Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Wszystko dla Afrykańczyka > Ciuch Afrykańczyka

Ciuch Afrykańczyka spodnie, kurtki, rękawiczki, kombinezony, bluzy enduro, itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.10.2022, 08:54   #1
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 56 min 12 s
Domyślnie Co do prania oraz impregnacji tekstyliów, rękawic i butów?

Jak w temacie, nigdy specjalnie o to nie dbałem, nie impregnowałem niczego tylko ot tak, jeździłem.

Do prania kolega Navaja polecił mi płyn "Domol" z Rossmana, jest tani, dedykowany do odzieży sportowej i takiej z membranami. Więc tu nie ma jakichś rozkmin. Ale może jest jeszcze cos godnego polecenia.

Kwestia impregnacji - kupiłem sobie drogie jak na mój gust ciuchy (Modeka Panamericana 2, membrana sympatex oczywiście wypinana), więc chciałbym o nie zadbać, przynajmniej na początku

Czy polecicie coś do impregnacji? Poza preparatem S100 - bo z moich doświadczeń wszystko od tego producenta jest bardzo dobre lub doskonałe, tyle że delikatnie mówiąc lekko drogie.

Podobnie pytanie o buty - zawsze sobie sprawdzałem napięcie łańcucha butem no i za nic nie mogę doczyścić resztek smaru. Jakiś magiczny sposób?

Czym zaimpregnować buty? tym samym co kurtke i spodnie? Buty IXS Montevideo, bardzo je lubię i chciałbym aby posłużyły długo - mają dopiero 3 sezony. Wodę na czubach puszczają po dłuższym mocnym deszczu (tak ze 100km) ale to chyba normalne.

Skórzane rękawice też się impregnuje?

Garść pytań jak o olej, ale przyznam, że nigdy, przenigdy nie dbałem przesadnie lub wcale o ciuchy (w przeciwieństwie do motocykli) i co najwyżej prałem co jakiś czas. O skali mojej ignorancji w tym temacie niech świadczy to że membrana z dotychczasowej kurtki zakończyła żywot podczas wirowania w pralce dobrze że Sudden poratował inną która jako tako pasuje do kurtki i kończę tak obecny sezon.

Co ciekawe, mimo braku specjalnego rozczulania się nad ciuchami, zawsze służyły mi minimum 6 lat.

Pozdr
zimny
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2022, 09:42   #2
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 1 godz 54 min 4 s
Domyślnie

Jaki domol do prania membran?

Panie do takich rzeczy to Nikivax do prania odzieży technicznej. Skoro to membrana wypinana to nie widzę celu jej impregnacji bo i po co. Impregnujesz dwój i trójlaminaty gdzie membrana jest sprasowana z warstwą zewnętrzną. Wtedy po praniu warto odnowić DWR. Ja używam preparatu Revivex.

https://www.sklep-mietus.pl/akcesori...iABEgLNuPD_BwE

To preparat polecany przez Gore.

Do obuwia czy rękawic to wosk jest ok. Można użyć takiego w kostce.


Opcjonalnie coś takiego.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2022, 10:35   #3
delirium
Banned


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Kraków
Posty: 489
Motocykl: nie mam AT jeszcze
delirium jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 godz 6 min 18 s
Domyślnie

ja piorę wszystko od lat w naturalnym mydle w płynie. Buty w ciepłej wodzie szczoteczką i pastą do butów na sucho.
delirium jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2022, 11:20   #4
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Do butów gdy jest membrana uwaga aby stosować pasty do górę.

I dodam, że prac jak najkrócej, delikatnie, w niskiej temperaturze i ostrożnie z wirowaniem. Można określić membrany, kleiej do szwów etc

Nikowax to.dobey kierunek. Płatki mydlane ale.wtedy nie masz.miary ile dodać aby nie rozpuścić
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2022, 11:29   #5
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 1 godz 54 min 4 s
Domyślnie

Żadne mydło ani płatki mydlane się nie nadają do prania membran z prostej przyczyny, zapychają pory w membranie mikroporowej (czyli PTFE/Gore) co skutecznie zabija jej oddychalność. Sympatex nie jest membraną mikroporową tylko poliestrową ale stosowanie mydła również nie jest zalecane. Płyn do prania tkanin technicznych typu Nikiwax będzie najbezpieczniejszy.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2022, 11:40   #6
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

O, dzięki! Nie wiedziałem. Odszczekuje
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2022, 13:19   #7
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 56 min 12 s
Domyślnie

Dzięki za podpowiedzi.

Co do Domolu - nie pamiętam ale zrobię fotę. Dedykowany do odzieży sportowej, funkcyjnej i z membranami. Po niemiecku na nim są napisy a jako że każdy w pomrocznej wie że niemiecka chemia najlepsza to zakupiłem i stosuję

BTW - zapewniam że wirowanie membrany na 1200rpm jest gwarancją porażki tak w właśnie pozbyłem się mojej dotychczasowej.

Co do impregnacji to oczywiście nie myślałem o membranie a o wierzchniej warstwie. Wyczytałem że warto tak zrobić...

Emek, a rozjaśnisz niego czym się rózni taka membrana mikroporowa od tej poliestrowej sympatex? Bo w obecnej kurtce miałem membranę humax, i jest ona zdecydowanie inna niż ta o nazwie sympatex. Ten humax był tak jakby folia przyprasowaną na siateczkę - i ta folia odlazła totalnie przy praniu i wirowaniu. Zapewnie obie są średnio skuteczne i obok gore nawet nie leżały, ale czy są między nimi jakieś zasadnicze różnice? Gore jak rozumiem jest zbudowana bardziej jak humax...?

A co do prania w zwykłym proszku to kiedyś, lat temu wiele moja rodzicielka chciała mi zrobić uprzejmość i uprała mi bluzę z membraną w zwykłym czymś. Później miałem odczucia jakbym foliowy worek zakładał także nie był to dobry kierunek.
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2022, 13:49   #8
Navaja


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 927
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 19 godz 31 min 58 s
Domyślnie

Zimny
możesz wyprać to nawet i w szampanie francuskim tylko po co.
Nikiwax czy Grangers to jest to samo co Domol Sport tylko te dwa pierwsze mają pięknie rozbudowany marketing. Przecież opychając kapotę za kilka koła można wcisnąć klientowi jedyny cudowny środek do prania.

Płatki mydlane jak najbardziej nadają się do prania membran tylko konia z rzędem temu, kto wie ile ich dozować. Ale mówimy o płatkach mydlanych a nie o wiórach ze struganego mydła Dove czy Luksja.

Od lat piorę w Domolu membrany z Gore, kurtki z Windstoperem i nic się nie zapycha. Ma wyraźnie napisane na opakowaniu, że zachowuje właściwości membrany.
Kiedyś prałem w Grangersie ale poza ceną nie widzę różnicy.

Program w pralce najlepiej outdoor a jak nie ma to pranie delikatne czy jak mu tam. I wyłączyć wirowanie.

Nowa kurtka powinna być zaimpregnowana w serii. Możesz sobie popsikać ale to da Ci tyle, że woda się będzie na tym perlić i nie będzie szybko wsiąkać. Jak mały deszczyk to pęd powietrza Ci i tak zdmuchnie te krople a jak duża ulewa to żaden szuwaks od impregnacji nie pomoże.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2022, 14:04   #9
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 56 min 12 s
Domyślnie

Navaja, ja własnie za Twoja rada używam Domolu i sobie chwalimy też do bluz membranowych. Żona twierdzi że bdb płyn.

Więc ja raczej kupię jakiś preparat i wierzchnie warstwy sobie popsikam
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2022, 15:45   #10
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Co jest w tym Nikivaxie nie jestem pewny ale.. jak dla mnie ma to konzystencje i zapach.. dokladnie jak rozpuszczone i mocno zageszczone szare mydlo sprzed lat. Wiec tu pomyslu z praniem w mydle bym nie skreslal.
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Suszarko/ozonatory do obuwia rękawic/kasków Baza Inne 3 25.05.2020 14:51
Jaki srodek do prania i inpregnowania odziezy? jaro Archiwum 16 10.09.2008 14:57


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.