Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 21.02.2022, 09:22   #1511
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 58 min 0
Domyślnie

Mamy u Szkodnika chyba podobnie jak NabrU, układ bez bufora więc stosunkowo prosty choć poniekąd za "bufor" robią rury zasilania od jednostki wewnętrznej do 2xrozdzielni. W/g wskazówek instalatorów Daikina te rury są zrobione na 50 lub nawet 60 mm. czyli wewnętrzna pewnie kole 35-40 mm. co przy ich długościach /łącznie pewnie pod 20 mb./daje kilka dodatkowych litrów w całym układzie. Rury są oczywiście dość mocno izolowane kauczukiem i biegną w całości po części ogrzewanej, ewentualne straty są zyskiem na temperaturze pomieszczeń. Brak pojemnościowego bufora raczej wyklucza zabawę w korzystanie z niższych taryf ale przy "zbilansowanej" PV praktycznie nie powinno to mieć finansowego znaczenia /cykli na sprężarce jest pewnie sporo więcej ale cóż zrobić/.
Ps.
Niestety Daikin chyba jednak nie przewiduje możliwości całkowitego wyłączenia antylegionelli na c.w.u i tutaj widać jak cop tej funkcji leci na łeb w zaprogramowanym cotygodniowo dniu "wygrzania". Będziemy chcieli jakoś "oszukać" ten układ ale bez specjalnego ciśnienia bo finalnie i tak w naszej ocenie wychodzi to wszystko ekonomicznie.
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.02.2022, 09:40   #1512
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Chyba w wyniku mojej frustracji i naciskania na serwis, dostałem dzisiaj dwa pliki które mam sobie wgrać do sterownika, tym razem nie ma słowa o możliwości jego uwalenia, może im za bardzo zalazłem za skórę i na odczepnego wysłali te pliki. Zobaczymy jakie teraz cuda się będą dziać jeżeli wszystko przebiegnie prawidłowo. Jeżeli nie to wtedy będę się zastanawiał.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.02.2022, 11:16   #1513
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Bufor nie służy w tym przypadku do magazynowania ciepła tylko dla poprawy pracy sprężarki. Rozładowanie bufora to kilkanaście minut.
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.02.2022, 14:32   #1514
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pawel_z_Jasla Zobacz post
Mamy u Szkodnika chyba podobnie jak NabrU, układ bez bufora więc stosunkowo prosty choć poniekąd za "bufor" robią rury zasilania od jednostki wewnętrznej do 2xrozdzielni. W/g wskazówek instalatorów Daikina te rury są zrobione na 50 lub nawet 60 mm. czyli wewnętrzna pewnie kole 35-40 mm. co przy ich długościach /łącznie pewnie pod 20 mb./daje kilka dodatkowych litrów w całym układzie. Rury są oczywiście dość mocno izolowane kauczukiem i biegną w całości po części ogrzewanej, ewentualne straty są zyskiem na temperaturze pomieszczeń. Brak pojemnościowego bufora raczej wyklucza zabawę w korzystanie z niższych taryf ale przy "zbilansowanej" PV praktycznie nie powinno to mieć finansowego znaczenia /cykli na sprężarce jest pewnie sporo więcej ale cóż zrobić/.
Ps.
Niestety Daikin chyba jednak nie przewiduje możliwości całkowitego wyłączenia antylegionelli na c.w.u i tutaj widać jak cop tej funkcji leci na łeb w zaprogramowanym cotygodniowo dniu "wygrzania". Będziemy chcieli jakoś "oszukać" ten układ ale bez specjalnego ciśnienia bo finalnie i tak w naszej ocenie wychodzi to wszystko ekonomicznie.
Z legionellą nie ma żartów. W Szwajcarii był jeden koleś w Hallau który chciał przyoszczędzić i ustawił wodę na 40 stopni. Niestety nie przeżył tego eksperymentu. Dzisiaj miałem o 11 ustabilizowane 21.1 stopnia według termostatu. Ze względu na naszą nieobecność podnosiliśmy z temperatury 16, normalnie powinno być 19 ale było jakieś wyłączenie po którym sterownik się nie załączył i zrobiłem to wczoraj jak zauważyłem że jest wyłączony. Teraz mamy dopiero 21,6 przy zadanej 23 i tutaj jest sytuacja która opisywałem ze podniesienie temperatury o stopień czy dwa to nie jest kilkanaście minut jak w przypadku CWU. Wydaje mi się że to kwestia bezwładności układu a nie jak to napisano dużych strat w budynku.


Z ciekawostek to zużycie prądu na potrzeby grzewcze i CWU to 186 kWh a samochód już zabrał 215 kWh. No ale zima raczej słaba jest
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2022, 15:44   #1515
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Dostałem pliki do aktualizacji, wymagała karty micro Sd, nie większej niż 16 GB. W domu wszystkie powyżej tej wartości ale znalazłem w starym telefonie 2 GB. Jeszcze w Krakowie, bo tylko tam jest normalny komputer sformatowałem i wgrałem dwa pliki na kartę. Na wsi długo się zastanawiałem czy robić aktualizację wieczorem, ale na zadane pytanie do serwisu kiedy robić, nie dostałem odpowiedzi to zrobiłem. Jeden plik się wgrał a drugi za Chiny nie chciał, próba powtórzenia aktualizacji zakończyła się błędami a włączenie pompy spowodowało głośne alarmy niekompatybilności oprogramowania ecotronic 200 i touch panel. Wysłałem do serwisu zdjęcia i wyłączyłem urządzenie. Rano na mail informacja aby się kontaktować z panem z Plum( producent sterownika), mimo porad nie udało się dokonać aktualizacji panela a ten zgłaszał problem. Poprosiłem o nowy plik i okazało się że jest wielkościowo różny od tego otrzymanego wcześniej. Niestety karta 2 GB nie pozwoliła na aktualizację a 64 była niewidoczna. Pojechałem do Szczucina i kupiłem jedyną 16 GB która była w sklepie. Wgrałem obydwa pliki i udało się zrobić aktualizację panela ale drugi plik wywalał błąd. Ponownie wgrałem plik do ecostera i tym razem załapał . No ale zanim to nastąpiło musiałem uruchomić windowsa, miałem stary tablet Dell który kiedyś już próbowałem uruchomić ale bez powodzenia. Tym razem po kilku próbach się udało i dzięki temu można było formatować i wgrywać pliki. Obecnie aby było śmieszniej, instaluje się na nim Windows 11, żaden z moich komputerów w Krakowie nie przeszedł testów kompatybilności. Urządzenie zostało zaktualizowane ale trzeba ustawić właściwe parametry. Zajęło to trochę czasu bo dwa schematy nie pasowały do mojej sytuacji, dopiero jakieś 15 minut temu znalazł się właściwy i jest uruchamiana w końcu pompa mieszająca w układzie podłogówki, bez tego nie było grzania


Teraz będę się uczył ustawiania niejako od nowa ale bazując na poprzedniej nauce
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.03.2022, 05:59   #1516
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Chyba mogę przyjąć że zima powoli się kończy. Pierwsze dni marca i zaczynamy nadrabiać zaległości bo styczeń i luty zakończyliśmy na minusie. Teraz przydałoby się zakończyć półrocze z zapasem prądu w magazynie aby na koniec roku pozbyć się całkowicie opłaty za prąd. Ciekawe czy słońce zaświeci nie tylko w pogodzie ale może też i w życiu, przeganiając nagromadzone burzowe chmury

consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.03.2022, 07:53   #1517
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Luty już jest zbilansowany, teraz pozostaje czekać aż zbilansuje się styczeń i będziemy pracować na magazyn. Jednocześnie toczy się normalne życie, auto jest używane zwiększając zużycie własne. Zużycie energii w lutym wyniosło 706 kWh niestety nie jestem w stanie powiedzieć dokładnie ile przypadło na grzanie bo nie zanotowałem dokładnej wartości końcowej licznika, na auto chyba chyba było to w granicach 330 kWh. Wychodzi na to że luty obszedł się z nami w tym roku wyjątkowo łagodnie. W zeszłym roku sam dom pochłonął ponad 800 kWh czyli dwa okna w salonie mogą mieć jakieś znaczenie na utrzymanie bardziej komfortowych warunków. Mam też wrażenie że było w tym roku jednak mniej mroźnie w lutym.
Załączone Grafiki
Typ pliku: png 4AF198A7-7697-47BA-AE89-BEFD83D151A4.png (567.0 KB, 26 wyświetleń)
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.03.2022, 14:16   #1518
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

I ładnie ale do czasu aż więcej paneli pojawi sie w okolicy a potem zostaje ładowanie samochodu w godzinach południowych

https://www.youtube.com/watch?v=pArVj9cInCo
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.03.2022, 14:58   #1519
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Zawsze widzisz szklankę do połowy pustą?
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.03.2022, 15:13   #1520
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

widzę dwie strony medalu
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.