Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18.12.2020, 23:38   #181
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 58 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ArtiZet Zobacz post
pałełku...ja bym Ci tylko chciał zwrócić uwagę, że tu mamy do czynienia z akumulatorem gdzie zachodzą procesy elektrochemiczne na co jest zużywana wiekszość prądu a nie np. z kawałkiem drutu oporowego gdzie cały prad zamieniany jest w ciepełko wiec to porownywanie do grzałki w czajniku to nie za bardzo

A pewnie ze tak, ale podobnie jak ja upraszczasz zagadnienie. Przepływ prądu przez elektrolit to elektroliza. Ale przepływ prądu to także ciepło! Jednak nie cała energia moze zostać zużyta na proces ładowania naprawdę dużo zamienia sie w ciepło szczególnie jak przekraczamy zalecane prądy względem pojemości. Przy przekroczeniu pewnych parametrów następuje gazowanie elektrolitu jak to wygląda widac w czajniku a to jest proces szkodliwy. Właściwie mozna ten etap nazwać elektroliza wody czyli produkujemy wodór i tlen. Ale głownie chodzi o to co sie dzieje z masa czynna na płytach gdy elektrolit wrze czy gazuje nie spokojnie , kawałki masy czynnej są skrupulatnie odrywane sam proces trochę przypomina kawitacje i jej skutki na śrubach okrętowych. Płyty ulegają degradacji elektrolit jest zmętniony powierzchnia zachodzenia procesów chemicznych maleje. Nie na darmo ktoś kiedyś poprzez badania i lata praktyki określił maksymalny poziomy prądu ładowania dla maksymalnej wydajności i trwałości akumulatorów. Oczywiście badania trwają w firmach i w uniwersytetach pewnie i sie ludzie z tego nawet doktoryzują ale to nie mój poziom. Ot przyjmuje co mądrzejsi ustalili. Co zaś tyczy wody do akumulatora to spojrzenie w czajnik powinno nas uświadomić co sie odkłada jeśli nie stosujemy wody destylowanej a chyba nie specjalnie chcemy miec kamien kotłowy na płytach extra w gratisie
Gdzies tam w źródłach podają:" Przy intensywnym gazowaniu, maksymalnym prądzie ładowania, bądź zbyt długim ładowaniu, w akumulatorze zachodzą procesy niszczące masę czynną płyt oraz separatory. Zbyt intensywne ładowanie wywołuje wzrost temperatury elektrolitu ponad dopuszczalną wartość (wynoszącą około 45/50°C) i ryzyko uszkodzenia akumulatora." To wspominam i uczulam.
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.12.2020, 21:34   #182
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 58 min 24 s
Domyślnie

Trafiło mi w oczy to podrzucam to co na obrazku czyli parametry napięciowe z ceteka w załączniku.

W innym wątku ale podobnym rozważaliśmy tez napięcia dla lion/lifopo4 mi wychodzi wszedzie 14,2V http://africatwin.com.pl/showpost.ph...6&postcount=26 i dalsze posty w tym temacie do momentu dyskusji o prądach upływu..
Na aku z crf1100l jest takie info trochę sie to mija z deklaracjami 3 renomowanych producentów ładowarek noco/cetek/optimate oni wspominają
o 14,2V dla litepo4


Mimo wszystko jak i czym ładować proponuje dyskusje tunelować w tym wątku.
Załączone Grafiki
Typ pliku: png Bez tytułu - Google Chrome 28.12.2020 20_56_10.png (324.3 KB, 52 wyświetleń)
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2020, 00:53   #183
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Identyczny aku jest w ATAS z 2019. Ladowanie opisane tak samo - 14.7 V, 35A Zaznaczam ze pisze tam "MAX"
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2020, 09:22   #184
Neno
 
Neno's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Zambrów
Posty: 1,282
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 64321
Neno jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 9 godz 15 min 6 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pałeł Zobacz post
Trafiło mi w oczy to podrzucam to co na obrazku czyli parametry napięciowe z ceteka w załączniku.
Hmmm mi się nie udało przyłapać CTEKa na podawaniu większego napięcia niż 14.7V a w pdf widzę nawet do 15.8V. Jeśli tak jest faktycznie jak piszą w instrukcji to naprawdę fajnie to wygląda.
Neno jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2020, 15:01   #185
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 58 min 24 s
Domyślnie

15,8 V tylko w trybie recond 14.7 w trybie agm. Ja mam takiego potwora klasyczny prostownik na odczepach jego moc to 10A ale tam żeby osiągnąć taki prąd podnosimy napięcie. Dzis specjalnie dla was podpiełem go do naładowanego aku do poziomu 12.69v włączyłem go na pełnej mocy. Teraz proponuje się trzymać krzesła 17.10v i 9.5A a najsłabszy tryb na mojej besti to 14.36V
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 20201229_150022.jpg (643.8 KB, 30 wyświetleń)
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2020, 19:45   #186
Neno
 
Neno's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Zambrów
Posty: 1,282
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 64321
Neno jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 9 godz 15 min 6 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pałeł Zobacz post
15,8 V tylko w trybie recond
No właśnie w takim trybie testowałem na kilku aku, kilkanaście razy.
Ja mam jakieś markowe cudo (StefPol chyba), daje toto max 16.6V ale natężenie wtedy jest już minimalne, w okolicach 1A jeśli nie poniżej.
To ponad 17V nie uszkadza aku? Nie ma opadu ? Ja tak zajechałem swój testowy/zabawkowy akumulator, przy ładowaniu w/w napięciem nastąpił opad masy czynnej...
Pewnie pójdzie teraz do skupu.
W takich prostownikach "ze sklepu" Twój wynik - to chyba niewykonalne!
Niektóre (moje wszystkie) przy takim napięciu to nawet nie chcą podnieść rękawicy
Neno jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2020, 19:57   #187
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,351
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 22 godz 2 min 14 s
Domyślnie

Pałeł ,uwielbiam takie plątaniny kabli , poważnie
Na drugim zdjęciu ugrzeczniona wersja.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg DSC_0249[1].JPG (617.1 KB, 23 wyświetleń)
Typ pliku: jpg DSC_0255[1].jpg (383.4 KB, 26 wyświetleń)
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2020, 20:41   #188
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 58 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Neno Zobacz post
No właśnie w takim trybie testowałem na kilku aku, kilkanaście razy.
Ja mam jakieś markowe cudo (StefPol chyba), daje toto max 16.6V ale natężenie wtedy jest już minimalne, w okolicach 1A jeśli nie poniżej.
To ponad 17V nie uszkadza aku? Nie ma opadu ? Ja tak zajechałem swój testowy/zabawkowy akumulator, przy ładowaniu w/w napięciem nastąpił opad masy czynnej...
Pewnie pójdzie teraz do skupu.
W takich prostownikach "ze sklepu" Twój wynik - to chyba niewykonalne!
Niektóre (moje wszystkie) przy takim napięciu to nawet nie chcą podnieść rękawicy

To chyba wyrób jakiegoś rzemieślnika wymaga stałego i permanentnego nadzoru a mimo to go nie używam, wole zasilacz laboratoryjny Jest prościej i bezpieczniej no i mam limiter pradu.
Sam prostownik zbudowany zgodnie ze sztuka czyli trafo na odczepach te przełączają zakresy napiec plus element prostujący nawet nie wiem czy dioda czy selen czy Mostek Graetza. Nie chce mi sie go rozkręcać aby sprawdzić. Ale on świetnie pokazuje czemu nie prostownik, dlaczego lepszym rozwianiem jest choćby droga ładowarka automatyczna bo ideał dla mnie to zwykły zasilacz laboratoryjny. Ten prostownik idealnie pokazuje cała magie żeby podnieść prąd lądowania musimy podnieść napięcie aby miec 9,5A mój prostownik dźwignął napięcie do 17,1V co jest kurde za dużo dlatego postanowiłem zgłębić temat bo mnie te napięcie wystraszyło. A potem mnie bukowski zmobilizował żeby cos na forum napisać i sie zebrana wiedza z wami podzielić.

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
Pałeł ,uwielbiam takie plątaniny kabli , poważnie
Na drugim zdjęciu ugrzeczniona wersja.
Przepraszam ze nie poukładałem kabli ale oprócz wrzucenia prostownika pod maskę, zapięcia żabek na klemy i wsunięcia pod nie sond miernika naprawdę nic nie robiłem. Test trwał nawet nie 5min ale obiecałem kiedyś, wiec zrobiłem. Co zaś tyczy sie ustrojowi pomiarowemu który pokazujesz i plątaninie kabli to przecież z punktu widzenia pomiaru nie ma najmiększego znaczenia jedynie co mozna sie przyczepić to rozjazd wskazań multimetru i miernika 0,2V to duży błąd reszta jest pomijalna choć 14,3V to trochę mało aby naładować akumulator.
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.12.2020, 07:29   #189
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,351
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 22 godz 2 min 14 s
Domyślnie

Pałeł , spokojnie, mi nie przeszkadza taki artystyczny nieład , niech prąd ma też ciekawie i pokombinuje którym kablem w którą stronę ma lecieć.
Przy testach wyszła rozbieżność , co ciekawe zależna czy mierzyłem tylko napięcie czy równocześnie i prąd oraz czy jednocześnie był podłączony miernik.
Kostka pomiarowa to nie urządzenie wysokiej klasy a dodatek do prostownika żeby nie latać z miernikiem i przełączać co chwila między prądem i napięciem.
Ustalę ewentualne rozbieżności i będę miał podgląd faktyczny.
Akumulator ma chyba zwarcie w zewnętrznej celi bo go rozdęło i musiałem go polutować na górnej krawędzi. Ale prąd trzyma dobrze i awaryjnie może się przydać.
To 14,3 to nie był koniec ładowania , stopniowo rosło a przerwałem przy 14,7 ( w/g miernika).
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.01.2021, 14:46   #190
Złom
601493080
 
Złom's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1,406
Motocykl: XL600
Złom jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 8 godz 11 min 58 s
Domyślnie

Jak do tej pory nic nie wybuchło

IMG_8811.jpg

Nie wiem jeszcze tylko jak ustawić automatykę na ładowanie prądem 16,2V. Na chwilę obecną obserwuje proces i kończę go ręcznie.
Złom jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
1 kask - kilka nazw bouli Kaski 3 30.04.2015 17:47
Kilka wskazówek - kilka dni w Alpach flippy Przygotowania do wyjazdów 4 22.08.2014 23:28
kilka fotek deptul Inne tematy 3 01.03.2009 14:37


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.