Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza > 4x4

4x4 Do gadania o terenowych pudełkach.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.01.2023, 03:39   #1
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie Zbiornik na wodę użytkową w kamperowym samochodzie 4x4 - pomysły/rady

Czy ktoś ma doświadczenie w przewożeniu wody terenówką lub widział gdzieś ciekawe patenty? Chodzi o wodę użytkową a nie pitną. Czyli mycie tyłka, mycie garów, pranie i chyba tyle.

(Woda pitna to osobny temat, używam kanisterka z kranikiem 5l z atestem do żywności i taki zostanie)

W Fabince woziłem dwa kanistry po 20l, czyli było 40l wody i ta ilość wydawała się idealna jak na 2 osoby. Do "napędu" wody używałem prysznica z pompką 12V. Fajnie było to że pompka wchodziła przez zakrętkę więc nie trzeba było wiercić, kombinować i narażać się na powódź w wozie. Teraz rozważam użycie kompresora powietrza do napędu wody i pozbycia się elektrycznej pompki prysznicowej.


Co do rodzaju zbiornika:

Pomysł numer jeden to rozwiązanie sprawdzone w Fabii. Czyli w bagażniku, za fotelami siedzą 2 kanistry po 20l. Spory minus to zajmowanie miejsca w bagażniku. Kanisterki można jeszcze dać na bagażnik dachowy w celu oszczędzania miejsca

Pomysł dwa to zrobienie zbiornika z kibel rury. Na Youtubie jest sporo relizacji i wydaje się to dość popularne. I tu znowu może to wylądować na dachu, może siedzieć w środku jak i jest opcja wrzucenia tego pod auto.

Pomysł numer trzy to uspawanie własnego zbiornika z nierdzewki. Tylko nie mam TIGa, nie umiem tym spawać i zajęłoby to najwięcej czasu Zaletą rozwiązania może być ładne wkomponowany zbiornik we wnękę, w nadkole itp. Jak nie teraz to takie rozwiązanie pewnie wpadnie na kolejny rok...


Lokalizacja zbiornika:

Bagażnik dachowy:
+ darmowe podgrzewanie wody jak mamy czarny zbiornik,
+ więcej miejsca w środku samochodu,
- wysoki środek ciężkości (?), 40kg na dachu jakoś średnio mi się podoba ale może przesadzam?

Środek samochodu:
+ niski środek ciężkości
- mniej miejsca w środku samochodu

Pod podłogą:
+ niski środek ciężkości
+ więcej miejsca w środku samochodu
- ryzyko uszkodzenia zbiornika w terenie (?), z drugiej strony jakiegoś szalonego terenu to nie będzie.


To tyle co udało mi się wymyślić i zgapić przeglądając internety i zabudowy kamperowe w terenówkach. Macie jakieś pomysły/rady co się może sprawdzić a co tylko ładnie wygląda na fotkach? Co może być problematyczne w użytkowaniu na co dzień?
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2023, 05:51   #2
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 385
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 7 godz 44 min 42 s
Domyślnie

Rozwiązanie sprawdzone na własnym myciu tyłka :
- czarny baniak sztywny z kranikiem i przystosowanym wężykiem. Stawiasz na dach, od słońca masz ciepłą wodę, wężyk i kranik pozwala używać do mycia załogi, naczyć, twarz, ręce, itp... W czasie jazdy również na dachu. Pozycja na dachu, daje w miarę sprawny przepływ wody nawet przy tak małej różnicy wysokości do ziemi.
- drugi miękki baniak w bagażniku, miękki, bo zmniejsza sie objętość wraz z zużyciem wody. Ten baniak w bagażniku jest jako woda zapasowa, do dolewania, do baniaka na dachu.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2023, 07:24   #3
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 24 min 6 s
Domyślnie

Mam baniak kole 30 litrów w kamperze. Z mojego doświadczenia nie opłaca się wozić 40 litrów wody. Duża masa i jak ci ubędzie duża bezwładność tej masy na hamowaniu, przyspieszaniu czy zakrętach. Wodę dotankujesz praktycznie wszędzie. Ja z reguły zalewam może 5 litrów do zbiornika do mycia i wrzucam bańkę 5l czystej do gotowania. Wożę 10 litrowy worek co robi jako prysznic ale on jest pusty. Napełniamy tylko jak będą 2-3 dni w terenie poza cywilizacją. I to mam w busie. Obciążenie cherlawej Fabii extra 40 kg wody uważam za słaby pomysł bo słaby jest też u mnie w busie. Ta masa naprawdę przeszkadza a do tego zwiększa zużycie paliwa. To samo robiłem w terenówce. Zalej sobie 2 baniaki po 20 w 3/4 wodą i pojeździj, zobaczysz o czym mówię.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2023, 08:47   #4
CzarnyEZG
 
CzarnyEZG's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2013
Posty: 2,493
Motocykl: RD04
CzarnyEZG jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 10 godz 45 min 50 s
Domyślnie

Przerobiliśmy większość z tych pomysłów plus jeszcze parę i zgadzam się z przedmówcami - najlepiej wychodzi miętki bukłak, baniak na wodę, który w razie potrzeby napełniasz i przytraczasz do auta.

Nie trzeba go dawać na dachu (ale można) my go woziliśmy na przedniej masce pod siatką, powieszonego o bagażnik dachowy na tylnej klapie, lub na boku auta i na bagażniku dachowym.

Jak nie potrzebujesz , to zwijasz i tyle.

Kibelrury używamy do wożenia masztów i do tego się sprawdza, w przypadku wody sie nei sprawdzała, bo na dachu podnosi środek cieżkości a jak nie jest pełna powoduje niemiłe bujanie autem jak się woda przemieszcza.

Stały baniak jest duży i nieporęczny, najlepiej się sprawdzał na tylnej klapie, ale to spor obciążenie dla niej i koło zapasowe musi iść na dach.

Dedykowany zbiornik - przerost formy nad treścią.
__________________
www.kolejnydzienmija.pl

2014: Żatki Bolek na promie kosmicznym
2015: Veni Vidi Wypici
2016: Muflon na latającym gobelinie
2017: Garbaty Jednorożec
2018: Czarny Jaszczomp
2019: Rodzina 50ccm plus
2020: Żółwik Tuptuś
2021: Chiński Syndrom
2022: Nie lubię zapierdalać
2023: Statek bezpieczny jest w porcie,
ale nie od tego są statki
2024: Uwaga bo ja fruwam
CzarnyEZG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2023, 10:56   #5
Mieciek


Zarejestrowany: Jan 2016
Miasto: Kalwaria Zeb.
Posty: 724
Motocykl: nie mam już Afryki
Mieciek jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 5 dni 13 godz 32 min 30 s
Domyślnie

My za czasów 4x4 mieliśmy skrzynkę wojskową. Aluminowa z usczlekami na bagazniku dachowym.Wlewaliśmy tam troche wody i jakiegoś płynu i wrzucalismy ciuchy. Jeżdząc po wyrypach sie prało ładnie.
Na obozie suszenie.
Ale to pomysł na pralke. Wody w duzej ilości tak nie woziliśmy bo bujało i cieżar wysoko.
__________________
Ex moto: RD04, WFM 1972, WSK 1967, WSK 1982, MZ ETZ 1991
Mieciek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2023, 12:45   #6
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,212
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 1 godz 31 min 19 s
Domyślnie

Zobacz Front Runner zbiornik na wodę na podlogę lub za tylne oparcie. Może coś podobnego wykombinujesz.
Albo coś z żaglówek.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2023, 12:53   #7
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 24 min 6 s
Domyślnie

Te od żaglówek miękkie będą sporo tańsze.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2023, 12:56   #8
Jaro-Ino
 
Jaro-Ino's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Inowrocław
Posty: 896
Motocykl: RD07a
Jaro-Ino jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 19 godz 26 min 20 s
Domyślnie

Może rozwiązanie błahe, ale bańki plastikowe 5l po płynie do spryskiwacza. Regulujesz ilość branej wody ilością baniek, które można rozmieścić w różnych miejscach robiąc sobie zapas jaki jest nam potrzebny, łatwo się nosi po napełnieniu np na stacji benzynowej i łatwo uzupełnia docelowy 10litrowy baniak, który służy za źrodło wody np do prysznica czy mycia naczyń. Bańki wrzucisz gdziekolwiek, pomagają czasem zaształować resztę rzeczy wypełniając wolne miejsca.
__________________
Masa wrogiem przyspieszenia
Jaro-Ino jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.01.2023, 23:31   #9
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

Dzięki za sugestie.

Co do ilości wody i spadku mocy jakoś nie zauważyłem problemów. Może temu że Fabia z 1.9TDI lepiej jeździ jak te z mniejszymi silnikami. Chlupotanie jakoś nigdy nie było odczuwalne podczas jazdy, jedynie był ten dźwięk. Jakby zbiorniki były na dachu to może faktycznie byłoby to bardziej odczuwalne.

Z kibel rurą na dachu zawsze można kombinować i wstawić jakiś przegrody aby ograniczyć chlupanie.

Zbiornik miękki raczej odpada. Może jedynie taki na 5-10l aby za jego pomocą tankować główny zbiornik a potem chować go do pudełka.

Zbiorniki z Front Runnera widziałem i fajnie to wygląda. Bardzo podoba mi się ten co idzie w nogi pasażerów, ale tam chciałem zostawić miejsce aby w razie większego deszczu móc przenieść wieczorną "imprezę" na mały plac który będzie tam zorganizowany. Ten zbiornik podniósł by podłogę i miejsce między głową a sufitem znika.

Co do prali to temat jest ogarnięty: worek żeglarski w którym zbiera się brudne ubrania a potem jest prane w taki sam sposób jak w aluminiowej skrzynce

Małe baniaczki po 5l jako zapchaj dziury wydają się uciążliwe z tym przelewaniem do zbiornika głównego.

Jeszcze te moje baniaki 20l poza funkcją trzymania wody robiły jeszcze jako część platformy na której się rozkłada łózko. Więc to był ich dodatkowy plus.
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.01.2023, 12:32   #10
Pirania
 
Pirania's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Nowy Targ
Posty: 2,325
Motocykl: Ready to Race & AT
Pirania jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 35 min 42 s
Domyślnie

Ja używałem/ uzywam campshowerów.. worek 20l wrzcucam rano na dach - kosz dachowy ( na Mastera) i to woda do kąpieli. I albo grawiytacyjnie bierzemy kąpiel albo przelewamy do wiadrka + pompka 12V i w przebieralni bierzemy prysznic, w zależności gdzie spimy.
Reszta wody pitnej to kupujemy w marketach bańki 5l za grosze i upychamy gdzie bądź. Z czasem jedna z nich ma wodę do mycia naczyń..
__________________
Życie jest za krótkie żeby jeździć singem czy rzadówką..
Pirania jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.