Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.01.2019, 15:03   #11
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,145
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 21 min 56 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał muszel72 Zobacz post
termin 10 lat przy obecnie przewidywanych podwyżkach cen prądu to gruba przesada. Oceniam to na 4-5 lat najwyżej. Poza tym im więcej zużywasz tym szybciej się zrekompensuje
A może i faktycznie mniej to było... musiałbym sprawdzić w notatkach.
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 15:13   #12
krakus
 
krakus's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Sulejówek
Posty: 997
Motocykl: Fiddle
krakus jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 1 tydzień 7 godz 24 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał lukasz_vip Zobacz post
…. Po 10lat fotowoltanika zaczyna zarabiać dla ciebie tj. nie masz rachunków za prąd jeżeli wyprodukujesz więcej niż zużyjesz.
….
Z tego co słyszałem już po 7 latach znacznie spada sprawność ogniw. Czy po 10 latach instalacja nie będzie wymagał kosztownego serwisu? Warto brać to pod uwagę.
krakus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 15:16   #13
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,145
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 21 min 56 s
Domyślnie

Jak dobrze pamiętam to gwarancja na te lepsze panele jest 25 lat, więc do tego czasu nie powinno się nic z ogniwami dziać.
Z tego co rozmawiałem z handlowcem to nawet w przypadku instalacji z dopłatami zdarzało się w naszym kraju, że montowali używane panele z Niemiec aby ograniczyć koszty instalacji i one nadal były sprawne. A jak to w naszym kraju jest to raczej miały niezły przebieg i do PL jechały z odświeżeniem wyglądu na granicy

W temacie zaczynam się poruszać bo wydaje mi się z pierwszych kalkulacji, że inwestycja w FV jest dobrym posunięciem. Na tą chwilę trzyma mnie jeszcze remont dachu na gospodarczym, bo tam chciałbym je założyć.

Co jeszcze ważne: 8% VAT zapłacimy jak instalujemy na domu a 23% jak instalujemy FV na dachu budynku gospodarczego.

Znalazłem cytat z netu:
"Moduły fotowoltaiczne dobrej jakości, zanim zostaną wprowadzone na rynek są poddawane ścisłej kontroli oraz różnym testom, dlatego ich awaryjność jest bardzo niska. Producenci dają gwarancję od 10 do 15 lat na panele fotowoltaiczne oraz około 20 lat na spadek ich mocy w czasie (gwarantowane jest, iż w tym czasie spadek mocy nie będzie wyższy niż 20%; badania Instytutu Fraunhofera pokazują, iż w rzeczywistości ten spadek mocy jest niższy – ok 0,1-0,5%/rok)."

Tutaj jest dużo odpowiedzi na bazie projektu z dofinansowaniem: http://kornowac.gminazenergia.pl/pos...dawane-pytania

Ostatnio edytowane przez lukasz_vip : 30.01.2019 o 15:26
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 15:34   #14
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 596
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 23 godz 1 min 33 s
Domyślnie

Jakie Wy rachunki za prąd płacicie? Ja ok 200 zł m/c przy grzaniu wody w sezonie letnim prądem. Jest to kwota zdecydowanie zbyt mała aby bawić się w tego typu systemy. Nie ma opcji żeby w ciągu kilku lat użytkowania coś się nie zepsuło, do tego konserwacja, zepsuta estetyka budynku itp. Wątpliwa wydajność przy pochmurnych dniach, których u nas jest sporo.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 15:39   #15
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Nynek - ja płacę zimą 1000 zł, latem 350-400. Ale u mnie wszystko (ogrzewanie, CW, płyta, piekarnik) jest na prąd. Dom 140m2.

Z dostawców - pośredników jest jeszcze Ikea. Chyba 25 lat gwarancji dają. Analizę i montaż robi zewnętrzna firma, za to raty i gwarancja jest z Ikea.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 16:07   #16
rrolek

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: a raczej wieś
Posty: 1,319
Motocykl: z lekkim adhd
rrolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 1 godz 55 min 52 s
Domyślnie

Witam.

Myśleliśmy i my (ze wspólnikami) o tym.
Mamy pobór ok 500 kW, 5 dni w tygodniu, dzień i noc.
Na placu, bez kolizji z ruchem, możemy postawić instalacje ok 250 kW, na dach nie chcemy wchodzić.
Koszt takiej instalacji na markowych podzespołach (20 lat gwarancji) to 750-860 tyś zł ( co ciekawe 2 lata temu jak była duuuża (bodajże 70%) dotacja na te cele, podobną instalacje wycenili mi na 2,5 mln - do zapłaty na gotowo z papierami przez firmę 770 tys - ale te firmy które robią takie 'kompleksowe" oferty praktycznie większość dotacji przechwytują)
Takie nakłady przy naszym profilu zużycia i taryfie B23 zwrócą się (be kosztu pieniądza) po ok 7-8 latach przy obecnych, wyższych o ponad 40% od zeszłorocznych cenach prądu.
Odpuściliśmy. I tak nie możemy ograniczyć zamówionej mocy bo takie jej źródło pracuje tylko w dzień. Nie ma żadnej pewności czy taka produkcja, w sumie głównie na własny użytek, nie zostanie np potraktowana przez państwo jako przychód i opodatkowana lub czy nie dołożą extra akcyzy do tego. Nie wiadomo jak z gwarancjami na sprzęt (za 10 lat dostawcy mogą już nie istnieć), nie wiadomo czy nie wprowadza kosztownych zezwoleń eksploatacyjnych (podobnych do tych jak np prawno-wodne). Za 2 lata może się okazać że to samo czy podobną instalacje lub inny system pozysku takiej ilości energii będzie można kupić za 1/2 tej ceny.

Pozdr
rr
__________________
Są jeszcze piękne zadupia na tym świecie.
rrolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 16:24   #17
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Ciekawy wpis rrolek.

Póki nie dopierdolą /sorry/ Polsce konkretnych kar za brak dywersyfikacji energetycznej to nic się w tym temacie sensownego nie wydarzy. Coś tam już poszło o ile dobrze pamiętam ale to nie poszło z kielni któregokolwiek z pOsłów więc jest że tak powiem luzik w temacie.

DOSKONALE rozumiem chłopie Twoje obawy o opodatkowanie takiej inwestycji - na stówę zabuliłbyś od tego hajs bo... skądś trzeba będzie brać pieniądze na zapłacenie kary do EU. I tak w kółko Macieju.

Ciekawe jak chamskie mamy ustanowione prawo: bo gdybym taką instalację kupił mając w d... jakiekolwiek dopłaty czy dotacje to i tak nie będę mógł sprzedawać tej energii ot tak.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 16:25   #18
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

Chory kraj uczciwych jak Kaczyński polityków
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 16:46   #19
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,145
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 21 min 56 s
Domyślnie

To jest tak jak z klimatyzacjami.
Najpierw wszyscy montowali klimatyzacje bo potrzebne, fajne itp. Jakiś czas temu Państwo nakazało rejestrować wszystkie klimatyzacje powyżej 1kg czynnika w centralnym rejestrze.
Skoro już mamy wszystkich zarejestrowanych to tylko czekać aż każą wszystkim płacić podatek od klimatyzacji.

Ja płacę 200-250zł/miesiąc cały rok, ale to mi się dzieli na teoretycznie dwie rodziny: moja + teściu (każdy ma swoje piętro i urządzenia AGD).

Z tego co rozmawiałem z ludźmi mającymi FV to tutaj nie ma się co psuć. Są panele i inverter. System jest mega prosty i niezawodny.
Panele są na tyle wytrzymałe, że grad wielkości piłki do golfa może je dopiero zniszczyć.

Opłaca się to tyle, że po 5-7latach od instalacji niedofinansowanej płacisz bardzo niskie rachunki za prąd, a wręcz znikome.
No chyba, że jak piszą przedmówcy ktoś dorzuci do tego podatek lub inne opłaty.

Tutaj jest stronka, gdzie można pooglądać instalacje ludzi i zobaczyć ile im prądu wyprodukowały:
https://pvmonitor.pl/wykresy.php

Tutaj przykład jakieś instalacji prywatnej. Widać ile mu wyprodukowało a ile zużył prądu w styczniu:
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10153

Ostatnio edytowane przez lukasz_vip : 30.01.2019 o 16:57
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 17:26   #20
RAVkopytko
 
RAVkopytko's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Kamieniec Wrocławski
Posty: 3,125
Motocykl: XT660Z-konik garbusek
Przebieg: Ł
RAVkopytko jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 4 dni 18 godz 35 min 57 s
Domyślnie

Też się do tego przymierzam,ale nie na całość elektryki w całej chacie tylko w garage i oświetlenie zewnętrzne.
Somsiad ma instalacje,którą sam zrobił ,listwy montażowe kupił w hurtowni aluminium a nie dedykowane,zasila tym bojler/grzałkę na ciepłą wodę i oświetlenie zewnętrzne,mówił coś o kwocie nie całych 5tyś zł. Na budkę na ognisko też wsadził jeden duży panel,oświetlenie budy i zasilanie grajka pracuje na aku całą noc ,powiedział,że nigdy mu prądu nie brakło.
Oddawanie do sieci i zarabianie to bajka,lepiej zrobić instalację "dla siebie" bez oddawania do sieci.
Ten sam falownik w przypadku naklejki homologacji przy oddawani u do sieci kosztuje 4 do 5 razy więcej niż w przypadku falownika do "własnych" potrzeb,robione są w tej samej fabryce.
__________________
Stary nick: Raviking GSM 505044743
Żądam przywrócenia formuły "starego" Forum AfricaTwin......
RAVkopytko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 23:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 14:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.