Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.03.2017, 13:42   #11
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 1 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał strobus1 Zobacz post
Amerykańscy pośrednicy mawiają - "kup najgorszy dom w najlepszej okolicy" .
Jagno mam na oku działkę ze spadkiem terenu w kierunku północnym spadek około 1,3 na długości 70m. Jest to przekształcona skarpa równiny błońskiej w kierunku doliny Prawisły. Na co uważać: iły, wysięki ile odwiertów na 2000m2
Ja standardowo robię 3 odwierty do 4 m (jeśli bez podpiwniczenia) w obrysie domu.
weź polecanego miejscowego geologa, będzie wiedział co robić. W dobrej dokumentacji będą różne zalecenia. Jeśli będą iły, niech sprawdzi ich pęcznienie /skurczalność.
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 13:47   #12
Maupa


Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Lublin
Posty: 87
Motocykl: Lc4e, Rd04N
Przebieg: 300 000
Maupa jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 7 godz 2 s
Domyślnie

Zgadzam się z tym, że szkieletówka szybko się nagrzewa ale i szybko wychładza. Dlatego warto zastosować bufor ciepła jakim jest podłogówka. Przy prawidłowo wykonanej instalacji ogrzewania i odpowiedniej grubości wylewki wychładzanie jest na minimalnym poziomie. Podłoga długo trzyma ciepło.
Co do drewna to można sobie sprowadzić z zagranicy. Są firmy, które się w tym specjalizują. Cenowo wychodzi dwa, trzy razy drożej niż w lokalnym tartaku, ale jakość naprawdę wysoka.

Ostatnio edytowane przez Maupa : 14.03.2017 o 13:51
Maupa jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 13:57   #13
Kisiel
 
Kisiel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: wieś pod W-wą
Posty: 662
Motocykl: RD04->ATAS
Kisiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 33 min 42 s
Domyślnie

Dużo rzeczy jest ważnych. Miejsce, dostępność (lub nie, kto co lubi) do cywilizacji w sensie dojazdu czy mediów. Usytuowanie i dobranie projektu względem stron świata jest naprawdę istotne. Badania geotechniczne polecam, szczególnie jak się chce mieć spokój z osiadaniem czy izolacją, przydomową oczyszczalnię i studnię. Z mediów fajnie jest mieć prąd resztę można ogarnąć samemu. Gaz? Najtańszy z butli, ale swojej. Technologia? Kto co lubi. Ja nie chciałem mieć z domu termosu mimo reku, więc styropian odpadł w przedbiegach, wolałem technologię prawie tradycyjną, włącznie z drewnianym oknem i ceramiczną dachówką. Od wejścia na działkę do wprowadzenia się do domu - 4 miesiące, ale jakbym miał czas, rozłożyłbym to na trochę dłużej. Wiadomo, że jakieś tam sprawy wykończeniowe i dookoła chaty to później.
Trzeba się dobrze przygotować, budowa domu to niezły projekt życiowy
__________________
pozdrawiam!
Kisiel
------
RD04 -> ATAS
Kisiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 15:31   #14
Thorgal77
Składka oplacona.
 
Thorgal77's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 556
Motocykl: Transalp 99r 50th.
Thorgal77 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 dni 4 godz 2 min 34 s
Domyślnie

Działka to najważniejsza część całej inwestycji, i najtrudniej znaleść tą właściwą.
Musisz patrzeć na PZP jaki działki maja status i czy do zabudowy - jakie dachy plan narzuca, jaki kolor dachów narzuca, jaki spadek dachów narzuca, ile % zabudowy, jaki status drogi dojazdowej - bo nie przy każdej wolno sie budować.
Jaka klasa gruntu ( jeśli to pole), czy można oczyszczalnie czy tylko szambo - czy jest kanalizacja.
Jeśli jest droga to czy na planie ZP nie ma zapisu o poszerzaniu drogi i jeszcze odpowiednia ilość metrów od drogi.
Ogólnie jest wieeeele haków na kupujących działkę...
w 90% ogłoszenia w necie to ściema i pośrednicy nawet nie wiedzą gdzie działka jest i kto jest właścicielem.
90% pośredników niema pojęcia o niczym - chcą tylko podpisać dokument i sprzedać działkę a reszta ich G..o obchodzi. liczy się prowizja.... tak więc uważaj.
Wszystko co wyżej pisze z wł. doświadczenia - bardzo świeżego.

PS: lepiej drogo działke kupić i pewną niż tanią i potem się bujać po sądach bo szkody górnicze lub inne gówna... masz czas na takie jazdy ?
Powodzenia !
__________________
Thorgal77 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 16:13   #15
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Ja to się mogę podzielić patentem na ogrzewanie. Prąd + mechaniczna wentylacja + rekuperator. Ogrzewanie 140m2 (spore połacie okien, parterówka) kosztuje w sezonie max 600 zł / miesiąc. Grzejniki kosztują tyle, co nic (w kazdym pomieszczeniu mam 1 mały 500W+ 90 metrowy salon/kuchnia 2 sztuki, podłogówka kuchnia i łazienka.
- koszt instalacji bardzo niski, 1 grzejnik to 300 zł razem z kosztem dodatkowej instalacji elektrycznej
- możliwość łatwego i taniego podpięcia automatyki do każdego pomieszczenia niezależnie

Jedyna wada jest taka, że jeśli mieszkasz na zadupiu, to może być, że zimowe huragany uszkodzą prąd na 1-3 dni. Wtedy kominek i sweter.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 16:44   #16
poss'ter
dawniej poss
 
poss'ter's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2012
Miasto: Gdańsk
Posty: 139
Motocykl: RD10 -> RD13 -> GS12
poss'ter jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 11 godz 14 min 52 s
Domyślnie

Buduje i sprzedaje domy zawodowo i zgadzam się z większością przedpiśców.
W nieruchomości najważniejsze są 3 walory: 1. lokalizacja 2. lokalizacja 3. lokalizacja. Pozostałe można ponosząc dodatkowe nakłady finansowe w dużym zakresie zmienić/poprawić, pierwsze trzy pozostają niezmienne.
Kupując działkę sprawdzić i zaakceptować trzy walory powyższe w tym m.in:
MPZP - miejscowy plan - tam jest napisane co można na działce wybudować. Nie ma planu to występujemy o warunki zabudowy i czekamy na odpowiedź gminy.
Odległość od miejsc najczęściej uczęszczanych: praca, szkoła, hobby, rekreacja i odpoczynek
Potencjalny dostęp do komunikacji publicznej.
Sąsiedztwo - musi się podobać okolica, krajobraz za oknem, architektura sąsiednich budynków na którą mamy później codziennie patrzeć, bliskość lasu - jedni lubią inni nie. Jeżeli istnieją wolne działki w okolicy sprawdzić czy plan umożliwia na nich potencjalnie niechcianą zabudowę inną niż mieszkalną (wysokie bloki, warsztaty, składy, hurtownie itp). W tym zakresie lubię tzw. plomby, czyli ostatnie wolne działki na ulicy, w okolicy - mniej niespodzianek w przyszłości.
Dostępność oczekiwanych mediów i ewentualny koszt ich doprowadzenia do granicy działki.
Strony świata. Część salonowo ogódkowo rekreacyjną najlepiej ulokować od strony południowo zachodniej. Wjazd od południa nie przekreśla działki, wymaga odpowiedniego projektu.
Nachylenie działki. Stoki południowe bardziej słoneczne niż pozostałe.Do analizy czy przez potencjalną działkę nie idzie z drogi/innych działek mała rzeka podczas ulewy. Jak sąsiedzi radzą sobie z odprowadzeniem deszczówki.
Dojazd. Droga gminna/prywatna? Kto ją odśnieża i utrzymuje w kondycji? Jak daleko do asfaltu.
Kształt działki. Ma duże znaczenie przy działkach małych. Wtedy prostokąty zbliżone do kwadratu są najłatwiejsze w zagospodarowaniu.
Jak powyższe pasuje to badania geologiczne. Jak pisała Jagna robimu odwierty, aby m.in. zbadać nośność gruntu, wysokość wód gruntowych (bardzo ważne jak planujemy piwnice)
Wywiad sąsiedzki, warto pogadać przez płot z potencjalnymi sąsiadami jak się mieszka, czy zalewa im piwnice i czy nie śmierdzi czasem z fabryki oddalonej o 5 km, przy okazji oceniając potencjalne relacje sąsiedzkie

Co do technologi to najłatwiej sprzedają się domy w technologi która jest lokalnie najbardziej popularna. Jeżeli przyjmujemy możliwość odsprzedawania domu po kilku/nastu latach warto budować to co się najlepiej sprzedaje.
Ja w pomorskim buduje i polecam gazobeton lub silikaty z izolacją zewnętrzną styropianem, ale też przyznam uczciwie że na szkieletówkach i innych technologiach importowanych się nie znam.

Ostatnio edytowane przez poss'ter : 14.03.2017 o 22:39 Powód: ort.
poss'ter jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 19:15   #17
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 473
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43000
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 14 godz 38 min 18 s
Domyślnie

Strobus1 - podobno trzeba wybudować 3 domy aby mieszkać tak jak się wymarzyło , kurcze no ja chętnie bym jeszcze raz budował gdyby mnie było stać .
Budowę rozpocząłem w 2003 r , komórkowiec Solbet + 12 cm styropian (na tamte czasy bardzo modnie i prawie hi-tech)
Dom jest bardzo ciepły i nie wiem o co chodzi w stwierdzeniach że styropian to jak w termosie wilgoci czy pieczarek na ścianach brak. Rekuperatora u mnie nie ma , jest po prostu grawitacja . Spalam 4 tony ekogroszku na rok .
Napiszę Tobie co bym zrobił inaczej po paru latach mieszkania.

Żadnego betonu komórkowego - bo marnie izoluje akustycznie , bardzo marnie
(po kilku latach doczytałem o tym w jakiejś gazecie budowlanej , że to oczywista oczywistość ale było już ptakach)

Nie rezygnował bym z garażu ciepłego przy domu , chociaż zdaję sobie sprawę że drogo wychodzi m/kw takiego garażu (mam 400 m/kw pomieszczeń gospodarczych pod dachem i po kilku latach wydzieliłem sobie 90 m/kw powierzchni , ociepliłem i ogrzałem bo muszę mieć(i mój sąsiad) swój ciepły kąt . Nie lubię też wsiadać przez 3-4 miesiące w roku do lodówki w której łapy mi przymarzają do kierownicy)

Tylko dom parterowy jeśli działka pozwala (Doceniłem to jak se kulasy połamałem a i podobno z wiekiem to rozwiązanie się docenia .... ja jeszcze nie odczuwam

Okno balkonowe / tarasowe w kuchni + taras z zielenią koło kuchni ... tak tak , koło kuchni (Można mieć taras przed salonem ale używał będziesz tego przy kuchni )

Teraz trochę marzeń , dzisiaj wybudował bym sobie parterowy domek z trójwarstwowej ściany, np. keramzyt+wełna+na elewację "herbaciana" zwykła cegła + jakiś kamień na spodzie.
Do ogrzania pompa ciepła - wodna, 3-4 "studnie" + prąd z dachu (wiem że to jeszcze cholernie drogo wychodzi ale co mi tam marze sobie)

To co napisałem powyżej to jest najmojsza opinia z którą wolno się nie zgadzać ale nie wolno dyskutować
Nasz polski rynek budowlany jest ewenementem chyba na skalę światową , bo gdzie na świecie ludziska tak sami budują jak my.
I tu moim zdaniem dochodzi do zwariowania , do przesady , do przerostu formy nad treścią , do pogoni za jak najniższymi wskaznikami kurde...
Przecież zwyczajny nowy dom poprawnie wykonany i ocieplony (nieważne jednowarstwowy, dwu czy trzywarstwowy) z zwykłych dostępnych na dzień dzisiejszy materiałów (wcale nie najdroższych) będzie tak samo ciepły , suchy i wentylowany jak najbardziej hi-techowy dom, którego isntalacje wszystkorobiące kosztowały więcej niż straty wynikające z niedoskonałości zwykłego domu. Tak naprawdę to jest nie do policzenia . Jasnym jest dla mnie że zasobność portfela , wyobrażenia o własnym domu czy też zamiłowanie do nowinek technicznych u każdego z nas jest inne i to dobrze bo przynajmniej nie jest nudno ale moim skromnym zdanie poziom szaleństwa budowlanego w naszym kraju sięga zenitu

Zdrowia i powodzenia w realizacji
szarik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 19:19   #18
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,340
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 5 dni 15 godz 12 min 28 s
Domyślnie

Gdybys sie zdecydowal na szkieletowke to dam Ci namiary na firme ktora stawiala dom siostrze. Minelo juz 5 lat i wszystko ok. Ze wspolpracy sa ze szwagrem bardzo zadowoleni. Czysto, sprawnie, bez pijanstwa i fuszerki.
__________________
buziaki
szynszyll jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 20:08   #19
sluza
 
sluza's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Bialystok I Akalice
Posty: 1,694
Motocykl: AT RD07a; XR600R
sluza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 11 godz 42 min 58 s
Domyślnie

Robi się muratorowo.
Strobus, krótko co ja bym teraz sobie sprawił: parterowy, silikat + styropian, gruntowa pompa ciepła+rekuperacja (bez GWC).
sluza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2017, 20:28   #20
xtr
 
xtr's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: domem jest mój cały świat
Posty: 298
Motocykl: RD07a
xtr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 4 godz 45 min 56 s
Domyślnie

Ja jestem na etapie kupna dzialki czekam na zgode WZ jezeli urzedznicy sie zgodza na budowe tego co sobie wymyśliłem to kupuje działkę i startuje z budową . Działke mam nietypową bo wąska 15,5mx55m. Jeżeli chodzi o projekt to wybrałem architekta który za 5 tys przelał na papier to co sobie wymysliłem, a wymysliłem dom 160m plus kotłownia 8m plus garaż 42m czyli w sumie zabudowa będzie sie składać z 3 członów.
Jak juz znajdziesz ta wymarzoną działke nie oszczędzaj na badaniach gruntu no i poszukaj projektanta gotowe projekty nigdy nie będą idealne różnica w koszcie miedzy gotowcem a projektowanym niewielka jak się patrzy potem na koszt budowy
xtr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
We Wrocławiu rusza budowa AFRYKARIUM MISIEK Inne tematy 2 14.04.2012 00:19
owiewka w technologii Rallye a Allegro hans Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 29 02.04.2011 12:22
Bardzo potrzebne rzeczy w technologii rejli fassi Inne tematy 9 22.02.2011 15:58
odzież w technologii Rejli majo Archiwum 1 02.04.2009 21:55


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.