Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.09.2018, 23:42   #21
Tank
 
Tank's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Zgierz
Posty: 1,377
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: duży :)
Tank jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 18 godz 31 min 46 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Sylwek_76 Zobacz post
Pamiętam z dawnej prasy papierowej o wysokim środku ciężkości jako "wspomagaczu" szybkiego pokonywania zakrętów. Właśnie: szybkiego,zakrętów najlepiej naprzemiennych, coś jak slalom.
Wydaje mi się, ze takie zachowanie mozna nazwac zwinnoscią...

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
__________________
GS über alles!!!
Tank jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2018, 08:29   #22
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,139
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 20 godz 34 min 17 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał gilby Zobacz post
kolega został wyśmiany za twierdzenie, że wysoki środek sprzyja zakręcaniu.
Jak już musisz się wypowiadać, to chociaż rób to precyzyjnie
Cytat:
Napisał gilby Zobacz post
Ale tak jest i przeczytasz to w każdym z tych artykułów.
Skoro "tak jest" to chyba nie ma o czym rozmawiać, wszystko już wiesz..kiedy zamierzasz podnieść swój silnik żeby motocykl "lepiej skręcał"?
Cytat:
Napisał gilby Zobacz post
wysoko środek = łatwość skręcania
nisko środek = stabilność
Co to znaczy "łatwość skręcania" dokładnie? Da się skręcić szybciej, z użyciem mniejszej siły, jest lepsza kontrola, mniejsze złożenie
Cytat:
Napisał gilby Zobacz post
czyli kolega miał rację i w każdym z tych artykułów to znajdziesz, a są to 4 różne źródła, z czego 3 to duże magazyny motocyklowe w Polsce.
j.w.

Składanie się motocykla w zakręt to bardzo skomplikowany proces i zakładam, że żaden z nas do końca tego nie rozumie. Oprócz szerokości, średnicy opon, zawiasu, hamowania, szerokości kiery, geometrii, ciśnienia w oponach itd. jest wiele innych zmiennych. Nie zapominajmy o masie, wysokości siedzenia, pozycji kierowcy.
Artykuły zacytowane nie są jednoznaczne, tak jak napisał Sneer. Część z nich to pseudo naukowy bełkot na który szkoda czasu, Lem coś o tym pisał.

Trochę mnie to zaciekawiło i lekko przekopałem net..NA SPORTOWYM MOTOCYKLU może być chyba tak, że rozłożenie sił powoduje, że w pewnych warunkach złożenie w zakręt przy nieco! wyższym położeniu środka ciężkości wymaga mniejszej siły [w (pseudo) enduro przypominam, że mamy do dyspozycji szeroką kierownicę], ale samo złożenie może być wolniejsze i słabiej kontrolowane, poza tym opony są obciążone w mniej optmalny sposób. Są to jednak totalne niuanse które można wyłapać na torze na sporcie porównując dwa bardzo zbliżone moto a nie skręcając nc750x i porównując do całkiem innego motocykla z innym ogumieniem, geometrią..

Zastanawia mnie zatem, dlaczego wszyscy producenci tak walczą z obniżaniem środka masy motocykla położeniem zbiorniczków wyrównawczych, przenoszeniem zbiorników na dół etc..
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2018, 09:41   #23
olecki79


Zarejestrowany: Dec 2012
Miasto: Warszawa
Posty: 227
Motocykl: NAT
olecki79 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 5 godz 42 min 8 s
Domyślnie

Masz rację w całej rozciągłości. Wystarczy trochę poczytać o różnicach w budowie motocykli. Ale łatwiej kogś zje...ć niż poświecić 1/2 h na lekturę...


Cytat:
Napisał motif Zobacz post
Gilby, szkoda sobie strzępic języka z nimi. Większość tu była na wagarach w wczasie fizyki.
I jeszcze sie nie umieja przyznać do błedu głupio sie tłumacząc. Smutne tylko że taka ignornacja wśród motocyklistów których to dotyczy...
olecki79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.09.2018, 09:05   #24
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Wydzieliłem z T7 bo tam nie pasuje, a jako osobny temat pasuje wyśmienicie
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.09.2018, 11:45   #25
Sierdiukov
 
Sierdiukov's Avatar


Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Kraków
Posty: 131
Motocykl: AT CRF1000
Sierdiukov jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 22 godz 33 min 41 s
Domyślnie

Proponuję przeanalizować jak działa analogowy metronom i kiedy waha się szybko a kiedy wolno. Przyłożenie siły stałe (nakręcana jak w zegarach sprężyna).
Sierdiukov jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.09.2018, 12:31   #26
tyran
Kiedyś R.T70
 
tyran's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Częstochowa
Posty: 1,420
Motocykl: Była RD04
Przebieg: 120000+
tyran jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 5 dni 6 godz 2 min 44 s
Domyślnie

Rozumiem że im wyżej środek ciężkości, tym moto bardziej „wali się”
w zakrętach? Mniejszy przeciwskręt jest potrzebny?

Ja jednak wolę nisko środek ciężkości.
Zakręty na czarnym załatwiam przeciwskrętem i moto idzie jak ja chcę.
__________________
Serdecznie pozdrawiam.
Romek T.
tyran jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.09.2018, 12:32   #27
plaku
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Z praktyki: na "przeciwskrecie" vfr 1200x lepiej od NAT. Czy to wina środka czy średnicy koła? .Każdy rodzaj moto ma swoje przeznaczenie, i po co te rozważania...?
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.09.2018, 16:12   #28
WieniuZiel
 
WieniuZiel's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2018
Miasto: Poznań
Posty: 107
Motocykl: CRF1000Dct
WieniuZiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 godz 35 min 2 s
Domyślnie

Niżej środek ciężkości do zwinnej jazdy jest gorszy? napisał Mada

Niby oczywiste, jednak podchwytliwe :-)
W sportach, chyba tylko poza podnoszeniem ciężarów, im mniejsza masa tym lepiej. W sportach motorowych również. Im mniejsza masa zestawu oraz im niżej środek ciężkości, tym lepiej dla manewrowości motocykla.
Masa to sprawa oczywista.
Środek ciężkości należy rozpatrywać pod kątem, jak kolega wcześniej wspomniał, przeznaczenia motocykla. Sportowe muszą uwzględniać prześwit w złożeniu oraz pozycję, dla Marqueza i czy jak mu tam... Rossiego, ważne jest aby poskładać się za owiewką i w zasadzie leżeć z głową do przodu. Ich sprzęty mają geometrię dostosowaną do stabilności przy v pow 300km/h, "zwinność" jest mniej istotna. Szybkie przekładanie z zakrętu w zakręt nadrabiają techniką i pozycją w zakręcie, prasowaniem zawiechy na wejściu w zakręt skracając rozstaw osi itd..
Zawodnicy kategorii mniejszych na mniejszych obiektach, na ciasnych torach zmieniają m.in. geometrię kierownicy i rozstaw pałek.
Na zawodach Gymkhany technika odgrywa podstawową rolę. Zawodnicy wymiatają najróżniejszymi sprzętami. Można wspomnieć o filmikach z udziałem policji z kraju kwitnącej wiśni, którzy wymiatają na ciężkich sprzętach. Środek ciężkości mają nisko, kierownice szerokie. Można. Tylko po co? Łatwiej czymś lżejszym.
Czy na Stelvio lepiej będzie wymiatał Afrą zawodnik o masie wysoko na siodle 60kg czy też 120 kg? Zakładamy podobne umiejętności... ;-).

Dla użytkowników turystycznych enduro ważny jest prześwit, pozycja za owiewką, to wpływa na usytuowanie środka ciężkości. Kierownica jest stosunkowo szeroka. W zasadzie to zwinne sprzęty :-).
Dywagować można, nawet trzeba. Ale... fizyki Pan nie oszukasz, ma być nisko i lekko.
Dla widza z zewnątrz mylne mogło być to, jak na "Poznaniu" zawodnik ADV1200 objeżdżał wszystkich i wszystko w swojej grupie. Duży, ciężki wysoki..., ten kierownik przeczył swoimi umiejętnościami prawom fizyki. Kiedyś spalono by go na stosie ;-).
Do "zwinnej" jazdy przydaje się mniejsze koło z przodu, odpowiednia geometria zawieszenia, szeroka kiera i co tam jeszcze... aha, umiejętności!

Wczoraj miałem przyjemność testować nowego Goldasa, boszsze jak to skręca :-)
WieniuZiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.09.2018, 17:35   #29
sluza
 
sluza's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Bialystok I Akalice
Posty: 1,703
Motocykl: AT RD07a; XR600R
sluza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 17 godz 29 min 24 s
Domyślnie

proponuję w tym temacie odnaleźć na YT filmy ze zwinnej jazdy policji amerykańskiej na HD lub Indianach
sluza jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.09.2018, 08:10   #30
golab
 
golab's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Białystok
Posty: 524
Motocykl: nie mam AT jeszcze
golab jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 15 godz 31 min 33 s
Domyślnie

Śluza Ty zawsze w punkt
golab jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.