Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > NAT - Nowa (przyszła) Królowa > NAT - Warsztat

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.01.2024, 09:46   #1
Rakmin


Zarejestrowany: Dec 2023
Posty: 8
Motocykl: RD03
Rakmin jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 godz 17 min 8 s
Domyślnie Koła dętkowe/bezdętkowe

Cześć,
wiem, że na forum był na pewno poruszany temat kół dętkowych/bezdętkowych, ale nadal mam dylemat.
Mam AT z 2018 roku na dętkach oczywiście i ciągle waham się czy przerabiać u Dziada Borowego na bezdętkowe.
Jak to jest z wymianą dętki? Faktycznie jest to ultra trudne warunkach jezdnych ( nie jestem dobry z manualnych rzeczy) i czy łatwo przebić dętkę? Jeżdżę głównie asfaltem po Europie, czasem zdarza się szutry, żaden trudny teren czy piach.
Z drugiej strony, wiem, że zakołkowanie opony jest na pewno łatwiejsze, ale boje się też, że zrobię modyfikacje u Dziada, a jakiś patyrok przy wymianie opony mi zniszczy robotę Dziada.
Na najbliższy rok planuje Nordkapp, więc nie chciałbym pośrodku niczego wzywać lawety do Moto za miliard koron, bo mimo że moje assistance jest do 1500 km, to na dalekiej północy już nie sięga
Rakmin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.01.2024, 09:49   #2
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 2 godz 23 min 4 s
Domyślnie

Skala trudności w wymianie jest zdeterminowana przez użyte opony. Twarde - potencjalny problem, miękkie - no problem. Proponuję testowo nauczyć się wymieniać dętkę.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.01.2024, 10:08   #3
Danny
Moderator
 
Danny's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2019
Miasto: Trójmiasto
Posty: 1,209
Motocykl: CRF1000D, CRF300L
Przebieg: 60k+20k
Danny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 2 dni 23 godz 47 min 18 s
Domyślnie

80% przebić dotyczy tylnego koła zatem jeśli już to przerabiałbym tylko tylne.

Trudność samej przeróbki jest niczym w porównaniu do trudności zdjęcia koła+opony w terenie i wymiany uszkodzonej dętki. Tego tak czy inaczej powinieneś się nauczyć więc najlepiej zrobić przeróbkę samemu i przy okazji nauczyć się wymieniać uszkodzoną dętkę.

Znajdź kogoś w okolicy kto Ci w tym pomoże i zrób to sam. Jeśli nie znajdziesz w okolicy to zapraszam przy pierwszej okazji na Kaszuby, ogarniemy temat w dwie godziny. Kilka lat temu sam przerobiłem swoje tylne koło plus pomogłem w przeróbkach kilku znajomym.
__________________
"Jeżeli ktoś ci mówi że jesteś koniem to za pierwszym razem możesz się obrazić, za drugim razem dać w gębę, ale za trzecim razem już kup sobie siodło."
Danny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.01.2024, 10:18   #4
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,652
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 48 min 4 s
Domyślnie

Asfalt mówisz. Ja złapałem gumę na tyle na autostradzie włoskiej. Tyle, że to było niedzielne popołudnie, padał deszcz ze śniegiem i żywej duszy. Szczęśliwie nie był to Motoz i miałem jakiś krem by gumę potem założyć na felgę.
Przednia felga w Twoim/naszym roczniku nie jest za bardzo przystosowana do bezdętki. Przerabiaj tył i będziesz miał spokój.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.01.2024, 10:29   #5
Africa Tigg
 
Africa Tigg's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2017
Miasto: Łódź
Posty: 294
Motocykl: CRF 1000 DCT
Przebieg: 65000
Africa Tigg jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 23 godz 6 min 44 s
Domyślnie

Przez 64 tyś nalotu Afryki, z czego 70% po szutrach i lasach, złapałem raz kapcia na tyle i to właśnie też na autostradzie w centrum Polski. Opona twarda jak cholera, więc jedynym wyjściem było zdjęcie całego koła i zawiezienie na drugim motocyklu do wulkanizacji. Teraz przerobiłem na bezdętkowe i mam trochę więcej spokoju - przynajmniej psychicznego.
Africa Tigg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.01.2024, 10:38   #6
teddy-boy
 
teddy-boy's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Warszawa
Posty: 1,324
Motocykl: nie mam AT jeszcze
teddy-boy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 20 godz 4 min 13 s
Domyślnie

No jak się nie jest kozakiem który robił to dziesiątki razy to wymiana dętki w terenie prosta nie jest. Ale też nie jest niemożliwa. Robiłem to już dwa razy i sumie czasowo zeszło się tyle co zapakować koło na drugi motek, pojechać do wulkanizacji, wrócić i założyć. Gorzej jak jesteśmy sami, wtedy nie ma komu skoczyć do wulkanizacji. Z ciekawostek - na Łotwie pobliski wulkanizator odmówił mi pomocy przez telefon, nie pomogło proszenie i tłumaczenie że to zajmie mu tylko parę minut. Nie i koniec. Musieliśmy zmieniać sami w deszczu.
Najgorzej to jest odkleić oponę od obręczy, potem z górki. I nie wiem jakbym poradził sobie z tym gdybym był sam. Bo musieliśmy przyciskać oponę nóżką drugiego motocykla, nie do zrobienia samemu.
Też się cały czas zastanawiam czy nie przerobić na bezdętki... Trochę żal siana, z drugiej strony nie trzeba wozić detek, łyżek i osprzętu pomocniczego.
teddy-boy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.01.2024, 10:43   #7
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,652
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 9 godz 48 min 4 s
Domyślnie

Jakiego siana? Przecież to kosztuje tylko kawałek odpowiedniej taśmy. Mi pomagał Majki, który kupił tej taśmy więcej i się dzielił. No chyba, że opony jeszcze są git to inna sprawucha.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.01.2024, 10:49   #8
Bohun
 
Bohun's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2010
Posty: 480
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Bohun jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 7 godz 56 min 46 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał teddy-boy Zobacz post
Trochę żal siana, z drugiej strony nie trzeba wozić detek, łyżek i osprzętu pomocniczego.
Nie wyobrażam sobie nie mieć tego wszystkiego.

Czy taki zestaw samonaprawialny nabój da radę "napompować" oponę z tyłu która odkleiła się od felgi?
__________________
Kto prędko daje, ten dwa razy daje.
Bohun jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.01.2024, 10:51   #9
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 2 godz 23 min 4 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bohun Zobacz post
Nie wyobrażam sobie nie mieć tego wszystkiego.
Dokładnie .
Nawet jakbym miał bezdętkowe to pewnie bym woził.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.01.2024, 11:05   #10
Rakmin


Zarejestrowany: Dec 2023
Posty: 8
Motocykl: RD03
Rakmin jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 godz 17 min 8 s
Domyślnie

Czyli wychodzi na to że jednak najlepiej przerobić na bezdętkowe Też lubię mieć spokój psychiczny podczas podróży
Czy ktoś z was był w Norwegii? Słyszałem że jest tam inna mieszanka asfaltu, która pożera opony dość szybko. Teraz mam Scorpions Trail 2 z przebiegiem 4 tys, a planuje na samej Północy zrobić 7 tys. więc chyba warto wymienić przed wyjazdem prawda?
Rakmin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Przeróbka felg na bezdętkowe u Dziada Borowego Tomasa Inne tematy 54 09.01.2021 20:43
Koła do CRF Grzechu2012 Gadżety / wyposażenie 13 09.12.2018 22:34
Koła bezdętkowe do NAT darius Gadżety / wyposażenie 45 31.03.2018 22:18
Koła Pawel Hamulce, kola, opony 18 14.03.2012 02:43


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.