Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Forumowy Mechanik

Forumowy Mechanik Poradniki ludzi doświadczonych w dziele nie gębie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.03.2013, 01:17   #1
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie Poradnik mechaniczny szparaga.

Jako, że widziałem w życiu na oczy kilka Afryk i nie tylko, chętnie podzielę się swoją wiedzą i pomogę. Jeśli macie jakiś problem, nie wiecie jak coś zrobić by było dobrze piszcie chętnie pomogę. Ludzie którzy dzwonili ( lub w inny sposób się kontaktowali ) ze swoimi problemami, wiedzą, że raczej chętnie to robię, a czasem nawet z sukcesem.
Pozdrawiam i zapraszam.
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2013, 01:40   #2
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Pierwsza porada szparaga.
Jak złożyć rozrząd w AT. pomyślałem w piątek by o tym napisać po tym jak trafiła do mnie kolejna sztuka składana przez " mechanika " z przestawionym rozrządem.

Ustawiamy przedni cylinder w pozycji TDC, co odpowiada w AT znakowi FT we wzierniku w lewej pokrywie w tej pozycji zakładamy wałek rozrządu na przednim cylindrze. Wałek ma być skierowany krzywkami w dół i oczywiście zamontowany zgodnie ze znakami na kole. To ustawienie odpowiada zakończenie cyklu sprężania i rozpoczęciu cyklu pracy, czyli obydwa zawory zamknięte, w tej pozycji regulujemy również luzy zaworowe.
Następnie przekręcamy odwrotnie do wskazówek zegara silnikiem zakładając na wał klucz nr 17 poprzez wziernik w lewym deklu o 232 stopnie ( około 2/3 ) w tym miejscu pojawia się znak RT, który oczywiście odpowiada TDC tylnego cylindra. W tym miejscu zakładamy wałek tylnego cylindra w sposób analogiczny do przedniego czyli krzywkami na dół, co odpowiada przejściu ze sprężania do cyklu pracy.
Amen.
Mam nadzieję, że uratuję tym choć jeden silnik.

Ostatnio edytowane przez szparag : 12.03.2013 o 00:24
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2013, 02:15   #3
sizyrk
Jak kółka to tylko dwa , a jak chcesz cztery - kup dwa motory :-)
 
sizyrk's Avatar


Zarejestrowany: May 2012
Miasto: Lancaster UK
Posty: 755
Motocykl: 2x RD07A CRF1100 Adventure Sport
Przebieg: 90 tys
sizyrk jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 1 dzień 14 godz 11 min 46 s
Domyślnie

Taka tylko luźne pytanie : skoro robisz przy silnikach od AT może warto pomyśleć o jakiś zdjęciach poglądowych?
Dla przypomnienia : Każdy kiedyś pierwszy raz rozrząd rozbierał i błędy popełniał , coś tam jakoś tam i ktoś poprawiał i pokazywał ....

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 19.03.2013 o 08:47
sizyrk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2013, 02:21   #4
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Napisz co jest nie jasne w opisie i jakie zdjęcie by ci pomogło gdybyś to składał, zrobię i wstawię.
Pozdr.
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2013, 08:14   #5
Stary-S3
 
Stary-S3's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Ponownie Kotlina Kłodzka :D
Posty: 450
Motocykl: RD07 mit VW parts :D
Stary-S3 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 dni 15 godz 9 min 23 s
Domyślnie

Pytanie do fachowca.
Jaka książka do napraw i regulacji AT?
Może być po Angielsku byle nie po Niemiecku bo za bardzo zardzewiałem w tym języku a techniczny niemiecki to już w ogóle lipa.
No i oczywiście gdzie to kupić
__________________
Ale dlaczego Honda?... Bo VW nie robi motocykli...
Stary-S3 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2013, 09:53   #6
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Jeśli potrzebujesz wiedzy podstawowej z zakresu mechaniki to "Haynes", jest tam sporo opisów, to takie coś jak nasza seria "Sam naprawiam".
Jeśli jesteś ogarnięty mechanicznie dużo lepsze są oryginały wydawane przez Hondę, mniej opisów, a więcej i dokładniejsze dane. Na co dzień pracuję na oryginałach, na szkoleniach proponuję jednak korzystanie z Haynesa. Co do zakupu, Haynesa znajdziesz w necie, np w Larssonie, albo czasem na Alledrogo. Orginały, pozostaje kwestia ściągnięcia PDF.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez szparag : 12.03.2013 o 00:25
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.07.2018, 23:55   #7
Martinus09
 
Martinus09's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2018
Miasto: ŻARY
Posty: 4
Motocykl: RD07
Przebieg: 62 tyś
Martinus09 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 godz 17 min 48 s
Domyślnie

Witam szanownych kolegów...a ma może ktoś z was książkę Haynesa o naprawie AT w wersji elektronicznej na komputer ? w obojętnie jakim języku..
Martinus09 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.07.2018, 23:57   #8
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,388
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 22 godz 34 min 30 s
Domyślnie

Najpierw zapraszamy do Powitalni
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2013, 11:03   #9
diverek
Amator podwórkowy
 
diverek's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kostrzyn nad Odrą
Posty: 994
Motocykl: exRD04 '92, obecnie RD07A '98
Przebieg: >55kkm
Galeria: Zdjęcia
diverek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 20 min 43 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szparag Zobacz post
Jako, że widziałem w życiu na oczy kilka Afryk i nie tylko, chętnie podzielę się swoją wiedzą i pomogę. Jeśli macie jakiś problem, nie wiecie jak coś zrobić by było dobrze piszcie chętnie pomogę. Ludzie którzy dzwonili ( lub w inny sposób się kontaktowali ) ze swoimi problemami, wiedzą, że raczej chętnie to robię, a czasem nawet z sukcesem.
Pozdrawiam i zapraszam.
No szparagu, Pawle, kolego mój drogi. swego czasu różne słowa między nami się przewijały, czasami dobre czasami mniej fajne, moją żonę nawet raz doprowadziłeś do łez, o czym możesz nawet nie wiedzieć. Ale jeśli chodzi o mój pogląd co do twej fachowości to doktorat to mało, profesurę z afryki masz w moich oczach. Ale nie o tym chce teraz pisać. Po tym co prawisz powyżej to normalnie przywracasz mi wiarę w ludzi. W bezinteresowne koleżeństwo i otwarta chęć niesienia pomocy komuś, kto jej potrzebuje. a to teraz rzadkość wśród ludzi i bezcenny dar. Stary no normalnie nadaje ci honorowe obywatelstwo Diverkowic, zasługujesz na klucze od bram i pełny dostęp do skarbca, ekkhhhhmmmm znaczy miało być barku Wybacz że jedynie klucze od Brunetkowego pasa cnoty ostawię sobie. Ale myśle że przy takiej piękności jak nasza Milenka, nie sprawi Ci to problemu. Trzymaj się brachu i przyj do przodu.
__________________
Gdyby Bóg popierał przedni napęd, to ludzie chodziliby na rękach...
diverek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2013, 11:44   #10
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Druga porada szparaga.
Mocowanie przedniego koła, a dokładnie dokręcanie 4 nakrętek M6, rzecz jak można by pomyśleć banalna, jednak rzadko widzę to dobrze przykręcone. Problem leży w kolejności przykręcania. Poniekąd logicznie większość przykręca to na krzyż, jednak jest to bardzo duży błąd. Postępować należy tak : Dokręcamy oś koła, następnie z odpowiednim momentem, Czyli 12 NM, proponuję zacząć od 10 NM dokręcamy dwie górne nakrętki tak by nasza kosteczka siadła na płasko do lagi. Oczywiście kosteczkę mocujemy zgodnie z jej oznaczeniem. Dopiero po dokręceniu górnych śrub na gotowo, dokręcamy dolne wskazanym momentem. Powstanie w ten sposób szpara na dole a góra będzie na styk i tak ma być. Dlaczego? odpowiedzcie sobie w którym kierunku są przenoszone główne siły od koła.
Ta zasada dotyczy również mocowania kierownicy i klamek. Niedowiarkom proponuję zdemontować kostkę, lub uchwyt kierownicy i położyć go na płaskim stole.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez szparag : 12.03.2013 o 00:25
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Moskity, robale i inne... jak się chronić (poradnik) chomik Przygotowania do wyjazdów 20 10.03.2013 18:10
Woda - jak pić, aby się dobrze napić (poradnik) chomik Przygotowania do wyjazdów 33 25.02.2013 00:59
Poradnik: Jak przetrwać na pustyni Elwood Kwestie różne, ale podróżne. 10 05.06.2011 23:07


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.