Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Motocykl Forumowicza

Motocykl Forumowicza Tu możesz opisać swój motocykl, pochwalić się ewolucją lub zakupem.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 15.01.2019, 13:19   #11
Franz
Stary (P)iernik
 
Franz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Świeradów Zdrój
Posty: 3,769
Motocykl: XR400 , XR650L XL600V
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 8 godz 59 min 54 s
Domyślnie

To podpowiem
-Bagaznik na alieexpress
-Zbiornik niestety aż USA IMS 15 L ,ale jak od dziś przypolujesz to trafisz w końcu używany. Czasem - rzadko kleinazegen. Acerbis jest dużo za duży .
- prądy to TRX 400 ex
- lampę akcesoryjną H4 60w ma acerbis - niestety prawie 100 euro. Reszta po taniosci H4 35 w to swieczki
__________________
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.01.2019, 15:48   #12
panbodzio
 
panbodzio's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2016
Miasto: wgm
Posty: 134
Motocykl: EXC400 & DR350
panbodzio jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 10 godz 46 min 6 s
Domyślnie

nie wiem ile kosztuje taki bagaznik na ali, ale na olx jest aktualnie do wziecia dedykowany do DR350
__________________
na2oo.blogspot.com
panbodzio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.01.2019, 17:26   #13
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,788
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 14 godz 45 min 50 s
Domyślnie

Franz: Dzięki za wskazówki, zapiszę sobie i w wolnym czasie będę drążyć temat dalej.

panbodzio: Do DR350 też by się przydał Możesz dać linka tu lub na PW, bo jakoś nie mogę go znaleźć na olx.
Jeszcze myślę czy nie kupić sobie spawarki, giętarki do rurek i samemu coś nie wystrugać.
Pomysłów dużo, czasu i miejsca w garażu mało - a i nie chcę wydać fortuny
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.01.2019, 18:34   #14
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 15 godz 52 min 59 s
Domyślnie

Pan kce kupić browar
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.01.2019, 12:27   #15
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,788
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 14 godz 45 min 50 s
Domyślnie

Tym razem sprawdzamy, co w silniku piszczy - czyli cewki.

Podczas zajęć laboratoryjnych studentka pyta pana profesora:
- Panie profesorze, a dlaczego transformator buczy?
Pan profesor po zastanowieniu odpowiada:
- Jakby pani miała 50 okresów na sekundę to też by pani buczała.


Może transformator to nie cewka, ale składa się przynajmniej z dwóch cewek. Ok, koniec tematu

Cewka zasilająca CDI.

Może trochę teorii na początek, czyli co to jest.

Cewka zasilająca CDI (w manualu power source coil) to cewka nawinięta na magnecie/stojanie. Jak nazwa wskazuje, jej jedynym zajęciem jest zasilanie CDI (Światła są zasilane z innej cewki, więc jak światło miga przy kopaniu to nie znaczy, że nasze CDI jest zasilane). Brak zasilania CDI oczywiście skutkowałby brakiem iskry, bo nikt by nią nie sterował.
W DR350 cewka ta występuje w każdej wersji i chyba zawsze jest to para przewodów: biały i brązowy.

W instrukcji mamy opisany ten pomiar w rozdziale 12 stronie 21:



Zaznaczyłem tutaj interesującą nas cewkę oraz wartość rezystancji, jaką powinniśmy odczytać. Jak widać chcemy trafić w przedział 350 do 650 Ohm.

Pomiar rezystancji:

Pomiar rezystancji jest w stanie coś nam powiedzieć. Jeśli wartość pomiaru wyjdzie w okolicach 0, to całkiem prawdopodobne, że izolacja naszej cewki się stopiła i zamiast cewki mamy miedzianą kulkę. Z drugiej strony rezystancja w MOhm (Mega Om, czyli bardzo dużo) mówi nam, że mamy gdzieś uszkodzony kabel i nie mamy zamkniętego obwodu. To są skrajne przypadki, które coś nam mówią.

Zaczniemy od wykonania pomiaru rezystancji cewki. Schemat pomiarowy wygląda tak:



Podpinamy się w okolicach CDI. Te 2 kabelki jako jedyne mają pojedyncze konektorki zamiast wtyczek/gniazd (po angielsku nazywają się "bullet connector", u nas to chyba nie ma nazwy). Zaznaczone w kółeczku na obrazku:



U mnie wartość pomiaru wyszła w normie: 492 Ohm. Czyli kable nie powinny być porwane a izolacja cewki nie powinna być spalona.

Pomiar napięcia generowanego przez cewkę:

Nieopisany pomiar w manualu, a znalezione w necie to pomiar napięcia AC generowane przez cewkę podczas kopania. Podłączamy tak samo jak podczas pomiaru rezystancji, tylko zmieniamy zakres pomiaru na napięcie PRZEMIENNE (AC). Czyli wygląda to tak:



Jak kopiemy byle jak to powinno być 50-80V AC. Jak kopniemy tak jak przy odpalaniu to powinno wyskoczyć na mierniku 100-130V AC. Dzięki temu jesteśmy prawie pewni, że nasza cewka jest ok.
I w sumie to tyle. Oczywiście na tym etapie można jeszcze styki przeczyścić jakąś szczoteczką, przemyć płynem do styków – to nigdy nie zaszkodzi.

Filmik z tej operacji załączam tutaj (napisy PL do włączenia):






Cewki czujnika położenia wału.

Następnie mamy cewkę lub cewki czujnika położenia wału (w manualu pick up coil 1 i opcjonalnie 2). W różnych rocznikach mamy albo jedną, albo dwie takie cewki. Upraszczając, taka cewka generuje sygnał gdy wał silnika jest w ściśle określonym położeniu. Sygnał taki wędruje do CDI, które na podstawie tego sygnału strzela iskrą. Jak można się domyślić: uszkodzony czujnik/czujniki nie daje sygnału do CDI, CDI nie wie kiedy strzelać, więc nie mamy iskry.
Podobnie jak w cewce zasilającej CDI mamy tu do zrobienia 2 typy pomiarów. Rezystancję cewki i napięcie generowane.

Rezystancja cewek:

Podpinamy się miernikiem pod cewki i je mierzymy:



Jedna z cewek jest wyprowadzona za pomocą pary przewodów: czarny-zielony.



Drugiej cewki szukamy z użyciem pary: żółty-szary.

Wszystkie cztery kabelki możemy znowu odszukać w okolicach CDI. Mamy czarną, 4pinową złączkę jak na rysunku poniżej.

Pierwsza para:



Druga para:



Co ciekawe u mnie obie cewki miały taką samą rezystancję, czyli 499 Ohm. Podobno jedna z nich jest większa (para czarny-zielony). W każdym razie cewki wydają się być ok.

Pomiar napięcia generowanego przez cewki:

Tak samo jak w poprzednim przypadku możemy sprawdzić co generują nasze cewki podczas kopania motocykla. Schemat taki sam jak poprzednio, tylko inny zakres miernika.

Pomiar napięcia pierwszej cewki:



Pomiar napięcia drugiej cewki:



Mój miernik (bardzo dokładny, wykonany w państwie środka, który dostałem za darmo podczas przeglądu samochodu jako prezent) posiada najmniejszy zakres 200V AC. Napięcie generowane przez te cewki ma wartości około 0,5-2 V AC. Na tym mierniku byłem w stanie zobaczyć tylko tyle, że podczas kopnięcia wartość 0 V AC zmienia się na moment na coś bliżej nieokreślonego i mało powtarzalnego - ale z tego zakresu. Ostatecznie uznaliśmy, że "€žchyba"€ to działa.

Filmik głównie z pomiaru rezystancji cewek czujników położenia wału, bo na temat pomiaru nie nagraliśmy wideo (napisy PL tradycyjnie do włączenia):




Podsumowanie:

CDI powinno być zasilanie i powinno wiedzieć kiedy strzelać iskrą. Ale z jakiegoś powodu nadal nie strzela.
Dodatki:

Schemat elektryczny DR350: SCHEMAT ELEKTRYCZNY DR350S

*I tradycyjnie: jakby ktoś znalazł jakiś błąd, miał uwagi to proszę pisać. Nie jestem expertem ani zawodowym mechanikiem. Robię to hobbystycznie i uczę się z nadzieją, że kiedyś w czarnej dupie naprawię motocykl niczym MacGyver i dotoczę się na nim do domu *
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures

Ostatnio edytowane przez CzarnyCzarownik : 24.01.2019 o 21:19
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2019, 12:04   #16
Michal
 
Michal's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 645
Motocykl: LC8 1290 Super ADV R i WFM
Michal jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 godz 46 min 30 s
Domyślnie

Jeśli była przerwa w przewodzie zapłonowym i nie było połączenia ze świecą to możliwe, że uszkodzeniu uległ moduł zapłonowy. Tak było u kolegi w drz. Naprawiał moduł tu: http://www.cyklo-motorelektryk.pl/
__________________
Pozdrawiam
Michał
Michal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2019, 14:12   #17
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,788
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 14 godz 45 min 50 s
Domyślnie

Z ciekawości ile naprawa kosztowała?
Z pracami przy moto jestem kapkę do przodu, niz wynika to z tej relacji. Postaram się to w najbliższym czasie nadgonić i być na bieżąco.
Spojlerując kupiłem używany moduł, za 300zł+200zł przesyłka
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2019, 21:34   #18
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,788
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 14 godz 45 min 50 s
Domyślnie

Dziś o przełącznikach, czyli STACYJKA oraz WYŁĄCZNIK SILNIKA (Albo jak odpalić motor w stylu MacGyvera).

Do włączenia/wyłączenia motocykla zawsze używamy stacyjki oraz czerwonego przełącznika, to chyba każdy wie. Oczywiście mogłoby się tak zdarzyć, że przełącznik się popsuje, jakiś kabelek się ukręci lub wtyczka skoroduje. I dziś napisze coś na temat sprawdzenia poprawności działania elektryki pod tym kątem. Znowu z pomocą przyjdzie nam multimetr oraz serwisówka.

Przypominam, że pełny schemat do DR350S można znaleźć tutaj: SCHEMAT ELEKTRYCZNY DR350S.

Dziś interesuje nas czarny kabel z żółtym śladem. Ciągnie się on od CDI i rozgałęzia się do stacyjki oraz wyłącznika silnika. Tym przewodem wędruje sygnał wyłączający silnik.
Zaznaczyłem ten przewód na CZERWONO.

Drugi interesujący nas przewód to czarny z białym znacznikiem. Ciągnie się on od masowej klemy akumulatora i również rozgałęzia się do stacyjki oraz wyłącznika silnika. Oczywiście to przewód masowy.
Zaznaczyłem ten przewód na CZARNO.

Wszystko widoczne na tym schemacie:



Przypatrując się schematowi możemy zauważyć, że nasze przełączniki (stacyjka + pstryczek) zwierają przewód sygnałowy do masy. Oba przełączniki są połączone równolegle, czyli wystarczy jeden z nich w pozycji OFF aby nie dało się uruchomić silnika.

Wyłącznik silnika w pozycji RUN, czyli nie zwiera. Wszystko zależy od stacyjki:



Wyłącznik silnika w pozycji OFF, czyli zwiera nasz sygnał do masy. Silnik zgaszony bez względu na stan stacyjki:



Stacyjka w pozycji ON, czyli nie zwiera. Wszystko zależy od wyłącznika silnika:



Stacyjka w pozycji OFF, czyli zwiera nasz sygnał do masy. Silnik zgaszony bez względu na wyłącznik silnika:



Koniec końców, jedyna możliwość aby uruchomić silnik to nasze przełączniki w pozycji RUN/ON. Tylko wtedy przewód sygnałowy (czerwony na rysunku, czarno-zółty w motorze) nie jest zwarty do masy. Taką sytuację możemy zobaczyć na tym schemacie:




Czas na pomiary:

Tyle z teorii, teraz czas podpiąć nasz miernik, ustawiony na pomiar rezystancji. Na schemacie wygląda to tak jak poniżej (oczywiście nie jest to jedyna możliwość, możemy użyć masy dostępnej przy CDI, albo gdziekolwiek indziej):



W praktyce jedną sondą podłączamy się pod klemę masy akumulatora:



A drugą sondę miernika wtykamy do jedynej 3 pinowej wtyczki, znajdującej się w okolicach CDI. Interesujący nas sygnał to czarny przewód z żółtym znacznikiem.
Na schemacie ktoś namalował, że znajduje się na skraju wtyczki. Tak naprawdę jest on w ŚRODKU! Patrzymy na kolory tego, co sprawdzamy!




Generalnie po podpięciu miernika mamy do sprawdzenia 4 scenariusze:

1) Stacyjka OFF, Pstryczek OFF – rezystancja jak przy ZAMKNIĘTYM obwodzie, czyli kilka Om.
2) Stacyjka OFF, Pstryczek RUN – rezystancja jak przy ZAMKNIĘTYM obwodzie, czyli kilka Om.
3) Stacyjka ON, Pstryczek OFF – rezystancja jak przy ZAMKNIĘTYM obwodzie, czyli kilka Om.
4) Stacyjka ON, Pstryczek RUN – rezystancja jak przy OTWARTYM obwodzie czyli poza zakresem.

Dla pewności możemy popstrykać kilka razy i obserwować co dzieje się na mierniku i czy widzimy zmiany wartości. Możemy na przykład ze stanu 4 na 3, znowu na 4 i tak kilka razy. Za każdym razem powinniśmy widzieć zmianę. Tak samo przy przejściach z 4 na 2.

Filmik z testu jak to wyglądało można obejrzeć tutaj:



Podsumowanie:

U mnie było wszystko ok. Tak więc przyczyna braku iskry musi być inna. Kolejny krok to będzie sprawdzian czujnika luzu.

Ale jak odpalić motor w stylu MacGyvera? Przecinamy czarny kabelek z żółtym znacznikiem przy stacyjce. I gotowe
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2019, 21:39   #19
Artek
Dominator.
 
Artek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: Ze wsi jestem w ZMY
Posty: 2,536
Motocykl: RD03 lekko młotkiem dłubnięta
Artek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 2 tygodni 5 dni 5 godz 57 min 35 s
Domyślnie

Nie ułatwiasz pracy złodziejowi?
Artek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2019, 21:53   #20
hellwoot
 
hellwoot's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2016
Posty: 410
Motocykl: RD07
hellwoot jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 5 dni 3 godz 17 min 13 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Artek Zobacz post
Nie ułatwiasz pracy złodziejowi?
Chyba takiemu z przedszkola. To akurat się przyda jak ktoś kluczyk zgubi.
__________________
hellwoot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
dr350 , odbudowa , rebuild

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Historia pewnego wyjazdu 7Greg Trochę dalej 217 21.01.2022 15:31
Historia pewnego mostu. Zet Johny Inne tematy 12 07.04.2014 15:46
Historia pewnego pomysłu czyli zapraszamy na Letni Zlot FAT 2013 Mat Imprezy forum AT i zloty ogólne 53 19.04.2013 09:15
Historia pewnego dialogu podos Inne tematy 7 16.10.2008 20:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.