Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Forumowy Mechanik

Forumowy Mechanik Poradniki ludzi doświadczonych w dziele nie gębie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04.06.2013, 19:16   #381
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Spojrzałem na schemat i sprawa nie jest do końca prosta. Jedyny regulowany układ to układ świateł, więc najprościej podpiąć się pod światła, ale nie jestem pewien czy prąd tam płynący jest "wyprostowany". Teoretycznie jest napisane że urządzenie regulujące jest również prostownikiem, ale sprawdź to za pomocą zwykłego multimetru. Najpierw zmierz napięcie prądu stałego na żarówce, a potem przełącz na zmienny, jak zobaczysz wskazania miernika to pokumasz. Jeśli jest zmienny to musisz zbudować zwykły prostownik, ale najpierw sprawdź co tam jest.
Pozdr.
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.06.2013, 21:13   #382
mały84
 
mały84's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Zasole Bielańskie
Posty: 15
Motocykl: RD07a
mały84 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 5 godz 55 min 47 s
Domyślnie

Witam. Potrzebuje porady fachowca .Zatarł mi sie silnik w afri RD07A 85000km ma przejechane, prawdopodobnie przyczyna było rozsypanie się koszyka w łożysku na wałku sprzęgłowym.Mimo dosyć szybkiej wymiany łożyska i filtru wraz z olejem po jakimś czasie, kilku tys km zaczęło coś stukać w przednim cylindrze.Po rozebraniu okazało się że sworzeń zatarł sie w korbowodzie tylni cylinder nie był o wiele lepszy.Panewki w karterach mają0.07mm luzu,panewki nakorbach tez są do wymiany same korbowody też,tłoki by też pasowało wymienić.Rozkręciłem pompę oleju okazało się że jest zatarta w cholerę,pełno dziurek i rys na korpusie i zębatkach.Wydaje mi się że zanim wyczułem ze to łożysko się rozsypało opiłki i kawałeczki koszyka i bieżni załatwiły pompę oleju i potem było kwestią czasu zatarcie się silnika wiec po przeliczeniu kosztów nie opłaci sie go remontować.Jak bym mógł prosić o kilka rad na co zwrócić uwagę jak będę szukał nowego silnikai czego szczególnie pilnować,jakieś tam pojęciemam.Nie ukrywam że się trochę obawiam kupywać używany silnik zwłaszcza motocyklowy ,a fundusze się narazie organizują. Nie wiem czy allegro to dobre źródło ale nie wiem za bardzo gdzie szukać . POZDRAWIAM

Ostatnio edytowane przez mały84 : 04.06.2013 o 21:54
mały84 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.06.2013, 20:57   #383
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,727
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 23 godz 50 min 42 s
Domyślnie

Sprawa jest prosta! Cudów nie ma! Jeśli kupisz silnik, którego będzie można odpalić w ramie motonga to można posłuchać, pomierzyć ciśnienie na garach itp. Jeśli kupujesz silnik bez takiej opcji to loteria. No chyba, ze od zaufanej osoby.
I nic tu nie pomoże stan wałka zdawczego, czy ładny lakier na silniku! Do środka nie zajrzysz?
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.06.2013, 21:03   #384
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Albo tak jak mi się udało czyli z gwarancją
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.06.2013, 21:23   #385
mały84
 
mały84's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Zasole Bielańskie
Posty: 15
Motocykl: RD07a
mały84 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 5 godz 55 min 47 s
Domyślnie

http://allegro.pl/honda-africa-twin-...241613239.html
Nie ma możliwości odpalenia,niby gwarancja rozruchowa 14 dni no i taniej pójdzie. Czekam na wiecej zdjec,i chyba wezmę kurierem za pobraniem.
mały84 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.06.2013, 22:01   #386
lortprodisz
LOŻA SZYDERCÓW
 
lortprodisz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: LEGNICA
Posty: 359
Motocykl: RD07a
Przebieg: 9999999
Galeria: Zdjęcia
lortprodisz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 6 dni 12 godz 5 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mały84 Zobacz post
http://allegro.pl/honda-africa-twin-...241613239.html
Nie ma możliwości odpalenia,niby gwarancja rozruchowa 14 dni no i taniej pójdzie. Czekam na wiecej zdjec,i chyba wezmę kurierem za pobraniem.
kupiłem od niego kilka gratow z tej afryki z która bujał sie kilka miesiecy nim rozbebeszył na czesci , to co było całe wygladało jak z ,,półki ,, , zegary miałem w łapach - zero sladu próby podescia ze srubokretem a na 100 % przyjechały do polszy z ta afra ...teraz tylko dylemat 39 tys czy 139
__________________
Beton Stal Gruz i Rdza
Станция тропосферной радиорелейной связи


lortprodisz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.06.2013, 00:09   #387
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Jak sprawdzić silnik wyjęty z ramy.
Narzędzia:
Klucz do świec
Klucz 10.
Klucz nasadowy 8.
Imbus 10 i 6
Klucz nasadowy 17.
Latarka.
Kable do odpalania np. samochodu.
Żarówka z kablami tzw. próbówka.
Suwmiarka.
Miernik kompresji.


Zaczynamy od sprawdzenia czy nasz pacjent nie był rozbierany, czy nie ma wycieków, czy nie jest skorodowany, czy pod deklami nie ma silikonu, czerwony jego kolor dyskwalifikuje pacjenta ( choć nie jest to pewnik ) zazwyczaj jest to silikon używany przez domorosłych grzebaczy i nie chcemy ryzykować. Następnie przechodzimy do wałka zdawczego, jego zły stan, praktycznie dyskwalifikuje silnik.
Jeśli wałek jest zdrowy zaglądamy do kolektora ssącego, i oglądamy zawory, nie powinien znajdować się na nich żaden osad ze spalonego oleju, jeśli jest to silnik ma spory przebieg i żre olej. Zaglądamy do kolektora wydechowego i oglądamy zawory wydechowe i kanał wydechowy, osad na trzonkach świadczy o zużytych uszczelniaczach, osad na kanale świadczy o kosumpcji oleju przez pierścienie. Wykręcamy świece zwracając uwagę na ich stan i kolor, jeśli posiadają czarny osad podobny strukturą do kamienia w czajniku możemy się spodziewać, że silnik konsumuje spore ilości oleju, lepiej odpuścić. W czwórkach i trójkach oraz trampkach, zazwyczaj problem ten powstaje w pierwszej kolejności na tylnym cylindrze, w siódemkach na przednim. Oczywiście jakiekolwiek opiłki lub ślady kolizji z tłokiem wykluczają całkowicie zakup.

Jeśli świece są ok i wyglądają dobrze, odkręcamy wzierniki od wału. Tu może być problem, ale właściciel musi sobie z tym poradzić, inaczej odpuszczamy. Kręcimy wałem sprawdzając czy wszystko przebiega płynnie i czy nic się nie blokuje, jak jest ok, to świecimy przez świece do cylindrów oglądając tłoki pod kontem ilości nagaru i ewentualnych kolizji z głowicą, świadczących np. o uszkodzonej panewce.

jeśli wszystko jest ok zdejmujemy dekiel zaworowy i mierzymy zużycie łańcucha rozrządu ( wiele o tym już było ) zakładamy, że jak jest powyżej 5 mm to silnik ma koło 100 tyś.
Dokładnie jak to mierzyć opisuje serwisówka. Mając zdjęty dekiel oglądamy go również pod kontem osadów, sporo brązowego syfu może świadczyć o tym że silnik ma spory przebieg i przedmuchy, albo jeździł na marnych olejach.
Jeśli jest wszystko ok przechodzimy jeszcze na chwilkę do naszych otworów świecowych ustawiamy silnik kręcąc wałem tak by zawór wydechowy był otwarty i oglądamy jego przylgnię na każdym z cylindrów po kolei, jeśli przylgnie posiadają osad podobny do kamienia w czajniku to znaczy że silnik żre olej.

Reszta jutro bo padam na ryj.
Pozdr.
.

Ostatnio edytowane przez szparag : 07.06.2013 o 00:46
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.06.2013, 09:53   #388
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,727
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 23 godz 50 min 42 s
Domyślnie

Wszystko to fajnie opisałeś i są to jakieś czynności po których może się zapalić czerwona lampka - kupić nie kupić? Pozostaje dalej kwestia skrzyni biegów. Łożyska - koła zębate ich stan. Pomiar ciśnienia oleju na podstawie którego, może wyjść problem zużytych panewek wału korbowego i ogólnego zużycia silnika. Przegrzane cewki alternatora itd. Wolałbym jednak gwarancję rozruchową na silnik, która częściowo tylko daje jakiś spokój ducha
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.06.2013, 10:05   #389
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazmir Zobacz post
Wszystko to fajnie opisałeś i są to jakieś czynności po których może się zapalić czerwona lampka - kupić nie kupić? Pozostaje dalej kwestia skrzyni biegów. Łożyska - koła zębate ich stan. Pomiar ciśnienia oleju na podstawie którego, może wyjść problem zużytych panewek wału korbowego i ogólnego zużycia silnika. Przegrzane cewki alternatora itd. Wolałbym jednak gwarancję rozruchową na silnik, która częściowo tylko daje jakiś spokój ducha
Kaźmir daj skończyć.
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.06.2013, 17:58   #390
Evvil
 
Evvil's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 1,146
Motocykl: oby złodziej kulasy połamał
Przebieg: :(
Evvil jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 18 godz 11 min 26 s
Domyślnie

Szparag, a może daj to w oddzielnym poście, myślę że admini chętnie to podwieszą na stałe. Tutaj może zaginąć

Ostatnio edytowane przez Evvil : 07.06.2013 o 18:01 Powód: edittttt
Evvil jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Moskity, robale i inne... jak się chronić (poradnik) chomik Przygotowania do wyjazdów 20 10.03.2013 17:10
Woda - jak pić, aby się dobrze napić (poradnik) chomik Przygotowania do wyjazdów 33 24.02.2013 23:59
Poradnik: Jak przetrwać na pustyni Elwood Kwestie różne, ale podróżne. 10 05.06.2011 22:07


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.