Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 15.03.2019, 18:02   #131
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie Dom na emeryturę

Zaraz, zaraz, ale płyta fundamentowa jest odizolowana od gruntu to o jakim ogrzewaniu gruntu mówimy, jak ciepłu łatwiej będzie przedzierać się w górę. Mówimy tu o 20 lub 30 cm Xps na których wylana jest płyta.

Rysunek poglądowy znaleziony w sieci.



https://vimeo.com/147998105

Ostatnio edytowane przez consigliero : 15.03.2019 o 19:04
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.03.2019, 19:05   #132
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,028
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 9 godz 55 min 0
Domyślnie

Marku niby kumam o co chodzi ale nie do końca W płycie głównej mają być wszystkie instalacje i ta płyta sama w sobie jest przygotowana do położenia okładzin podłogi /płytki, kamień, drewno, itp./, czyli na płycie nie będzie już kolejnej warstwy termoizolacyjnej i jastrychu/wylewki jako takiej Jeśli tak to dalej niby kumam ale trzeba bardzo uważnie rozplanować wszystkie instalacje "mokre" jak i elektrykę Na koniec trzeba Panów spytać jak głęboko w tej całej płycie zatapiają ogrzewanie /z uwzględnieniem grubości okładziny podłogi nie powinno być to chyba więcej jak max 7-8cm. / bo z chłopskiej fizyki mnie się widzi że jak będzie zbyt głęboko to pogodę trzeba śledzić i z dwu dniowym wyprzedzeniem CO odpalać a ten cały termiczny akumulator będzie się po zimie wychładzał do połowy lipca To są proste sprawy ale my potrafimy je bardzo ładnie skomplikować Życzę powodzenia i cierpliwości przy prowadzeniu inwestycji - osobiście okres każdej budowy w której na jakimkolwiek etapie uczestniczyłem wspominam bardzo miło a najmilej to wiechy
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.03.2019, 19:35   #133
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie Dom na emeryturę

Oczywiście że trzeba zaplanować odpływy, tutaj nie ma opcji zmiany. Musimy wiedzieć gdzie będzie skrzynka, szafka z prądem i gdzie nam wejdzie woda jako zawór główny. Wodę i prąd rozprowadzamy po ścianach , stropie. Kanalizacja jak napisałem wcześniej, musimy wiedzieć gdzie stoi kibelek, pralka , zlew w kuchni , prysznic i mamy tyle punktów ile potrzebujemy. Rurki są zatopione w betonie na dnie, ale grzejemy temperaturą może 25 stopni max aby uzyskać np 22 stopnie. Dom planuję kalenicą wschód zachód i pan geolog nawet był zdziwiony że tak dobrze to wyznaczyłem ( gps w iPhonie w programie GPS HD Motion X) i podejrzewam że latem będę się musiał przysłaniać bo ciepła będzie za dużo ale zimą podłoga będzie łapać ciepło. Co się stanie jak w okresie przejściowym temperatura skoczy do 20 stopni na zewnątrz, moim zdaniem niewiele, piec się naprawdopodobniej wyłączy i płyta będzie miała w teorii 20 stopni. Na zewnątrz robi się minus 20 ale nasz dom jest dobrze zaizolowany i to zimno będzie wchodzić głównie przeszkleniami a w rurkach będzie krążyć woda w temperaturze takiej aby utrzymać 20 stopni w domu. Przy minus 20 może będzie to więcej niż 25 ale tak naprawdę chyba niewiele więcej bo w płycie jest sporo ciepła. To oczywiście moje przemyślenia co do zasady działania płyty. Nie trzeba śledzić pogody z dużym wyprzedzeniem bo płyta jest odcięta od warunków zewnętrznych 30 lu 20 cm warstwą izolacji i przynajmniej w teorii to co na zewnątrz ma mały wpływ na to co się dzieje pod płytą, tym bardziej że w tej konstrukcji zastosowana jest też izolacja pionowa która też osłabia działanie warunków wewnętrznych pod płytą.
To jak często będzie się włączać ogrzewanie, czy jaka będzie temperatura wody, chyba najbardziej zależy od tego jak mamy zaizolowany budynek. Jak byłaby to słabo ogacona stodoła to musielibyśmy grzać ostro i wtedy nikt nie byłby w stanie chodzić po takiej podłodze. Im budynek bardziej zaizolowany tym mniejsza, w moim odczuciu może być temperatura czynnika grzewczego, aby tylko podtrzymywać zadaną temperaturę. W lecie w domu pewnie będzie wyższa temperatura a płyta zakumuluje ciepło i gdy nastąpi nagły spadek temperatury to nie oznacza że u nas będzie natychmiast zimno i trzeba od razu grzać, właśnie dzięki ciepłu które zakumulowane. To wszystko oczywiście teoria ale zasada działania jest identyczna jak w bardziej klasycznej podłogówce tylko zdolność akumulacyjna jest dużo mniejsza niż płyty.
Trafia do mnie też jeden argument, płyta grzewcza to jedna ekipa mniej, ta od wylewek i od instalacji podłogówki ( nie wiem czy to robi jedna ekipa), która wchodzi na budowę gdy mamy już minimum postawione ściany. Stawiając szkielet prefabrykowany gdzie nawet mamy na ścianach wewnętrznych płyty GK, musimy po ich postawieniu, zezwolić na wlanie do środka betonu .

Ostatnio edytowane przez consigliero : 15.03.2019 o 19:41
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.03.2019, 19:51   #134
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,028
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 9 godz 55 min 0
Domyślnie

No toś mnie prawie przekonał !! Oby teoria sprawdziła się w praktyce ale wygląda to logicznie.
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.03.2019, 20:55   #135
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 504
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 3 godz 11 min 55 s
Domyślnie

Zrobisz jak zechcesz to Twój dom i Twoja emerytura
Dla mnie to jest bezsensu. Odpływy sanitarne jak najbardziej ale ogrzewanie zrobiłbym tak jak napisałem w warstwie wylewki na płycie i nie grzałbym tej całej płyty bo to strata pieniędzy i komfortu. Grzanie całej płyty pochodzi z czasów jak węgiel był tani a nie z czasów nowoczesnych źródeł ciepła oraz wysokich kosztów. Akumulacja ciepła ważna jest w przypadku opalania węglem, bo jak w końcu nagrzejemy te tony betonu po kilku dniach palenia to jak piec wygaśnie w nocy to temperatura nie spadnie do czasu porannego rozpalenia w piecu. Przy ogrzewaniu prądem czy gazem nie ma to sensu. Robi się cienką wylewkę 6 -8 cm lub nawet 5 cm andyhrydowej i masz sterowalną podłogówkę, tzn możesz ustawić sobie temperaturę np nad ranem chcesz mieć w domu 22,5 stopnia ale w nocy 21,5 stopnia, natomiast w dzień 21 stopni i to uzyskasz. Na rozwiązaniu które Ty proponujesz nie masz szansy występować. Poza komfortem możesz tez w ten sposób oszczędzać na ogrzewaniu np wyjeżdżając na ferie ustawiasz temperaturę w domu na 15 czy 18 stopni wiec piec się wyłącza, ale przy cienkiej wylewce potrzebuje mniej czasu i energii by wrócić do temperatury 21 stopni.

Powyższe to jeden aspekt, drugie to nie do końca wierzę ze uda się tak dokładnie równo zrobić płytę ze bezpośrednio można na niej układać podłogę.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.03.2019, 20:58   #136
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał lotnik Zobacz post
Zrobisz jak zechcesz to Twój dom i Twoja emerytura

Dla mnie to jest bezsensu. Odpływy sanitarne jak najbardziej ale ogrzewanie zrobiłbym tak jak napisałem w warstwie wylewki na płycie i nie grzałbym tej całej płyty bo to strata pieniędzy i komfortu. Grzanie całej płyty pochodzi z czasów jak węgiel był tani a nie z czasów nowoczesnych źródeł ciepła oraz wysokich kosztów. Akumulacja ciepła ważna jest w przypadku opalania węglem, bo jak w końcu nagrzejemy te tony betonu po kilku dniach palenia to jak piec wygaśnie w nocy to temperatura nie spadnie do czasu porannego rozpalenia w piecu. Przy ogrzewaniu prądem czy gazem nie ma to sensu. Robi się cienką wylewkę 6 -8 cm lub nawet 5 cm andyhrydowej i masz sterowalną podłogówkę, tzn możesz ustawić sobie temperaturę np nad ranem chcesz mieć w domu 22,5 stopnia ale w nocy 21,5 stopnia, natomiast w dzień 21 stopni i to uzyskasz. Na rozwiązaniu które Ty proponujesz nie masz szansy występować. Poza komfortem możesz tez w ten sposób oszczędzać na ogrzewaniu np wyjeżdżając na ferie ustawiasz temperaturę w domu na 15 czy 18 stopni wiec piec się wyłącza, ale przy cienkiej wylewce potrzebuje mniej czasu i energii by wrócić do temperatury 21 stopni.



Powyższe to jeden aspekt, drugie to nie do końca wierzę ze uda się tak dokładnie równo zrobić płytę ze bezpośrednio można na niej układać podłogę.


A twój dom to w jakiej technologii zrobiony?
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.03.2019, 21:28   #137
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 504
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 3 godz 11 min 55 s
Domyślnie

Mój jest murowany z ceramiki ( Wienerberger) mam podłogówkę (prawie w całym domu ) tak jak opisałem wyżej. Bardzo cenię sobie możliwość regulacji temperatury bo to daje komfort i oszczędności. Ogrzewam gazem. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją (sam robiłem instalację). Jak będę na etapie budowy domu na emeryturę to pewnie zrobię szkieletówkę lub drewno.
Trochę się na tym znam bo pracuję w branży i costam na polibudzie kiedyś nauczyli

Ostatnio edytowane przez lotnik : 15.03.2019 o 21:36
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.03.2019, 22:42   #138
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie Dom na emeryturę

W domu szkieletowym nie ma akumulacji ciepła w ścianach, ściany są z całej izolacji zbudowane z izolacji takie jest ich zadanie. Nie napisałem że podłogówka w klasycznej formie byłaby zła, ale wyobraź sobie sytuację, mam 20 stopni w domu które podtrzymuję za pomocą ogrzewania. Podłogówka jest wygrzana do 20 stopni i płyta również ( te 20 cm betonu) ma 20 stopni. Nie mamy możliwości grzania przez 2 dni, gdzie temperatura spadnie szybciej .
Teraz mając ściany murowane i ta sama sytuacja, tutaj może okazać się że jeżeli ściana ma dobrą izolację zewnętrzną to ceramika też powinna oddawać ciepło do wewnątrz, tutaj może się okazać że gruby beton w płycie nie jest najważniejszy, bo ściany pomagają utrzymać ciepło, jak nie ucieknie na zewnątrz.
Odwiedziłem w tym tygodniu producenta domów i miałem okazję być w domu który stoi już dwa lata i ma płytę z podłogówką. Będąc u producenta domów z HBE, taki bardziej masywny szkielet, chłopak tam zatrudniony, technolog drewna mieszka w domu szkieletowym z podłogówką i grzeje kotłem elektrycznym , ma klasyczną podłogówkę. Nasz kolega forumowy też ma podłogówkę i ją poleca, u niego ściany są murowane. Nie trafia do mnie twierdzenie że płyta będzie oddawać ciepło do lipca, w jaki sposób jeżeli ma temperaturę 20 stopni a na zewnątrz w lipcu jest 40 . Może się okazać że będzie chłodzić, chyba że pozwolimy jej za bardzo nakarmić się słońcem. Dlatego pisałem że najważniejsze w lecie jest aby się chronić przed słońcem od strony południowej, rolety, pergole lub jakieś inne sposoby. Nasz dom nie będzie miał żadnego źródła ciepła na paliwo stałe lub ciekłe, nie będzie miał też żadnych kominów. Jak ustawisz że ma być 20 stopni to będzie to zależeć głównie od bezwładności źródła ciepła a może precyzyjniej od czynnika rozprowadzającego to ciepło. Nie ma potrzeby grzać wody na 40 stopni bo w domu będziesz miał pewnie ponad 30, to jest ogrzewanie niskotemperaturowe dużą powierzchnią , tak jak w podłogówce. Przynajmniej tak ja to pojmuję swoim technicznym zmysłem. Jeżeli mając podłogówkę aby mieć w pomieszczeniu 20 stopni musiałbym na wyjściu z pieca mieć 30 a na powrocie 20 to by oznaczało że tymi 10 stopniami ogrzewam coś jeszcze , ciepło ucieka przez izolację pod podłogówką, połączenie ścian z fundamentem itp . Jednym słowem część pieniędzy wydajemy na ogrzewanie czegoś co nam niepotrzebne.
W idealnych warunkach wyobrażam sobie że aby uzyskać 20 na wyjściu mam 25 na powrocie 20 im mniej na wyjściu tym lepiej. Oczywiście to wszystko to tylko teoria którą staram się sobie racjonalnie wytłumaczyć . Na dzień dzisiejszy 2 tygodnie temu zawiozłem mamę na wieś gdzie za pomocą pieca kaflowego na dwa pomieszczenia próbowaliśmy zrobić atmosferę zdatna do spania. Mur z pustaka bez izolacji to co grzejesz najpierw idzie w mury uciekając na zewnątrz. Na zewnątrz jest cieplej niż w środku dlatego na początku otwieramy okna aby powietrze trochę pomogło. Dokupiłem piecyk elektryczny olejowy aby przyspieszyć proces i ustabilizować temperaturę, co się częściowo udało , oczywiście głównym naszym sprzymierzeńcem jest pogoda im cieplej na zewnątrz tym skuteczniej idzie ogrzać domek . Najbardziej dokuczyły nam ostatnie wichury bo domek nie należy do szczelnych.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.03.2019, 23:57   #139
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 504
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 3 godz 11 min 55 s
Domyślnie

Rozmawiamy o grzaniu zimą a nie chłodzeniu latem.
Przeczytaj teraz to co napisałeś na końcu o domu mamy. Jak długo musiałeś go nagrzewać piecem. Teraz wyobraź sobie ile energii zużyjesz na ogrzanie tych ton betonu w płycie i ile to potrwa.
Tak jak pisałem wcześniej akumulacja jest ważna przy grzaniu węglem gdzie codziennie musisz rozpalać w piecu, jest tez ważna w domach pasywnych po to by ściany nagrzane w dzień od słońca oddawały ciepło w nocy. Ale Ty chcesz zbudować mały dom ogrzewany prądem.
Piszesz o ceramice ze akumuluje i oddane ciepło, tak jest ale w małym stopniu to ceramika ma małą masę i jest pusta w środku, izolatorem jest powietrze. Natomiast m3 betonu wazy 2,4T. Silikaty akumulują a ceramika niewiele.
Przy temperaturze płyty 20 stopni nie będziesz miał w zimie wewnątrz domu 20 stopni tak jak zakładasz, no może w jakimś szczególnie słonecznym dniu jak budynek nagrzeje się przez okna, ale wtedy pogodówka wyłączy Ci piec i jak będzie wieczór czujnik pogodowy włączy piec ale zanim znowu tony betonu podgrzejesz o 1 stopien to już będzie ranek i duży rachunek. Twoja teoria nie uwzględnia strat ciepła przez przegrody i wentylację.
W Twoim przypadku duża bezwładność cieplna jest wadą a nie zaletą.

Ostatnio edytowane przez lotnik : 16.03.2019 o 00:13
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.03.2019, 23:59   #140
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,028
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 9 godz 55 min 0
Domyślnie

Marku z tym lipcem to oczywiście taka "hiperbolizacja" ale 20cm. betonu ma sporą termiczną pojemność więc będzie długo się nagrzewać i wychładzać - Ja się na tych nowych technologiach i teoriach pasywnych nie bardzo znam, obyś miał racje choć nie wiem czy niektóre założenia z tym niskotemperaturowym ogrzewaniem nie leżą w obszarze marketingowych opowieści z mchu i paproci - poszukaj jeszcze z jednego/dwóch takich użytkowników i porównaj zeznania.
Ps.
Przy różnych taryfach na energię, magazynowanie ciepła np. na tańszej nocnej czy innej sobotnio/niedzielnej też może mieć jakieś znaczenie ale szału pewnie nie będzie.

Ostatnio edytowane przez Pawel_z_Jasla : 16.03.2019 o 00:06
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.