Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dział konstruktora > Zrób to sam - czyli Adam Słodowy ma na noc przy nas.

Zrób to sam - czyli Adam Słodowy ma na noc przy nas. Projekty, autorskie maszyny, ciekawe patenty - to dział dla Ciebie, gdzie możesz pokazać swoją inwencję twórczą

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.09.2021, 19:03   #31
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

3M Cubitron™ II 982C i 36+ i wszystko w temacie
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2021, 20:42   #32
wilq.bb
 
wilq.bb's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,279
Motocykl: zJAWA 350 TS
wilq.bb jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 8 godz 16 min 24 s
Domyślnie

Jeśli chodzi o fibrę zgadzam się - CII jest super i trzeba uznać wyższość 3M, ale tylko jak patrzysz pod kątem wydajności.
Jak policzysz cena/wydajność to już dużo zależy od konkretnego przypadku i obróbki.

Nie wiem czy wiecie, ale ziarno Cubitronowe wymyślone zostało we Wrocku, a potem razem z twórcą "zatrudnione" w 3M.
__________________
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas

Nie piję alkoholu skażonego....akcyzą.
wilq.bb jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2021, 21:43   #33
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,006
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 11 godz 18 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wilq.bb Zobacz post
Jeśli chodzi o fibrę zgadzam się - CII jest super i trzeba uznać wyższość 3M, ale tylko jak patrzysz pod kątem wydajności.
Jak policzysz cena/wydajność to już dużo zależy od konkretnego przypadku i obróbki.

Nie wiem czy wiecie, ale ziarno Cubitronowe wymyślone zostało we Wrocku, a potem razem z twórcą "zatrudnione" w 3M.
Nie miałem o tym pojecia fachowiec który ma dużo za roboczogodzina dostaje to czego chce bez marudzenia to widac pi postępie prowadzonych prac taki przykład zukosowac blache na próbki spawalnicze zrobilem to szybciej niż frezarka 40 cm blachy 20 mm szybciej od frezera pewnie przy bez starty jakośći i przy wystarczającej dokładności.
pałeł jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.09.2021, 23:27   #34
maly

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 150
Motocykl: RD03
maly jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 14 godz 52 min 22 s
Domyślnie

Pomocny materiał.Dziękuję.
Jeśli chodzi o frezy węglikowe (pilniki obrotowe)to uważam te narzędzia w połączeniu ze szlifierką prostą ( ok.30 000obr na min) za bardzo niebezpieczne.
Podzas prac byłem świadkiem kilku przypadków wyrwania z rąk wirującej szlifierki.Było to bardzo niebezpieczne ponieeważ raz gościowi zwinął frez koszulę i pokaleczył brzuch.Zawszę ta sytuaca zdarzała się przy rozpiłowywaniu otworów,szlifierka wpadała w wibrację następnie krzywił się trzpień freza(fi 6) .W połączeniu z takimi wysokimi obrotami szlifierka była nie do opanowania.
Oczywiście używam frezów ,lecz przy małych otworach podchodzę do tego bardzo ostrożnie.Pytanie do kolegów z branży czy mieliście podobne doświadczenia?
maly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.09.2021, 09:11   #35
wilq.bb
 
wilq.bb's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,279
Motocykl: zJAWA 350 TS
wilq.bb jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 8 godz 16 min 24 s
Domyślnie

Moja odpowiedź będzie bardziej z sytuacji testowo/laboratoryjnych - początek zjawiska kiedy frez zaczyna wibrować, potem mamy bicie, a finalnie jego ewentualne skrzywienie (do tego stadium nie doszedłem nigdy) wynika w większości przypadków z zza małej prędkości obrotowej.
Szlifierka ma maksymalne obroty 30k rmp, ale jak np. operator za mocno dociśnie prędkość ta spada i wtedy frez zaczyna "podskakiwać".
W wielu przepadkach, które widziałem uszkodzenie uzębienia frezu wynikało właśnie z z niskiej prędkości roboczej (np zajechane łożyska w szlifierce nie są rzadkim przypadkiem na produkcji).

Na dole strony jest tabelka zależności zalecanych prędkości/średnicy/materiału:
https://oxomi.com/p/3001056/catalog/10297464?page=381
__________________
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas

Nie piję alkoholu skażonego....akcyzą.
wilq.bb jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.09.2021, 09:37   #36
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał maly Zobacz post
Pomocny materiał.Dziękuję.
Jeśli chodzi o frezy węglikowe (pilniki obrotowe)to uważam te narzędzia w połączeniu ze szlifierką prostą ( ok.30 000obr na min) za bardzo niebezpieczne.
Podzas prac byłem świadkiem kilku przypadków wyrwania z rąk wirującej szlifierki.Było to bardzo niebezpieczne ponieeważ raz gościowi zwinął frez koszulę i pokaleczył brzuch.Zawszę ta sytuaca zdarzała się przy rozpiłowywaniu otworów,szlifierka wpadała w wibrację następnie krzywił się trzpień freza(fi 6) .W połączeniu z takimi wysokimi obrotami szlifierka była nie do opanowania.
Oczywiście używam frezów ,lecz przy małych otworach podchodzę do tego bardzo ostrożnie.Pytanie do kolegów z branży czy mieliście podobne doświadczenia?
Jak najbardziej ale to tylko błąd użytkownika o wiele więcej wypadków jest ze szlifierką kątową.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.09.2021, 23:19   #37
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,006
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 11 godz 18 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał maly Zobacz post
Pomocny materiał.Dziękuję.
Jeśli chodzi o frezy węglikowe (pilniki obrotowe)to uważam te narzędzia w połączeniu ze szlifierką prostą ( ok.30 000obr na min) za bardzo niebezpieczne.
Podzas prac byłem świadkiem kilku przypadków wyrwania z rąk wirującej szlifierki.Było to bardzo niebezpieczne ponieeważ raz gościowi zwinął frez koszulę i pokaleczył brzuch.Zawszę ta sytuaca zdarzała się przy rozpiłowywaniu otworów,szlifierka wpadała w wibrację następnie krzywił się trzpień freza(fi 6) .W połączeniu z takimi wysokimi obrotami szlifierka była nie do opanowania.
Oczywiście używam frezów ,lecz przy małych otworach podchodzę do tego bardzo ostrożnie.Pytanie do kolegów z branży czy mieliście podobne doświadczenia?

błędna technika używania narzędzia choć nie powiem mi tez kilka razy wyrwało maszynę z rak jeśli chodzi o początek wibracji to jest juz frez krzywy albo stracił zęby kolejny etap leci lawinowo aż do wyrwania ale problemem jest to ze tego narzędzia sie nie dociska.

szlifierek kątowych jest statystycznie więcej dlatego wypadków z tym narzędziem zawsze bedzie więcej. szlifierek prostych popularnie zwanych palcówkami używa sie rzadziej.
pałeł jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.10.2021, 10:28   #38
Komar
 
Komar's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Łapanów
Posty: 299
Motocykl: RD03
Przebieg: 97546
Komar jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 5 godz 5 min 20 s
Domyślnie

Witaj.
Czy mógłbyś mi powiedzieć jak się nazywają kątowniki do ustawiania kątów które zastosowałeś w spawaniu ramek? Niebieskie i czerwone elementy.. Chciałem kupic takie same ale nie wiem pod jaką nazwą ich szukać.

__________________
... wolność i przestrzeń niczym nieograniczona ...
Komar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.10.2021, 10:32   #39
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,738
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 9 min 30 s
Domyślnie

https://pl.aliexpress.com/af/angle-w...20210930233133
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.10.2021, 13:33   #40
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Komar Zobacz post
Witaj.
Czy mógłbyś mi powiedzieć jak się nazywają kątowniki do ustawiania kątów które zastosowałeś w spawaniu ramek? Niebieskie i czerwone elementy.. Chciałem kupic takie same ale nie wiem pod jaką nazwą ich szukać.

wpis kątownik magnetyczny spawalniczy
pamiętaj, że to są elementy tylko wsporcze przy mocowaniu i ew punktowym przyłapaniu. do spawania doradzam demontaż bo raz, że magnesy ceramiczne nie lubią temperatury a dwa tam są plastikowe przekładki i niestety się to wszystko Ci porozłazi. je jeden swój tak załatwiłem.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wózek boczny MUTT Wszystko dla Afryki 292 06.08.2022 09:36
Stronka do nauki języków Poncki Kwestie różne, ale podróżne. 34 05.08.2020 18:13


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.