Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Hobby Forumowicza

Hobby Forumowicza Lubisz misie, kwiatki czy też inne dewiacje - to forum jest po to, abyś mógł się podzielić swoim hobby

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.11.2022, 17:12   #161
redrobo
 
redrobo's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: białystok
Posty: 2,627
Motocykl: ktm 640 adventure
redrobo jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 4 dni 20 godz 40 min 43 s
Domyślnie

Ta ostrzalka od Voxana spoko, ale przy wiekszych nozach lepsza bedzie taka z dodatkowym, rownoleglym przesowem preta. Pozwala to utrzymac jednolity, zadany kat. A golenie w duzej mierze zalezy od stali jednak... tak wynika przynajmniej z mojej zabawy
redrobo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.11.2022, 17:54   #162
voxan69
 
voxan69's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Sanok
Posty: 2,022
Motocykl: EXC, ST 1300
Przebieg: rośnie
voxan69 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 8 godz 32 min 42 s
Domyślnie

Nie miałem z tym problemów. Najdłuższy mój nóż do mięsa ma 28 cm samego ostrza i dawała radę ale to już maksymalna długość. Największą zaletą tej ostrzałki jest ruchoma obrotowa głowica. Po przykręceniu noża do głowicy obracamy go jednym ruchem ręki z jednej na drugą stronę. Preferuję ostrzenie zamiennie. Dwa ruchy z jednej strony i przejście na drugą stronę ostrza. Tak w kółko. Na różnych gradacjach aż do preferowanego efektu. Na filmie poniżej ostrzeżenie przebiega nieprawidłowo. Ruchami tam i z powrotem prostopadle do noża. Lepszy efekt osiągam wykonują jeden posuwisty ruch na całej długości ostrza do środka. Przy dłuższym ostrzu nożna ten ruch podzielić na 2 do 3 ruchy ale nie tam i z powrotem. Zawsze do środka.
https://youtu.be/at3TRazBGyI
https://youtu.be/18z7iQ9xaDM
https://youtu.be/w-ecromrrRQ

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka
__________________
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą
voxan69 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.11.2022, 13:05   #163
Mieciek


Zarejestrowany: Jan 2016
Miasto: Kalwaria Zeb.
Posty: 726
Motocykl: nie mam już Afryki
Mieciek jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 5 dni 14 godz 46 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał voxan69 Zobacz post
Golenie włosów nie jest żadnym problemem tak samo jak pokazywana przez wszystkich cięta kartka papieru. Robisz kąt 11 czy 13 stopni i wszystko jest jak skalpel. Tylko jaka jest wartość użytkowa takiego noża, który bardzo szybko się tępi. 18 stopni robię na nożach kuchennych. To jest minimum. Mam bardzo dobre noże i fabrycznie było około 20 stopni. Na użytkowych optymalnie jest 22-24 stopnie.
Ostrząc na kostce robisz wszystko na oko. Widziałem tak ostrzone noże od różnych osób, które twierdziły, że mają bardzo duże doświadczenie i nigdy nie była to krawędź idealnie jednakowa. Zawsze mniejsza lub większa fala Dubaju.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka
Zgadza sie ale nie do końca wszystko. Kilka nozy słabej jakości (świadomie zakupionych) musiałem przerobić na inny kąt zeby w ogóle coś spełniało swają rolę.
Ale mam też Frosta od 12 lat oraz już More od 8 lat, kąt jest orginalny. Naostrzenie ich do stanu brzytwy nie stanowi problemu tak jak mówiłeś lecz ostrze utrzymuje sie bardzo długo. A uzywane jest do krojenia jedzenia na biwakach, do obrabiania drewna, otwierania paczek no ogólnie do wszystkiego. Opinela mam z fabrycznym kątem duzo mniejszym niż obydwie Mory i utrzymuje stan brzytwy tez bardzo długo. Nie widze też zeby jego wartość uzytkowa była mniejsza.
__________________
Ex moto: RD04, WFM 1972, WSK 1967, WSK 1982, MZ ETZ 1991
Mieciek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.11.2022, 13:19   #164
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 3 godz 18 min 11 s
Domyślnie

Opinel ma inny szlif niż Mory i to jest żyletka. Do tego z miękkiej stali i do ostrości golącej to ja go naostrzę na spodzie ceramicznego kubka lub krawędzi szyby. Mora z reguły ma szlif scandi, który jest szlifem bardziej łupiącym niż tnącym. Osobiście nie znoszę Mory choć to solidne narzędzie.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.11.2022, 15:41   #165
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

ja tam się nie znam, ale opowiem, że kiedyś kupiłem kilka głowni z neta

takich:
https://laplander.pl/product-pol-349...431&emp_link=4

zrobiłem z nich jeden nóż jak do tej pory - naostrzyłem to na 17o i w życiu nie miałem tak zajebistej klingi nigdy w niczym. ja wiem... gówno się znam bo nie jestem jakoś tam strasznie w te noże wkręcony, ale chciałem mieć takie cos a'la Pukko.
Naostrzyłem nóż strasznie dawno temu i nie występuje samotępienie /leczenie ostrza/ a przy cięciu normalnych rzeczy nie jestem tego w stanie stępić. leży i nie przewiduję kolejnego ostrzenia przy cięciu /jedzenia, patyków, linek, drewna, łupaniu patyków na opał/ prędko. 59HRC - nie wiem czy to bardzo dużo jak na nóż ale wiem, że stal łożyskowa to przynajmniej 60HRC - 65 chyba optimum

tak więc kąt jest może mało użytkowy ale stal jest MEGA twarda i trzyma ostrość super. oczywiście - zardzewieje jeśli jej pozwolić ale niepozwalanie nie jest trudne. taki prawdziwy nóż myślę jeszcze zimą zrobić jeden dodatkowy taki mniejszy trochę i rękojeść jakoś ładnie przyozdobić.

na co dzień z racji składalności i przyjazności używam Victorinoxa /mam kilka tych nożyków w różnej wielkości/ i niestety to już jest zu peł nie inna historia jeśli chodzi o trzymanie krawędzi. Coś za coś.

m

p.s. nie nadaje się na prezent. nie sprzedam.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpeg WhatsApp Image 2022-11-18 at 15.51.30.jpeg (771.2 KB, 13 wyświetleń)
Typ pliku: jpeg WhatsApp Image 2022-11-18 at 15.51.32.jpeg (715.5 KB, 17 wyświetleń)
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Nóż na prezent puntek Inne tematy 113 04.12.2021 10:37


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.