Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Wszystko co chciałbyś wiedzieć o motocyklach innych niż AT > KTM

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06.11.2023, 20:52   #1
krynek
 
krynek's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2011
Miasto: Giżycko
Posty: 96
Motocykl: Lc8 950 Adventure
krynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 17 godz 2 min 34 s
Domyślnie O tym jak KTMy sie nie psują....

... a psują je nadgorliwi użytkownicy. Rok temu żeby nie tłuc dzika w terenie bo za bardzo go nie ogarniam w offie; sprawiłem se małego czyli LC4 640E nie wiem czy to E to enduro czy może elektryczny rozrusznik. Poprzedni właściciel odpalał go tylko na rozrusznik i było O.K. ja początkowo też ale jako, że aku zaczęło padać musiałem nauczyć się kopać na początku trzeba było kopnąć na zimno i potem aku jakoś działało w końcu przestał wogóle odpalać z rozrusznika, niby nie ma problemu bo doszedłem do takiej wprawy że zimny czy ciepły odpalał od strzała na jeden kop. Idą jesienne wieczory i coś mnie tknęło i przyjrzałem się tematowi rozrusznik stał dęba i ani drgnął myślę sobie trochę się znam już go kiedyś rozbierałem bo jedna szczotka się deko podwieszała, wystarczyło rozebrać przeczyścić prowadnicę tej jednej szczotki i hulał aż miło i oczywiście tak zrobiłem, dodatkowo wymieniłem oringi uszczelniające będzie szczelny nie będzie w środku korozji i syfu będzie działał. Dawno nieużywany zaczął kręcić ale aku słabe to kręcił słabo i nie zazębiało sprzęgiełko; alledrogo.pl i inne jutuby pomogły zdiagnozować usterkę potrzebny mi będzie ściągacz magneta i łożysko kierunkowe - lżejszy o trzy stówki ale z klamotami idę do garażu rozkręcam zmieniam i....
...dalej dupa kręci jak wariat ale nie zazębia - ki diabeł oglądam sprzęgiełka i nowe i stare takie samo praktycznie . Przyglądam się zębatkom - wszystkie zęby na miejscu duża obraca się więc pośrednia której nie widać musi być cała. Od nowa polska ludowa na kopa od strzała na rozrusznik obraca powietrze; już nawet jedno sprzęgiełko stare założyłem odwrotnie i wówczas nie mogę kopnąć bo czuję że zazębia o co chodzi. Składam zgodnie ze strzałką i nic - kręci ale nie zazębia. Coś mnie tknęło zdjąłem pokrywę magneta piętnasty raz chyba i kopię ręką przewieszony przez siodło i mały zonk: magneto kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara ale ledwo widoczna zębatka w kierunku przeciwnym. Jest złota myśl pewnie odwrotnie podłączałem akumulator i silnik prądu stałego kręci w odwrotnym kierunku niby głupie ale może ? Zdejmuję siodło i co (?) podłączenie okej - to co mogłem skopać że rozrusznik kręci się w drugą stronę? Rozrusznik rozbierałem ze trzy razy i dwa razy nie było problemu za trzecim taka sytuacja. No nic drzemy rozrusznik, rozbieram, zaglądam i nic tam nic nie można zrobić odwrotni/inaczej czyt, źle, no niestety można tym czymś było odwrotne założenie środkowego elementu z magnesami przyklejonymi doń (nie wiem jak to się fachowo nazywa) - pasuje tak i tak - szybka przekładka składamy do kupy i zapala od strzała z rozrusznika. Pierwsze dwa razy musiałem mieć fuksa i się udało za trzecim obróciłem go o 180 stopni i kręcił w drugą stronę. Bogatszy o ściągacz magneta i zapasowe prawdopodobnie sprawne sprzęgiełko a także o nowe doświadczenie utwierdzam się tylko w przekonaniu że KTMy się nie psują. Sorki za przydługi wywód ale to coś w rodzaju chwalipostu że sam popsułem i sam naprawiłem.
pozdr
__________________
Transalp PD03 EVO II 650 1991/2003, potem xt 600 tera: LC8 950 Adventure i mniejszy brat lc4 640
krynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.11.2023, 09:44   #2
greenman
 
greenman's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Ostrowiec Św.
Posty: 480
Motocykl: KTM 640, NAT
greenman jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 5 dni 20 godz 45 min 12 s
Domyślnie

Trzeba uważać na każdym kroku. Mi rozrusznik udało się na szczęście odświeżyć za pierwszym razem, a też nie maiłem o tym pojęcia. Za to okazało się, że śruby od pokrywy magneta mają różną długość i dowiedziałem się o tym już jak ukręciłem jeden gwint. Zawsze się człowiek czegoś nauczy
greenman jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.11.2023, 18:03   #3
Tezla
 
Tezla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2014
Miasto: Kraków
Posty: 249
Motocykl: RD03
Przebieg: 80000
Tezla jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 14 godz 25 min 10 s
Domyślnie

Taką samą usterkę zdiagnozowałem w XL600RM znajomego ale wolał zmienić rozrusznik bo już rozbierał i usterki nie znalazł
__________________
Honda XL 600 RM 86'
Honda XL 600 LM 86'
Honda XRV650 Africa Twin 88'
Honda XLV 750 R 83'
BMW R1100GS ABS 95'
Tezla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.11.2023, 22:07   #4
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Ja podziwiam Was jacy jestescie silni lepiej?
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.11.2023, 07:16   #5
honda_honda

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2013
Posty: 506
Motocykl: nie mam AT jeszcze
honda_honda jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 3 godz 18 min 37 s
Domyślnie

Czym może skończyć się zamiana śrub można zobaczyć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=CdkGzYRrnEc
Jeżeli ktoś nie chce oglądać całości to proszę oglądać od piątej minuty
honda_honda jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.