdów 33 25.02.2013 00:59
Poradnik: Jak przetrwać na pustyni Elwood Kwestie różne, ale podróżne. 10 05.06.2011 23:07


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.