Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Forumowy Mechanik

Forumowy Mechanik Poradniki ludzi doświadczonych w dziele nie gębie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26.01.2019, 19:45   #41
Dylan
Orzeszek
 
Dylan's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2015
Miasto: RLU DESANT
Posty: 176
Motocykl: DR-Z 400
Dylan jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 57 min 35 s
Domyślnie

Sam już nie wiem o czym dokładnie jest ten wątek, ale dorzucę coś od siebie bo ktoś wspomniał o programowaniu CNC. Programowanie CAD/CAM, czy jakiegokolwiek software do tych maszyn daje dużo frajdy i rozwija. Te maszyny się lubią psuć(przynajmniej moje ) więc jeśli masz podwójne stanowisko(operator-programista czy technolog) czy doglądasz maszyn które programujesz to praca jest bardzo urozmaicona i nie można narzekać na nudę. Same tworzenie elementów,obliczenia bardzo rozwija wyobraźnię i pozwala się zaangażować. Branża jest wąska, trudno się przygotować do pracy na takich maszynach gdzieś w szkołach(zależy też od branży), więc zdobyte doświadczenie, praktyka owocuje i ma dużą wartość. Zajmuje się takimi maszynami, ale do drewna i gdzieś na końcu świata więc wielkich kokosów nie ma. Jednak praca w metalu w bardziej rozwiniętym rejonie daje spore możliwości, zarobkowe i rozwoju. Serwisant takich sprzętów zarabia znacznie lepiej - ale widzisz rodzinę na weekendy i bujasz się firmową Skodą po całej Polsce. Można i tak.

PS. Wiadoma sprawa, że bardzo dużo zależy od konkretnej firmy i branży ale nie chcę jeszcze bardziej gmatwać tego wątku : ) chciałem tylko podrzucić Ci kolejną możliwość do rozpatrzenia
__________________
Dylan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2019, 00:29   #42
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 38 min 8 s
Domyślnie

Wątek zaczął żyć własnym życiem

W sumie to bardzo zaciekawiła mnie ta oferta pracy dla mechanika 3,5-10k UoP i zadałem pytanie jak wygląda ta branża i czy faktycznie to jest realne.
Może pytanie trochę głupie. Wiadomo, że zawsze znajdzie się jakiś magik, z super doświadczeniem który gdzieś się wpasował i trzepie na tym kokosy.

Jak pisałem aktualnie kiszę się w korpo i prawdopodobnie jeszcze pokiszę - nim nie odłożę trochę pieniędzy na boku lub nie wymyślę jakiegoś "wspaniałego" pomysłu na przyszłość/biznes. Praca 8h przed komputerkiem niby fajna, ale jednak człowiek potrzebuje trochę popracować mięśniami. Czasami mam wydumkę aby zmienić pracę na jakąś zwykłą robotą typu budowlanka, mechanik tylko wiadomo, na 95% będę wtedy zbierać na 4 ściany i kawałek trawnika 20 lat dłużej.

Na szczęści dziś spożytkowałem dzień. Nie myślałem, tylko kręciłem przy DR350
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2019, 01:26   #43
Mixajlo
Mixol S
 
Mixajlo's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: czarny las
Posty: 237
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Mixajlo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 6 godz 14 min 27 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał CzarnyCzarownik Zobacz post
Praca 8h przed komputerkiem niby fajna, ale jednak człowiek potrzebuje trochę popracować mięśniami. Czasami mam wydumkę aby zmienić pracę na jakąś zwykłą robotą typu budowlanka, mechanik tylko wiadomo, na 95% będę wtedy zbierać na 4 ściany i kawałek trawnika 20 lat dłużej
Osiem godzin Nikt z fizycznych (mechanika, elektryka, serwis maszyn) nie pracuje tak krótko (czasami dochodzą dojazdy). Czy ja dobrze rozumiem, że o 16 wychodzisz z roboty i masz wolną głowę? Jeżeli obecna robota zabezpiecza Cie finansowo to poszukaj sobie zajęcia, które da Ci przede wszystkim dobry fun, a dopiero potem kasę.
Mechanika to nie tylko maszyny, ale też ich właściciele. Klient ma zawsze rację, nie każdemu to pasuje
Cytat:
Napisał Dylan Zobacz post
Zajmuje się takimi maszynami, ale do drewna i gdzieś na końcu świata więc wielkich kokosów nie ma
Homag? Mekanika?
__________________

Ostatnio edytowane przez Mixajlo : 27.01.2019 o 18:55
Mixajlo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2019, 13:31   #44
Dylan
Orzeszek
 
Dylan's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2015
Miasto: RLU DESANT
Posty: 176
Motocykl: DR-Z 400
Dylan jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 57 min 35 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mixajlo Zobacz post


Homag? Mekanika?
Pudło Dwa SCMy i Felder
Dylan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2019, 14:54   #45
Dredd

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 287
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Dredd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 dni 16 godz 18 min 3 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał CzarnyCzarownik Zobacz post
Aktualnie pracuję w korpo jako programista, warunki spoko, robota "na luzie", kasa się zgadza i jest sporo mozliwości. Tylko czasami myślę, że inna robota mogłaby sprawiać więcej frajdy
Co do kasy i warunków pracy mechanika powyżej zostało powiedziane dużo i konkretnie.
Chciałbym zwrócić Ci uwagę na motywację zmiany pracy, jaka zdaje się przebijać z Twojego pytania.

W mojej opinii nie można mylić pracy (zajęcia, z którego się żyje) z aktywnością, która sprawia przyjemność (hobby).
Oczywiście, dobrze jest, gdy w pracy coś także pociąga i oprócz kasy przynosi ona także satysfakcję, a nie jest to zajęcie, o którym nawet myśleć się nie chce.
Dlaczego tak uważam?
Hobby to z zasady odskocznia od codzienności i np. wyjątkowo męczącego (także psychicznie) dnia pracy.
Gdy hobby stanie się pracą, w jaki sposób odpocząć po pracy? No proste - zajmując się hobby! Tylko ja właśnie od tego chciałbym odpocząć...

Rozmawiałem kiedyś z gościem, który profesjonalnie działa w branży tuningu H-D, zdobywa nagrody, itp. Ponieważ poznałem go przed laty, kiedy po prostu jeździł Harleyem, nieraz zamienimy luźno parę słów i nie musi przede mną roztaczać aury profesjonalisty.
- Wiesz, tak mi nieraz robota da w kość, że z chęcią bym ją rzucił i zajął się czymś innym, np. motocyklami. Zazdroszczę Ci, że możesz robić to co naprawdę lubisz.
- To nie do końca jest tak jak myślisz. Zyskałem fajna pracę, ale straciłem hobby. Rano motocykle, po południu motocykle. Kupno, sprzedaż, naprawa, tuning motocykli. Rzygam na samą myśl o słowie motocykl.

Kiedyś miałem do czynienia z innym gościem, który profesjonalnie działał w branży motocyklowej (też H-D). On relaksował się łowiąc ryby...

Gdy muszę odpocząć po pracy, idę pogrzebać przy motocyklu, bo to lubię. W weekend gdzieś jadę. Wiem, to nie przynosi pieniędzy. Wprost przeciwnie.
Ale tu nie o pieniądze chodzi.
Dredd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.01.2019, 20:57   #46
Mixajlo
Mixol S
 
Mixajlo's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: czarny las
Posty: 237
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Mixajlo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 6 godz 14 min 27 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał lukasz_vip Zobacz post
Na portalu motofocus.pl na forum mechaników masz temat o zarobkach. Średnie to raczej 2000-4000 netto.
Ciekaw jestem jak wyglądają zarobki na zachód od Odry? Ale tak rzeczywiście, a nie to co pośrednicy oferują. Jak się przebranżowić to niekoniecznie w bulandzie.
Jak zarabiają mechanicy, elektrycy, szpece od cnc w de, nl, no itp? Rzeczywiście trawa zieleńsza?
__________________
Mixajlo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.01.2019, 21:10   #47
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Dolicz minimum 30% do oferowanych stawek.
Spawacz TIG 3.5-4kEUR plus premia 25% i wszystkie benefity typu kindergeld etc... czasami tam zaglądam jak mnie pomroczna wkurwi na tyle ze mi się odechciewa do roboty jechać... oczywiście jeśli wiesz co robisz.

No ale dom, dzieci, żona... chyba mam za mała motywacje zeby to wszystko rzucić i zniknąć.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 08:54   #48
Adagiio
Zakonserwowany
 
Adagiio's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2005
Miasto: Biecz
Posty: 4,901
Motocykl: XRV Rally
Adagiio will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 13 godz 52 min 9 s
Domyślnie

Byłeś kiedyś na emigracji lub pracowałeś i żyłeś za granicą ? Oczywiście nie jako pracownik na delegacji albo podwykonawca wysalany do roboty przez firmę, gdzie wszystko masz zorganizowane i ogarnięte. Tylko wysiadasz na dworcu lub lotnisku i nie masz nic pochwytane. Trafiasz na życzliwych rodaków, którzy obiecują złote gry a chcą tylko puknąć na kasę. Na emigracji panuje zazdrość i zawiść wśród naszych rodaków, większa niż w kraju.
Żeby dostać dobrą robotę tam gdzieś, trzeba znać język na tip top, mieć kogoś kto poleci i zagwarantuje w robocie, przygarnie na mieszkanie, itp. W przeciwnym razie dostaniesz taką robotę jakiej nikt tam nie chce wykonywać za najniższą stawkę i jakąś norę za grubą kasę do przekimania. A wypłaty rzędu 3/4 koła euro włóż miedzy bajki, realnie to 1500 euro na początek będzie.
__________________
Proszę siadać, się nie wychylać, się nie opowiadać
I łaskawie i po cichu i bez szumu i bez iskier
Wypierdalać.
Adagiio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 09:18   #49
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 38 min 8 s
Domyślnie

Ja mogę opisać kapkę, ale to było z 10(?) lat temu. Bylem raz w Austrii na budowie, 2 tygodnie. Płacili 9E/h - w sumie to była pierwsza robota w życiu . Koleś potrzebował pomocnika na chwile, bo jego normalny pomocnik musiał zjechać do Polski. Miałem ZERO doświadczenia w budowlance, koleś musiał mi pokazać betoniarkę, łopatę i co jak z czym mieszać. Generalnie robota to było mieszanie zaprawy, podawanie pustaków, podawanie zaprawy w kuwecie na rusztowanie. Z tego co wiem murarz któremu pomagalem miał jakoś 15E/h. Oczywiście praca na czarno. 9E/h przy 8h*5dni*4tygodnie = ~1450E. Mieszkalem u rodzinki, więc koszta zerowe.
Ale fakt, jakbym musiał sam z tego wynająć mieszkanie (około 500E w tej mieścinie, 30km od Wiednia) + jedzenie to by wypłata się mocno skurczyła. Ale pracując tam w 2 osoby za minimalną mozna już godnie żyć. Pragnę wspomnieć, że w Austrii KAŻDY dostaje 14 wyplat w roku (6kE za darmo w roku, jak obie osoby pracują za minimalną), a nowe auto z salonu kosztuje 10kE.
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2019, 09:53   #50
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,378
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 29 min 47 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał CzarnyCzarownik Zobacz post
Pytanie

Znalazłem ostatnio ofertę we wrocku na olx:
od 3500 zł do 10000 zł/mies. brutto, UoP.

Wymagania nie wydają się byc jakieś wygórowane. Zastanawiam się, czy te widełki nie są z czapy i tak naprawdę będzie 10 000 groszy

Aktualnie pracuję w korpo jako programista, warunki spoko, robota "na luzie", kasa się zgadza i jest sporo mozliwości. Tylko czasami myślę, że inna robota mogłaby sprawiać więcej frajdy
Z plusów mam technika mechatronika, studia automatyka i robotyka. Więc o mechanice i elektronice mam trochę pojęcia. Sam zawsze naprawiałem Romecika/Afrykę/TDR/DR i zazwyczaj nic nie psułem

Jest jakaś realna szansa na zarobki w okolicach 4-5k na rękę (w dość szybkim czasie po zdobycia podstawowego doświadczenia), czy to marzenia ściętej głowy?

Myślę, że mechanika szybciej Ci się znudzi jak praca przy kompie... w tym drugim przypadku masz mnóstwo opcji aby sobie czas urozmaicić... ja od 20lat robię jedno i drugie, tylko motocykle i naprawy traktuję jako pasje i robię to po godzinach ale nie na przemiał (bo tak będziesz musiał pracować w warsztacie) a dla siebie, ludzie są fajni miło pogadać o wspólnej pasji wymieniać się doświadczeniami, ale pamiętaj, że tak będzie jeżeli to Ty będziesz miał kontakt z klientem inaczej przez 8h nie ujrzysz "światła dziennego i człowieka". Często ważyłem losy czy dalej zająć się pasją czy pracą IT i z czasem doceniam walory IT bo wiek robi swoje PESEL się zwiększa i nie dasz rady pracować jako mechanik.... no chyba, że to dalej będzie pasja to wtedy siły zawsze się znajdą!

Może na początek pogadaj w jakimś pobliskim warsztacie i pracuj dodatkowo tak aby sobie wyrobić jakieś zdanie, na wiosnę każde ręce w tej branży są mile widziane nawet te z pozoru proste prace, które weźmiesz na siebie znacznie przyśpieszają pracę w warsztacie a mechanik z większym doświadczeniem może zająć się trudniejszymi przypadkami, gdzie trzeba więcej uwagi, czasu i doświadczenia.

Może w Twoim przypadku, zdobędziesz spore doświadczenie i z czasem otworzysz własny interes ale to wszystko wymaga ogromnego poświęcenia i raczej na pasje już czasu Ci nie starczy bo wtedy gdy jest czas na jazdę motocyklem (sezon) Ty będziesz najbardziej urobiony!!!!

Ostatnio edytowane przez mdxmd : 30.01.2019 o 10:02
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.