Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03.04.2023, 23:18   #61
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 476
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43000
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 19 godz 47 min 26 s
Domyślnie

Widmo fajnie że poruszyłeś ten temat , bo ja też się kręcę , jak koń na światłach ... w temacie grzania wody użytkowej latem.
Od czerwca do końca września wyłączam piec , ponieważ ciepło z kotłowni nagrzewa pokój syna (a syn jest z tych zimno-lubnych więc "sapie" , że gorąco)
Dotychczas przez ostatnie 10 lat w okresie letnim włączałem bojler 140 litrów " na stałe " koszt to było +100 zł- 150 zł miesięcznie .
Ponieważ teraz mamy komediowy system pomiaru zużycia od którego będą zależeć przyszłe rachunki próbuję ograniczyć to "zużycie letnie" , abym się zmieścił w 3,5 mwh/rok (w moim przypadku).
Fotowoltaiki nie mam , ponieważ mnie na nią nie stać. Wszystko kupuję za gotówkę , ponieważ kredytów z zasady nie biorę.
Te panele o których pisze kolega Widmo (dla mnie to offdrid prawie idealny) bardzo mnie zainteresowały . Problem w tym , że firmy zajmujące się FV w mojej okolicy , nie chcą się zajmować takim "dziadoskim" syastemem za 5 czy 7 tysi.
Ten system jest niby mega prosty i "wogule" jednak prąd stały , grzałka , woda , jakieś by zabezpieczenie dobre dać... to mnie przerasta, sam tego nie wykonam tak aby było bezpieczne.
Ja chyba pójdę jednak w kolektor ciśnieniowy , koszt 240 litrów to ok 5-6 tyś. Kostrukcja i montaż na tyle prosta że wykonam to samodzielnie.
Zero glikoli , pompek ... ino słońca czaa
szarik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2023, 05:50   #62
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 429
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 20 godz 33 min 7 s
Domyślnie

Kol Szarik ten bojler 140 l na prąd to typowo elektryczny czy do CO poziomy z grzałka bo jeżeli tak to zużycie prądu będzie mniejszej gdy jest nowoczesny tylko elektryczny (np Ariston velsis). Czasami jeżeli bojler do co jest poziomy i jest wyżej nad gruntem (wysoka piwnica łazienka lub piętro) można się przypiąć (tak mam od prawie 17 lat) do wężownicy i jeżeli jest wolna ściana poniżej bojlera południowa z np dwoma panelami (grzejniki) pomalowanymi na czarno -wazne aby była grawitacja(pompka komplikuje sprawę i ogranicza grzanie) na zimę spuszczamy wodę z grzejników a jak nie ma słońca palimy w kotłowni i to jest najtaniej.
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2023, 07:12   #63
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 476
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43000
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 19 godz 47 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tygrys 74 Zobacz post
Kol Szarik ten bojler 140 l na prąd to typowo elektryczny czy do CO poziomy z grzałka bo jeżeli tak to zużycie prądu będzie mniejszej gdy jest nowoczesny tylko elektryczny (np Ariston velsis). Czasami jeżeli bojler do co jest poziomy i jest wyżej nad gruntem (wysoka piwnica łazienka lub piętro) można się przypiąć (tak mam od prawie 17 lat) do wężownicy i jeżeli jest wolna ściana poniżej bojlera południowa z np dwoma panelami (grzejniki) pomalowanymi na czarno -wazne aby była grawitacja(pompka komplikuje sprawę i ogranicza grzanie) na zimę spuszczamy wodę z grzejników a jak nie ma słońca palimy w kotłowni i to jest najtaniej.
Nie , nie ten bojler to typowy pionowy "dwufunkcyjny" tzn wężownica z pieca + alternatywna grzałka 1500 W.
szarik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2023, 07:58   #64
next22


Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Polichno
Posty: 833
Motocykl: TA
next22 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 26 min 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tygrys 74 Zobacz post
Brak słońca brak grzania (pompa grzeje również w nocy)brak odbioru ciepłej wody (np wczasy) gotowanie lub wyrzucanie do kanalizacji brak prądu (potrzeba UPS -nie są wieczne) gotowanie glikolu które prowadzi do jego degradacji(w drastycznych przypadkach od gęstego (starego) spali się pompa) no i kosztuja (już mniej niż naście lat temu) to chyba więcej - niż +
Mam solara od około 10 lat i uważam ze powtarzasz głupoty zasłyszane na YT gdzie stado baranów udaje fachowców we wszystkich branżach
next22 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2023, 08:30   #65
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Widziałem takie, że bojler stoi w piwnicy a na dachu jest glikolowy wymiennik ciepła i wtedy nie zamarza. Są też systemy wyminne z automatycznym spuszczanie wody gdy jest mróz.
Tylko że wtedy w Grecji lub Izraelu nie byłoby już tyle takich instalacji. Wszystko co z wiązane z automatyką, wymiennikami ciepła, glikolem, nie jest już prostą i tanią instalacją
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2023, 09:36   #66
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

Dlatego odpuściłem temat grzania wody ze słońca kompletnie. Jadę drewnem albo kogeneracja bez względu na porę roku i pogodę. Ale temat będę obserwował.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2023, 20:42   #67
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 429
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 20 godz 33 min 7 s
Domyślnie

Kol next 22 jak masz dolara 10 lat to wszystko przed tobą ile za niego położyłeś że tak zachwalasz 8 -10 tys a przez 10 lat po stówce za miesiąc na bojlerze na prąd przez pół roku grzania wydalbys 6 tys montowałem solary ponad 16 lat temu i głównie na nowych domach kiedy były dotacje i zawsze robiłem schładzanie np w podłogę a mimo to jeden znajomy to olewał po 13 latach płukanie wymiana pompy i nowy glikol i już ponad tysiak po znajomości i bywałem na awariach wywołanych błędami montażowymi bo co to założyć solara np odpowietrznik automatyczny na dachu -brak prądu o 12 w słońcu i tęcza z glikolu nad dachem albo źle ustawiona godzina i zbyt niska temp schładzania wstecznego i gazowka grzała bojler a solar schladzal (nabilo gazu w uj) albo rwanie rur miedzianych (za dlugie odcinki bez kompensacji) i solary na dwie strony dachu gdzie wróble uzarly kabel od czujnika lub australijski solar (bez pompy-grawilacja) gdzie wyzut gorącej wody był do rynny i zamarzł i rozwaliło zawór bezpieczeństwa temperaturowy zalewając pokoje o kłopotach z uciekającym glikolem nie mówiąc no i pożar jednej kotłowni też był od transformatora od anody więc coś co jest tak awaryjne skomplikowane i drogie nie jest opłacalne wcale.
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2023, 21:05   #68
flisak


Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 406
Motocykl: nie mam AT jeszcze
flisak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 4 godz 7 min 30 s
Domyślnie

Wszystko jest awaryjne. Ja mam solary od roku i jestem bardzo zadowolony. Zrobiłem z dotacji. Unia dała. Czasami to co instalator uważa za g..no dla tępego użytkownika jest zajebiste.
flisak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2023, 21:50   #69
next22


Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Polichno
Posty: 833
Motocykl: TA
next22 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 26 min 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tygrys 74 Zobacz post
Kol next 22 jak masz dolara 10 lat to wszystko przed tobą ile za niego położyłeś że tak zachwalasz 8 -10 tys a przez 10 lat po stówce za miesiąc na bojlerze na prąd przez pół roku grzania wydalbys 6 tys montowałem solary ponad 16 lat temu i głównie na nowych domach kiedy były dotacje i zawsze robiłem schładzanie np w podłogę a mimo to jeden znajomy to olewał po 13 latach płukanie wymiana pompy i nowy glikol i już ponad tysiak po znajomości i bywałem na awariach wywołanych błędami montażowymi bo co to założyć solara np odpowietrznik automatyczny na dachu -brak prądu o 12 w słońcu i tęcza z glikolu nad dachem albo źle ustawiona godzina i zbyt niska temp schładzania wstecznego i gazowka grzała bojler a solar schladzal (nabilo gazu w uj) albo rwanie rur miedzianych (za dlugie odcinki bez kompensacji) i solary na dwie strony dachu gdzie wróble uzarly kabel od czujnika lub australijski solar (bez pompy-grawilacja) gdzie wyzut gorącej wody był do rynny i zamarzł i rozwaliło zawór bezpieczeństwa temperaturowy zalewając pokoje o kłopotach z uciekającym glikolem nie mówiąc no i pożar jednej kotłowni też był od transformatora od anody więc coś co jest tak awaryjne skomplikowane i drogie nie jest opłacalne wcale.
Wiesz co nie znam się więc mam kilka pytań
1. który producent sprzedaje system z zrzutem CWU - jak sobie wyobrażasz wyrzucenie co dwa dni 1m3 wody do scieków ?
2, proszę przykład transformatora od anody ?
3. jak wykonać kompensację na rurze karbowanej ?
Powtarzam raz jeszcze YT to gówno zacznijcie myśleć samemu
next22 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2023, 21:58   #70
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tygrys 74 Zobacz post
Kol next 22 jak masz dolara 10 lat to wszystko przed tobą ile za niego położyłeś że tak zachwalasz 8 -10 tys a przez 10 lat po stówce za miesiąc na bojlerze na prąd przez pół roku grzania w (...)
chłopaku, jesteś drugim wcieleniem Jamesa Joyce'a! prawdziwy, żywy strumień świadomości!
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Fotowoltaika - ktoś jest na bieżąco? Ludwik Perney Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 1693 27.12.2023 18:03
Kolektor słoneczny do grzania ciepłej wody użytkowej Widmo80 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 50 03.11.2021 20:29


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.