Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Regularne czynności serwisowe

Regularne czynności serwisowe Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 24.12.2009, 08:35   #1
mckrzysiek
 
mckrzysiek's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Wołomin
Posty: 130
Motocykl: TRANSALP XL600V
mckrzysiek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 11 godz 29 min 24 s
Domyślnie synchronizacja gaźników- zrób to sam

pomimo przekopania się przez wcześniejsze wątki - nie znalazłem łopatologicznego opisu poniższych kwestii.
Zbudowałem, zgodnie ze znalezionymi wskazówkami, dwumetrowej wysokości specmaszynę do synchronizacji gaźników (rurki ok. 6mm, długość całkowita rurek ok. 8m, wewnętrzne zwężki z najcieńszych znalezionych w aptece igieł do zastrzyków, olej silnikowy 15W. Koszt całkowity 8,10 zł;-) I DZIAŁA!!!.

Wątpliwości pojawiają się w praniu. Po podłączeniu rurek do silnika oczywiście słupki oleju wychylają się więc śrubą regulacyjną doprowadzam je do stanu stabilnego. I tutaj pierwsze pytanie: 1) czy wystabilizowanie ma oznaczać, że obydwa słupki się zrównają (ustawią w poziomie) czy wystarczy, że przestaną się poruszać góra-dół, ale pozostaną na różnych poziomach.

Zakładałem, że powinny trzymać ten sam poziom i próbowałem to wymusić. działały co najmniej dwa sposoby: tradycyjny - poprzez pokręcanie śrubą regulacyjną, odczekanie aż się poziomy zrównają i ponownie śrubą wyregulowanie do stanu stabilnego oraz prostszy znacznie - chamskie zdjęcie jednego z wężyków z króćca przy silniku, w efekcie czego słupki się wychylały i założenie wężyka po osiągnięciu poziomu. Tutaj pytanie drugie: 2) czy metoda na chama zakłóca proces synchronizacji czy można stosować?

Po uzyskaniu stabilizacji słupków oleju przy zachowaniu wspólnego dla nich poziomu dawałem w gaz (tak do poziomu 3-5 tys. obrotów). Pytanie trzecie: 3) czy przy wyższych obrotach niż jałowe (1250-1300), dla których dokonujemy synchronizacji, słupki oleju powinny pozostać niezmienne czy też mogą zacząć pracować. I jak powinny się zachować po powrocie do obrotów biegu jałowego.
W moim przypadku po wkręceniu na wyższe obroty jeden ze słupków (ten w wężyku podpiętym do przedniego cylindra) leci w górę (im dłużej utrzymuję wysokie obroty tym wyżej wędruje słupek, powoluśku, ale stale). Gdy odpuszczę manetkę gazu i obroty wracają do poziomu 1,2-1,3 tys. słupki zmierzają do wyrównania poziomów i stabilizują się, przy czym niekoniecznie stabilizacja następuje po osiągnięciu poziomu (zazwyczaj jeden słupek jest trochę wyżej).

Prośba do bardziej doświadczonego koleżeństwa o feedback - jak powinno być, a jeśli coś się w moim przypadku - o jakieś sugestie.
mckrzysiek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.12.2009, 17:18   #2
Dzięgiel
 
Dzięgiel's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Poznań
Posty: 130
Motocykl: RD04
Dzięgiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 11 godz 49 min 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał mckrzysiek Zobacz post
Koszt całkowity 8,10 zł;-) I DZIAŁA!!!.
Na Twoje pytania nie odpowiem bo się nie znam, ale chętnie skorzystałbym z możliwości zbudowania tego urządzenia za taką kwotę. Masz może jakiś schemat, zdjęcie ? Pzdr!
__________________
A challenge for those who go. A dream for those who stay behind...
Dzięgiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2009, 13:48   #3
mczmok
 
mczmok's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: RADZIONKÓW ŚLĄSKIE
Posty: 62
Motocykl: Deauville and ETZ 250
Przebieg: >200000
mczmok jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 22 godz 42 min 22 s
Domyślnie

słupki muszą być równe ponieważ wtedy masz to samo cisnienie
mczmok jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2009, 16:09   #4
ramires
Administrator
 
ramires's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Otwock
Posty: 4,540
Motocykl: RD37A (Hybryda), dwie ramy RD03 w zapasie
Przebieg: ojojoj
ramires ma wyłączoną reputację
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 7 godz 1 min 47 s
Domyślnie

raczej podciśnienie
ramires jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2009, 17:56   #5
mckrzysiek
 
mckrzysiek's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Wołomin
Posty: 130
Motocykl: TRANSALP XL600V
mckrzysiek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 11 godz 29 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzięgiel Zobacz post
Na Twoje pytania nie odpowiem bo się nie znam, ale chętnie skorzystałbym z możliwości zbudowania tego urządzenia za taką kwotę. Masz może jakiś schemat, zdjęcie ? Pzdr!
Przy pierwszej okazji wrzucę foto
mckrzysiek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2009, 18:04   #6
mckrzysiek
 
mckrzysiek's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Wołomin
Posty: 130
Motocykl: TRANSALP XL600V
mckrzysiek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 11 godz 29 min 24 s
Domyślnie

na część wątpliwości odpowiedziałem sobie sam - po odpięciu wężyków, z wychylonymi w stosunku do siebie słupkami oleju, zauważyłem, że pomimo upływu kilku godzin słupki się nie wyrównały poziomami. Potrzebowały do tego lekkiego podpompowania przeze mnie. Nie wiem czy to kwestia wielkości prześwitu w igle czy może zebrania się wokół igły kilku kropel oleju - dość, że się nie chce samo spoziomować i muszę dmuchnąć w jeden z wężyków celem wyrównania poziomów.
W tej sytuacji rozumiem, że nawet gdy poziomy nie będą równe, ale słupki zatrzymają się i nie będą względem siebie poruszały, to mogę interpretować, że podciśnienia w obydwu gaźnikach się wyrównały (jeśli uważacie, że jestem w błędzie - proszę o skorygowanie).

Nadal nie znam jednak odpowiedzi na pytanie jak powinny się zachowywać słupki w chwili wkręcania motocykla na obroty wyższe niż jałowe. HELP PLEASE
mckrzysiek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2009, 18:27   #7
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,727
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 23 godz 53 min 40 s
Domyślnie

Zobacz
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2009, 20:58   #8
Dzięgiel
 
Dzięgiel's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Poznań
Posty: 130
Motocykl: RD04
Dzięgiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 11 godz 49 min 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał mckrzysiek Zobacz post
Przy pierwszej okazji wrzucę foto
Będę dźwięczny...
__________________
A challenge for those who go. A dream for those who stay behind...
Dzięgiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2009, 21:32   #9
Transglobal
 
Transglobal's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Racibórz
Posty: 292
Motocykl: XR 650 R
Transglobal jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 15 godz 59 min 42 s
Domyślnie

Hy MC. Będzie tak jak powiem (napiszę) i nie inaczej .A wiec całą tę szpecmaszyne należałoby, przybić ,przykleić ( tudzież technika dowolna ) idealnie do pionu, posłużyć może do tego tak niedoceniana przez polskich budowlańców poziomica (sarkastyczny ze mnie gnojek ale tak to już jest jak się ma nierówno pod sufitem) idąc dalej ,dobrze będzie jeśli długość rurek licząc od poziomu ustanowionego przez olej będzie (dokładnie) taka sama . Ja osobiście nie zastosowałem jako dławików strzykawek i powiem ze nie jest to konieczne ponieważ przy wężyku fi 6mm trzeba by mieć całkiem rozjechane gaziory żeby olej zassało , pozatym olej niezaiwania na tyle żeby nie było czasu (biorąc pod uwagę refleks przynajmniej szanującego się kierowajcy )na odcięcie zapłonu .Ja zastosowałem dwa rodzaje wężyków , te przychodzące do króćców podciśnienia dałem trochę twardsze ,żeby mi ich nie topiło . Po wyregulowaniu (olej w rureczkach na idealnym poziomie)żeby być pewnym ze wszystko hula jak trzeba, zamieniłem wężyki na onych żeczonych króćcach , i ku memu zdziwieniu rozbieżność .Okazało się (moja wina) ze mam nieszczelności -przedmuchy w miejscu łączenia się rurek ,wiec tym razem nie pożałowałem kleju i regulując i zamieniając i analogicznie, doszedłem do stanu w którym pozom oleju w rureczkach osiągnął stan błogosławiony . Sugeruję sprawdzenie szczelności całości instalacji (przedmuchy ,może gdzieś zasysa fałszywe powietrze) Sprawdz łączenie rurka -krućce .Odpowiadając na pytania , olejek ma być równiutko, przy dużej rozbieżności można stosować metodę na "chama " ale nie tak jak to opisałes ,po prostu wyłącz silnik i dmuchnij w wężyk do wyrównania poziomu .Po odczepieniu jednego z węzyków trochę znacząco rosną obroty (mieszanka inna, i takie tam ....) co za tym idzie szybciej się piec zagrzeje, a tego pilnujemy lukając od czasu na tem.cieczy . Pozatym nie chciałbyś zeby ci tam zassało jakiegoś syfu , gaći a nie daj boże wacka .W każdym bąć razie metoda na " chama " nie zakłóca proces synchronizacji .Podciśnienie w gaziorach powinno być takie same dla całego zakresu obrotów, dlatego nie podobają mi się rozbieżność powstałe po zwiększeniu obrotów ,zamień wężyki na krućcach i zobacz jak się zachowuje .Istnieje jeszcze możliwość brania fałszywego powietrza na gumach dolotowych do gaziorów ale zakładajmy ze tak nie jest .Poza tym wiem ze każdy chciałby ze by mu pięknie grało, a najlepiej to tak, jak w mądrych książkach jest napisane ,ale ja bym synchronizacji nie przeceniał ,minimalne rozbieżności wskazań wakuometra nie będą miały żadnego wpływu na pracę silnika (więcej jeździć,mniej grzebać). Wakuometra oczywiście jak i inwencji twórczej gratuluję ( się nie spało na Z.P.T co .. ) za synchro trzymam kciuki ,posyłam buziaki . aaa..bym był zapomniał , istnieje jeszcze możliwość że się nie znam
Transglobal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2009, 14:58   #10
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

a tu byłeś Pan?

http://faq.africatwin.com.pl/Synchro...5%BAnik%C3%B3w
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Scottoiler- zrób to sam - Montaż podos Wszystko dla Afryki 60 28.01.2016 22:25
Kuchenka Kelly Kettle - zrób to sam Poncki Szpej turystyczny - Produkty i Porady 12 22.01.2013 10:14
Synchronizacja gaźników-fachowiec poszukiwany Joncio Uklad paliwowy i wydechowy 3 27.03.2012 10:39
[FAQ] - Synchronizacja gaźników (co 12kkm). newrom Regularne czynności serwisowe 25 07.06.2011 15:19
NAKLEJKI DO AT-czyli,zrob sam. myku Inne tematy 11 07.07.2008 14:27


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.