Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27.01.2009, 12:59   #21
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

I o to chodzi a R2D2 jakiś schemacik zapoda..........i dzida....
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2009, 15:13   #22
bartol
...już nie taki świeży
 
bartol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Pawłowice - okolice
Posty: 796
Motocykl: 1090R; 350EXC; 690R;
bartol jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 6 dni 13 godz 46 s
Domyślnie

...schemacik + projekcik = próbna wersja płytki nr 2 by R2D2 Jestem w stanie się poświęcić na testowanie .

Hmm... tak czytając R2D2 i klanola, zaczynam brać pod uwagę, że przyczyną braku pompienia może być sama pompa.
Poprawcie mnie jak cos popierdziele. Pompa działa tak: podajemy napięcie na pompe -> działa elektromagnes, membrana sie przesuwa -> rozwierają się styki pompy -> membrana wraca nazad -> zwierają sie styki pompy, membrana się przesuwa... i tak wkółko zapierdzela, dopóki podane jest napiecie na pompe. Tak jest?
Jeżeli tak, to wniosek, że z tego tzw. przekaźnika , jest podane napięcie na pompe na jakiś okres czasu. A czas podawania napięcia, albo inaczej - przerwy w podawaniu napięcia są uzależnione od impulsów z CDI. Jak tak, to R2D2 ma chyba racje, że to ciulstwo zlicza te impulsy, a ja chyba jednak mam zdupconą pompe i troche niepotrzebnie siałem ferment.
Musze jeszcze co nieco sprawdzić i dzisiaj będzie diagnoza.
bartol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2009, 15:35   #23
R2D2
ReGeNeRaToR
 
R2D2's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Olsztyn
Posty: 629
Motocykl: RD07
R2D2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 23 godz 54 min 11 s
Domyślnie

podłacz zamiast pompy zarowke 5W , podaj paliwko do gaznikow i odpal motonga.
jak zarowka bedzie sie zapalac i gasnac co jakis czas to znaczy ze sterownik dziala.Bedziesz mogl zaobserwowac ze jak potrzymasz silnik np. na 3 tysiacach obrotow to zarowka powinna czesciej sie zapalac niz na wolnych obrotach.

ogolnie zasada ktorą przyjoles jest poprawna. Jest jeszcze jeden szczegol ze jak pompa nadyma na maxa paliwa i w gaznikach zamkna sie zaworki to styk sie nie zwiera bo powrot membrany jest niemozliwy i nawet jak jest napiecie to pompa nie dziala.
__________________
END of TRANSMISSION
R2D2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2009, 21:47   #24
bartol
...już nie taki świeży
 
bartol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Pawłowice - okolice
Posty: 796
Motocykl: 1090R; 350EXC; 690R;
bartol jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 6 dni 13 godz 46 s
Domyślnie

I po sprawie - usterka zlokalizowana, naprawiona i wszystko bangla jak ta lala. Winna była oczywiście pompa, a nie ten przekaźnik czy sterownik. Dzieki za pomoc, bo w sumie temat był o tym przekaźniku, ale posty naprowadziły mnie gdzie szukać usterki. Ale temat fajny, nie? Jeden szczegół do uzupełnienia, tak z obserwacji - ten przekaźnik (chociaż bardziej sterownik) odpowiada za to jak długa jest przerwa między podaniem napięcia na pompe, im wyższe obroty silnika, tym częściej załącza się pompa. Może to jakaś wskazówka dla R2D2 w analizie układu (jak mu się jeszcze będzie chciało)
bartol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.01.2009, 10:15   #25
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał bartol Zobacz post
Witka.
Sprawa wygląda tak - próbuje uruchomić silnik... i dupa.

Pompa sprawdzona - funguje.
...
.Pozdro
No, i jak Ci tu wierzyć...
Ale, fakt temat bardzo wartosciowy. Dzieki.

A co sie w między czasie stało pompie?
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)

Ostatnio edytowane przez podos : 28.01.2009 o 11:11
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.01.2009, 10:37   #26
bartol
...już nie taki świeży
 
bartol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Pawłowice - okolice
Posty: 796
Motocykl: 1090R; 350EXC; 690R;
bartol jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 6 dni 13 godz 46 s
Domyślnie

Pompa była i jest sprawna, tylko nie pompiła tak jak trzeba. Wysuneła się ta blaszka co to współpracuje z ruchomym bolcem. Generalnie nie rozwierał sie styk pompy. I tyle.
bartol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.01.2009, 15:56   #27
BartekJ


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Gliwice
Posty: 246
Motocykl: RD 07a i orange, ale biały-250 EGS
BartekJ jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 17 min 25 s
Domyślnie

Działanie pompy polega na napompowaniu komór gaźników do określonej przez producenta wartości ciśnienia i wyłączeniu się. Wyłączy się, jeśli nie może już wepchnąć więcej paliwa do komory i wtedy membrana pompy przestaje się poruszać - jak tłok strzykawki gdy jest napełniona cieczą. Gdy nie porusza się membrana, wówczas nie pracuje trzpień pompy połączony ze stykami i cewka pompy nie dostaje napięcia. Spadnie ciśnienie paliwa w komorach, membrana wpychając paliwo opuszcza się, przesuwa trzpień i zamyka obwód. Pompa znowu zadziała.
Dotknijcie ręką pompy w trakcie jazdy - na średnich obrotach sobie od czasu do czasu "puknie" Kręcąc wyżej "puka częściej", bo jest większe zapotrzebowanie na paliwo.
Podłączając pompę ze swobodnym wylotem będzie pompowała jak szalona, jak pompka powietrza przy akwarium - uwaga, dłuższa ciągła praca może spowodować sfajczenie cewki pompy.
Uważam, że wypalanie styków zawdzięczamy także ciężko pracującemu trzpieniowi pompy. U mnie się tak działo. Po prostu się przycierał i otwieranie i zamykanie styków nie było "ostre". Ma otworzyć i zamknąć, zdecydowanie. A nie iskrzyć bo styki nie są solidnie dociśnięte.
Wedle mojej wiedzy napięcie na pompę idzie cały czas, pojawia się w momencie wciśnięcia przycisku rozrusznika, i cały czas jest podawane niezależnie od obrotów - ale to teoria, szczerze mówiąc nie sprawdzałem tego organoleptycznie.
BartekJ jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.01.2009, 16:15   #28
R2D2
ReGeNeRaToR
 
R2D2's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Olsztyn
Posty: 629
Motocykl: RD07
R2D2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 23 godz 54 min 11 s
Domyślnie

Nie do wartości ciśnienia tylko odpowiedniego poziomu po przekroczeniu którego zamykają się zaworki iglicowe.
Ciśnienie paliwa jest potrzebne w układach wtryskowych.

Napięcie na pompę nie idzie cały czas bo ta by pracowała po przekręceniu kluczyka. Pyzatym ci co maja RD07 tak jak ja wiedza co znaczy jak moto postoi ze 3 tygodnie nie odpalane.

Jak rozbiorę wihajster sterujący pompą to coś będę musiał pomyśleć nad jakimś układem sterującym pompą po włączeniu zapłonu albo o jakimś innym patencie pozwalającym uruchomić pompę z palca bo to szkoda i aku i rozruchawki ,a przedewszystkim nerwów.
__________________
END of TRANSMISSION
R2D2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.01.2009, 17:36   #29
BartekJ


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Gliwice
Posty: 246
Motocykl: RD 07a i orange, ale biały-250 EGS
BartekJ jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 17 min 25 s
Domyślnie

Ale nie masz czujnika poziomu paliwa w komorach pływakowych. Na tej podstawie pompa się nie wyłączy.
Wyłączy, jeśli nie będzie mogła wpompować większej ilości paliwa, bo dopływ zostanie zamknięty przez zaworki iglicowe. Co do wartości ciśnienia miałem na myśli to, że w pewnym ściśle określonym przez producenta momencie pompa przestaje pracować coby nam się waha innymi otworami nie zaczęła lać, gdyby to ciśnienie było za duże i pokonało opór stawiany przez zaworki iglicowe.

Napisałem, że napięcie jest podawane w momencie wciśnięcia przycisku rozrusznika i pracy silnika. a nie gdy włączysz zapłon w stacyjce.

Swoją drogą zrobiłem układzik z przekaźnikiem, gdzie pompa dostaje napięcie wraz z przekręceniem kluczyka na zapłon. I wszystko fajnie, ale jak się przewrócisz i zdusisz silnik, a zapłon jest włączony, to otworami przelewowymi leje się paliwo i to zmusza pompę do pracy. Jest to o tyle niebezpieczne że silnik często zdusisz przewracając się, a wyłączyć zapłon kluczykiem to może być problem, bośmy np są średnio przytomni. A paliwko leeeeje się..na ciepły silnik...

Także wracam do oryginalnego układu, tyle że do zalania gaźników na nowo trzeba będzie zrobić patent z przyciskiem.

Pozdrawiam
BartekJ jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.01.2009, 19:04   #30
R2D2
ReGeNeRaToR
 
R2D2's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Olsztyn
Posty: 629
Motocykl: RD07
R2D2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 23 godz 54 min 11 s
Domyślnie

zapowiadam wszem i wobec ze jutro zabieram sie za "odtajnienie"
zawartosci sterownika pompy , jutro postaram sie dac foty

Ps. z czasem troche lepiej sie robi , jeszcze kilka tygodni i bedzie luz ...
__________________
END of TRANSMISSION

Ostatnio edytowane przez R2D2 : 29.01.2009 o 22:45
R2D2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Brak prądu. Rd 07a Harnaś Układ elektryczny i zapłonowy 15 16.08.2016 07:49
Montana- kabel do zasilania Michal Zastosowanie praktyczne 9 05.11.2013 10:04
brak pompy rambo Uklad paliwowy i wydechowy 31 31.05.2013 00:51
Brak kierunkowskazów zbys Układ elektryczny i zapłonowy 3 18.12.2012 21:18
Brak luzu ferolo Silnik, sprzęgło, skrzynia 17 10.07.2011 07:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.