Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.10.2011, 20:29   #1
Piki
 
Piki's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 189
Motocykl: RD07a
Piki jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 23 godz 18 min 16 s
Domyślnie Nie ładujący się aku, spalony wtyk - regulator napięcia,

Witam
Na wstępie historia awarii:
Na samym początku, nie wiem czy to może mieć wpływ, ale wolę nie zatajać:
Jadę sobie, moto gaśnie. I nie chce zapalić, starter nie reaguje. Dzięki ofiarnej pomocy (niedziela późny wieczór) kogoś z forum udaje się dojść do usterki - przepalony bezpiecznik starter/ignition/fuel - 10A, po wymianie działa. Po dwóch dniach to samo. Zmieniłem na 15A, bo taki był akurat pod ręką i jest spokój. Tyle tytułem pierwszego wstępu, bo być może to ma znaczenie.

Jakiś czas później, jeżdżę sobie po lesie, światła włączone manetki grzeją, już prawie wyjechałem, pomyślałem sobie, że spróbuję buksowania tylnym kołem. Cisnę gaz, puszczam sprzęgło, nie udało się, moto zgasło. Próbuję uruchomić, zgrzyta, ale nic. Próbuję dalej po chwili słychać charakterystyczne pykanie rozładowanego akumulatora. Na szczęście udało mi się złapać dobrą duszę z kabelkami, podłączyliśmy moto ruszyło. Kolega następnego dnia podpowiedział, że przy takiej jeździe, wolne obroty, niskie biegi, a dużo prądu się ciągnie, alternator nie nadążał ładować. Ok, dalej się pilnuję i raczej wyłączam światła, a manetki obowiązkowo.
Kilka dni później trzymam moto na parkingu po powrocie do domu na centralnej stopce, celem nasmarowania łańcucha. Przypomniało mi się, że czytałem jak ktoś pisał, że na małej przyczepności podłoża nawet nie musiał używać sprzęgła do zmiany biegu, próbuję przetestować sytuację i wrzucam jedynkę, zapomniałem przy tym, że wystawiona była nóżka boczna. Moto gaśnie. Próbuję uruchomić i sytuacja jak poprzednio. Chwilę rzęzi, a potem cykanie, rozładowane aku. Zabrałem do domu, 8h ładowania prostownikiem z Lidla (akurat tego dnia kupiłem) i jest ok.
W piątek (jakiś tydzień później) znowu las, pod jakąś górką moto gaśnie. To samo. Udało się dopchać do cywilizacji, podpiąłem się u kogoś pod kable i gra, aczkolwiek tylko pomarańczowa lampka woltomierza się pali, a zielona jak dodaję gazu. Wracam do domu z duszą na ramieniu, przez chwilę czuje delikatny smrodek, ale nie wiem skąd, może być przecież zewsząd.

Dojechałem, zostawiam na parkingu, szukam w necie Sprawdziłem teorię z odłączaniem klemy - moto gaśnie. Dziś zdjąłem boczek i popatrzyłem.
Moim oczom ukazała się prawdopodobna przyczyna smrodku
http://img854.imageshack.us/slidesho...djcie0218d.jpg

Prawdopodobnie zaśniedziały kabel i pęknięta izolacja zrobiły swoje.
Pytanie co dalej? Da radę znaleźć taki wtyk, czy szukać innego (ale wtedy raczej nie dopasuje go w jego miejscówkę)?
Czy poza uszkodzonym przewodem, przyczyna może być gdzie indziej?

Zasadniczo jestem laikiem w temacie motorów i mechaniki, ale staram się na bieżąco uczyć Więc prawdopodobnie od razu nie zrozumiem wszystkiego co napiszecie, ale nie musicie się krępować

Pytanie dodatkowe: po lewej stronie w miejscu gdzie mocowana jest pokrywa chroniąca silnik, przy śrubie (mniej więcej pod zębatką), znalazłem wciśnięty (ciasno, ale nie przymocowany) ten kawałek gumy co jest na pierwszych dwóch foto. Co to takiego?

pozdr
Marcin

Ostatnio edytowane przez Piki : 30.10.2011 o 20:32
Piki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2011, 20:39   #2
winc74
mówią na mnie Jackpot
 
winc74's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Paczków
Posty: 512
Motocykl: RD07a
Przebieg: rosnący
winc74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 16 godz 36 min 2 s
Domyślnie

Kolego pierwsze primo olej kostki weź cynę lutownicę i na przód.
Następnie weź miernik bo regulator mógł tego nie przeżyć. Resztę info na forum tylko trochę czasu a znajdziesz wszystko.
winc74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2011, 20:42   #3
Artuditu
Road legal
 
Artuditu's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Stolicstan
Posty: 1,319
Motocykl: AT Rd07 93r mud fighter
Przebieg: kręcony
Artuditu jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 1 godz 59 min 59 s
Domyślnie

Ta guma to rolka na której opiera się / jest osadzany bak.

Najprawdopodobniej dobiłeś regulator napięcia. Załóż nowy, przewody polutuj. Olej wtyczki/złączki. Możliwe też że zabiłeś akumulator. Okaże się.
__________________

Artuditu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2011, 20:44   #4
GrzesiekM
 
GrzesiekM's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Bielsk Podlaski
Posty: 151
Motocykl: RD00
Przebieg: 66666
GrzesiekM jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 9 godz 17 min 33 s
Domyślnie

Wtyczkę uciąć. Kable dobrze polutować i latać dalej. Kolejność żółtych bez różnicy aby były jeden do jeden. Radzę przeszukać forum, o prądzie i regulatorach napisano już chyba wszystko
Czy jesteś pewien że aku masz 100% sprawne


Ależ się rzuciliśmy z pomocą

Ostatnio edytowane przez GrzesiekM : 30.10.2011 o 20:45 Powód: Ależ się rzuciliśmy z pomocą :)
GrzesiekM jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2011, 20:57   #5
Piki
 
Piki's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 189
Motocykl: RD07a
Piki jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 23 godz 18 min 16 s
Domyślnie

Aku w spoczynku pokazuje 12V, po uruchomieniu moto 14V, z drobnymi (wszystko przy podłączonej spalonej kostce).
Wiem, że dużo pisane było, przeglądałem, ale nie wszystko rozumiem
Jak sprawdzić ten regulator? Wolałbym nie kupować nowego ot tak, tylko by wymienić.
Co do lutowania to samemu mi się nie uda, bo nie mam przenośnej lutownicy a moto jest na powietrzu:/ Ale może udałoby się u kogoś. Pytanie jeszcze czy w takim stanie, z rozłączonymi tymi kabelkami, mogę ją uruchomić? I podjechać gdzieś do garażu?
Piki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2011, 21:04   #6
Artuditu
Road legal
 
Artuditu's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Stolicstan
Posty: 1,319
Motocykl: AT Rd07 93r mud fighter
Przebieg: kręcony
Artuditu jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 1 godz 59 min 59 s
Domyślnie

12v? nic dziwnego że Ci nie chce palić. Jeśli to sprawa pilna ( na już) to zadzwoń do mnie. 5035334osiemnaście
__________________

Artuditu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2011, 21:16   #7
Piki
 
Piki's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 189
Motocykl: RD07a
Piki jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 23 godz 18 min 16 s
Domyślnie

Nie pilne na już, ale chętnie się spotkam jak będziesz miał wolne (ja jeszcze dwa dni weekendu) Swoją drogą to 'znamy się' nieco z rowerowych alleycatów Piki z tej strony
Czy w takim stanie bezpiecznie jest go ruszać na krótkie dystanse?
Piki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2011, 22:16   #8
ferolo
 
ferolo's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Słupsk
Posty: 719
Motocykl: CRF1000
Przebieg: od zera
ferolo jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 20 godz 54 min 52 s
Domyślnie

Miałem to samo to co piszą koledzy jak wyżej robiłem jednak.
Mając złe wspomnienia kupiłem nowy regler.
Od rafawro (godny polecenia sprzęt) , oraz kostki hermetyczne do dostania w prawie każdym, motorowym zmieniłem tak całą instalację.
Brodzę po pas bez późniejszych problemów z elektryką
Cóż to takie moje luźne przemyślenia :P

Ps: Jeśli chcesz go pchać 10 klocków w najlepszym ,wypadku jak siądzie ci elektryka to odradzam, no chyba że chcesz pozwiedzać piękne jesienne krajobrazy
Droga wolna z elektryką to jest tak ,że potrafi paść w najmniej oczekiwanym momencie.Więc lepiej zrobić i mieć święty spokój.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez ferolo : 30.10.2011 o 22:19
ferolo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2011, 23:30   #9
Piki
 
Piki's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 189
Motocykl: RD07a
Piki jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 23 godz 18 min 16 s
Domyślnie

Nie mówię o wypadach turystycznych, ale podjechaniu do jakiegoś warsztatu/garażu/znajomego gdzie da radę w spokoju i przy świetle nad tym przysiąść
Jutro postaram się zadzwonić do Artuditu i ustalę co i jak
Piki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2011, 23:52   #10
Artuditu
Road legal
 
Artuditu's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Stolicstan
Posty: 1,319
Motocykl: AT Rd07 93r mud fighter
Przebieg: kręcony
Artuditu jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 1 godz 59 min 59 s
Domyślnie

Śmiało możesz podjechać do warsztatu, serwisu, kolegi. Jeśli tylko nie jest on oddalony o kilka tysięcy km. Zadzwoń do mnie po 17.
__________________

Artuditu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
regulator napięcia vinc18 Układ elektryczny i zapłonowy 36 05.11.2022 07:20
Regulator Napięcia Jaki?? darkier Układ elektryczny i zapłonowy 46 17.10.2022 12:04


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.