Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Uklad paliwowy i wydechowy

Uklad paliwowy i wydechowy Montaż i demontaż baku, kraników , gaźników, , tłumiki , filtry powietrza i paliwa, linki, pompy paliwa elektryczne i podcisnieniowe, ustawienia gaźnika, poprowadzenie przewodów.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 15.04.2008, 00:14   #1
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie Pompa podcisnieniowa Mikuni

Ci którzy sledzili nasza Himalajską Odyseję i uważnie czytali wątki wiedzą, ze padła mi tam niepsująca - super - hiper - podcisnieniowa pompa mikuni - taka psia mać, prawie chodząca legenda wsrod afrykanskich pomp. Jak juz ktos kupił, to myslal ze ma do konca życia i go ten temat nie musi interesować. A jak mu juz padła, to po cichutku bez zbednego rozglosu ją upłyniał na ebayu czy tam gdzieś. Bo te pompy tak mają raz chodzą a raz nie - i w zasadzie nie wiadomo czemu. Obstawialismy, ze to niskie cisnienie na duzej wysokosci, albo rozrzedzone powietrze, albo za zimno albo za gorąco. A ona poprostu dokumentnie padła na 3000 m dajac sygnały psucia sie juz na wysokosci, za przeproszeniem, pośredniej stacji kolejki linowej na Myslenickiej Turni... I tak sie psuła, naprawiała, psuła, naprawiała aż w najbardziej nieodpowiednim miejscu, na prawie pustych bakach (wiec zasilanie grawitacyjne nie wchodzilo w gre) ostatecznie zamilkła. Wiec ją francę wydarłem, a ponieważ jestem zapobiegliwy i przygotowany (vide: lista a'la podosek) wyjalem z kufra starą pompę elektryczna i tak zdobylismy te wszystkie przełęcze....

Otóz po wymianie, zamiast zamachnąć sie i umiesic skichaną mikuni w spodlodowcowej rzece, wsadzielm ja w bagaż i wczoraj wlasnie znalazłem....

tak wyglada w środku:

Copy of IMG_3282.JPG

pod plastikową przezroczystą membranką widac jeszcze benzynę zaciagniętą przez podcisnienie (po 8 miesiacach jeszcze troche było) Stawiam, ze to byla przyczyna niepodawania paliwa.
Copy of IMG_3283.JPG
zdemontowana klapka z zaworkiem zwrotnym (tez takz membranka, tylko czarna)
Copy of IMG_3285.JPG
zblizenie na zaworek zwrotny (nie powala pompowac spowrotem do baku)
Copy of IMG_3286.JPG
Wyjeta membrana zaworka zwrotnego...
Copy of IMG_3288.JPG
widok na drugą stronę pomy - ledwo widac przezroczysta zdjetą membranke
Copy of IMG_3289.JPG
Po zlozeniu do kupy.
Copy of IMG_3293.JPG

reasumując - ten króciutki przewodzik z trójnika, z zaślepką, w którym (zwlaszcza w zimne dni) zbiera sie paliwo jakos tam zasane z podcisnienia, po przepelnieniu zassał benzynkę pod membranę. Nie wiem ile, ale sadze ze wystarczajac duzo aby zaklócic dzialanie membrany. Do tego jesli sie zrobilo gorąco (czy o temp silnika czy od zewnętrznej) sianko zaczelo odparowywac i spowodowało "vapour lock" , zreszta nie wiem czy to mozliwe... Tak czy inaczej ten przewod trzeba wyprowadzic pod moto i nie zaslepiac. Moze pomoze...
(JUZ WIEMY, ZE NIE POMOŻE, dzieki bystrym obserwatorom Pastor & Lewar)
Nie widzę innej opcji, bo wszystko tak jest nowitkie i dzialające, proste i niepsujące. Pewnie bedzie znowu dzialac jak ją zaloże...
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)

Ostatnio edytowane przez podos : 15.04.2008 o 09:45
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2008, 08:31   #2
Pastor
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał podos Zobacz post
ten króciutki przewodzik z trójnika, z zaślepką, w którym (zwlaszcza w zimne dni) zbiera sie paliwo jakos tam zasane z podcisnienia, po przepelnieniu zassał benzynkę pod membranę. ... Tak czy inaczej ten przewod trzeba wyprowadzic pod moto i nie zaslepiac. Moze pomoze...
Mówisz o tym do wyłapywania skondensowanej wachy? Przeciez jak go nie zaślepisz to nie będziesz miał na membranie wogóle podciśnienia i dupa...

Zdrowia!
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2008, 08:33   #3
Lewar
Niepozorny
 
Lewar's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wiocha na Jurze, bliżej Krakowa niż Częstochowy
Posty: 560
Motocykl: Bardzo stara Teresa
Lewar jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 19 godz 36 min 20 s
Domyślnie

I tu jesteś w błędzie mój ty Podosku Kochany. Po odślepieniu tegoż wężyka pompa przestanie spełniać swoje pompujące funkcje bo nie będzie napędzana.
Można kompinować ze spuszczeniem pod moto i zaślepieniem czymsik z dziurką malutką coby podciśnienie było i petroleum sie nie zbierało.
Oczywiście Pastor mnie wyprzedził o dwie minety. Łobuz jeden !!!

Ostatnio edytowane przez Lewar : 15.04.2008 o 08:36
Lewar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2008, 09:01   #4
Pastor
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lewar Zobacz post
Można kompinować ze spuszczeniem pod moto i zaślepieniem czymsik z dziurką malutką coby podciśnienie było i petroleum sie nie zbierało.
Proponuję odwadniacz pływakowy Gestra do pary niskoprężnej - takie 6 kg maleństwo
A tak serio - żadne dziurki nie sa tu wskazane. Nawet malutkie

BTW - kupa sprzętu ma fabryczne zasilanie z pomp podciśnieniowych i nigdzie nie spotkałem takiego drenu... Może wystarczy wymóżdżyć mocownie pompy godzieś powyżej krócca od podcisnienia i sprawa rozwiąże się sama.
Podos, musimy znowu cos pomyśleć...

Cytat:
Napisał Lewar Zobacz post
Oczywiście Pastor mnie wyprzedził o dwie minety. Łobuz jeden !!!
Może i łobuz, ale jaki szybki w minetach
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2008, 11:37   #5
motormaniak
mistrzu
 
motormaniak's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 1,952
Motocykl: RD03
Przebieg: ?
Galeria: Zdjęcia
motormaniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 38 min 16 s
Domyślnie

Dziwna sprawa. Identyczną pompę miałem w mojej afryce, DR bigu i xj 600 diversion i w żadnym z wymienionych nie miała ona wspomnianego odstojnika-trójnika na przewodzie podciśnienia . Były bezpośrednio podłączone z kolektorem ssącym. Dodam też że nigdy nie miałem z nimi problemów i to ,że membrana umieszczona z tej strony pompy:

Załącznik 152



(na fotce jej nie widzę- nowa więc pewnie przezroczysta) jest
współwymienna z tą umieszczoną po drugiej stronie pompy na którą działa podciśnienie. W razie awarii można ja przełożyć i śmigac dalej.
__________________
Enduro i ADV

Ostatnio edytowane przez podos : 16.04.2008 o 11:02 Powód: link do zdjecia
motormaniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2008, 13:11   #6
Pastor
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Franz Zobacz post
No popatrz. Nigdy Pastora bym o to nie podejrzewał
Bo Podos to przynajmniej się myje, nie to co ty, stary śmierdzielu

Cytat:
Napisał motormaniak Zobacz post
Dziwna sprawa. Identyczną pompę miałem w mojej afryce, DR bigu i xj 600 diversion i w żadnym z wymienionych nie miała ona wspomnianego odstojnika-trójnika na przewodzie podciśnienia . Były bezpośrednio podłączone z kolektorem ssącym. Dodam też że nigdy nie miałem z nimi problemów.
No właśnie. Wszędzie się to sprawdza, tylko nie w AT. I co ciekawe chłopaki co przeszczepili pompy od BIGosa, KTM, czy Hexagona do AT też nie zgłaszali nigdy problemów. No chyba że się wstydzili
Trza by się sprawie dogłębnie przyjrzec...

Zdrowia!

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 15.03.2010 o 18:21
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2008, 13:27   #7
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał motormaniak
(na fotce jej nie widzę- nowa więc pewnie przezroczysta) jest
współwymienna z tą umieszczoną po drugiej stronie pompy na którą działa podciśnienie. W razie awarii można ja przełożyć i śmigac dalej.
Tak jest przezroczysta. Zapewne jest wymienna. Jesli jedna moze byc dziurawa - to po co jest? Jako zapas?
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2008, 14:05   #8
motormaniak
mistrzu
 
motormaniak's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 1,952
Motocykl: RD03
Przebieg: ?
Galeria: Zdjęcia
motormaniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 38 min 16 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał podos Zobacz post
Jesli jedna moze byc dziurawa - to po co jest? Jako zapas?
Szczerze mówiąc nie wiem- kupiłem pompę, membranka była spękana(dziurawa) wiec podmieniłem je miejscami i śmigała. Zastanawia mnie ciągle dlaczego tam w górach siadła... Popka podciśnieniowa nie ma dużej siły tłoczenia - jak robiłem próby to dźwigała paliwo w rurce na jakieś 40 cm do góry- nie miała siły z powrotem do baku je przepompować przez korek wlewu- za wysoko. Może ma to jakiś związek z wysokością n.p.m ? Na 100% rurka od podciśnienia nie miała jakiegoś zagięcia/ załamania, nie zrobiła sie miękka , elastyczna od temperatury i nie zaczęła pracować? Dziurka w kroćcu ssącym (wyprowadzenie podciśnienia) ma wystarczającą średnicę? Musiało coś sie wydarzyć co spowodowało spadek wydajności......... Jak zanabęde pompe podciśnieniową sobie na zapas (poprzednia poszła z rd03) to zrobię doświadczenie z wydajnością pompy przy zalewaniu paliwa do przewodu kroćca ssącego.........
__________________
Enduro i ADV
motormaniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.04.2008, 15:53   #9
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał motormaniak
Może ma to jakiś związek z wysokością n.p.m ?
Nie, przerywala zarowno nisko jak i wysoko. Bardzo wysoko wogole nie dojechała.

Cytat:
Napisał motormaniak
Na 100% rurka od podciśnienia nie miała jakiegoś zagięcia/ załamania, nie zrobiła sie miękka , elastyczna od temperatury i nie zaczęła pracować?
wszystkie przewody orginalne, dosć sztywne, nic nie zagiete.


Cytat:
Napisał motormaniak
Dziurka w kroćcu ssącym (wyprowadzenie podciśnienia) ma wystarczającą średnicę? Musiało coś sie wydarzyć co spowodowało spadek wydajności.........
4000 przebiegu wczesniej po Polsce, wiec raczej srednice były ok...


Cytat:
Napisał motormaniak
Jak zanabęde pompe podciśnieniową sobie na zapas (poprzednia poszła z rd03) to zrobię doświadczenie z wydajnością pompy przy zalewaniu paliwa do przewodu kroćca ssącego.........
moge zalac membrane benzyną do pelna i zobaczymy co sie stanie....
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.04.2008, 10:52   #10
Stolek
11110111101
 
Stolek's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 167
Motocykl: RD07
Stolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 2 godz 40 min 16 s
Domyślnie

to moze podłącze sie do wątku..
mam taką pompę jak pokazuje podos w swojej africe. wygrzebałem ja z czesci zdaje sie ze od Yamahy Tenere 600 (niewiem czy tam jest taka seryjnie czy ktos ja w niej zamontował - niewazne).
działa dobrze ale problem jest gdy trzeba przelaczyc na rezerwe. zdaza mi sie ze gdy predkosc mam okolo 50-70 po przelaczeniu na rezerwe pompa nie zdazy zassac paliwa i potem dosyc dlugo musze na postoju krecic rozrusznikiem...
zaznaczam ze nie zawsze tak jest. nie jest tez problemem filtr paliwa (prawie nowy).

nie zagladalem do srodka, ale moze to kwestia zuzytych membranek - ale czy wtedy paliwo było by pompowane? (zaznaczam ze nawet przy malej ilosci paliwa nie mam problemu z "przerwami w dostawie paliwa")

i kolejne pytanko - gdzie mozna kupic zestaw membran i uszczelek do takiej pompy (jak podosa) i jaki jest koszt (tak około)?
__________________
Lukasz, LC8, było RD07'93
Stolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Pompa podcisnieniowa Mikuni i... azure Uklad paliwowy i wydechowy 2 02.07.2013 23:18
Pompa Mikuni hero Wszystko dla Afryki 2 29.10.2008 22:43


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.