Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 24.08.2010, 17:44   #21
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Najprościej rzecz ujmując działa to podobnie do asr tylko, że taki samoistny.

Żeby nie wprowadzać więcej nieporozumień, najprościej nazwać to szarpaniem w napędzie i tu chyba każdy się zgodzi, że single szarpią napędem dużo bardziej, niż dwu lub cztero. cylindrówki.
Bierze się to z prostej sprawy. tłok podczas każdego suwu rozpędza się od zera, by potem znów zahamować do zera. Co za tym idzie silnik nie oddaje "mocy" liniowo a raczej pulsacyjnie, czyli w cyklu pracy mamy największą "moc", a w cyklu sprężania najmiejszą.Zjawisko szarpania jest częściowo niwelowane poprzez zastosowanie koła zamchowego, dlatego też w silnikach wolno obrotowych stosuje się większe koła zamachowe. Im większa liczba cylindrów tym zjawisko to jest mniej odczuwalne ponieważ gdy jedne tłoki hamują drugie przyspieszają, lub gdy jedne znajdują się w cyklu pracy to inne w cyklu sprężania.
Jako ciekawostkę przestudiujcie najnowszy wynalazek yamahy w R1. miałem przyjemność tym jeździć ciągnie prawie jak silnik elektryczny.

Przekładają to na praktykę. Jeśli stoimy w strasznie śliskim miejscu ( śliskim bez względu na opony, śliskim dla każdej opony ) czy da się ruszyć z wysokich obrotów ? czy lepiej będzie z niskich pulsując delikatnie sprzęgłem. Moim zdaniem raczej to drugie będzie łatwiejsze. W przypadku jednocylindrówki, część tej roboty wykonuje za nas sam silnik.
Między innymi również dlatego laikowi łatwiej jeździ się w ternie cztero niż dwusówem ( zaznaczam między innymi, a nie tylko ).
Staram się zbytnio nie filozofować, ale myślę, że teraz jest to jaśniejsze.
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2010, 21:22   #22
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,596
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 8 godz 42 min 52 s
Domyślnie

Wszystko to prawda, prawda teoretyczna.
W GP też kombinowano z przestawianiem czopów i zapłonem bo "pulsacja" miała poprawić przyczepność na wyjściu z zakrętu.
Jednak jeśli chodzi o cross o którym to toczyła się dyskusja to zasada jest trochę inna. Tu liczy się pędzel pędzel i pędzel (lub jak kto woli ogień ogień i ogień). Koło cały czas pracuje w uślizgu i pulsowanie nie ma kiedy złapać przyczepności.
Można znaleźć tysiąc powodów ale i tak jedynym jest niska waga i małe rozmiary jednocylindrówki. Piszę jedynym bo pozostałe mają pomijalne znaczenie w porównaniu z wymienionymi.

Dobranoc.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2010, 21:47   #23
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Jeśli chodzi o moto GP to właśnie silnik nowej R1 ma konstrukcję wału zaczerpniętą wprost z motocykli tej klasy wyścigów, a ta konstrukcja silnika wyklucza praktycznie prawie całkowicie "szarpanie w napędzie"
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2010, 21:51   #24
Mecia
stęchły
 
Mecia's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Zbąszyń
Posty: 444
Motocykl: RD07a
Przebieg: 130000
Mecia jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 10 godz 24 min 24 s
Domyślnie

Polatałem trochę YZ 250 i myślę, że w tego typu sprzętach (dwusuwach) pulsacja na kole raczej małą role odgrywa, to może się bardziej tyczyć czterosuwów w singlu. Mogę sie mylić i pewnie tak jest :P , ale mimo wszystko rozwala mnie te małe kurestwo
i często tłok wybucha
__________________
Wichura
Mecia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2010, 22:02   #25
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał erni Zobacz post
Cześć.

...........Pomijając kwestie oczywiste takie jak waga i większe skomplikowanie budowy silników wielocylindrowych, jakie właściwości użytkowe predysponują jednostki jednocylindrowe do wykorzystania w sporcie moto-krosowym. .......

Pozdrawiam
Więc kwestie wagi nadal pozostawiam i uważam jak każdy za oczywistą i pomijam, choć już kilka razy o niej wspomniałem.

Pytanie tej kwestii nie dotyczyło !!!

Jako ciekawostkę, pewnie niektórzy wiedzą jakie są różnice pomiędzy silnikami WR 450, A YZ 450 , Otóż silnik WR jest cięższy Pomijam rozrusznik i inne związane z nim rzeczy różni je między innymi wał. Czyżby panowie z yamahy popsuli go na siłę

Waga ma ogromne znaczenie w motocrossie i supercrossie ale już naprzykład w crosscountry czy enduro odchodzi na dalszy plan.

Podaję to tylko jako ciekawostkę.

Ostatnio edytowane przez szparag : 24.08.2010 o 22:10
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2010, 23:08   #26
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Ktoś pytał o subiektywną różnicę między jedno- a dwucylindrówką. Zrobiłem 10kkm na xt660, a teraz juz prawie 10k na afryce. Oba silniki 60 KM, masa faktycznie różna: xt to bylo 190 kg, afri 240. Umiejetnosci u mnie nikczemne, ale rzeczywiscie XT szło silnikowo lepiej. Singiel na 1 i 2 biegu ma wsciekla charakterystyke momentu, zreszta nawet na trójce xt szło na gume z gazu. Czy pulsacja dziala w terenie, to nie powiem, bo mialem wersje supermoto, natomiast na pewno pulsacja dzialala ostro na jaja: kazde 100km przy predkosci podroznej skutkowalo godziną dziwnego swędzenia moszny.
no, radocha z jazdy wieksza jest, nie ma o czym gadac, ale w trase >200km xt bym sie nie wybral, podczas gdy po 1200 km afryka po autostradach wzialem prysznic, zzarlem kolacje, bzyknalem babe i zaczalem szukac motoru, zeby gdzies wyskoczyc
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.08.2010, 08:13   #27
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,596
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 8 godz 42 min 52 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szparag Zobacz post
Jako ciekawostkę, pewnie niektórzy wiedzą jakie są różnice pomiędzy silnikami WR 450, A YZ 450 , Otóż silnik WR jest cięższy Pomijam rozrusznik i inne związane z nim rzeczy różni je między innymi wał. Czyżby panowie z yamahy popsuli go na siłę
No właśnie, ciekaw jestem jaka jest przyczyna Twoim zdaniem.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Na ssaniu pracuje tylko jeden cylinder nicek27 Inne - dyskusja ogólna 23 04.12.2011 16:41
uszczelki cylinder-kolektor rd07 JackHarrer Uklad paliwowy i wydechowy 3 22.05.2009 13:48


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.